aydinlik_26aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 26 Aralık 2011

ÇOCUK SUÇLULAR 5 KAT ARTTI!

10 yılda korkutan artış!

İstanbul Barosu kayıtlarına göre 2001 yılından 2011 yılına kadar geçen süreçte 12 yaşından küçük çocuklar için görevlendirilen avukat sayısı beş misli arttı. 2001 yılında 12 yaşından küçük 7 bin 811 çocuğa müdafi ataması yapılırken, bu sayı 2011 yılında 33 bin 206’ya çıktı.

İstanbul Barosu kayıtlarına göre 2001 yılından 2011 yılına kadar geçen süreçte 12 yaşından küçük çocuklar için görevlendirilen avukat sayısı beş misli arttı. 2001 yılında 12 yaşından küçük 7 bin 811 çocuğa müdafi ataması yapılırken, bu sayı 2011 yılında 33 bin 206’ya çıktı.

AKP iktidarı döneminde 12 yaşından küçük çocuk suçlarında rekor artış, “kasten yaralama, hırsızlık, taksirle yaralama, tehdit ve yağma” suçlarında yaşanırken, 12-18 yaş arası grupta “uyuşturucu madde bulundurma, satma ve kullanmanın” dışında intiharlarda en fazla artış olduğu gözlendi.

*** *** ***
Güney fayı!

Bağdat’tan kaçıp Barzani’ye sığınan Tarık Haşimi, Türkiye’den “Irak’ta yaşananlara seyirci kalmamasını” istiyor. Aslı Aydıntaşbaş’ın Milliyet’te manşet yapılan söyleşisinde okuyoruz.

Tuhaf bir durum. Irak, birlik bütünlük yolunda adım atıyor. Türkiye’nin önündeki 2. İsrail tehdidi büyüyor.

AKP iktidarı, önce Barzani-Allavi ittifakının arkasına geçerek olaya dahil oldu. Ancak, Maliki’nin atağı manevrayı bozunca sahneye yeni aktörler sürüldü. Haşimi’nin çağrısını doğru okumak için Büyük Ortadoğu Projesi’nin değişmez odağını hatırlamak gerekiyor: Kuzey Irak’ta oluşturulan 2. İsrail’i ülkemizin güneydoğusunu da katarak büyütmek. Türkçesi, ülkemizi bölmek!

Şimdi haritanın aşağısından yöneltilen basınç, Türkiye’nin Ankara zaafı nedeniyle senaryoyu yeniden gündeme sokuyor. Haşimi, planın yürüyen bölümünün artık yetmediğini de söylemiş: “Türkiye’nin Irak’a ekonomik olarak yaklaşması güzel, ama siyaseti de izlemeli.”

Herkes gider Mersin’e, biz gideriz tersine. Coğrafyamız, Amerikan askerlerinin çekilmesine hızlı refleks verdi. Hamas, FKÖ’ye katılıyor; dünyanın bu bölümü CIA ajanları için tehlikeli bölge haline geliyor; Irak birleşiyor...

Gül-Erdoğan ikilisi, Türkiye’yi Rusya-İran-Irak-Suriye yayı karşısında ateşe atmaya hazır.

Dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. AKP iktidarına seçenek oluşması hayati önemde.

2012, kurtuluş için büyük fırsatlar barındırıyor.

Serhan Bolluk

*** *** ***
Polis şefleri dava açtı Perinçek beraat etti!

Ergenekon tertibiyle gözaltına alınan Doğu Perinçek, sorguda, Tuncay Güney’in ifadelerinden “samimi beyan” diye bahseden polislere “Bu ifade, soruyu hazırlayanların CIA tertibinin içinde bulunduklarını gösterir” demişti. Perinçek, o polis şeflerinin açtığı davadan beraat etti.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ergenekon tertibiyle gözaltına alındığı zaman Emniyet sorgusunda, “Size, bu soruları CIA sordurtuyor” dediği için açılan davadan beraat etti. Perinçek, Ergenekon tertibinin 21 Mart 2008 tarihli operasyonunda gözaltına alınmış ve 23 Mart günü Emniyet’te ifade vermişti. Tuncay Güney’in ifadelerinden “samimi beyan” diye bahseden polislere tepki gösteren Perinçek, “Bu ifade, soruyu hazırlayanların CIA tertibinin içinde bulunduklarını gösterir” demişti.

*** *** ***
‘Adalet sandıkta sorulacak!’

‘Biat etmedik, etmeyeceğiz!’

Fenerbahçeli taraftarlar, futbolda şike davasına yönelik süreçte yaşananlarla ilgili olarak kulüplerine destek vermek amacıyla Kadıköy’de miting düzenledi. Gerçekleşen mitinge camianın önemli isimleri katılırken, taraftarlar attıkları sloganlarla iktidara mesaj verdi.

Mitingin düzenleneceği yer olan Kadıköy İskelesi’nde sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan Fenerbahçeli taraftarlar 3 Temmuz’dan itibaren yaşanan gelişmelere tepki gösterdiler. Metris Cezaevi’nde tutuklu bulunan kulüp başkanı Aziz Yıldırım ve bazı yöneticilere tezahüratlarla destek veren taraftarlar, “Her şeyin farkındayız, sonuna kadar yanındayız” yazılı pankartlar açarken, taraftarlar mesajlarını sloganlarla duyurmaya çalıştı. Binlerce kişinin katıldığı miting’de en çok şu sloganlar atıldı: “Cemaat Fenerle başa çıkamaz’’, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz’’, “Biat etmedik ,etmeyeceğiz’’, “Adalet sandıkta sorulacak’’, “Cemaatin yazarı Mehmet Baransu’’. Kadıköy Meydanı’nda, gerçekleşen mitinge Sarı-Lacivertli camianın önemli isimlerinin yanı sıra, Acun Ilıcalı, Nejat İşler, Ali Şen, Ertuğrul Özkök, Alişan, Uğur Dündar, Selçuk Yöntem, Can Bartu, Rıdvan Dilmen, Engin İpekoğlu, Oğuz Çetin gibi çok sayıda sanatçı ve sporcu da destek verdi. Ayrıca Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın kardeşi Acar Yıldırım ve oğlu Aziz Yıldırım da mitinge katılan arasındaydı.

*** *** ***
‘İsviçreli Bakanı konuşturmayın!’

CHP’li Osman Korutürk, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nu, Fransa’dan önce, ‘Ermeni soykırımı yoktur’ diyeni cezalandıran İsviçre’nin Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey’i “Büyükelçiler Konferansı”nda konuşma yaptırmamaya çağırdı.

CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “İsviçre Dışişleri Bakanı’nın Türk Büyükelçilerine hitap etmek üzere Büyükelçiler Toplantısı’na davet edilmiş olması en hafif ifadeyle bir talihsizliktir” dedi.

*** *** ***
AKP’de ateşkes!

AKP’de Başbakan Erdoğan’ın sağlık sorunları yaşadığı bir dönemde başlayan parti içi tartışmada “geçici ateşkes” yapıldı. Ateşkeste “Başbakan Erdoğan sağlık sorunları yaşarken tartışmanın ters tepmesi” etkili oldu.

Başbakan Erdoğan sağlık sorunları nedeniyle hastaneye yattığı günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Şike yasasını” veto etmesiyle alevlenen tartışmaya parti içinden ve dışından çok sayıda kişi katıldı. Bülent Arınç “Erdoğan’a biat etmediğini” açıklarken, Fetullah Gülen “herkül.org” sitesinden “hasta adam” ifadesini kullandı ve Erdoğan’a ağır eleştiriler yöneltti. Zaman Gazetesi’nin bazı yazarları da Erdoğan için “eski Başbakan” sözünü kullandı. AKP içi kulisler hareketlenirken, Ankara’daki bürolarda Erdoğan sonrası hesaplar başladı.

*** *** ***
Büyüme azami ücret asgari!

Son 33 yılda ekonomi 3 kat büyüdü; asgari ücret sadece yüzde 6 arttı!

DİSK Araştırma Enstitüsü Raporuna göre, “Asgari ücret ekonomik büyüme oranında bir artış kaydetseydi, bugün brüt 2.754 TL, net 1.973 TL ve 789,2 Euro olacaktı.’’

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR) raporunda, 33 yıllık dönemde ekonominin sabit fiyatlarla 3,51 kat, dolar bazında yaklaşık 5 kat büyüdüğü; asgari ücretin ise yüzde 6’lık gelişme ile neredeyse yerinde saydığı belirtildi. Rapora göre, ‘’Asgari ücret ekonomik büyüme oranında bir artış kaydetseydi, bugün brüt 2.754 TL, net 1.973 TL ve 789,2 Euro olacaktı’’ denildi.

*** *** ***
Başkan kitap toplatıyor!

Özel görevli mahkemeyi aratmayacak karar!

AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kapağında resminin bulunduğu gerekçesiyle piyasaya yeni çıkan “Belediye İhale Dalavereleri” adlı kitabı mahkeme kararıyla toplatıyor.

Gazeteci Harun Gürek uzun araştırmalardan sonra Togan Yayıncılık’tan “Belediye İhale Dalavereleri” isimli bir kitap çıkardı. Kitapta AKP’nin yönetimindeki Ankara, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Konya, Samsun gibi belediyelerin yaptıkları ihaleleri inceleniyor. Kitabın kapağında da incelemeye konu belediyelerin başkanlarının birer fotoğrafları yer alıyor.

*** *** ***
‘Zaman’ın Mümtaz’ı o koltuktan defol!’

TGB’den Türköne’ye Atatürk’lü protesto!

TGB’li gençler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından “Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu” Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Prof. Mümtazer Türköne’yi protesto etti.

Mümtazer Türköne’nin Birlik Vakfı’nda konferans verdiğini öğrenen TGB’li gençler konferansın ardından Türköne’nin çıkışını bekledi. Türköne çıkınca Ankara Kızılay Kumrular Sokak’ta Türköne’yi protesto ederek,”Zaman’ın Mümtaz’ı o koltuktan defol”, “Fetullahçılar o koltuğa oturamaz”, “Atatürk Gençliği görev başında” sloganları attılar.

Protestolar karşısında şaşkına dönen Türköne, sessizce aracına binerek gençlerden uzaklaştı. Protestolar sırasında bir eylemcinin Atatürk’ün fotoğrafı ile Türköne’yi takip etmesi dikkat çekti.

*** *** ***
ABD’li bilişim uzmanı da ‘virüs’ dedi!

ABD’li Bilirkişi Marpel: Odatv delilleri casus yazılımla yerleştirildi!

Boğaziçi ve Yıldız Teknik Üniversitesi bilirkişilerinin ardından Amerikalı Bilirkişi Joshua Marpel de “Odatv davasındaki deliller casus yazılımla yerleştirildi” dedi.

Gazeteciler Soner Yalçın, Doğan Yurdakul ve Barış Terkoğlu’nun da aralarında bulunduğu Odatv internet sitesi çalışanlarının avukatları Duygun Yarsuvat ve Hüseyin Ersöz, dijital delilleri Amerikalı Bilirkişi Marpel’e inceletti. Marpel, raporunda Odatv bilgisayarındaki virüslerin dikkate alınması gerektiğini belirtti ve “Bilgisayara saldırıda bulunmak için, bu kullanıcı hedeflenmiştir. Virüs yaratıcısının emri ile her şey değiştirilebileceği, yok edilebileceği, oluşturulabileceği, makineden kaldırılabileceği veya makineye konabileceği için, bu noktada makinenin üzerinde bulunan hiçbir şeye güvenilemez” dedi.

*** *** ***
Aydın Menderes toprağa verildi!

Aydın Menderes son yolculuğuna uğurlandı!

Aydın Menderes, İstanbul Fatih Camisi’nde kılınan cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da saf tuttuğu cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Törenin ardından cami çıkışında Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Menderes’in eşi Ümran Menderes’e taziyelerini iletti. Törene, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, CHP Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, eski Cumhurbaşkanlarından merhum Celal Bayar’ın torunu Emine Gürsoy Naskali, askeri erkan, eski Başbakanlardan Tansu Çiller, Başbakan Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

*** *** ***
Çeçenistan’la mutabakat bozuldu!

Çeçenistan’da mutabakat bozuldu bin Türk işçimiz gönderiliyor!

Çeçenistan’da Türk firmalarıyla Çeçenistan yönetimi arasında çıkan anlaşmazlık sürüyor. PENTA firmasından sonra geçtiğimiz günlerde Çeçenistan yönetimiyle belli noktalarda anlaşmaya varan BORA şirketiyle yeniden anlaşmazlık çıktı ve bin işçinin tahliyesi başladı.

Çeçenistan’da Türk firmalarıyla Çeçenistan yönetimi arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle bin 600 Türk işçisi Çeçenistan’da mahsur kalmıştı. Azeri kökenli bir işadamına ait olan PENTA şirketinin 418 işçisi Başbakanlığın da devreye girmesiyle Türkiye’ye getirilirken, BORA İnşaat firması ile Çeçenistan yönetimi arasında geçici bir anlaşma sağlanmıştı. Bu anlaşma uyarınca işçilerin geçmişe dönük iki maaşları ödenmiş ve işlere yeniden başlamalarının yolu açılmıştı. Ancak daha sonra anlaşma yeniden bozuldu ve BORA İnşaatın işçileri de Çeçenistan’dan tahliye edilmeye başlandı.

*** *** ***
Yeni dünya düzeninin tanrısı TURUNCU!

Amerika’daki Pantone Color Institute (Pantone Renk Enstitüsü) 2012 yılının rengini turuncu olarak ilan etti. Yeni dünya düzeninin tek tipleştirme çabası endüstriyel ürün tasarımlarında bile özgürlükleri ortadan kaldırıyor!

Önümüzdeki yıl dünyada turuncu bir devrim yaşanacak. Ama bu devrimin 2004’te Ukrayna’da yaşanan politik Turuncu Devrim’le hiç ilgisi yok. Bu turuncu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hile karıştığını iddia eden aday Viktor Yuşçenko’nun-daha sonra Cumhurbaşkanı oldu- seçim kampanyası döneminde kullandığı turuncu değil. Yeni yılın turuncusu kırmızıya çalan elektrikli bir mandalina rengi. Merkezi ABD’de bulunan Pantone Renk Enstitüsü her yıl olduğu gibi 2012 için de yılın rengini ilan etti: Mandalina turuncusu. Enstitü’nün Tangerine Tango adını verdiği turuncu; kozmetikten tekstile, ev dekorasyonundan kullanım eşyalarına kadar her türlü endüstriyel tasarımda üreticilerin tercihi olacak. Enstitü’nün yöneticisi Leatrice Eiseman, “Renk, psikolojik açıdan moral yükseltici olabilir. Bu özel turuncuya ümit verici ve iyimser olduğu için ulaştık. Cesaret verici ve harekete geçirici. Ayrıca sofistike bir tarafı da var” diyor.

*** *** ***
Noda’dan Çin’e stratejik ziyaret!

İki günlük resmi ziyaret için Çin’in başkenti Pekin’e giden Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda, iki ülke arasında ortak yarara dayalı stratejik ilişkilerin önemini vurguladı.

Demokratik Parti’nin iktidara geldiği 2009 yılından bu yana Çin’i ziyaret eden ilk Japonya başbakanı olan Noda, gezisi süresince Çin Cumhurbaşkanı Hu Cintao, Başbakan Ven Ciabao ve Milli Halk Meclisi Başkanı Vu Bangguo ile görüşmeler yapacak.

*** *** ***
Kolesterolünüzü koruyun ilaca mahkum olmayın!

Damar sertliğine kolesterolün kendisi değil, oksitlenmiş hali neden oluyor!

Kolesterol düşürücü ilaçlarla ilgili tartışmanın şiddeti azaldı, ama bitecek gibi durmuyor. Öte yandan tıp dünyasında sert rüzgarlar estiren bu tartışmada koruyucu hekimlik anlayışına ise kimse değinmedi.

Taraflardan biri kolesterol düşürücü ilaçların kullanılmaması gerektiğini savunurken diğer taraf, bu ilaçların gerektiğinde kesinlikle kullanılmasından yana düşünce açıkladı. Koruyucu hekimlik anlayışı ise pek tartışılmadı. Prof. Dr. Kenan Demirkol, tartışmayı ve sağlığımız için dikkat etmemiz gerekenleri Aydınlık’a değerlendirdi.

*** *** ***
Eski İsviçre Milletvekili Guillaume-Albert Houriet Aydınlık’a konuştu:

ERGENEKON, TÜRKİYE’NİN DİRENCİNİ KIRMAK İÇİN!

Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının Türkiye’nin direncini kırmaya yönelik olduğu apaçık ortadadır. Operasyonları yapan AKP’yi ABD, İngiltere, Fransa ve diğer AB ülkeleri alkışlıyor ve bu ülkeler tam bir iki yüzlülük içindeler. Başta ABD, Fransa ve İngiltere bugün dünyadaki en militarist ülkelerdir.

İsviçreli eski milletvekili Guillaume-Albert Houriet, İsviçre ve Fransa’nın Ermeni meselesindeki tavrına karşı çıkan bir siyasetçi. Houriet, Talat Paşa Komitesi’nin 2005 yılında Lozan’da soykırım yalanına karşı başlattığı mücadeleye destek vermesiyle adını duyurmuştu. Kendisi de Lozan doğumlu olan Houriet, yaşadığı İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde Aydınlık’ın sorularını yanıtladı. Türkiye ve bölgedeki son gelişmeleri değerlendiren Houriet’nin yanıtlarını arkadaşımız Deniz Şişmantürk Fransızca’dan tercüme etti.

*** *** ***
Greve katılanları ‘Ergenekoncu’ ilan eden Bakan’a tepki:

‘KARGALAR BİLE GÜLER!’

Milletvekilleri ve sağlık örgütleri, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sağlıkçıların 21 Aralık grevine yönelik ‘eylemleri Ergenekon’un sözcülüğünü yapan bir takım kesimler yapıyor’ sözlerine “Kargalar bile güler” yorumunu yaptı.

Sağlıkçıların 21 Aralık’ta yurt genelinde düzenledikleri bir günlük iş bırakma eylemine ilişkin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Belli örgütlerle işbirliği yapan, belli örgütlerle hareket eden, ideolojik bir davranış içerisine giren, Ergenekonun sözcülüğünü yapan bir takım kesimler, sağlık mensuplarının hakkını arama kisvesi adı altında bir takım eylemler yapmaya çalıştılar. Buna sağlık çalışanlarının ya da memurların eylemi diyemeyiz. Grev değil de gösteri yaptılar diyelim” sözlerine milletvekilleri, siyasi partiler ve sağlıkçılardan tepki gecikmedi.

*** *** ***
AKP Türkiye’yi kıskaca soktu!

‘Sıfır sorun’ diplomasisi ABD taşeronluğuyla ‘sıfır dost’ durumuna dönüştü!

AKP’nin BOP çerçevesinde izlediği politikalar nedeniyle Türkiye’nin komşularında Türkiye’ye karşı kuşkular arttı. Daha önce “güvenlik kuşağı” olarak değerlendirilen Suriye, Irak, İran ve Rusya Federasyonu şimdi Türkiye’ye karşı şüpheyle bakarken, giderek artan bir şekilde “Türkiye karşıtı” konuma doğru sürüklendikleri bildirildi. Türkiye’nin çevresindeki ülkelerle arasının açılmasında Türkiye’nin Amerika ile birlikte hareket etmesi ve Amerika’nın Türkiye’yi “taşeron” olarak kullanmak istemesi, AKP’nin de “taşeronluk” rolünü sahiplenmesi etkili oldu.

*** *** ***
Maliki’den bölücülük uyarısı!

Irak Başbakanı Nuri Maliki, anayasasının federal sistemi öngördüğünü, ancak şimdi yapılmak istenen şeyin anayasadaki bu hükme dayanarak Irak’ı parçalamak olduğunu söyledi. Maliki, Selahaddin vilayetinden gelen aşiret liderleriyle bir toplantı yaptı. Maliki, toplantıda yaptığı konuşmada hükümetin yerel makamlara daha fazla yetki verilmesi konusunda çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Maliki, “Ancak şimdi yapılmak istenen vatanı hizipler temelinde bölmektir. Ancak vatanımız birleşik kalacak, bölücülük başarılı olmayacak” dedi.

*** *** ***
Küba’da 2 bin 900 mahkuma af!

Küba, aralarında siyasi suçlardan hüküm giymiş kişilerin de bulunduğu 2 bin 900 mahkumu serbest bırakıyor.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, mahkum yakınlarından ve dini kurumlardan gelen talepler üzerine böylesi bir karar alındığını belirtti. Castro, 25 ülkeden 86 yabancı mahkumun salıverileceğini; bu konuda, ilgili diplomatların yakında bilgilendirileceğini söyledi.

*** *** ***
HES yapılırsa 300 bin kişi susuz kalacak!

HES’lerin doğal yaşama yönelik saldırısı tepkilere neden oluyor. Ülke genelindeki bütün vadilerde akan dereler üzerinde geliştirilen ve sayılarının ilk aşamada 5 bini bulacağı kaydedilen hidroelektrik santralleri (HES)’lere karşı birçok bölgede köylüler direnirken, diğer yandan HES şirketleri yeni projeler hayata geçirmeye çalışıyor. Rize kent merkezi ile birlikte 9 belediye ve 26 köyün içme suyunun sağlandığı merkeze bağlı Salarha Vadisi üzerinde kurulması planlanan HES projelerine karşı gösterilen tepki ve yürütülen hukuk mücadelelerine rağmen, içme suyu tesislerinin üzerinde başka bir proje için süreç başlatıldı. Rize Valiliği’nden yapılan basın açıklamasında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün ‘ÇED sürecine halkın katılım toplantısına’ ait duyuru metinlerine yer verildi.

*** *** ***
Sokak tiyatrosu belgeseliyle bir ilke imza atıldı!

Balıkesir Ayvalık’ta uzun süredir varlıklarını sürdüren “Şeref Çetin Tiyatrosu”nun, “Şeref Çetin Topluluğu ve Sokak Tiyatrosu” başlıklı belgeseli yapıldı. Şimdiye kadar seyir halindeki belediye otobüslerinde, kahvehanelerde, deniz kenarındaki kafeteryalarda, semt pazarlarında, konuk edildikleri evlerde, cadde ve sokaklarda oynadıkları ücretsiz tiyatro oyunlarıyla ülke genelindeki kamuoyunun dikkatlerini üzerinde toplayan Şeref Çetin Tiyatrosu, İstanbul-Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bir belgesel filme konu oldu.

*** *** ***
Amerikan zenginlerine kriz yok!

Sotheby’s ve Christie’s 2010 yılında en büyük satışlarını yaptı!

Dünyayı sarsan ekonomik kriz sanata yatırımı engellemedi. ABD’nin en büyük müzayede evleri Sotheby’s ve Christie’s, 2010 yılında en büyük satışlarını yaptı.

Geçmişte Avrupa’da burjuvazi sınıfı kendine kültürel bir kimlik oluşturabilmek için sanatı destekliyordu. Bugünün yeni burjuvazisi ise bir başka kıtada yine sanata yatırım yapıyor. Üstelik 2010’da tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz bile sanata yatırımı engellemedi. Dünyanın en büyük müzayede evleri Sotheby’s ve Christie’s, kapılarının önünde “Occupy Wall Street” (Wall Street’i işgal et) protestoları sürerken en büyük satışlarını yaptılar. 1744’te kurulan Sotheby’s sadece bir akşam içinde 315.8 milyon dolarlık satış yaparak tarihinin en büyük üçüncü satışını yaptı.

*** *** ***
Mahkeme kararıyla Emek Sineması’nın yıkım yolu açılmışken,

sinemanın sivil toplum kurumları nerede?

Emek Sineması’nin mahkemece yeniden verilen yıkım kararı, özellikle sosyal medyada geniş olarak yer aldı. Başta Mimarlar Odası olmak üzere sivil toplum örgütleri yeniden ayağa kalktı. Yeniden sivil bir protestoya başlamak için duyarlı insanlar ve kurumları eyleme geçti.

Fakat Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ve Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE-SEN) dışında, bu oluşumların en önünde durması gereken sinema örgütlerinden hala “çıt” yok!

aydinlik_26aralik2011

Aydınlık - 26 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar