aydinlik_25aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 25 Aralık 2011

‘Üç Gün Sonra da Fransız Bakanı mı Çağıracaksın?'

AKP soykırımcı bakanı ‘şeref konuğu’ yaptı!


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Ermeni soykırımı yoktur” diyenlere ceza verilmesini yasalaştırmış olan İsviçre’nin Dışişleri Bakanı’nı “Büyükelçiler Konferansı”na davet etmesi ile ilgili tartışmalar sürüyor. Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Davutoğlu’nun İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey’i konferansa çağırmasını, “olacak şey değil” diye değerlendirdi. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, AKP’nin soykırımcılarla işbirliği içinde olduğunu söyledi. MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, Davutuğlu’nun ne yaptığını bilmediğini belirtti.

*** *** ***
Almanya, Cemaatin Malvarlığını Takibe Aldı!

Kozinoğlu, Almanya’nın cemaat hazırlığını açıkladı: 'Almanya, Gülen cemaatinin mal varlığını donduracak!'


MİT Asya Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu Almanya’nın Deniz Feneri atağının hedefinde AKP’nin yanı sıra Fethullah Gülen cemaatinin de olduğunu ortaya koyuyor. Alman Gizli Servisi BND’nin yaklaşık 5 yıldır Gülen cemaatinin mal varlığını takibe aldığını belirten Kozinoğlu, Almanya’nın cemaatin mal varlığını donduracağını açıkladı.

Daha önce Aydınlık’ta yayımlanan açıklamalarında Almanya’nın hazırlığını yaptığı 2. Deniz Feneri davasında Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ifadeye çağıracağını, gelmediği takdirde de hakkında “kırmızı bülten” çıkartacağını açıklayan Kozinoğlu, Fethullah Cemaati’nin de Almanya’nın hedefinde olduğunu açıkladı.

*** *** ***
Bölünme Anayasasına Karşı Birlik!

‘Karşı devrim olursa yeni anayasa da olur!’


Anayasa Forumu toplantısında ön plana çıkanlar: Türkçe ve Türk Milleti kavramları değiştirilmemeli, milletvekili dokunulmazlığı meclis kürsüsü ile sınırlandırılmalı, yargı bağımsız, tarafsız ve adil olmalıdır. Laiklik ilkesi tartışmaya açılmamalı, tüm emekçilerin sendikal örgütlenmesi önündeki engeller giderilmeli. Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılmalıdır.

AKP’nin anayasa değişikliğine karşı toplanan Anayasa Forumu, 3. toplantısını dün İstanbul’da gerçekleştirdi. İstanbul Barosu Orhan Apaydın Salonu’nda yaklaşık 200 kişinin katılımıyla gerçekleşen forumda, AKP’nin bölünme anayasasının topluma dayatıldığı vurgusu yapıldı. TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve Ulusal Strateji Merkezi Başkanı Haluk Dural’ın başkanlık yaptığı forumda iktidarın ve diğer partilerin Anayasa değişikliği çalışmaları değerlendirildi.

*** *** ***
‘Devletin yapması gerekeni yaptık!

DOĞU PERİNÇEK İSVİÇRE’Yİ DİZE GETİRDİ!


“Lozan Antlaşması’nın imzalandığı tarihi salonda topluca ‘Ermeni soykırımı’nın emperyalist ve tarihi bir yalan olduğunu haykırdık. Lozan 2005, ülkemizi dize getirmek amacıyla yalan silahına sarılan emperyalistlere kendi merkezlerinden verilen ilk kitlesel yanıt oldu”

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever, Ergenekon tertibiyle gözaltına alındığında kendisine yöneltilen 49 sorudan 17’si Talat Paşa Komitesi hakkındaydı. İlsever’in Ergenekon mahkemesinde yaptığı savunmadan, bu sorulara değindiği bölümleri dün yayımladık. Savunmanın geri kalanında da Talat Paşa Komitesi’nin faaliyetleri önemli bir yer kaplıyor. İşte İlsever’in savunmasından çarpıcı örnekler:

Niçin Talat Paşa Komitesi?

Sayın Başkan, Değerli Yargıçlar, Talat Paşa Komitesi; “Ermeni soykırımı” yalanlarına ve Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nı bir “soykırım suçu” olarak göstermeye çalışan emperyalist ülkelere karşı, Milli devletimizi savunmak, Milli birlik ve beraberliğimizi savunmak, Lozan’ı savunmak, amacıyla Türkiye’nin öncüleri ve vatansever aydınlarınca kurulan bir mücadele mevzisidir.

“Türkiye ve öncülü Osmanlı İmparatorluğu” Amerikan Temsilciler Meclisi’ne sunulan tasarılarda geçtiği şekilde 1915-1923 yılları arasında Ermenilere soykırım yapmakla suçlanmaktadır. Suçlamanın konu olduğu tarih aralığı Türk milletinin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde emperyalist devletlere karşı bağımsızlık savaşı verdiği dönemdir. Bu şekilde, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucuları “soykırımcı” ilan edilmektedir. Amaç; Türkiye Cumhuriyeti’nin soykırım ve işgal ile kurulduğu tezini dünya kamuoyuna kabul ettirmek ve Sevr Antlaşması’ndan bu yana Emperyalist devletlerce Ermenileri ve Kürtleri kullanarak gerçekleştirilmek istenilen kukla devlet için zemin hazırlamaktır.

*** *** ***
Ölümünün 81. yılında gençliğin Kubilay yürüyüşü!

TGB, gericiler tarafından katledilen Şehit Teğmen Kubilay için ölümünün 81. yılında “Kubilay gibi hazırız” sloganlarıyla Türkiye’nin dört bir yanında yürüdü. İstanbul’da düzenlenen yürüyüşe CHP gençlik kolları, Eğitim-İş İstanbul Şubesi de katıldı.

*** *** ***
Yurttaşın cebinden yandaş yayın!

TRT GELİRİNİN YÜZDE 70’İ HALKIN CEBİNDEN ÇIKIYOR!


TRT elektrik ve bandrol payı adı altında vatandaştan 1 milyar lira alıyor. Bu da yetmezmiş!

TRT’nin 2010 yılı faaliyet raporunda verilen bilgilere göre TRT gelirlerinin yaklaşık yüzde 70’ini vatandaşın ödediği bandrol ve elektrik paralarının içindeki TRT paylar oluşturuyor. TRT çok fazla izlenmediği için TRT’nin reklam gelirleri toplam gelirlerinin ancak yüzde 3’ünü oluşturuyor. TRT’nin faaliyet raporuna göre, elektrik faturasından kesilen yüzde 2’lik kesintilerden geliri 547 milyon lira olurken, bandrol geliri de 465 milyon lirayı buldu. TRT’nin reklam geliri ise 54 milyon lirada kaldı.

Vatandaşların TRT’yi izlememelerine rağmen TRT’ye para ödemelerine karşı tepkiler hızla artarken, TRT’nin iktidar lehine ve cemaat görüşleri doğrultusunda yayın yapması da tepkilerin daha da artmasına yol açıyor.

*** *** ***
1 vekilin zammı 100 memura bedel!

Gece yarısı operasyonuyla milletvekillerine yapılan 5 bin liralık zammın yaklaşık 100 memura yapılacak zamdan bile daha fazla olduğu belirlendi.

TBMM’de bütçe görüşmelerinin hemen arkasından gece yarısı TBMM’den geçirilen maddelerle milletvekillerine ayda 5 bin lira zam yapılmasına tepkiler sürüyor. Memur sendikaları, memur maaşlarına yapılacak zam sürüncemede bırakılırken milletvekillerine zam yapılmasını protesto ederken, bir milletvekiline yapılan zammın yüz memura yapılacak zamdan fazla olduğu görüldü.

*** *** ***
Demokrasinin ‘d’si kalmadı!

Yaşar Okuyan Silivri çadırını ziyaret etti: ‘Bu müdahaleler, 1980 ihtilalinde yoktu!’

Eski bakanlardan Yaşar Okuyan, Silivri’deki nöbet çadırlarını ziyaret etti. Okuyan son dönemde yaşananların, insanları 12 Eylül ihtilalinden daha çok tedirgin ettiğini söyledi.

Eski ANAP Milletvekili ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, dün Silivri Cezaevi önündeki nöbet çadırlarını ziyaret etti. Çadır alanına gelerek, nöbetçiler ile görüşen Okuyan, yapılan haksız tutuklamalara ilişkin, şunları kaydetti: “Bu ülkede bir yerlerde, ileri demokrasi diyorlar, bir yandan ülkede demokrasinin “d”sini bırakmıyorlar. Biz zaten bu ülkede demokrasiyi önceden tartışıyorduk. Şimdi ilerisini ortaya koyuyorlar."

*** *** ***
Greve çıkan sağlıkçıları Ergenekoncu ilan etti!

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ, GREV İÇİN ‘SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EYLEMİ DİYEMEYİZ’ DEDİ!


AKP Hükümeti’nin Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık çalışanlarının yurt genelinde düzenlediği greve katılanları “Ergenekoncu” ilan etti. Akdağ, “Ergenekon’un sözcülüğünü yapan bazı kesimler, sağlık mensuplarının hakkını arama kisvesi altında birtakım eylemler yapmaya çalıştılar” diye konuştu.

Hükümetin sağlık alanındaki düzenlemelerine karşı geçen Çarşamba günü tüm yurtta greve giden sağlıkçıların 1 günlük iş bırakma eylemi hükümeti rahatsız etti. Geçen gün Sakarya Valiliği’ni ziyaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, burada gazetecilerin 21 Aralık greviyle ilgili düşüncelerini sorması üzerine ‘eylemleri Ergenekon’un sözcülüğünü yapan bir takım kesimlerin yaptığını’ ileri sürdü.

*** *** ***
‘Emek Sineması’nı yıktırmıyoruz!’

Emek Sineması’nın yıkılmasıyla ilgili tartışmalar üzerine dün saat 16.00’da Taksim’den Emek Sineması’na 3 bine yakın kişinin katılımıyla yürüyüş gerçekleştirildi.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Emek Sineması’nın yıkılmasını öngören projeyle ilgili açtığı davada alınan yürütmeyi durdurma kararı, yaklaşık 2 yıl sonra yine aynı İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

9. İdare Mahkemesi, 12 Mayıs 2010 tarihinde işlemin uygulanması halinde telafisi güç ya da imknsız zarar doğuracak nitelikte olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Aynı mahkeme, dosyanın incelenmesi sonucu, yürütmenin durdurulması isteminin reddine itiraz yolu açık olmak üzere karar verdi.

*** *** ***
TEB: İlaç sıkıntısı çözülmedi!

Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Faruk Çelik’in açıklamasından sonra kamuoyuna ilaç krizinin aşıldığı şeklinde yansıtılan haberlerin doğru olmadığını açıkladı. Çolak, “söz konusu olan kısmi bir çözümdür. Bu çözümler ancak günü kurtarır” dedi.

Kamu ilaç alımında iskontoların yüzde 7, 5 oranında arttırılması ve fiyatların düşürülmesiyle başlayan “ilaç krizi” henüz çözülebilmiş değil. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile ilaç sektörü arasında yaşanan restleşmenin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bazı ilaçlarda indirimin geri alındığını açıklamış, bunun yanı sıra KDV indirimine de ‘yeşil ışık’ yakmıştı. Bu gelişmeler ise kamuoyuna “ilaç krizi aşıldı” şeklinde yansıtılmıştı. Ancak gerek ilaç firmaları, gerekse eczaneler, sektörün yaşadığı sorunların kalıcı bir çözüme kavuşmadığı konusunda hemfikir.

Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, “Söz konusu olan kısmi bir çözümdür. En nihayetinde, geri alınan indirimler belli kalemlerde gerçekleşmiş ve diğer kalemlerde belirlenen iskonto oranları aynen devam etmektedir” dedi.

*** *** ***
‘Karar, Fransa’daki çürümenin kanıtı!’

Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMOD) Genel Başkanı Alpaslan Işıklı, Fransa parlamentosunun tasarıyı onaylamasının, bu ülkede hüküm süren çürümenin ne ölçüde derinleşmiş olduğunu gösteren bir kanıt olduğunu söyledi. Işıklı, Fransa’nın ırkçı ve soykırımcı bir geleneğin mirasçılarından olduğunu belirterek, “1915 öncesinde Ermeni yurttaşların Dışişleri Bakanlığı, Danıştay üyeliği gibi muteber mevkilerde görev almış ve özellikle ticaret yaşamında ön saflarda bir konum elde etmiş oldukları açık bir tarihsel gerçektir.

*** *** ***
‘Yeni Anayasa bana gereksiz bir oyuncakla oynamak gibi geliyor!’

Yeni Anayasa ihtiyacının yaygın bir talep olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Mümtaz Soysal, “Yeni Anayasa tartışmaları bana ‘gereksiz yeni bir oyuncakla oynamak’ gibi geliyor” benzetmesini yaptı.

BCP Genel Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal, “yeni Anayasa” ihtiyacının yaygın bir talep olmadığını bildirdi. Düzeltilmesi gereken birçok yasa olduğunu, önce bunların düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Soysal, “Bu düzeltmelere Anayasa engel oluyorsa o zaman Anayasa ele alınmalı” dedi. Soysal, 12 Eylül’de yapılan Anayasa değişikliklerinde yargının büyük yara aldığını belirterek, 12 Eylül’de yapılan Anayasa değişikliklerinde geri gidiş olduğunu belirtti.

*** *** ***
‘Olayların arkasında okyanus ötesi var!’

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev,

“16 Aralık günü 15 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların arkasında okyanus ötesi de var”

diyerek olayların arkasında Amerika’nın olduğunu ima etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Başbakan Karim Masimov ve Senato Başkanı Kayrat Mami ile ülkenin 20. bağımsızlık kutlamaları törenlerinde olaylar çıkan Janaözen şehrine gitti. Şehirde yetkililerden bilgi alan Nazarbayev, Başbakan Yardımcısı Umirzak Shukeyev başkanlığında bir komisyon kurulduğunu ve bu komisyonun çalışmalarına başladığını ifade etti. Nazarbayev, Belediye Başkanı Krumbek Kusherbayev’in yerine Baurzhan Mukhamedzhanov’un atandığını açıkladı.

*** *** ***
Utancın resmi VAN!

CHP milletvekilleri Van’da incelemelerde bulundu. İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz’ün objektifine yansıyan görüntüler de televizyon ve gazetelerde yayımlananların gerçeği yansıtmadığını birkez daha gözler önüne serdi.

Dünyadan habersiz etraflarında olup bitenleri anlamaya çalışan bebekler... Van’ın dondurucu soğuğu, Yazlık, naylon çadırlar, sağlıksız yaşam koşulları, yetersiz beslenme. Van hastaneleri çocuk hastalarla dolup taşıyor, zaman zaman ölümler yaşanyor... Bölgeden art arda gelen çadır yangınlarında da yine en büyük zarar minikler görüyor.

aydinlik_25aralik2011

Aydınlık – 25 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar