aydinlik_24aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 24 Aralık 2011

ERGENEKON’UN 1NO.SU TALAT PAŞA KOMİTESİ!

Ergenekon davasının temelleri LOZAN’DA ATILDI!


Ferit İlsever’in Ergenekon tertibindeki sorgulamasında; İsviçre’de Doğu Perinçek’in yargılanması, Ermeni soykırımı konusunda AİHM’de uygulayacakları politika, soykırım yalanına karşı AKP ve CHP milletvekillerini seferber etme, Demirel ve Sezer’den destek alma çabaları sorgulanıyor. 49 sorunun 17’si Talat Paşa Komitesi’yle ilgili. İlsever soruyor: “Buradaki amaç soykırım yalanıyla mücadele edenleri fişlemek midir? Bu bilgiler kimin işine yarar? Yurtseverleri fişlemeyi kim neden akıl eder?”

“Emniyet’te Terörle Mücadele görevlilerinin telefon konuşmalarımdan ürettikleri 49 sorunun 17’si Talt Paşa Komitesi’nin (TPK) faaliyetleriyle ilgilidir. Yani yaklaşık yüzde 35’i. Bu soruları yakından incelediğimizde de ‘Ergenekon Terör Örgütü’ örtüsü altında ‘Ermeni soykırımı’ yalanına karşı mücadelemizin soruşturulduğunu görürüz” diyen İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever anlatıyor.

İşte sorularla dört dörtlük bir Talat Paşa Komitesi yargılaması...


Talat Paşa Komitesi sorguda SORULDU: “5 Şubat 2008 tarihinde Doğu Perinçek ile telefon görüşmesi yaptığınız tespit edilmiştir. Görüşmede yapmayı planladığınız bir toplantıdan ve toplantıya katılmasını istediğiniz şahıslardan bahsettiğiniz anlaşılmaktadır. Tarkan olarak bahsi geçen şahıs kimdir? Bu konular hakkında ifadenizi veriniz.”

YANIT: “Bu görüşme Talat Paşa Komitesi’nin 15 Şubat’ta yapacağı toplantı öncesindeki hazırlıklarla ilgilidir. Tarkan isimli şahıs İsviçre’de yaşayan Türk avukat Tarkan Göksu’dur. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in İsviçre’de yargılandığı ‘Ermeni soykırımını inkar’ davasında Perinçek’in avukatıdır. Tarkan Göksu’nun çağrılmasını konuştuk. İstanbul’da yapılacak toplantıya İsviçreli milletvekillerinin, basının ve önde gelenlerin çağırılmasını düşünüyoruz ki, gelsinler bu toplantıda soykırım yalanını bizzat kendileri görsünler. Kemal Albayrak İsviçre temsilcimizdir. Onun da adı İsviçreli misafirlerin davet edilmesi ile ilgili geçmiştir.” (Polis Sorgusu, s. 13; İddianame, s. 1552)

*** *** ***
Perinçek’in AİHM’deki davası soykırım iddialarını çözecek!

Cengiz, Perinçek’in AİHM’deki davasının soykırım iddialarını evrensel düzeyde çözüme kavuşturacak önemde olduğunu bildirdi. Cengiz davanı 2012 yılında sonuçlanacağını, ancak Fransa’nın tutumundan sonra davanın öne alınması için AİHM’a başvuruda bulunacaklarını söyledi.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in avukatı Mehmet Cengiz, Fransa Ulusal Meclisi’nin son kararından sonra Doğu Perinçek’in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde İsviçre aleyhine açtığı davanın daha da önem kazandığını belirterek, bu davanın birçok soruna köklü çözüm getirebileceğini ifade etti. Cengiz, “AİHM’de görülmekte olan bu davada, Doğu Perinçek, sözde ‘Ermeni soykırımı’nı inkarın cezalandırılmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırılığının tespitini istemişti. 2008 Haziran ayında açılan bu dava, AİHM 2. Dairesi’nce geçtiğimiz yıl kabul edilebilir bulunmuş ve İsviçre Hükümeti’nden savunma istenmişti. Mahkeme, aynı zamanda Türk Hükümeti’nden de görüşünü sormuştu.

*** *** ***
İşçi Partisi’nden AKP, CHP ve MHP’ye mücadele çağrısı!

Fransa Parlamentosu’nun önceki gün soykırımı inkarı suç sayan yasayı kabul etmesi üzerine dün İstanbul’da basın toplantısı düzenleyen İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, AKP, CHP ve MHP başta olmak üzere bütün partilere çağrıda bulunarak, “Bildirimizi Paris’te ilan edelim” dedi.

*** *** ***
‘Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Fransa’ya tepki gösterirken, İsviçre Dışişleri Bakanı’nı büyükelçiler konferansına çağırması şaşkınlık yarattı. CHP milletvekili Osman Korutürk, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun, Fransa’dan önce, ‘Ermeni Soykırımı yoktur’ diyeni cezalandıran İsviçre’nin Dışişleri Bakanı’nı Büyükelçiler Konferansı’nda konuşma yapmaya davet etmesini eleştirdi.

*** *** ***
18 yıl önce yazmıştık!

Örtülü ödenek bilgilerini Çiller gizledi!


Eski Başbakan Mesut Yılmaz, ‘faili meçhul cinayetler’ soruşturmasıyla ilgili Birgün gazetesi yazarı Enver Aysever’e konuştu. Mesut Yılmaz, faili meçhul cinayetler döneminin başbakanı Tansu Çiller’in örtülü ödenekle ilgili bilgileri gizlediğini belirterek şunları söyledi: “Tüm başbakanlar görev süreleri bittiğinde bu fondaki paranın nasıl ve nerede kullanıldığını yeni gelen başbakana iletir. Bir tek Tansu Hanım, dönemine yönelik bilgiyi paylaşmadı. Bu konunun üstüne giderseniz koalisyonu bitiririm, dedi. Ben de bitsin, dedim. Bu son oldu.”

*** *** ***
Devrim şehidi Kubilay anıldı!

ON BİN KUBİLAY YÜRÜDÜ!


Gericiler tarafından şehit edilen Kubilay asteğmen, tüm yurtta törenlerle anıldı. Menemen’de biraraya gelen 10 bin yurttaş, Cumhuriyet’e sahip çıkma sözü verdi.

Devrim şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, gericiler tarafından şehit edilişinin 81. yılında yurdun dört yanında anıldı. Kubilay’ın katledildiği İzmir’in Menemen İlçesi’ndeki törene 10 bine yakın yurtsever katıldı. Törende hükümete tepki vardı. TBBM Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in mesaj okunurken halk büyük bir tepki göstererek Cemil Çiçek’i yuhaladı.

*** *** ***
Cinayetten sonra 57 bin TL geldi!

Danıştay saldırganı Alparslan Arslan’ın babasının hesapları incelendi!


Arslan ailesinin malvarlığı incelemesinde baba İdris Arslan’ın saldırıdan sonra İstanbul Kadıköy’de 138 bin liralık ev aldığı tespit edildi. Bankadaki 57 bin liranın ise kaynağı belli değil.

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) incelemesinde Baba İdris Arslan’ın malvarlığı açıklamaları çelişkili bulundu. MASAK raporuna göre, İdris Arslan’ın saldırıdan sonra edindiği 57 bin liranın kaynağı belli değil. Arslan ailesinin hesabına ilk kez 4 Eylül 2006’da 10 bin Euro ve 10 bin dolar yattığı tespit edildi. Raporda, İdris Arslan’ın saldırıdan sonra İstanbul Kadıköy’de 138 bin liralık ev aldığına dikkat çekildi.

*** *** ***
Anayasa Forumu Kuruluyor!

Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerini ortadan kaldırma girişimlerinin önlenmesini amaçlayan “Anayasa Formu” kuruluyor. Forumun kuruluşunda eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu bulunuyor. Anayasa Forumu’nu eski ve yeni milletvekilleri, yazarlar, aydınlar, sanatçılar, akademisyenler, sendikacılar, sivil toplum örgütleri ve liderleri destekliyor. Anayasa Forum, bugün İstanbul Barosu’nda 11.0017.00 saatleri arasındaki toplantıyla hayata geçiyor.

*** *** ***
Cudi’de çatışma: Uzman çavuş şehit!

Şırnak yakınlarındaki Cudi Dağı’nda operasyon yapan güvenlik güçleriyle PKK’lılar arasındaki çatışmada uzman çavuş Mehmet Bostanoğlu şehit oldu. 3 gün önce Cudi Dağı’nda yapılan operasyonda şehit olan Bostanoğlu evli ve 2 çocuk babasıydı.

*** *** ***
Şam’da El-Kaide terörü!

Suriye’nin başkenti Şam’da iki kamu binasına eş zamanlı saldırılar düzenledi. Çoğunluğu sivil olmak üzere 40 kişinin öldüğü saldırılar uluslararası alanlarda kınanırken, Lübnanlı parlamenter Sükkeriye, saldırıların ABD ve İsrail’e hizmet ettiğini savundu.

Suriye’nin başkenti Şam’da güvenlik güçlerine eş zamanlı iki saldırı düzenledi. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Miktat, saldırılarda en az 30 kişinin öldüğünü, 100’den fazla kişinin ise yaralandığını belirtti. Suriye Dünya televizyonu ise ölü sayısını 40 olarak duyurdu. Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre, yapılan soruşturmalarda terör saldırısını düzenleyenlerin El Kaide olduğu belirtildi.

*** *** ***
Menemen Şehidimizin bilinmeyen yönü!

Antalya İdman Yurdu’nda futbol oynamış!


23 Aralık 1930 günü Menemen’de gerici başkaldırı sırasında başı kesilerek 24 yaşında şehit edilen Aydınlı genç öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın, işgal nedeniyle yerleştikleri Antalya’da ‘İdman Yurdu’ takımında futbol oynadığı ortaya çıktı. Mart 1922 yılına ait resimde Kubilay, arkadaşlarıyla objektiflere güler yüzüyle poz vermiş. 1931 yılında yayımlanan haber ve yayınlardan elde ettiğimiz bilgiye göre, Kubilay’ın Antalya’daki futbol hayatına ilişkin ayrıntılı bilgi yok.

*** *** ***
Onlar bu ülkenin ‘Yıldız’ları!

Bu yıl 35’incisi düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri’nde Spor Ödülü’ne layık görülen Yıldız Kız Voleybol Milli Takımının kaptanı Damla Çakıroğlu ve 2. kaptanı Ece Hocaoğlu, Aydınlık’a verdiği söyleşide Avrupa ve Dünya Şampiyonu olduktan sonra sorumluluklarının arttığını ve başarıların devamının geleceğini söyledi.

Yıldız Kız Voleybol Milli Takımının Kaptanı Damla Çakıroğlu ve takımın 2. kaptanı Ece Hocaoğlu Aydınlık’a verdiği söyleşide, sorumluluklarının arttığını ve hedeflerinin daha yükseklerde olduklarını söyledi. İşte bu yıldız kızlarımızla tören öncesinde gerçekleştirdiğimiz güzel söyleşi:

Damla Çakıroğlu: Voleybola ilgimin sebebi babam!

Voleybol eğitim durumunuzu etkiliyor mu?


Hem sınava hazırlanmak, hem de antrenmanlara gitmek zor oluyor. Ancak lise son sınıfta okuduğumuz için okuldan rapor alıp önceliğimizi voleybola veriyoruz. Büyük bir özveri ve gayretle her ikisinin de üstesinden gelebiliyoruz. Sonuçta her ikisi de önemli benim için. Ama ilk tercihim her zaman voleybol olur.

*** *** ***
Hamas lideri Meşal: Filistin’in birliği esastır!

Hamas Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Hamas’a göre ulusal uzlaşmanın mutlaka olması gerektiğini, birliğin esas, bölünmüşlüğün ise geçici olduğunu söyledi. Filistin Enformasyon Merkezi’nin Hamas lideriyle yaptığı söyleşide Meşal şunları belirtti: “İç bölünmeyi sona erdirmek için olgunlaşan bir süreç oldu. Süreci olgunlaştıran nedenlerden biri bölünmenin bizim için artık utanç olmaya başlamasıydı. İç bölünme bize dayatılan geçici bir durumdu. İkinci neden, siyasi ufkun artık kapanmasıydı. Uzlaşıyı öncelemeyenler, düşmanla görüşmelerde bulunduktan sonra yolun sonuna geldiklerini gördüler. Bunun üzerine içe dönmekten başka seçeneğin olmadığının farkına vardılar.”

aydinlik_24aralik2011

Aydınlık - 24 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar