aydinlik_30aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 30 Aralık 2011

OPERASYON ABD İSTİHBARATIYLA!

Operasyonlar ABD’nin istihbaratıyla düzenleniyor!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, önceki gece Sinat-Haftanin bölgesinde yaptığı operasyonda 35 kişinin hayatını kaybetmesiyle, TSK’nin istihbarat kaynağı sorgulanıyor. Yanlış istihbaratla tuzak mı kuruldu?

İnsansız Hava Araçları (İHA) ve termal kameralar sınırın Irak tarafında kalabalık bir grubu saptayınca, savaş uçakları havalandı. Saat 23.00 sıralarında başlayan bombardımanda 35 kişi öldü. Bombardımanın ardından, ölenlerin PKK’lı değil Ortasu ve Gülyazı köylerinden Irak’a kaçak mazot getiren 18- 20 yaşlarındaki kişiler olduğu ileri sürüldü.

*** *** *** 

Emniyet’in Işıkevleri Raporu!

Emniyet’in Işık Evleri Raporu : Ordu, polis ve MİT’e sızıyorlar!


Ankara Emniyet Müdürü Saral, 1999’da DGM’ye gönderdiği raporda Gülen cemaatinin Ordu, Emniyet ve MİT’e sızmaya çalıştığını açıklıyor.

Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral’ın Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği 1999 tarihli “Fethullah Gülen ve Işık Tarikatı (Fethullah Gülen Örgütlenmesi)” başlıklı raporda Gülen için “Son zamanlarda ordu, polis ve MİT teşkilatları arasına sızma faaliyetlerine ağırlık verdiği bilinmektedir” ifadelerini kullandığı görülüyor.

*** *** *** 

‘Tutuklu gazeteciler sicilinize kara bir lekedir!’

Gazetecileri Koruma Komitesi’nden (CPJ) Başbakan’a mektup!


Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Türkiye’de gazetecilerin hapse atılmasıyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan’a bir mektup gönderdi.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) yetkili müdürü Joel Simon imzasıyla Erdoğan’a gönderilen mektupta, Adalet Bakanı’nın 8 Aralık günü meclis kürsüsünde CPJ bulgularını kaynak göstererek açıklamalarda bulunduğu hatırlatıldı.

*** *** ***

Başınıza iş aldınız!

Prof. Dr. Yalçın Küçük, tutuklanmasını böyle yorumladı: Mahkeme başına bela aldı.


Odatv davasının 4. duruşmasında savunma yapan Yalçın Küçük, daha önceki bir mahkeme kararında “Yalçın Küçük şeytana papucunu ters giydirecek bir zekaya sahiptir…Bakışlarıyla savcıyı kanser yaptı” diye yazdığını hatırlattı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda Özel Yetkili İstanbul 16.Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen Ergenekon soruşturması kapsamında 11’i tutuklu olmak üzere toplam 13 kişinin yargılandığı Odatv davasının 4.duruşmasında tutuklu Prof.Dr. Yalçın Küçük savunmasını yaptı.

Duruşmada bütün tutukluların yanı sıra, tutuksuz yargılanan İklim Bayraktar da hazır bulundu. Davada tutuksuz yargılanan Mümtaz İdil ise sağlık sorunları nedeniyle gelmezken, davanın müştekisi Nazlı Ilıcak da duruşmaya katılmadı.

*** *** *** 

Ermeni araştırmacı Fransa’yı eleştirdi!

Ermenistan Bölgesel Araştırmalar Merkezi Başkanı Richard Giragosian, hazırladığı raporda “soykırım teklifi”ni kabul eden Fransa’yı eleştirerek Sarkozy’nin asıl amacının farklı olduğunu belirtti.

Merkezi Erivan’da bulunan Ermenistan Bölgesel Araştırmalar Merkezi (RSC) Başkanı Richard Giragosian, Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen “Ermeni soykırımı”nın inkrını suç sayan yasa teklifinin Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğini söyledi. Giragosian, aşırı milliyetçi Taşnak Partisi’ne üye bir diaspora Ermenisi iken, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesini savunan ılımlı biri olarak tanınıyor.

*** *** *** 

CHP’de taktik savaşı!

CHP’de tüzük kurultayı için taktik savaşı!


CHP’deki tüzük tartışması taraflar arasında tam taktik savaşına dönüştü. Tüzük değişikliği için olağan üstü kurultay için yılbaşından sonra imza toplama kararı alan parti içi muhalefet, CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’ın “Tüzük değişikliği olağanüstü kurultaya gerek yok. Sonbahar’da veya olağan kurultayda tüzük değişikliği yapılacak” şeklindeki sözlerini “Kurultayı önlemek için ipe un sermek” olarak değerlendirdi.

*** *** *** 

Bankadan Satılık Köyler!

Köylüye ‘istisnai’ oyun!


Sakarya Kocaali’ye bağlı 5 köyün sakinleri arazilerini ipotek ettirerek Denizbank’tan kredi çeker ama ödeyemez. Banka ihaleye çıkardığı arazileri, dönümü 2 bin 600 liradan kendi üzerine geçirir. Aynı sıralarda bölgede baraj çalışması başlayınca, banka borcunu ödeyerek toprağını almak isteyen yurttaşlardan 1 dönüm için 30 bin lira ister.

2007 yılına kadar iyi bir fındık geliri olan Sakarya’nın Kocaali İlçesi’ne bağlı Açmabaşı, Görele, Şerbetpınarı, Kestanepınarı ve Hasankaya köylerinde yaşayan yurttaşlar 2006 yılında Denizbank’tan kredi çeker. Köylüler kredi karşılığında arazilerine ipotek gösterir. Kimi toprağına yatırır aldığı parayı, kimi çocuğunun eğitimine. Kredinin ilk taksitini ödeyen köylüler 2007 yılında Fiskobirliğin devreden çıkması ve fındık fiyatlarının düşmesiyle borçlarını ödeyemez hale gelir. Bunun üzerine banka ipotekli arazilere icra uygular. Banka arazileri 3. ihalede dönümünü 2 bin 600 liradan kendi üzerine geçirir. Kısa süre sonra banka köylülere “Borçlarınızı ödeyin toprağınızı geri alın” der.

*** *** *** 

Çeçenistan'dan iyi haber!

Türkiye’nin AYDINLIK sayesinde haberdar olduğu “Çeçenistan’daki Türk işçiler” meselesi halloldu.

Grozni’de Türk basınını kabul eden Cumhurbaşkanı Kadirov, yarım kalan projeleri devam ettireceklerini ve çalışanların maaşlarının bundan böyle devlet garantisinde olduğunu açıkladı. Türkiye’ye kaçan Bora İnşaat’ın sahibi Alper Suri hakkında ise kırmızı bülten çıkarılacak.

Savaş sonrası Ramazan Kadirov yönetiminde hızla toparlanan ve baştan aşağı yeniden inşa edilen Çeçenistan’daki devasa imar faaliyetinden aslan payını Türk şirketleri alıyor. Bu da binlerce Türk işçisinin bölgede istihdam edilmesini sağlıyor. Ancak bunlardan işadamı Alper Suri’ye ait Moskova merkezli Bora İnşaat ve Azeri uyruklu Siyavuş Mehmedzade’ye ait Penta İnşaat, bir süre önce mali sıkıntıya düşerek işçilerin ve taşeron firmaların ücretlerini ödememeye başlamıştı. Bu iki şirketin 600 milyon dolar civarındaki hak edişlerinin tamamını ödeyen ve projelerin yarım kalması yüzünden kendileri de mağdur olan Çeçenistan Hükümeti, iki şirketin ülkedeki makina parklarına tedbir koymuştu. Sorunun giderek derinleşmesi üzerine bu iki şirkette çalışanların büyük çoğunluğunu oluşturan ve aylarca maaş alamayan Türk işçiler, aileleri aracılığıyla gazetemize ulaşıp, dertlerini anlattılar.

*** *** *** 

Türkiye yeni bir krizin eşiğinde dolaşıyor!

Prof. Dr. Korkut Boratav, Aydınlık aracılığıyla uyarıyor!


Boratav, AB’yi kurtuluş görenlere de “Yunanistan’ın haline bakın” dedi.

Prof Dr. Korkut Boratav, Türk ekonomisinin içinde bulunduğu durumu değerlendirirken Türkiye’yi yönetenlerin sıkıştığını belirterek, “Şu anda en kritik konulardan biri Avrupa’da yaşanan gelişmeler. Avrupa’daki sıkıntı devam ederse Türkiye’nin sıkıntısı büyür. Türkiye yeni bir krize girmenin eşiğinde dolaşıyor” dedi. Türkiye’nin dış borçlarına dikkati çeken Boratav, özellikle kısa vadeli dış borçlar konusunda dikkatli olunmasını istedi.

*** *** ***

‘İnsanca yaşayacak asgari ücret’ talebine biber gazlı müdahale!

İşçiler, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına girmek isteyince polis biber gazıyla müdahale etti. 50’ye yakın işçi gözaltına alındı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2012 yılında geçerli olacak yeni asgari ücret zam oranını belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandığı sırada DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş üyesi işçiler de Çalışma Bakanlığı önünde insanca yaşayacak asgari ücret talebiyle eylem yaptı. Bakanlık önünde basın açıklaması yapan Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hükümetin 2012 yılı programında asgari ücrete ilişkin öngördüğü 3 artı 3 yönünde bir zammın kabul edilemeyeceğini, açlık sınırının 930 TL, yoksulluk sınırının ise 2 bin TL’nin üzerinde olduğu Türkiye’de yapılması düşünülen zam ile geçinmenin imkansız olduğunu söyledi.

aydinlik_30aralik2011

Aydınlık - 30 Aralık 2011

http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar