aydinlik_28aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 28 Aralık 2011

AKP HABUR'U HORTLATTI!

7 MADDELİK YENİ PAKET BASINA SIZDIRILDI: ‘HABUR AÇILIMI’na devam!


AKP Hükümeti “Habur açılımı”nı devam ettirme kararı aldı. AKP bu çerçevede “Af”fa yakın bir paket üzerinde çalışmaya başladı. Çalışmalarda Irak’ın kuzeyinde kurulan 2. İsrail’in önerilerinden de yararlanıldığı bildirildi.

AKP Hükümeti “Habur açılımı”nı devam ettirme kararı aldı. AKP bu çerçevede “Af”fa yakın bir paket üzerinde çalışmaya başladı. Çalışmalarda Irak’ın kuzeyinde kurulan 2. İsrail’in önerilerinden de yararlanıldığı bildirildi.

*** *** ***

VEKİL ZAMMINI SAVUNDU!

'ZAMLAR DOĞRU halk dalkavukluğu yapılıyor!'


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle birlikte HAK-İŞ’e yaptığı ziyarette, milletvekili emekli maaşlarında yapılan düzenlemeye ilişkin soruları yanıtladı. Milletvekilleri maaşlarına yapılan zammın bir mutabakatla çıktığını ifade eden Çiçek, şunları söyledi:

‘Köşk’e gönderdik’

"Kimsenin kendi başına yaptığı bir iş değildir. Meclis’te belki 550 milletvekilimiz yoktu, ama ilgililerin hepsinin yetkisi, bilgisi ve belirli ölçüde de desteği ve katkısıyla bu yasa çıkarıldı."

*** *** ***

TANIK: CEMAAT ÇİLLER’LE DEVLETLEŞTİ!

Nusret Senem’in yayımladığı ‘Emniyet’in Işık Evleri Raporu’ndan tanık ifadesi:  ‘Gülen-Çiller buluştu cemaat devletleşti!’

‘Bu mesele 1992 yılına kadar, Çiller’le Fethullah Gülen görüşene kadar, maneviyat alanında yükselmeydi. Cemaat o vakitte, 95 yılında bize şunu dedi: 92 yılından sonra cemaatimiz devletleşti, maddi manevi devletleşti.’

Avukat Nusret Senem’in derleyerek yayına hazırladığı ve emniyetin Fethullah Gülen ile ilgili raporlarını içeren “Emniyet’in Işık Evleri Raporu”, Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili ilginç ayrıntıları ortaya koydu. 1999’da Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Fethullah Gülen’le ilgili görülen bir davanın dosyasında, ışık evlerinde yetişen Eyüp Kayar’ın ifadeleri yer aldı. Kayar’ın, dava dosyasına giren ve Kanal6 Televizyonu’nda Hulki Cevizoğlu’na yaptığı açıklamalarında; Gülen’in 1992 yılında Tansu Çiller’le görüşmesinden sonra cemaat içinde kendilerine “cemaatin devletleştiği” yönünde açıklamalar yapıldığını söylemesi dikkat çekti.

*** *** ***

EMNİYET MÜDÜRÜ İSTİHBARATÇI 1 ANAHTARLIK!

Anahtarlıktan kamera çıkmadığı iddialarına Emin Arslan’dan yanıt. ‘O istihbaratçı  operasyon ekibinde!’

Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan’ın, Beşiktaş Adliyesi’nde “ele geçirdiği anahtarlıktan kamera çıkmadığı” yönünde haberler basına yansıdı. Gazetelerin dün yaptığı haberlere göre Adli Tıp Kurumu, İstihbaratçı U.Ö.’nün elinde bulunan ve savcılık tarafından el konulan anahtarlığın içinde gizli kamera ve ses kaydedici olmadığını belirtti. İstihbaratçı U.Ö. hakkında takipsizlik kararı verildi.

*** *** ***

İsviçre’deki soykırım yasasının mimarı çıktı!

Avukat Cengiz: Calmy-Rey, İsviçre’de soykırımı ilk tanıyan Kanton’un Başkanı!

Davutoğlu kimi övdüğünün farkında mı?

Calmy-Rey için “Dürüst arabulucu” diyen Davutoğlu’na Avukat Cengiz’den cevap geldi: Lozan Bidayet Mahkemesi, Perinçek hakkında verdiği mahkumiyet kararında referans olarak, Rey’e dayanmaktadır. Anlaşılan bu kararı okumamış.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Mehmet Cengiz, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun övdüğü Calmy-Rey’nin İsviçre’de soykırımı ilk tanıyan Kanton’un Başkanı olduğunu söyledi.

Mehmet Cengiz yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun İsviçreli Bakan Micheline Calmy Rey’in Ankara’ya davet edilmesini eleştirenlere cevap verirken, Micheline Calmy Rey’in “Dürüst arabulucu” olarak tanımladığını ifade etti. Cengiz “Davutoğlu, geçtiğimiz yıllarda İsviçre’nin arabuluculuğunda Ermenistan ile yapılan gizli görüşmeleri savundu. Fransa’daki gelişmeler ile İsviçre’deki yaklaşımın farklı olduğunu belirtti. Davutoğlu’nun bu açıklamaları, İsviçre’deki Lozan Bidayet Mahkemesi ve İsviçre Federal Mahkemesi’nin Doğu Perinçek hakkında verdiği kararlarla çelişiyor” diye konuştu.

*** *** ***

ÇGD: Anayasa süsü olmayacağız!

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay: Anayasa’ya süs olmayacağız!

ÇGD Başkanı Abakay, hükümetin Anayasa konusunda uzlaşmaz bir tutum sergilediğini belirterek, “Anayasa çalışmalarında vitrin süsü olmayacağız” ifadesini kullandı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e gönderdiği mektupta, ÇGD’nin 1982 Anayasası’nın kabulü sürecinde bu Anayasa’ya karşı mücadele ettiğini hatırlatarak, çeşitli değişikliklere uğramış olsa da bu Anayasa’nın yerine demokratik, çağdaş, insan haklarını, düşünce, basın ve ifade özgürlüğünü esas alan bir Anayasa’dan yana olduğunu bildirdi. Abakay, “Yeni Anayasa, son tahlilde TBMM’de önemli ve belirleyici sayısal çoğunluğu bulunan AKP iktidarının iradesi ile sonuçlanacaktır. AKP Hükümeti’nin bu konularda bugüne dek sürdürdüğü tutum güven vermemektedir. 12 Eylül 2010 tarihinde referanduma konu olan Anayasa değişikliği ile ilgili süreçte, çoğunluk iktidarı olan AKP, kendi önerisi dışındaki karşı görüşlerin, muhalif değerlendirme ve uyarıların hiçbirini dikkate almamış, uzlaşmaz bir tutum takınmış, salt kendi görüşlerini dayatmıştır.

*** *** ***

‘Faili meçhul sayılsın!’

Eski Özel Harekât Daire Başkanı Behçet Oktay’ın ailesinden sürpriz talep: ‘Soruşturma faili meçhuller kapsamına alınsın!’

Özel Harektçı Ayhan Çarkın’ın “Behçet Oktay eceliyle ölmedi” açıklaması üzerine Oktay’ın ailesi soruşturmanın faili meçhul cinayetler soruşturmasıyla birleştirilmesi için dilekçe verdi.

Ankara Dikmen’de 2,5 yıl önce intihar ederek yaşamına son verdiği iddia edilen Emniyet Genel Müdürlüğü eski Özel Harekt Daire Başkanı Behçet Oktay’ın ailesi, 1990’lı yıllarda işlenen bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin itiraflarda bulunan Ayhan Çarkın’ın, bir gazetede yayınlanan, “Bana göre bizim ekipten Ahmet Sakarya, Sami Gece, Behçet Oktay ve Sait Yıldırım ecelleriyle ölmediler. Birileri onları infaz etti” şeklindeki açıklamaları üzerine harekete geçti. Oktay’ın kardeşi Şule Oktay, Çarkın’ın açıklamaları doğrultusunda, avukatları Şenol Özel aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, soruşturmanın, faili meçhul cinayetler soruşturmasıyla birleştirilmesi için dilekçe verdi.

*** *** ***

‘Başbakan oğlumu ver!’


Bismil’de şehit düşen polis memuru Zafer Sayil Diyarbakır’daki törenin ardından memleketi Malatya’da son yolculuğuna uğurlandı. Cenazede şehit annesi Başbakan’a seslendi: Şehit maaşı sizin olsun bana oğlumu verin.

Önceki gün Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde devriye görevi sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Bismil Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis Zafer Sayil (32) memleketi Malatya’da toprağa verildi. Şehit polisi binlerce yurttaş uğurladı.

*** *** ***

AZMİN ZAFERİ!


Muş Kızılağaç Beldesi’ne bağlı Güdümlü Köyü İlköğretim Okulunda okuyan 30 öğrenci okullarında öğretmen olmaması nedeniyle eğitimlerine 4 kilometre uzaklıktaki Kızılağaç Beldesi Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’nda (YİBO) devam ediyor. 4. ve 5. sınıf öğrencisi çocuklar yoğun kar yağışı ve buz gibi havaya rağmen hafta başında 4 kilometrelik yol yürüyerek okula ulaşabiliyor.

*** *** ***

Suriye: Türkiye’den sızan teröristlerle çatıştık!

TERÖR GRUPLARI TÜRKİYE’DEN SIZMAYA ÇALIŞTI!


Suriye Arap Haber Ajansı SANA’da yer alan habere göre, İdlib’de Suriye güvenlik güçlerinin Türk sınırından sızmaya çalışan silahlı bir terör grubuna yardım etmeye çalışan bir terör grubuyla çatışmaya girdiği belirtildi. SANA’nın Suriye ordusu kaynaklarına dayandırdığı haberinde, silahlı grubun bazılarının öldürüldüğü bazılarının ise yaralı olarak kaçtığı vurgulandı.

*** *** ***

‘Şii-Sunni gerginliği Kürtleri de etkiler!’

Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında tutuklama kararının çıkartılmasının ardından devreye girmek isteyen Arap Birliği’ne Irak Başbakanı Nuri El Maliki’den yanıt geldi. Maliki, Arap Birliği’nin Irak’ta yaşanan soruna dahil olma çabalarını onayladığını, ancak meselenin Araplar arasında kalması gerektiğini söyledi. Birliğin genel sekreteri Nebil El Arabi’yle Pazartesi telefonda görüşen Maliki, Birliğin Irak konusunda etkin bir rol oynayabileceğini, ancak bu konuların “Arap Evi”nden dışarı çıkmaması gerektiğini dile getirdi.

*** *** ***

İŞ AKDİ FESHEDİLECEK TAŞERON İŞÇİLERİNDEN CHP’Lİ BELEDİYEYE TEPKİ!

178 taşeron işçi yeni yılda kapıya konuyor!


Yılbaşından itibaren işlerine son verilecek olan Beltaş işçileri, gerçekleştirdikleri yürüyüşle Beşiktaş Belediyesi’ni protesto etti.

Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı Beltaş şirketinde çalışan park ve bahçelerin düzenlenmesi işlerini yürüten 178 işçinin 31 Aralık’tan itibaren iş akdi feshediliyor. Genel-İş Sendikası üyesi işçiler, Levent Meydanı’ndan Beşiktaş Belediyesi’ne gerçekleştirdikleri yürüyüşle CHP’li belediyeyi protesto etti. İşçiler, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” ve “ Sendikal hakkımız engellenemez” sloganlarıyla yürüdü.

*** *** ***

Ölümünün 75.yılında Milli şair Mehmet Akif Ersoy!

BOŞUNA ‘KORKMA’ DEMEDİ!


Korkunun egemen kılınmaya çalışıldığı, yurtseverlerin tertiplerle zindanlara atıldığı bugünlerin İstiklal Marşı’nın “Korkma” çağrısının ilk çınladığı 1920’lere ne denli benzediği ortadadır.

İstikll Marşımızın yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un sonsuzluğa göçüşünden beri tam 75 yıl oldu. ‘Ateş ve İhanet’ günlerinde şiirleriyle halkı ayağa kaldırarak mücadeleye davet eden Akif, Yunanlıların Ankara kapılarına dayandığında yazdığı destanın ilk dizesinde de “Korkma” öğütlemiştir! Devrimci şairimiz Nazım’ın değiği gibi, o “İnanmış adam, büyük şair”dir aynı zamanda. Dürüst kişiliği, milletine olan inancı ve istiklle hiç sarsılmayan aşkı, en büyük mirasıdır.

aydinlik_28aralik2011

Aydınlık - 28 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar