aydinlik_29aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 29 Aralık 2011

AMCASI: MEZARINI AÇTIRIRIZ!

Kaşif Kozinoğlu’nun amcası konuştu: Kaşif’in ölümünün doğal olduğuna inanmıyoruz.

“Ailesini korumak için bizimle bağlarını kopardı” diyen amca Kozinoğlu: ‘Ailesi olarak Kaşif’in ölümünün doğal olduğuna inanmıyoruz. Biraz zaman geçsin, raporlar gelsin ondan sonrasına bakacağız. Gerçi raporlar için de ‘çalındı, çalınmadı’ diyorlar ama... Biz mezarını açtırırız.”

Silivri Cezaevi’nde 13 Kasım 2011’de yaşamını yitiren MİT Orta Asya Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu’nun amcası Tufan Kozinoğlu, “Kaşif’in ölümünün doğal olduğuna inanmıyoruz” dedi.

Tufan Kozinoğlu Trabzon’da yayımlanan Kuzey Ekspres Gazetesi’ne yaptığı açıklamada cezaevinde ziyaret ettiği Kaşif Kozinoğlu ile yaptıkları görüşmeleri anlattı. Amca Kozinoğlu “Tutuklandığı süre boyunca kendisini Silivri’de ziyarete gittim. Hapisten çıktığında işine döneceğini, 65 yaşında emekli olacağını düşünüyordu. Emekli olduktan sonra da 4 tane kitap yazmak istiyordu. Yani içinde olduğu süreçten alnının akıyla çıkacağından o kadar emindi” şeklinde konuştu.

*** *** ***
Sinsice!

Taktik değiştirdiler. 2. Habur açılımı piyasaya düşük profille sürülüyor. Temelinde “Bakın bu kez terörü ezdik” propagandası bulunuyor. Öyle sınır kapılarında alayişli törenler de beklemeyin.

İyi polis-kötü polis oyunu göreceğiz. Açık demeçler yerine sızdırma haberler okuyacağız. Hem nalına hem mıhına açıklamalar yapılacak.

Birinciden bir fark da KCK operasyonları. Binlerce kişiye yayılan ve süreceği görülen tutuklamalarla, toplu kalkışmaların yolu döşeniyor. Soru düğmeye ne zaman basacakları.

2. açılım promosyonlu. Tarık Haşimi’yle dağ başında bir barakada yapılan söyleşiler, “kartal yuvası” diye allanıp pullanıp manşete çekiliyor. Adam açıkça ben Irak’ı böleceğim diyor. “Acaba bize bir Türk-Kürt ittifakı düşer mi?” yollu analizler yazılıyor. Elbette kastedilen Barzanigiller. İttifak dedikleri de 2. İsrail’i Türkiye’ye doğru genişletmek.

Sürecin belki de en önemli parçası “bölücü anayasa” girişimi. Taktik aynı. Hatta burada belki de ötesi var. Dersim tartışmalarının nasıl tezgahlandığını hatırlayın. İlk Kılıçdaroğlu’na söyletilmişti. Tayyip Erdoğan sonradan sahneye çıktı.

Yeni anayasa için de roller benzer dağıtılmışa benziyor. CHP yönetimi “Türk millet”siz bir anayasayı ortaya sürer. Arkasından da “milli” bir Erdoğan son darbeyi vurur.

Sinsilik, önümüzdeki dönemin temel taktiği olacak gibi görünüyor.

Serhan Bolluk

*** *** ***
‘Tayyip’in Voleleri’ Kitabına Beraat!

Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım, “Tayyip’in Voleleri” kitabına açılan davadan beraat etti. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Kaynak Yayınları’ndan çıkan kitabın 69. ve 72. sayfaları arasındaki bölümünde kendisine hakaret edildiğini iddia etmişti. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, dün görülen duruşmaya Hayati Yazıcı ve avukatı katılmadı.

*** *** ***
Hatay’ın Aydınlık kadınları!

Kimi dükkanını, kimi de evindeki işini bırakıp Aydınlık’ı okurla buluşturuyor. Onlar, “Kadınların olmadığı bir bağımsızlık ve vatan savunması olmaz” diyerek ilçe ilçe, sokak sokak dolaşıyor.

Aydınlık Gazetesi Hatay Gönüllüleri, gazetenin daha çok insan tarafından okunması için sokak sokak dolaşıyor. Gönüllüler Kahle Hadimoğulları, Gönül Gökkan, Atiye Döner, Zarife Yükler ve Şerife Çınkır, “Kadınların olmadığı bir bağımsızlık ve vatan savunması olmaz” diyerek kolları sıvadı.

Kentin 100 bin nüfuslu ilçesi Kırıkhan’da esnafı dolaşan kadınlar, esnafın tepkisini “Önce şaşırdılar sonra ‘Helal olsun’ diyerek gazete aldılar” diye anlattı. Emekli hemşire Kahle Hadimoğulları, ilçede 2 saat içinde 50 gazete sattıklarını söyledi.

*** *** ***
Koşaner’e ‘Hasdal’a ziyaret’ soruşturması!

Hasdal Cezaevi’nde yatan muvazzaf askerleri ziyaret eden 4 komutan hakkında soruşturma açıldığı öğrenildi. Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in de aralarında bulunduğu komutanların ziyaretini özel yetkili savcılık, “terör örgütüne yardım yataklık ve görevini kötüye kullanma” suçu kapsamında soruşturulduğu bildirildi.

*** *** ***
PKK üst düzey sorumlusu Bayık:

Büyük halk eylemleri yapılmalı!


Avrupa ve ABD’nin PKK konusundaki politikalarını eleştiren PKK Yöneticisi Cemil Bayık, “Avrupa’daki kurumların İmralı’daki bu olaya duyarsız kalmasına karşı halk eylemleri geliştirilmeli, tepkiler gösterilmelidir” dedi.

*** *** ***
Milletvekillerine 5 milyar, memura 50 lira!

Memura Ocak’ta ‘simit zammı!’


Milletvekilleri maaşlarına 5 milyar lira zam yapılırken memura Ocak ayında verilecek zammın 50 lira civarında olacağı belirtildi.

TBMM’den geçirilen 2012 yılı bütçesinde memurlara yapılacak zamla ilgili oran belli olmazken, Ocak ayında memurlara avans olarak yüzde 3 zam yapılacağı öğrenildi. Buna ilaveten çok az miktarda enflasyon farkı ödeneceği bildirildi. Bu durumda unvanı olmayan memurlara Ocak ayında verilecek zammın ortalama 50 lira civarında olacağı ifade edildi. Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı İsmail Tutoğlu, memurlara Ocak ayında verilmesi planlanan zammın yapılış şeklinin bile hukuksuz olduğunu öne sürdü.

*** *** ***
Özel güvenlik 4 TGB’liye kelepçe vurdu!

AKP’nin ileri demokrasi örneği: Günay’ı protesto edenlere katil muamelesi yapıldı.

AKP’li Bakan Ertuğrul Günay’ı protesto etmek isteyen TGB üyelerine yaklaşık 15 kişilik özel güvenlik ekibi saldırdı. TGB’li 4 öğrenci özel güvenlikler tarafından polis gelene kadar kelepçeyle bekletildi.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, Akdeniz Üniversitesi tarafından verilen fahri doktora ünvanını almak için okula gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı tören çıkışı protesto etmek isterken, üniversitenin özel güvenlikçileri tarafından kelepçelendi.

*** *** ***
‘Aşk olsun sana çocuk!’

Samsun Sanat Tiyatrosu’nun bağımsızlık ateşini sahneye taşıdığı yeni oyunu, ‘Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye’ sloganıyla Anadolu turnelerini sürdürüyor.

ABD’nin faşist darbeleriyle memleketimizin devrimci damarlarındaki kanlar boşaltılmak, devrimci bellek silinmek istenmiştir. Atlantikmatik darbeciliğin en sinsi hilesi BOP Eşbaşkanlığının entrikaları doruğa tırmandırılırken, tarihimizin “direniş çınarları”, heybetleri, asilikleri, asillikleriyle hala zulme karşı dikiliyorlar! Başkaldırılarının özsuyu şimdilerde dallara, yapraklara yürüyor. “Tam bağımsızlık ağacı” göğün maviliğine, güneşe, çiçeğe duruyor. Kökleri gücünü, Anadolu halkının kurtuluş mücadelesinden, Jön Türklerden, Mustafa Kemal’den, 68 gençliğinin fidanları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve arkadaşlarından alıyor! Bu haşmetli ağacın değerini anlamış aydınlarımız, sanatçılarımız işbaşında. Samsun Sanat Tiyatrosu, “Aşk Olsun Sana Çocuk” oyununu sunarak devrimcilik ışığını yaymaya çalışıyor. Eseri yazan, yöneten Yaşar Gündem, sahnelemenin sonunda 68 ruhunun günümüzde kazandığı işleve dikkat çekerek, “68’li olmak asıl şimdi önemli” diyor.

*** *** ***
Vekiller için mendil açtılar!

Türkiye Kamu-Sen üyeleri ‘ek ödemelerde’ artış istedi, vekil emekli maaşı zammına tepki gösterdi.

Ek ödemelerinde artış isteyen memurlar, mendil açarak milletvekili emekli maaşlarına yapılan zamma tepkilerini ortaya koydu.

AKP Hükümeti’nin 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda ücret dengesizliğini ortadan kaldırdığını iddia etmesine rağmen memur sendikaları adaletsizliğin derinleştiğini belirterek eylemlerini sürdürüyor.

İstanbul Valiliği önünde toplanan Türkiye Kamu-Sen İstanbul Teşkilatı, memurların ek ödemelerine artış istedi, vekillerin emekli maaşlarına yapılan zammı mendil açarak protesto etti. Her meslek gurubu adına mendile atılan kuruşlar, meclise gönderilmek üzere PTT’de çalışan üyeye teslim edildi.

*** *** ***
TRT kamu emekçilerine kapalı mı?

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği önerge ile Sağlık çalışanlarının 21 Aralık’ta yaptıkları grevin haberini TRT’nin vermemesini gündeme getirdi.

*** *** ***
Gözlemciler: Hums’ta silahlı kişiler var!

Arap Birliği gözlemci heyeti, Suriye’nin Hums kentinde silahlı kişilerin dolaştığını söyledi. İkinci gününde de sivillerin öldürüldüğü iddia edilen Hums kentinde incelemelerde bulunan gözlemci heyeti, önceki gün durumun “çok iyi” olduğunu vurgulamıştı. Dün de incelemelerine devam eden 50 kişilik Arap Birliği gözlemcileri, Hums kentinde silahlı kişilerin olduğunu belirtti.

*** *** ***
Rus uçak gemisi Kuznetsov Akdeniz’de!

Rusya’nın uçak gemisi Amiral Kuznetsov, Cebelitarık Boğazı’ndan Akdeniz’e ulaştı. Rus Basının’da, Rus savaş gemilerinin NATO’ya ait helikopter ve gemilerince izlendiği haberi yer aldı.

*** *** ***
‘Görev sürem netleşsin!’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresiyle ilgili belirsizlikten rahatsız. Belirsizliğin bir an önce sonuçlandırılmasını isteyen Gül, ortaya çıkan durumu “Yakışıksız bir hal aldı” diye yorumlayarak “Bir an önce netleşmesini arzu ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresiyle ilgili öngörülebilirliğin çok önemli olduğunu belirterek, “5, 7 yıl meselesi... Ben bu tartışmaların hiçbirine girmedim. Görev süremle ilgili bir şey söylemem. Bu konuyla ilgili karar neyse bir an önce netleşmesini çok arzu ederim” dedi. Gül, görev süresi sona erdikten sonra siyasetle ilgili herhangi bir hesabı ya da beklentisi olmadığını da açıkladı.

*** *** ***
İstismara açık uygulama!

Kanun hükmünde kararnamelerle hastalara ve hekimlere zarar veren uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Bakanlığın izniyle sağlıkla ilgisi olmayan bazı kurum ve kişilere, hastalarla ilgilenme yetkisi verilecek.

663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 52. maddesinde yer alan “Gönüllü sağlık hizmeti ve sağlık gözlemciliği” konusu tartışma yarattı. Sağlık Bakanlığı’nın vereceği izinle bazı kurum ve kişilere sağlık meslek mensubu olma koşulu aranmadan hastalarla ilgilenme yetkisi verilmesi meslek örgütlerinde tepkiyle karşılandı.

*** *** ***
Bugün ve Habertürk İP’ye 12 bin TL tazminat ödeyecek!

Bugün Gazetesi yazarı Gültekin Avcı ve Habertürk TV, İşçi Partisi’ne 12 bin lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

İşçi Partisi avukatlarından Mehmet Nuri Aytekin’in Habertürk Televizyonu ile eski Savcı ve Bugün Gazetesi Yazarı Gültekin Avcı’ya açtığı dava sonuçlandı. Habertürk ve Avcı İşçi Partisi’ne 6’şar bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

*** *** ***
‘Meclis denetimini engelliyor!’

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, soru önergelerini çeşitli gerekçelerle geri çeviren TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sert tepki gösterdi. Öztürk, “Meclis’in denetim hakkı bizzat Meclis Başkanı tarafından engelleniyor” derken, Kesimoğlu, Çiçek’i “İktidar partisinin değil, tüm Meclis’in Başkanı olduğunu hatırlamaya” davet etti.

*** *** ***
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım baştan havlu atıyor:

İstesek 3 ayda yerli uçak yaparız ama uçurmazlar!


Yıldırım, yerli uçağın piyasaya girmesine Boeing ve Airbus gibi tekellerin engel olacağını belirterek çarenin büyük bir yabancı üreticinin lisansıyla uçak yapmak olduğunu söyledi!

Habertürk gazetesi Ankara Temsilciliği’nin sabah kahvaltısında konuğu olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Türkiye’nin 3 ay içinde yerli uçak yapabilecek durumda olduğunu” belirterek, “Ama dünyanın sizin uçağınıza yol vermesi lazım. Bu alanda Boeing ve Airbus’ın fiili tekeli var. Onlara rağmen uçak yapıp, uçuramazsınız” dedi. Yıldırım, Türkiye’nin önce büyük bir üreticinin lisansıyla uçak yapacağını, 2023 yılına kadar da ‘özgün’ uçağını yapmayı hedeflediğini söyledi.

*** *** ***
Vekil maaşlarına zam emekçileri ayağa kaldırdı!

Milletvekili emekli maaşlarına yapılan zamlar memurları ve işçileri ayağa kaldırdı. Karar çıktığından bu yana her gün yeni bir eyleme sahne olan Meclis ve Bakanlık binaları önleri dün de hareketliydi. PTT çalışanları resmi kıyafetleriyle Devlet Personel Başkanlığı önünde kararı protesto ederken Devrimci İşçi Konfederasyonu (DİSK) üyeleri meclis önünde, eğitimciler ise Maliye Bakanlığı önündeydi.

*** *** ***
Yen ve yuan takas edilecek!

ABD’nin dolar egemenliğini bitirecek anlaşma, sonunda imzalandı. Anlaşmaya göre, Çin ve Japonya, ikili işlemlerde sadece dolarla alışveriş yapmayacak, yen ve yuan da kullanılacak.

Çin ve Japonya, karşılıklı ticarette doları aradan çıkarma yolunda önemli bir adım attı. Dünyanın en büyük ikinci ve üçüncü ekonomisine sahip Çin ve Japonya, ikili işlemlerde sadece dolarla alışveriş yapmayacak. İki dev ekonominin kendi para birimleri olan yen ve yuan kullanımını destekleme konusunda karşılıklı anlaştığı belirtildi. Yapılan anlaşmaya göre, ekonomik ilişkilerde para birimlerini dolara çevirmek zorunda kalan iki ülke, yeni anlaşma ile yen ve yuan ile doğrudan takas imkanı sağlayacak.

*** *** ***
Çözüm için Ulusal Konferans!

Irak Yüksek Yargısı’nın Haşimi hakkında tutuklama kararı çıkarmasıyla başlayan krizi çözmek amacıyla Devlet Başkanı Talabani ve Meclis Başkanı Nuceyfi “Ulusal Konferans” için anlaşma sağladı. Başbakan Maliki yargı kararına saygı duyulmasını beklerken, Talabani çözüm için yargı dışı yollara başvuruyor.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ile “Genel Ulusal Konferans” düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Irak’ta Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi’nin terörist faaliyetlerde bulunduğunun iddia edilmesi ve tutuklama kararı çıkartılmasının ardından yaşanan krizi çözmek amacıyla düzenlenmesi planlanan konferansta, Irak yönetimin güç dağılımı üzerine de görüşmeler yapılacağı belirtildi.

*** *** ***
Mutlu Yıllar Vanlı Çocuk!

İstanbul Sarıyer Belediyesi Kilyos Sosyal Tesisleri’nde ağırladığı Vanlı depremzedeler için önceki gün yeni yıl eğlencesi düzenledi. 70’i çocuk 250 depremzedenin kaldığı tesisteki kutlamada önce Vanlı çocuklardan oluşan koro sahne aldı. Depremzede çocukların oluşturduğu koro, Van türküleri seslendirirken büyük alkış aldı. Konuk Vanlılar daha sonra sahne alan Onur Akın’ın türküleriyle bir nebze de olsa acılarını unuttu.

*** *** ***
‘Yaşam normale dönmedi!’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Van’da meydana gelen deprem sonrası yerinde yaptığı incelemelerin ardından, bölgeye ilişkin ikinci raporunu tamamladı.

Rapor bir basın toplantısıyla açıklandı. TTB Olağandışı Durumlarda Sağlık Hizmetleri Kolu Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Harun Balcıoğlu GSM firmalarından elde edilen verilere göre Van’da kayıtlı cep telefonlarının yüzde 60’ının Van dışından sinyal verdiğini ve kent merkezi nüfusunun beşte bire indiğini söyledi.

*** *** ***
Tarih ve kültür yerle bir ediliyor!

Beyoğlu’nda 97 yıllık Majik Sineması ile komşusu Maksim Gazinosu’nun yıkılıp yerlerine 17 katlı otel ve ticaret merkezi yapılmasına dair tasarı onaylandı.

Türkiye haftalardır Emek Sineması’nın yıkılmasını tartışırken İstanbul 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan sessiz sedasız yeni bir proje daha geçti. 1914 yılında, kentte sinema salonu olarak inşa edilen ilk bina olan Majik ile arkasındaki Maksim Gazinosu yıkılıp birleştirilerek otel ve ticaret merkezi yapılacak.

*** *** ***
Cemal Süreya Şiir Ödülü!

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği’nce düzenlenen Cemal Süreya Şiir Ödülü’nde Mustafa Öneş, Sennur Sezer, Egemen Berköz, Aba Müslim Çelik ve Enver Ercan’dan oluşan seçici kurul, kitap dalında Ahmet Ada’yı “Yoktur Belki Ahmet Ada Diye Birisi” yapıtıyla Birincilik Ödülü’ne değer buldu.

aydinlik_29aralik2011

Aydınlık - 29 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar