BaykalOnurOymenAtatürk'ün dediklerini savunmak suç mu!..

Öymen demokratik açılımın konuşulduğu 10 Kasım'daki Genel Kurul'da şunları söylemişti:

“Atatürk sizin yaptığınızı mı yaptı? Atatürk Şeyh Sait’le müzakere mi etti? Dersim isyanını yapanlarla müzakere mi etti? Onların sözcüleriyle, temsilcileriyle masaya mı oturdu? Bunların hiçbirini yapmadı arkadaşlar. Yabancı ülkelerin istihbaratından mı yararlandı? Hayır, Türkiye’nin istihbaratından yararlandı ve kısa bir sürede bütün terör örgütlerini dize getirdi.
Değerli arkadaşlarım ’Analar ağlamasın’ diyorlar. Maalesef, bu ülkenin anaları çok ağladı. Çok şehit verdik. Tarihimiz boyunca çok şehit verdik. Çanakkale Savaşı’nda 200 bin şehidimiz var. Hepsinin anası ağladı. Bir kişi çıkıp da ‘Analar ağlamasın. Biz bu savaştan vazgeçelim’ demedi. Kurtuluş Savaşı’nda analar ağlamadı mı?’Kimse çıkıp da ‘Analar ağlamasın. Biz şu Yunanlılarla anlaşalım’ dedi mi? Şeyh Sait isyanında analar ağlamadı mı? Dersim isyanında analar ağlamadı mı? Kıbrıs’ta analar ağlamadı mı? Bir tek kişi Türkiye’de çıkıp da ‘Analar ağlamasın diye, bu mücadeleyi durduralım’ dedi mi?”


Onur Öymen ve CHP üzerinden Atatürk’ü “Dersim katliamı” yapmakla suçlayan AKP medyasının asıl hedefi, Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimini değiştirmektir. Aleviler, böyle bir tuzağa düşmemelidir!


Bu tartışmanın hedeflerinden biri, Alevileri CHP’nin altından çekmektir! Onur Öymen, bunu görerek, “Alevileri tahrik ediyorlar. Bunu Alevilere karşı bir söylem gibi takdim etmek sizce doğru mu? Söylenmemiş bir lafı siz nasıl söylenmiş gibi söylersiniz? Alevi isyanı mıdır, Dersim isyanı? Atatürk Alevilerle mi savaştı, bunu nasıl söylersiniz? Biz, o açıklamada bir tek Dersim’den bahsetmedik. Bir sürü silahlı ayaklanma var Türkiye’de. Ama hiçbirinde Atatürk Silopi’deki gibi davranmamıştır. Parti mensupları Atatürk’ü hatırlattığı için suç işlemiş olmazlar” dedi ama istismar hâlâ devam ediyor!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Meclis’teki PKK açılımı sırasında söylediği sözlerin çarpıtılmasına isyan etti: Alevileri tahrik etmek istiyorlar. Söylenmemiş bir lafı nasıl söylenmiş gibi gösterirsiniz? Alevi isyanı mıdır, Dersim isyanı? Türkiye’de ne zamandan beri Atatürk’ün yaptıklarına atıfta bulunmak bir suç haline geldi?

Ata’ya sahip çıkıyorum

Onur Öymen, istifa çağrılarına, “Türkiye’de ne zamandan beri Atatürk’ün yaptıklarına atıfta bulunmak bir suç haline geldi? Atatürk’e sahip çıkmasa mıydık? Ben gereğini yapıyorum” diye cevap verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, NTV’nin, “Dersim İsyanı” ile ilgili, tepkilere neden olan sözlerine ilişkin sorularını yanıtladı. Alevilerin Atatürk’e bağlı insanlar olduğunu söyleyen Öymen, “Yani benim bir silahlı ayaklanmayı Atatürk’ün müzakere yöntemiyle değil de mücadele yöntemiyle çözdüğünü söylemem niçin Alevileri rahatsız etti. Bunu anlamış değilim. Ben onu söylerken, Aleviler aklımdan geçmiş değil, Alevilere karşı, incitici hiçbir şey söylemedim” diye konuştu. Sözleriyle, Atatürk’ün izlediği politikanın AKP’nin politikasına hiç benzemediğini ifade etmeye çalıştığını belirten Öymen, “Bunu söylemekle, bir takım gerçeklere aykırı bir şey mi söylemiş olduk. Atatürk’ün zor döneminde Silopi’deki gibi bir olay oldu mu? Bunu anlatıyoruz ve ya AKP’ye diyoruz ki ne yapacaksanız söyleyin ama Atatürk’ün arkasına saklanmayın. Atatürk’e sahip çıkmasa mıydık? CHP’nin iktidarda olduğu bir dönemde Atatürk Cumhurbaşkanı, Celal Bayar Başbakan, Fevzi Çakmak Genelkurmay Başkanı bunlar devlete silahla baş kaldıran gruplarla mücadele etmişler, bu ayaklanmaları bastırmışlar. Yani müzakere mi etselerdi bunlarla, açılım mı yapsalardı?” dedi.

Acıları ağzıma almadım
Öymen, Dersim olaylarına işaret ederek, silahlı çatışmalarda üzücü olayların, herkesi üzeceğini, herkesin bundan rahatsız olacağını ifade ederek, Genel Kurul’da yaşanan acı olayları ’ağzına almadığını’belirtti. Öymen şöyle devam etti:
“Bir tek insan ölse bunun ızdırabını taşırız. Biz orada aşırılıklar varsa bunları hiçbir zaman olumlu bulmayız. Ben orada bunları ağzıma almadım. Genel Başkan da söyledi. Teröristle müzakere edilmez, mücadele edilir. Benim söylediğim bundan ibaret. Bunu Alevilere karşı bir söylem gibi takdim etmek sizce doğru mu? Söylenmemiş bir lafı siz nasıl söylenmiş gibi söylersiniz? Alevi isyanı mıdır, Dersim isyanı? Atatürk Alevilerle mi savaştı, bunu nasıl söylersiniz? Alevileri tahrik ediyorlar. Bu tepki gösteren Alevi kardeşlerimizden hangisi acaba benim konuşmamı okumuştur? ”

Kılıçdaroğlu doğru söylemiş
Öymen, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “gereğini yapmalı” sözlerine de yanıt verdi. Öymen, “Çok doğru söylemiştir ve ben de gereğini yapıyorum. CHP’nin görevi Atatürk’e sahip çıkmaktır. Sadece harf, şapka inkilabı değil, Atatürk’ün yaptıkları bir bütündür. Yaptığı en önemli işlerden biri de cumhuriyete sahip çıkmaktır, cumhuriyete karşı yapılan ayaklanmaları engellemektir. Türkiye’de ne zamandan beri Atatürk’ün yaptıklarına atıfta bulunmak bir suç haline geldi? CHP’lilere düşen görev Atatürk’ün arkasında durmaktır” diye konuştu.

17/11/2009 - Yeniçağ Gazetesi

Son Yazılar