aydinlik_1ocak2012_225

Aydınlık'ta Bugün 01 Ocak 2012

TUZAĞA DÜŞÜRÜLDÜ!

Genelkurmay Başkanlığı görevlisi, 35 yurttaşımızın hayatını kaybettiği hava harekatıyla ilgili Aydınlık’a önemli bir değerlendirme yaptı. Genelkurmay’dan bir yetkili kısa ve net konuştu: “tuzağa düştük” dedi. Askeri uzmanlar “tuzağa düştük” ifadesinin “istihbaratla yönlendirme” anlamı taşıdığı belirtiyor. Uzmanlar, alınan istihbaratın kaynağının sorgulandığına dikkat çekiyor.

Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı Teknik Analiz Dairesi yetkililerinin den alınan bilgiye göre: “TSK’nın istihbarat amaçlı kullandığı ‘Heron’ adlı insansız hava araçları Batman’da konuşlu. Batman’daki Heron’ların kalkış ve inişleri Nevada’daki Amerikan komuta kontrol merkezinden yapılıyor. Kalkıştan sonra Nevada kontrolü tamamen TSK’ya devrediyor. Türk subayları uçuruyor. Batman’da konuşlu Heron’lar sadece Türkiye sınırında uçuş yapabiliyor. Alınan görüntüler de hem Nevada’daki merkeze hem de Genelkurmay’a ulaştırılıyor. 24 saat esasına göre çalışan Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı Teknik Analiz Dairesi de alınan görüntüler analiz ediyor.

*** *** ***
Kaymakamı linç ediyorlardı! Kaymakam’a saldırdılar!

Bombardımanda ölen 35 kişi için taziye ziyaretinde bulunmak üzere Gülyazı köyüne giden Uludere Kaymakamı Naif Yavuz ziyaret sırasında bir grubun taşlı ve yumruklu saldırısına uğradı.

Kaymakam Yavuz, beraberinde birkaç kişi ile birlikte Irak sınırında meydana gelen olayda hayatını kaybeden 35 kişinin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunmak için Gülyazı köyüne geldi.

Bu sırada kurulan taziye çadırına giren Yavuz, içeride bulunan bir grubun saldırısına uğradı. Çadırdaki diğer vatandaşların müdahalesiyle dışarı çıkarılan Yavuz, dışarıda bulunan başka bir grup tarafından da darp edildi.

*** *** ***
Mahkemeden savcılığa Başbuğ yazısı!

İnternet Andıcı davasında mahkemede eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ifadesinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasına karar verdi.

İnternet Andıcı davasına bakan mahkeme, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında ifadesinin alınması amacıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasına karar verdi. Aydınlık, Başbuğ ve emekli Orgeneral Hasan Iğsız’ın tutuklanacağını 21 Mayıs tarihinde duyurmuştu. Haberimizde ABD’nin, Türk Ordusu’na yaptığı tertiplerin son halkasının eski Genelkurmay başkanlarının da operasyona dahil edileceği belirtilmişti. Islak İmza davasıyla birleştirilen İnternet Andıcı davasına bakan İstanbul Özel Görevli 13. Ağır Ceza Mahkemesi, çarpıcı ara kararlara imza attı. Mahkeme, “Sanıkların savunmalarındaki beyanlarında ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında gereğinin takdir ve ifası için CMK. 250 madde ile görevli Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasına” karar verdi.

*** *** ***
Silahlılar, zapt edecek halimiz yok!

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nin Irak sınırında hava operasyonunda ölen 35 kişi için kurulan taziye çadırında konuşan BDP Grup Başkan Vekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, taziye için bir bakanın bölgeye gelmesi halinde ‘büyük provokasyon’ çıkacağını ileri sürdü.

*** *** ***
Karayılan yine ‘Özerklik’ dedi!

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Özerklik olmazsa başlarının çaresine bakacaklarını söyledi. PKK’ya yakınlığı ile bilinen ANF’ye konuşan Murat Karayılan Uludere’de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın “çok planlı” olduğunu öne sürdü.

*** *** ***
Direnişlerin zaferle sonuçlandığı bir yıl!

Eylem, grev, direniş ve mücadele dolu bir 2011 yılı: Umudun eylemle yükseldiği direnişlerin zaferle bittiği yıl!

Türkiye’de 2011 yılı emekçiler açısından saldırıların yoğunlaştığı, eylemlerin arttığı, direnişlerin kazanımla sonuçlandığı, hükümete uyarı niteliğinde grevlerin ve büyük eylemlerin yapıldığı bir dönem oldu. Ülkenin dört bir yanında işyeri önlerinde kurulan direniş çadırları sendikasızlaşmaya karşı açıldı. Sınıf sendikacılığı yapanlar emekçilere omuz verdi, güç verdi başarı azimle geldi. Öne çıkan 18 direniş başarıyla sonuçlandı. 2012’yi karşılayan onurlu ve mücadeleci 9 direniş daha başarıya koşuyor.

*** *** ***
Oto tamircisi oldu!

Mehmet Gürhan tamirci oldu!


Yüzyılın soygun hareketi Deniz Feneri e.V. davasının son hükümlüsü Mehmet Gürhan da şartlı tahliye edildi. Tahliye kararı uyarınca bir işte çalışma yükümlülüğü bulunan Mehmet Gürhan, Frankfurt kentinin Gallus semtindeki kayınbiraderi Recep Kurum’un tamirhanesinde çalışır görünüyor.

Almanya’da Deniz Feneri e.V. hükümlülerinin cezaları bitti, Türkiye’de ise iddianame bile hazırlanmadı. 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Gürhan’ın tahliyesiyle, milyonlarca avroluk bağış dolandırıcılığından hapiste olan kimse kalmadı. Türkiye’de gözaltına alınan şüpheliler, tutukluluğun mağduriyete dönüşmemesi gerekçesiyle daha önce serbest bırakılmıştı.

Deniz Feneri e.V. dolandırıcılığının Avrupa’daki elebaşı Mehmet Gürhan hapisten çıktı. 27 Aralık tarihli şartlı tahliye kararıyla serbest kalan Mehmet Gürhan, böylece kalan 14 aylık hapis cezasını yatmaktan kurtuldu. Almanya’daki ceza infaz mevzuatına göre, hapis cezasının üçte ikisini yatarak şartlı tahliye talebi iki kez, aleyhindeki raporlar nedeniyle red edilen Gürhan, avukatlarının başvurusuyla üçüncü bir rapor sayesinde bakiye cezasının infazından kurtuldu. Gürhan’ın tahliyesiyle Türkiye ve Almanya’da Deniz Feneri e.V. dolandırıcılığından hapiste bulunan şüpheli yada hükümlü kalmadı.

*** *** ***
Rusya’ya yılbaşı hediyesi!

Pastanın büyük payı yandaşa mı gidecek?


Avrupa ülkeleri hiçbir taviz vermeden Rusya Federasyonu’ndan aldıkları doğalgazda fiyat indirimi alırken, Türkiye aynı indirimi, Rusya’ya Güney Akım’ı “yılbaşı hediyesi” vererek alabildi. Doğalgazda yapılan indirim tüketiciye yansımayacak, BOTAŞ’ın açıkları kapatılacak.

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında doğalgaz anlaşması Moskova’da imzalandı. İmza törenine sürpriz bir şekilde Rusya Federasyonu Başbakanı Putin de katıldı. İmza töreninin sürprizi Güney Akım doğalgaz boru hattının inşası konusundaki anlaşma oldu. Türkiye, Rusya Federasyonu’nun taleplerini kabul etti. Putin de imza töreninde yaptığı açıklamada, “Türkiye bize yılbaşı hediyesi verdi” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Akım’la ilgili anlaşma konusunda ‘’Tamamlanması gereken bir takım evraklar vardı. Gazprom tarafından bunlar tamamlanınca zamanlama olarak böyle bir zamana denk geldi. Biz de Sayın Başbakan Erdoğan’ın, Sayın Putin ile 2009 yılında imzaladığı sözleşmenin gereğini yerine getirdik’’ diye konuştu.

*** *** ***
ABD İran’ın komşularını silahlandırıyor!

ABD, BAE ve Kuveyt’e füze satıyor!


ABD, İran komşularını silahlandırmaya devam ediyor. Son olarak Suudi Arabistan ve Irak’la uçak, tank, silah ve füze satışı için anlaşma yapan ABD, şimdi de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt’le masaya oturdu. Pentagon sözcüsü George Little, ABD ve BAE’nin güçlü savunma ilişkisi bulunduğunu, her iki ülkenin de Basra Körfezi bölgesinin güveni ve istikrarıyla yakından ilgilendiğini belirterek, BAE ile 3, 48 milyar dolarlık füze ve ilgili teknoloji satışı anlaşması yaptıklarını açıkladı.

*** *** ***
Maliye Bakanı Şimşek vergi incelemesine yanıt veremedi!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’ın “Aydınlık, Ulusal Kanal, Teori, Bilim ve Ütopya dergilerine yönelik vergi incelemesi ile ilgili sorusuna yanıt veremedi. CHP milletvekili Bülent Tezcan, 28 Kasım tarihinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, 16 Kasım’da MİT üst düzey yöneticisi Kaşif Kozinoğlu’nun açıklamalarının yayınlanmasından sonra Aydınlık, Ulusal Kanal, Teori, Bilim ve Ütopya Dergisinin bağlı olduğu bütün şirketlere vergi incelemesi başlatıldığını bildirmişti.

*** *** ***
‘Türkiye kontrol altında tutulmalı!’

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın 30 yıllık gizlilik kaydını kaldırdığı arşivlerinden, Türkiye ile ilgili belgeler çıktı. Belgelerde 12 Eylül darbesi geniş yer tutuyor. 2 Mayıs 1981’e ait İngiliz Dışişleri belgelerinden birinde İngiliz Dışişleri, 12 Eylül darbesinin Türkiye’de halk desteğine sahip olduğu iddia ediliyor. Yunanistan’daki darbe ile 12 Eylül 1980 müdahalesi karşılaştırılan belgede, 12 Eylül’ün daha büyük krizlerin ardından geldiği, daha az politik yanlılık içerdiği, daha büyük bir halk desteğine sahip olduğu ve Yunanistan’daki gibi bir avuç albayın değil, bütün bir ordunun katımıyla gerçekleştiği belirtiliyor ve Türkiye şiddet ve karmaşa hüküm sürüyordu deniyor.

*** *** ***
Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Ertuna:

‘Kurun yükselmesi iyidir, ama...’


“İnsana ve teknolojiye yatırım yapmanız lazım. Yatırım safhalarını tamamlamadan dövizinizi pahalılaştırırsanız bundan sadece yabancılar yararlanır. Biz yararlanamayız.”

2011’i Cumhuriyet tarihinin en yüksek cari işlemler açığı, yılın son günlerini ise döviz kuru tartışmalarıyla geçirdik. Dolarda artışın sonuçları ne olur? Merkez Bankası’nın aldığı kararlar doğru mu? Tek başına bu kararlar yeterli mi? Yerli sanayicinin döviz borçları sorunu ne olacak? Kur yükselirken Türkiye’nin başka neler yapması gerekir?

Okan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özer Ertuna ile konuştuk. Önceden çalıştığı Boğaziçi Üniversitesi’nde de haftada bir gün ders veren Prof. Dr. Ertuna, bizi Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’ndeki odasında ağırladı.

*** *** ***
‘2012’de atanmak istiyoruz!’

Geride bıraktığımız yıl içinde, sık sık atanmayan öğretmenlerin hak mücadelesine tanık olduk. Kimi işsiz olduğu için evlenememekten yakındı, kimi çocuklarına ekmek götürememekten...

Bazıları eşekli eylem yaptı, bazıları duvaklı... Hepsinin isteği ortaktı : ‘İşini yapmak!’

Atanmayan öğretmenler, yeni yıla da aynı umutla giriyor : Atanmak!

Kar kış demeden Ankara yollarını aşındıran ataması yapılmayan 300 bin öğretmenin çözüm beklediği Milli Eğitim Bakanı son sözü söyledi: “Başka iş bulsunlar”. Çoğu 30’lu yaşları deviren öğretmenlerin bir kısmı ailelerinden harçlık almanın utancını yaşıyor. Kimi yıllarca eğitim alıp sonra işsiz kalmayı, ele avuç açmayı kendine yediremeyip yaşamına son veriyor. Kamuda çalışma sınırı olan 40 yaşa dayananlar için ise umutlar tükenmiş. Onlar tüm yaşananlara rağmen haklarını alana kadar mücadele edeceklerini söylüyor, 2012’ye atanma dileğiyle giriyor.

Ataması yapılmayan öğretmenler, Antalya’da bir koro oluşturarak bazı şarkı sözleri yaşamlarına uyarladı. 24 öğretmenin Antalya Atatürk Kültür Merkezi’nde 800’ü aşkın kişiye verdikleri konser bir anda Türkiye’nin gündemine oturdu.

aydinlik_1ocak2012

Aydınlık - 01 Ocak 2012
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar