aydinlik_2ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 02 Ocak 2012

ADANA KONSOLOSU İŞBAŞINDA!

Elizabeth Shelton gibi...

Daria Darnell Adana başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’da 22 ili ve ilçesine kapsayan bir bölgede yoğun faaliyet yürütüyor. Darnell AKP ve BDP’li yerel yöneticiler yakın temasta.

Irak sınırındaki bombardıman sonucu 35 köylünün hayatını kaybetmesiyle Türkiye-ABD ilişkileri yeniden gündeme geldi. İnsansız hava araçlarıyla elde edilen görüntünün ABD’yle paylaşılması istihbarat zafiyetine yol açtığı tartışılmaya devam ediyor.

AKP ve Genelkurmay bu konudaki sessizliğini korumaya devam ediyor. Bu gelişmelerin yanı sıra MİT’e yakın kaynaklar ABD Adana Konsolosu Daria Darnell’in bölgedeki faaliyetlerine dikkat çekiyor. Daria Darnell Adana başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’da 22 ili ve ilçesine kapsayan bir bölgede yoğun faaliyet yürütüyor. Darnell’in AKP’li ve BDP’li yerel yöneticiler yakın teması ise oldukça dikkat çekici.

*** *** ***
Amerika’nın Büyükelçileri Operasyoncu!

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Ricciardone, Suriye Büyükelçisi Ford ve Mısır Büyükelçisi Patterson, bulundukları ülkelerde iç yıkıcılığı kışkırtıcı faaliyetleriyle tanınıyorlar. Başlarında da Dışişleri Bakan Yardımcısı Feltman var.

Ergenekon operasyonunun temelini attı!

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardone, arka arkaya dönemlerde ABD’nin en çok sorun yaşadığı yerlerde görev yaptı. Ricciardone, 1995-1999 yılları arasında Ankara Büyükelçiliği’nde Büyükelçi Marc Grossman’dan sonraki en yetkili kişiydi. Büyükelçi Grossman devletler arası ilişkileri yürütürken, Ricciardone’nin görevi Gladyo operasyonlarıydı. Ricciardone, 1990’ların ortalarından itibaren ABD’nin “hizadan çıktı” diye değerlendirdiği Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı özel çalışmalar yaptı.

*** *** ***
Cemaati Takip Eden Emniyetçiye Ne Oluyor?

Fethullah Gülen’le ilgili rapor yazan Emniyet müdürleri anlatıyor: ‘Cemaat hakkında rapor yazan uzaklaştırıldı.’

‘Meslek hayatımızda pek çok grup, kişi, tüzel kişi hakkında soruşturma raporu tanzim ettik. Ancak Emniyet Teşkilatı’nda ilk kez Fethullah Gülen hakkında soruşturma yapıp rapor hazırlandığından bahisle ben ve arkadaşlarım soruşturma geçirdik.’

Avukat Nusret Senem’in “Emniyetin Işık Evleri Raporu” adlı kitabında, Gülen cemaatiyle ilgili rapor hazırlayan emniyet müdürlerinin ifadeleri yer alıyor. Cumhuriyet Başsavcısı Nuh Mete Yüksel’in girişimleriyle açılan davada tanık sıfatıyla ifade veren Dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, 20 yılı terörle mücadelede olmak üzere 35 senedir emniyet teşkilatında görev aldığını belirtiyor. Meslek hayatı boyunca çok sayıda başarı belgesi ve takdirname aldığını hatırlatan Saral, kendilerinden Gülen’le ilgili rapor istendiğinde yaşadıkları süreci şöyle anlatıyor:

‘Aydınlık’ın haberiyle başladı!’

“Görüşmenin ve soruşturmanın mahiyeti Fethullah Gülen’in örgütlenmesi ve çalışma tarzı ile ilgiliydi. Aynı gün Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan ‘Emniyet Teşkilatını Fethullah Gülen’ciler Ele Geçirdi’ başlıklı yazıyı içeren Aydınlık Gazetesi’nin 10 Ocak 1999 tarihli nüshası da eklenmiş olarak bir yazı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görev yapan Osman Ak’a ismen gönderildi.”

*** *** ***
Adli Tıp’ta tuhaf işler : Kuşkulu kararlarda aynı imza!

Behçet Oktay cinayetiyle ıslak imzalı belgenin bağlantısı ne?


Eski Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay’ın ölümüne intihar diyen Adli Tıp Uzmanı Hacı Mehmet Akın’ın, İrticayla Mücadele Eylem Planı için de “Dursun Çiçek’in ıslak imzası vardır” şeklinde rapor verdiği ortaya çıktı.

2. Ergenekon davasından tutuklu yargılanan Durmuş Ali Özoğlu, davaya bakan İstanbul Özel Görevli 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdiği dilekçede, Oktay’ın ölümüne “intihardır” raporu veren Adli Tıp Uzmanı’nın “şaibeli bir şekilde” İrticayla Mücadele Eylem Planı isimli belgenin incelemesi için de görevlendirildiğini söyledi.

*** *** ***
Belediye işçileri yeni yıla direnişte girdiler!

Beşiktaş Belediyesi 178 işçiyi kapıya koydu!


Belediyeye ait Beltaş şirketinde çalışan 178 işçinin iş akitleri feshedildi. İşçiler, Belediye önünde direnişe geçti.

Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı Beltaş şirketinde çalışan park ve bahçelerin düzenlenmesi işlerini yürüten 178 işçinin 31 Aralık’ta iş akitleri feshedildi. Genel-İş Sendikası üyesi olan işçiler, Sanatçılar Parkı’ndan Beşiktaş Belediyesi’ne gerçekleştirdikleri yürüyüşle CHP’li belediyeye tepkilerini ortaya koydu. İşçiler, “Atılan işçiler geri alınsın” ve “Sendika hakkımız söke söke alırız” sloganlarıyla yürüdü. Belediye önünde toplanan işçiler, oturma eylemi gerçekleştirdi.

*** *** ***
Çadır nöbetçileri Silivri Cezaevi önünde yeni yılı kutladı!

Silivri Cezaevi önünde kurulan Adalet Nöbeti çadırlarının nöbetçileri, yeni yıla cezaevi önünde türkülerini yurtseverlere dinleterek, süsledikleri çam ağacına tutsak yurtseverlerin adlarının yazdığı plakaları asarak ve özgürlük sloganları atarak girdi.

Silivri Cezaevi önünde kurulan Adalet Nöbeti çadırlarının nöbetçileri, yeni yılı coşkuyla karşıladı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İşçi Partisi (İP) İstanbul İl Başkanı Osman Bilge Kuruca, İP Merkez Karar Kurulu Üyesi emekli Binbaşı Zafer Şen, CHP Gençlik Kolları heyeti, Ergenekon şemasında adı geçen ve cinayete kurban giden Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’in oğlu Tarık Bitlis, Ergenekon şehidi Kuddusi Okkır’ın eşi Sabriye Okkır, sanatçı Fevzi Kurtuluş yeni yıla Silivri Adalet Çadırı’nda ‘merhaba ‘ dedi.

*** *** ***
Silivri tutsaklarından yeni yıl mesajı : ‘Özgürlük ve hukuk istiyoruz!’

Ergenekon, Balyoz gibi davalardan tutuklu yargılanan komutanların yakınlarının oluşturduğu Vardiya Bizde Platformu sözcüleri, yeni yılda ‘Adaletin yerini bulacağını’ söyledi.

2008 yılında başlayan Ergenekon soruşturması sonucu davalarda tutuklu yargılanan yurtseverlerden kimi ilk yılbaşını, kimi ise 4. yılbaşını ailesinden ayrı geçirdi. Silivri Cezaevi’nde tutuklu yargılananların yakınları ile yılbaşını konuştuk.

*** *** ***
Sanayiciler: Kur artışı üretime katkı sağlar!

Sanayici düşük kur da istemiyor, şok artışlar da...


İstanbul Sanayi Odası Meclisi üyesi sanayiciler, ekonominin kırılgan yapısına dikkat çektiler. Döviz kurunu enflasyona göre ayarlama politikasının terk edilmesini hatalar zincirinin başı olarak niteleyen sanayiciler, ihracat içindeki ithal payının çok yüksek oluşunu da buna bağlıyorlar.

Yeni bir yıla ‘merhaba’ dediğimiz bu günlerde 2011’den kalan tartışmalar da gündemdeki yerini koruyor. İstanbul Sanayi Odası Meclisi üyeleri Ali Natık Buda ve Murat Önay ile cari açık, döviz kurundaki artış ve gelecek beklentilerini konuştuk. Kur artışının üretime katkı sağlayacağını vurgulayan sanayiciler ancak bunun da artışının enflasyon ve işçilik maliyetleri ile paralel gitmesi gerektiğini belirtiyorlar. Ali Natık Buda döviz fiyatı düşük oldukça sanayicinin üretimden vazgeçtiğini söyledi. Murat Önay da şu an Türkiye’yi ayakta tutan ‘siyasi bir sermaye’ olduğunu belirtti.

*** *** ***
Kılıçdaroğlu’na helikopter verilmedi!

Hükümet devreye girdi helikopter geri çekildi!


Yeni yıla Van’da giren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulunmak üzere Şırnak Uludere’ye hareket etti. Ancak CHP liderine Uludere ziyareti için tahsis edilen helikopter geri çekildi. Yoluna karayoluyla devam eden Kılıçdaroğlu’nun konvoyunda bu kez de kaza meydana geldi.

*** *** ***
Fenerbahçe Taraftarı Metris’in Önünde!

Metris Cezaevi önünde toplanarak futbolda şike soruşturması kapsamında tutuklu bulunan başkanları Aziz Yıldırım’ı yılbaşı gecesi yalnız bırakmadı. Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım lehine sloganlar atan taraftarlar, yağmura rağmen gecenin ilerleyen saatlerine kadar cezaevi önünde bekledi. Sık sık tezahüratlarda bulunan Sarı-Lacivertliler, yeni yılın ilk dakikalarında coşkuyu daha da artırdı. Meşale yakan taraftarlar, geriye saydıktan sonra yeni yıla girmenin mutluluğunu yaşadı.

*** *** ***
Vuranlar Uludereli değil, provokatör!

Kaymakam Naif Yavuz, tedavi gördüğü hastanede saldırıyı değerlendirdi.

Uludere Kaymakamı Naif Yavuz, olayın ardından cenaze sahipleri ile beraber olduklarını belirtti. Yavuz: Otopsilerine bizzat katıldım. Bana saldıranlar asla ve asla cenaze sahipleri değil.

Irak sınırındaki olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulunduğu esnada saldırıya uğrayan Uludere Kaymakamı Naif Yavuz, “Uludere halkımın vefat eden 35 insanımıza baş sağlığı diliyorum. Bunlar küçükten büyüğe kadar hepsi benim kardeşlerim, hepsi benim yavrularımdı” dedi. Tedavi gördüğü Şırnak Asker Hastanesi’nden açıklama yapan Kaymakam, şunları söyledi:

“İki gün boyunca gözümüze uyku girmedi. Bu üzüntümüzden dolayı biz ekmek, yemek yiyemedik. Olay olduktan sonra biz cenaze sahipleri ile beraber olduk. Otopsilerine bizzat katıldım. Oradaki insanlarla beraber kucaklaştık. Oturduk, beraber ağladık. Onlar bizi bağırlarına bastı. Cenazeler defnedildi.”

*** *** ***
Atatürk kendi maaşını düşürmüştü!

Dünyanın ve Türkiye’nin büyük ekonomik krizin içinden geçtiği bir dönemde, memur ve çalışanların maaşlarının aksine; milletvekili maaşlarının abartılı artışı yine büyük tepki çekti. Oysa 1929 dünya ekonomik buhranı sırasında Türkiye’de, halkla birlikte yöneticiler de sıkıntıyı paylaşmış ve birlikte zor günleri aşmışlardı. Bugünlere ibretle örnek olacak karar ise, 1931 yılında milletvekili maaşlarının yüzde 30 düşürülmesiydi. O yıllarda sadece vekiller değil Cumhurbaşkanı Atatürk, Başbakan İsmet Paşa ve bakanlar da maaşlarını düşürmüştü. İşte o günlerde 15 bin lira maaş alan Atatürk’ün maaşından 5 bin 401 lira kesilir. Eline ise net olarak 9 bin 78 lira geçerdi.

*** *** ***
‘Yaşananların sorumlusu AKP’nin Kürt açılımı!’

Emekli Tümgeneral Osman Özbek: Arınç ‘Ne istiyorsanız vereceğiz’ diyor. Diğer yandan ‘2. açılım başlatacağız’ açıklamaları yapılıyor. Geçmişte Habur açılımından sonra yaşananları hep birlikte gördük. PKK Habur’dan sonra büyük mesafe aldı. Bütün bunlardan ders alınmadığı gibi daha da tehlikeli işler yapılıyor.

Emekli Tümgeneral Osman Özbek Güneydoğu’da yaşanan olayların sorumlusunun AKP’nin “Kürt açılımı” olduğunu söyledi.

Osman Özbek Uludere’de yaşanan olaylar ve sonrasında ortaya çıkan durumla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, bölgede izlenen politikaların çok yanlış ve tehlikeli olduğunu bildirdi. Özbek, “Başbakan Yardımcısı TBMM kürsüsünden ‘ne istiyorsanız vereceğiz’ diye bağırıyor. Diğer yandan ‘2. açılım başlatacağız’ açıklamaları yapılıyor. Geçmişte Habur açılımından sonra yaşananları hep birlikte gördük. PKK Habur’dan sonra büyük mesafe aldı. Şimdi bütün bunlardan ders alınmadığı gibi daha da tehlikeli işler yapılıyor. Meclis kürsüsünden çağrılar yapılıyor” dedi.

*** *** ***
'Esnafın yüzde 80’i borç batağında!'

Esnaf karısının kolundaki bilezikler, ölümlük dirimlik paraları, işletme sermayeleri eridi. Dükkanlardaki mal varlığı tümden borç. Esnaf bankalara borçlu... Borcunu ödeyemiyor. Toptancı artık esnafa açık hesap mal vermiyor.

2011’i devirdik. Dünya ve Türkiye çalkantılı bir yılı geride bıraktı. Dünyanın çalkantısının kökünde yatan gelişmiş ülkelerin artık üretimlerinin tüketimlerine yetmeyerek krize girmeleri.

Türkiye’de ise hükümete sorarsanız ekonomi tıkırında... Çin’den sonra dünyada ekonomisi en iyi olan ülke Türkiye. İktidarın bu propagandası yaşamın gerçekleri ile ne kadar örtüşüyor. Gazeteleri açın sayfa sayfa icra ile taşınmazların satış ilanları...

Her ilde, caddede her sokakta istemediğiniz kadar kiralık dükkan.

Ve emekli, memur, dul, yetim, işçi perişan. Esnaf kan ağlıyor. Esnafın durumunu ‘Bir bilene soralım’ dedik.

aydinlik_2ocak2012

Aydınlık - 02 Ocak 2012
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar