aydinlik_31aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 31 Aralık 2011

ABD’NİN TAHRİK PLANI!

İstihbaratın ABD’de olması Türkiye’ye ağır sonuçlar getirecek!

ABD, Güneydoğu bölgesinde gerilimi tırmandırmak ve politikalarını etkili kılmak için yanlış istihbarat verdiği, Türkiye’nin istihbaratı tamamen ABD’ye bırakması sonucu ordunun da provokasyona geldiği bildirildi.

Suriye’de yaşanan gelişmelerde inisiyatifin Esad yönetimine geçmesi, Arap Birliği gözlemcilerinin bölgede yaşananlarla ilgili “sıkıntılı herhangi bir durum yok” demesi, halktan gelen tepkiler ve İslami çevrelerde yaşanan bölünmeler nedeniyle Suriye operasyonunun zora girmesi ABD’yi yeni politikalara yöneltti. ABD’nin her dönemde “PKK’ya destek verdiğini” kaydeden bölge uzmanları ABD’nin son günlerde “PKK terörüne karşı Türkiye’ye destek veriyoruz, anlık istihbarat veriyoruz” sözlerini ağzından düşürmediğini bunun da kamuoyunu yanıltma amaçlı olarak sık sık dile getirdiklerini öne sürdüler.

*** *** ***
Cemaatin Gündemi MİT!

Hedef teşkilattaki cemaat dışı unsurlar mı?


Cemaat çevreleri MİT’e karşı kampanya başlattı. Taraf ve Zaman gazetelerinin yazarları MİT’i hedef alan yazılar yazmaya başladılar!

Zaman ve Taraf gazetelerinin  yazarları bir süredir MİT’i hedef alan yazılar kaleme alıyor. Zaman yazarı Hüseyin Gülerce, dünkü yazısında MİT hakkında derhal soruşturma başlatılması gerektiğini ifade etti. Cemaat çevresinin son günlerde MİT’e yönelik kampanyası, MİT içindeki Cemaat dışı unsurların tasfiyesine dönük bir girişim olarak değerlendirildi. MİT’e dönük eleştirilerin cemaatin kontrolü dışında hareket eden ve Cemaat kadrolarına mesafeli duran teşkilat elemanlarının yıpratılması ve etkisizleştirilmesi için kullanıldığı, bu yolla da Cemaat’in MİT’te tam hakimiyetini sağlamaya çalıştığı görüşü de güç kazanıyor.

*** *** ***
‘MİT’teki kadrolaşma tabanda infial yarattı!’

MİT’in kadrosu Gülen okullarından!


MİT Orta Asya Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu, ölmeden önce Aydınlık’a yaptığı açıklamalarda, Fethullah Gülen’in, Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarı olması için Zaman yazarı Hüseyin Gülerce’yi Abdullah Gül’e gönderdiğini açıklamıştı. Fidan’ın MİT’in başına gelişiyle Gülen okullarında çalışan birçok öğretmenin de MİT’te göreve başladığını belirten Kozinoğlu, MİT’te cemaat örgütlenmesinin hız kazanmasının, teşkilat tabanında büyük infial yarattığını gündeme getirdi.

*** *** ***
‘Haber yüzünden yargılanamam!’

‘Yalanlanmayan haberler için yargılanıyorum!’


Yıldırım: Basın kanuna göre, bulundurduğum belgeler ve yaptığım haberler yüzünden yargılanamam!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen İnternet Andıcı davasının dün görülen 50. duruşmasında Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım, mahkemeye taleplerini sundu. Yıldırım, yaptığı haberlerden ve muhalif olmaktan dolayı tutuklanamayacağını belirterek tahliyesini istedi.

*** *** ***
“Hayatım Gladyo’yu yazmakla geçti!”

‘Hayatım Gladyo’yu darbeleri yazmakla geçti!’


Odatv davasının 5. duruşması dün Çağlayan’daki İstanbul 16.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 11’i tutuklu olmak üzere toplam 13 kişinin yargılandığı davada tutuklu gazeteci Soner Yalçın savunmasını yaptı.

“Büyük gazeteciler her zaman en yürekli olanlardır” diyen Yalçın, Uğur Mumcu, Musa Anter gibi isimleri de örnek gösterdi. Gazeteciliğin tek ölçüsünün gerçeğe bağlı kalmak, kendini iktidara beğendirme zorunluluğu taşımamak olduğunu vurgulayan Yalçın, “Bu iddianameyi yazanlar beni terzi zannediyor. Gazetecilik mesleğini tanımadıkları ortada” diye konuştu.

*** *** ***
Mısır’da CIA’ya baskın! Mısır STK bastı, ABD hopladı!

Önceki gün üç Kahire’deki Amerikan STK’sına düzenlenen polis baskını, Amerikan yönetiminde büyük tedirginlik yarattı. ABD’nin baskına şimdiye kadarki baskınlara gösterdiğinden daha sert tepki göstermesi, bu STK’ların CIA paravan örgütleri olduğu değerlendirmesine yol açtı.

Mısır güvenlik güçlerinin, üç Amerikan sivil toplum kuruluşuna yaptığı baskınlar, ABD yönetiminde derin tedirginliğe yol açtı. Baskınlar sonrasında sivil toplum kuruluşları kapatıldı.

Baskınların hedefinde, ABD’nin parasal kaynak sağladığı ve Demokrat Parti mensubu eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright tarafından kurulmuş olan National Democratic Institute (Ulusal Demokrasi Enstitüsü-UDE) ile yine ABD ödenekli International Republican Institute (Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü-UCE) vardı.

UCE’nin başında Cumhuriyetçi senatör John McCain bulunuyor. Bu kuruluşların her biri ABD’deki ana partiye bağlı. Mısırlı güvenlik güçleri ayrıca, Washington merkezli Freedom House da baskın yaptı.

*** *** ***
‘Arap Baharı, Batı istihbaratının operasyonu!’

Batının, Ortadoğu’dan sonra Bağımsız Devletler Topluluğu’nu (BDT) da parçalamak istediğini vurgulayan Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov, “Ben Rusya’nın yerinde olsam buradaki sürece çok daha fazla müdahale ederdim” dedi!

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov, ilk kez Türk basınının karşısına çıktı ve son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Türk gazetecileri Grozni’deki Başkanlık Konutu’nda kabul eden Çeçen lider, Arap Baharı’nın Batılı ülkelerin istihbaratları tarafından önceden planlandığını söyledi.

Türkiye’nin terörün ne olduğunu bildiğinin altını çizen Kadirov, “Çünkü ülkeniz terör yüzünden 30 bin insanını kaybetti. Çeçenistan da yüz binlerce insanını kaybetti, binlerce asker ve polisini kaybetti. Türkiye ile tarihi ve dini bağlarımız var. Ben iki sefer Türkiye’ye geldim. Hem Abdullah Gül, hem de Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüm. Onlardan Türkiye’deki teröristleri iade etmelerini istemiştim.

*** *** ***
Asgari ücretlinin günlük alım gücü : yalnızca 100 gram peynir!

DİSK Araştırma Enstitüsü, asgari ücret alım raporunu yayımladı. Rapora göre, asgari ücret alan bir kişi yapılan günlük 1.41 TL’lik artışla yalnızca 100 gram peynir alabiliyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2012 yılı asgari ücret artışını açıklaması üzerine Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), asgari ücretin alım gücü raporunu açıkladı. Açıklamada, “TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) Madde Fiyatları, TÜFE Endeksi ve Çalışma Bakanlığı verileri üzerinden yaptığımız hesaplamaya göre asgari ücrete yapılan aylık 42.9 TL’lik, günlük 1.41 TL artışla, günlük yalnızca 100 gram beyaz peynir, 244 gram nohut ya da 123 gram zeytin alınabiliyor” denildi.

*** *** ***
‘Komploya Ortak Olmayın!’

DİSK AKP’ye Suriye’den çağrı yaptı : ‘Emperyalist komploya ortak olmayın!’


Suriye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun davetlisi olarak Şam’da 4 gün kalan DİSK heyeti, medyanın Suriye’deki gerçekleri yansıtmadığını ve yalan haberler yaptığını açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfedarasyonu (DİSK) 24-27 Aralık tarihlerinde Suriye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (GFTU) davetlisi olarak Suriye’ye gitti. Şam’da sendika yöneticileri ve işçilerle buluşan Disk geçirdikleri 4 günün değerlendirmelerini aktaran bir yazı yayımladı. İzlenimlerini yazan DİSK Örgütlenme Daire Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve DİSK Eğitim Daire Başkanı Celalettin Aykanat “Suriye halkının, işçilerinin, insanlarının yaşadığı bir Suriye var. Bir de İsrail ve ABD merkezli (El Cezire, CNN vb.) medya tarafından gerçekleri maniple ederek yalanlarla yaratılmaya ve tüm dünyaya gösterilmeye çalışılan başka Suriye var” diyor.

*** *** ***
Yine çadır yangın yine ölüm!

Van Şemsibey Mahallesi’nde oturan Sabri ve Leyla Zengin çiftinin depremde sonra evlerinin bahçesinde kurduklar çadırda dün sabaha kar yangın çıktı. Yangına uykuda yakalanan Sabri (44) ve Leyla Zengin (48) ile çocukları Ayhan (25), Selma (11), Aynur (20) ve Ceylan Zengin (17) komşularının yardımıyla alevlerin arasında yaralı olarak çıkarılarak hastaneye kaldırıldı. Ailenin 20 yandaki kızları Aynur Zengin ise alevlerin arasında kalarak olay yerinde hayatını kaybetti.

*** *** ***
Vali yardımcısından depremzedelere : 'Hatayı Kendinizde Arayın!'

Karataş Misafirhanesi’nde kalan depremzedeler için verilen yemeğe katılan Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, depremlerin boşuna olmadığını, hatanın bölge insanında olduğunu söyledi.

Çukurova Türk adlı internet sitesi Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ’ın depremzedelere verilen bir yemekte uyuşturucuyu kast ederek, “Hatayı önce kendinizde arayın. Van’da toz girmeyen ev var mı! 300 TL versek Van’da kimse kalmaz!” dediğini yazdı. Habere göre Vali Yardımcısı Karadağ, işadamlarının Karataş Misafirhanesi’nde kalan 600 depremzedeye verdiği yemekte afetlerin boşuna olmadığı, afet bölgelerinde hatanın bölge halkında olduğunu söyledi.

*** *** ***
Merkez’in eli-kolu 2001’de bağlandı!

‘Para Kurulu’nun kurbanı bankalardı, ‘enflasyon hedeflemesi’nin kurbanı reel sektör!


‘Enflasyon hedeflemesi’ politikasının reel sektörü zora sokabileceği, bu politikanın uygulanmaya başlandığı 2001 yılında öngörüldü, konuşuldu... ‘Kalan sağlar bizimdir’ denildi.

Merkez Bankası, dün dövize doğrudan müdahale etti. Dolar kuru 1,91’den 1,85’e kadar indi. Ama önceki deneyimler de gösterdi ki, MB’nin müdahaleleri kalıcı olmuyor. Dolar kurunun kısa sürede 2 bin liraya yükselmesi bekleniyor.

Merkez, yaklaşık bir yıldır sürekli yükselmekte olan döviz kuruna müdahale için hem rezervlerini devreye soktu, hem faiz silahını çekti, yine de tırmanışı durduramadı. Neden? Bu sorunun yanıtı, on yıl önce Kemal Derviş tarafından getirilen, bol ve kesintisiz sıcak para akışına dayanan ‘enflasyon hedeflemesi’ adı verilen ekonomik program.

aydinlik_31aralik2011

Aydınlık - 31 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar