aydinlik_27aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 27 Aralık 2011

MAHKEME CUMHURİYETİ!

AKP’nin ileri demokrasi manzaraları!

Dün 6 ayrı davada yüzlerce sanık özel görevli mahkemelerde yargılandı. Silivri’de 2 dava birden vardı. Odatv ve Diyarbakır’daki KCK davalarının da duruşmaları görüldü.

1) ODATV DAVASI İSTANBUL’DA!

Ergenekon soruşturması dahilinde olan OdaTV davasının ikinci duruşması 134 sayfalık iddianamenin okunmasıyla sürdü. Davada 14 kişi yargılanıyor.

2) 3. BALYOZ SİLİVRİ’DE!

Aralarında korgenerallerin de bulunduğu 143 askerin yargılandığı 3. Balyoz davasının ilk duruşması Silivri’de görüldü. Askerler darbeye teşebbüsle suçlanıyor.

*** *** ***

Odatv’de güldüren duruşma!

Ergenekon soruşturması dahilinde olan OdaTV davasının ikinci duruşmasında telefon tapelerinin okunması sırasında salonda gerek tutuklular gerekse izleyiciler arasında gülme krizleri yaşandı.

12’si tutuklu olmak üzere toplam 14 kişinin yargılandığı OdaTV davasının ikinci duruşması dün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda Özel Yetkili İstanbul 16.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Duruşmaya basın mensuplarından ve avukatlardan giremeyenler oldu. Davanın ilk duruşmasında avukatlar reddi hakim talebinde bulunmuş ancak bu talep bir üst mahkemece reddedilmişti. Ancak Mahkeme Başkanı Resul Çakır’ın Yargıtay üyeliğine atanması nedeniyle duruşmaya Mehmet Ekinci başkanlık etti. Reddi hakim talebinin ardından yapılan ilk duruşmada davada tutuklu ve tutuksuz yargılanan kişilerin kimlik tespitleri yapıldı. Ardından 134 sayfalık iddianamenin okunmasına geçildi. İddianameyi 2 TRT spikeri okudu.

*** *** ***

MECLİS’TEKİ MÖSYÖ!

AKP’nin Fransız bakanlığı!


AKP, “Ermeni soykırımı” propagandasının “Temel milli yararlara karşı hakaret” suçunu oluşturduğu ifadesini TCK’da sansür etti. Av. Cengiz: “Bu madde ve gerekçesi, Batı’nın tepkisini çekmişti. Bu tepki, AKP’nin üzerinde etkili oldu ve sansür uygulandı.”

Adalet Bakanlığı’nın, TCK’nın 305. maddesinin gerekçesindeki “Ermeni soykırımı” propagandasının “Temel milli yararlara karşı hakaret” suçunu oluşturacağı açıklamalarını sansür ettiği ortaya çıktı.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Mehmet Cengiz, maddenin gerekçesinde, bu suçu oluşturan örneklerin yer aldığını ifade etti ve ilgili bölümü hatırlattı: “Türk askerinin Kıbrıs’tan çekilmesi veya bu konuda Türkiye aleyhine bir çözüm yolunun kabulü için veya sırf Türkiye’ye zarar vermek maksadıyla, tarihsel gerçeklere aykırı olarak, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Ermenilerin soykırıma uğradıklarının basın ve yayın yoluyla propagandasının yapılması gibi...”

*** *** ***

Bülent Arınç’ın avukatı Yakup Erikel: Polis devleti olmak üzereyiz!

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın avukatı Yakup Erikel, Ergenekon süreciyle ilgili Aydınlık’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kayseri Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiasıyla ilgili görülen davanın avukatı olan Erikel, önceki günkü duruşmadan sonra sorularımızı yanıtladı.

O dönem Kayseri Belediyesi’nde Hacı Ali Hamurcu’nun ödemesi gereken 450 bin TL’yi sizin ödediğiniz iddia ediliyor?

450 bin TL’yi ben ödemedim. 300 bin TL’sini Hamurcu’nun ailesi, geri kalan 150 bin TL’yi avukatı olarak aracılık yaptım.

*** *** ***

Hepsi Akyürek’in operasyon ekibinde!

Akyürek’in operasyon ekibi!


Dink cinayetinin kilit ismi olarak Trabzon’da gözaltına alınan Erhan Tuncel’in, eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek’in elemanı olduğu ortaya çıkmıştı.

*** *** ***

Abimin bedeni soğumadan kasası açıldı!

Oktay’ın, ölümünün ardından cebinden anahtarı alınarak makam odasındaki kasasının açıldığını belirten kardeşi Şule “Hiçbir tutanak olmadan açılmış. Ne alınmış bilemiyoruz” dedi.

Ankara Dikmen’de 2,5 yıl önce intihar ederek yaşamına son verdiği iddia edilen Emniyet Genel Müdürlüğü eski Özel Harekt Daire Başkanı Behçet Oktay’ın, ölümünden hemen sonra, içerisinde çok özel evrak, kişisel eşyalar ve notların bulunduğu makam odasındaki kasasının anahtarının alındığı ve kasanın açıldığı öne sürüldü. Behçet Oktay’ın kardeşi Şule Oktay, abisinin ölümünden birkaç saat sonra, makam odasındaki kasanın açıldığı ve içerisinden bir şey çıkmadığının kendilerine söylendiğini belirterek, “Abimin cep telefonları ve kasa anahtarı cebinden alınmış, henüz bedeni dahi soğumadan kasası açılmış. Hiçbir tutanak olmadan açılmış hem de. İçerisinde ne aranmış, ne alınmış bilemiyoruz” dedi.

*** *** ***

‘İsviçre soykırımı reddetti’ tezgâhı!


İsviçre Dışişleri Bakanı CalmyRey’in Türkiye’ye ziyarettinde tepkileri azaltmak için İsviçre Ulusal Meclisi’nin “Süryani ve Rum Pontus soykırımından da Türklerin sorumlu tutulması yönündeki” başvuruları reddettiği yalanları piyasaya sürüldü.

Başta Sabah gazetesi olmak üzere Türk medyasında çıkan “İsviçre Ulusal Meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Süryani, Ermeni ve Rum Pontus iddialarının kabulünü isteyen ve bundan Osmanlı Devleti’ni sorumlu tutan başvuruları 23 Aralık cuma günkü oturumunda 69’a karşı 115 oyla reddetti” haberlerinin, İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey’in Türkiye ziyareti öncesinde hazırlanmış bir tezgh olduğu ortaya çıktı.

*** *** ***

Kızılcahamam kararıyla vekillere zam!

Vekillere zam kararı Kızılcahamam’da alındı!


‘Milletvekillerine kıyak zam’ konusunu AKP’li Şamil Tayyar Kızılcahamam kampında gündeme getirdi. Başbakan Erdoğan da Bakan Çelik’e, “Artışları Cumhurbaşkanı’nın maaşına endekleyin” talimatı verdi.

Edilen bilgiye göre “milletvekillerine kıyak zam” ilk önce AKP’nin Kızılcahamam kampında konuşuldu. AKP’nin Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın işçi ve Bağ-Kur emeklisi milletvekillerine emekli sandığından emekli olan milletvekillerinden farklı maaş ödemesi olayını gündeme getirerek bunun düzeltilmesini istediği belirtildi. Bu talebi haklı bulan Başbakan Erdoğan’ın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, “Emekli milletvekili maaşlarındaki artış da başbakanlık müsteşarına endekslenmesi de doğru değil. Seçilmişlerin maaşı atanmışlara endeksli olmaz. Artışları Cumhurbaşkanı maaşına endeksleyin” şeklinde talimat verdiği öğrenildi.

*** *** ***

Bedelli askerliğe 4 bin başvuru!

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Heyecanla bekliyorsunuz değil mi?” ifadeleriyle açıkladığı “bedelli askerlik” yasası ilk etapta beklenen ilgiyi görmedi. 420 bin kişiyi kapsayan bedelli askerliğe talep sönük kaldı. Bedelli askerlik için 4 bin kişi başvurdu. Başvuruların bu seyirde devam etmesi halinde, faydalanacağı düşünülen 420 bin kişiden sadece 70 bininin bedelli hakkını kullanacağı ve yaklaşık 13 milyar liralık beklentinin de, 2 milyar lira civarında kalacağı hesaplandı.

*** *** ***

2012’de 200 milyar dolar gerekecek!

Babacan’ın “Üç ayda Avrupa’daki ekonomik krizi çözeriz” açıklamasını yorumlayan Öztrak, “Zaman, caka satmanın değil, doğru politikaları üretmenin zamanıdır” dedi!

Avrupa’daki ekonomik krizi çözeriz” açıklamasını “marazi bir özgüven” olarak değerlendirdi. Öztrak, “Zaman, caka satmanın değil, doğru teşhis koymanın ve doğru politikaları üretmenin zamanıdır. Biz Sayın Babacan’ın, ekonomik dengeler konusunda korkusu arttıkça, çaldığı ıslığın sesini yükselttiğinin farkındayız. Bu nedenle Hükümetin, dozu her geçen gün artan bu tür demeçleri bırakarak, vatandaşın gerçek gündemine odaklanmasını bekliyoruz” dedi.

*** *** ***

Yeni bir yükselişin eşiğinde Bilimsel Sosyalizm ve Bilim!


Doğu Perinçek’in yeni kitabı, çağın anlaşılmasına ve Türkiye’nin olduğu kadar ezilen milletler ve bütün insanlığın kurtuluşu yolunda unutturulmaya çalışılan büyük gerçeği hatırlatıyor ve teoriye yeni boyutlar kazandırıyor!

Doğu Perinçek, Bilimsel Sosyalizm ve Bilim adlı yeni kitabında sosyalizm ve bilim ilişkisini inceliyor ve bilimsel sosyalizmin 20. Yüzyıl’da dünya çapındaki gelişimini ve Türkiye’deki kaynaklarını da ele alıyor. Perinçek’in tezleri ufuk açıcı olduğu kadar, önemli tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Bilimsel sosyalizm ve bilim arasındaki ilişki üzerinde yeterince durulmamış bir konu. Bilim maddenin hareketinin ve toplumsal süreçlerin açıklanması, bilgilerin sınıflandırılması ve sıraya dizilmesi anlamındadır. Bilim toplumların sınıflara bölünmesiyle, yani uygarlıkla birlikte ortaya çıkıyor. İşçi sınıfının bilimi olan bilimsel sosyalizm ise sanayi toplumundaki işçi pratiğinde boy veriyor. Perinçek kitabında bu süreci ayrıntılı bir biçimde anlatıyor.

*** *** ***

T. Sağlık-Sen, T. Emekli-Sen ve Aydın Tabip Odası’ndan ‘zam’ tepkisi!

Vekiller, millet yerine biz diyor!


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilaç katılım payıyla ilgili yasayı görüşürken iktidar ve muhalefet partilerinin verdiği önergeyle milletvekili emekli maaşlarına yapılan zamma ve vekillerin emekli maaş alma şartında yapılan düzenlemeye tepkiler büyüyor.ürk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı İrfan Tokur, “Yüz binlerce sağlık çalışanının feryadını duymayanlar mesele kendi emekliliklerine gelince jet hızıyla işi bir gün de çözüme kavuşturmuşlardır” ifadelerini kullandı.

‘Vatandaşın ilaca ödediği vekilin emekliliğine!’

Türk Sağlık-Sen Erzurum Şube Başkanı Kenan Karaçam: “Düzenleme ile emekli sandığı ile bağlantısı olmayan milletvekilleri de yaş ve prim günlerini doldurmak şartıyla iki yıl milletvekilliği yaparak milletvekili emeklisi olmaları sağlandı. Bunun yanında milletvekilleri vekillikten sonra bir işe başlarlarsa da sigorta prim farkını TBMM ödeyecek. Milletvekillerimiz emekli maaşlarına zam yapılan bu yasada aile hekimlerince yazılan reçeteler dahil olmak üzere reçetede yer alan üç kutu üç kaleme ya da üç kutuya kadar, ilaç için üç lira, sonraki ilave her bir kalem ya da kutu ilaç için 1 lira katılım payı uygulanması da kabul edildi.

*** *** ***

Biden’den Maliki’ye: Endişeliyiz!


ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Irak Başbakanı Nuri El Maliki’ye, “Irak’taki siyasi gelişmelerden duyduğu endişeleri dile getirdiği” belirtiliyor.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, ABD yönetimi, Başkan Yardımcısı Biden’in pazar günü Maliki’yi telefonla aradığını açıkladı. Biden Maliki ile görüşmede Irak’ta meydana gelen son şiddet olaylarını değerlendirdi. Biden, ABD işgal birliklerinin çekilmesinden sonra Irak’ta gelişen siyasi olaylardan duyduğu endişeyi bildirdi.

*** *** ***

ÇOCUK SUÇLULAR 5 KAT ARTTI!

10 yılda korkutan artış!


İstanbul Barosu kayıtlarına göre 2001 yılından 2011 yılına kadar geçen süreçte 12 yaşından küçük çocuklar için görevlendirilen avukat sayısı beş misli arttı. 2001 yılında 12 yaşından küçük 7 bin 811 çocuğa müdafi ataması yapılırken, bu sayı 2011 yılında 33 bin 206’ya çıktı.

İstanbul Barosu kayıtlarına göre 2001 yılından 2011 yılına kadar geçen süreçte 12 yaşından küçük çocuklar için görevlendirilen avukat sayısı beş misli arttı. 2001 yılında 12 yaşından küçük 7 bin 811 çocuğa müdafi ataması yapılırken, bu sayı 2011 yılında 33 bin 206’ya çıktı.

AKP iktidarı döneminde 12 yaşından küçük çocuk suçlarında rekor artış, “kasten yaralama, hırsızlık, taksirle yaralama, tehdit ve yağma” suçlarında yaşanırken, 12-18 yaş arası grupta “uyuşturucu madde bulundurma, satma ve kullanmanın” dışında intiharlarda en fazla artış olduğu gözlendi.

aydinlik_27aralik2011

Aydınlık - 27 Aralık 2011

http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar