aydinlik_23aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 23 Aralık 2011

YASAYI PARİS’TE ÇİĞNEDİLER!

Boşluk (2)

Alın bir boşluk daha. Abdullah Gül, Mümtazer Türköne ve arkadaşlarını Atatürk Yüksek Kurumu’na atadı. Artık o kurumu yok sayabiliriz. Ama seçeneği çoktandır var. Kaynak Yayınları’nın hazırladığı Atatürk’ün Bütün Eserleri sadece bir külliyat değil. Aslında bir enstitü. Devletin yapamadığını ATABE yaptı. 30 ciltlik büyük bir eser ortaya koydu. Çalışmasını sürdürüyor.

Salı günkü Aydınlık’ta Deniz Hakan yazdı. Cumhurbaşkanlığı makamı da boştur. Gül’ün cumhurbaşkanlığı yok hükmündedir. Kim dolduracak? Tayyip Erdoğan mı? Geçiniz... Seçenek mutlaka çıkar.

Sonra Kürecik-Hatay savunma hattı var. Füze Kalkanı’nı sökme görevi var. O mevzi bir kez yöre halkıyla doluyor. Hattı kim kuracak? Mutlaka bulunur.

Le Monde, Ahmet Davutoğlu’na soruyor, “Başbakan Erdoğan, 1937’deki Dersim katliamını tanıdı, 1915 olaylarını konuşmak neden zor?”

Davutoğlu’nun yanıtı “Biz her şeyi konuşuyoruz, Ermeni komşularımızın acısını da paylaşmaya da hazırız” diye yanıtlıyor.

AKP iktidarı ABD’den gelen talimatla “Soykırımı” çoktan tanıdı. Bakmayın şimdi Fransa karşısındaki afra tafraya.

Peki Atlantik’in yalan saldırısı karşısında vatanı kim savunacak?

İçimiz rahat. Buradaki yığınak müthiş. Talat Paşa Komitesi, Avrupa’daki 5 milyon Türk’le birlikte görev başında. Daha sırada AİHM’de görülecek Doğu Perinçek davası var. Aslında Türkiye davası.

Dünden beri yazdıklarımız oldu, oluyor, olacak. Boşluk dolacak.

Serhan Bolluk

*** *** ***

YASAYI PARİS’TE ÇİĞNEDİLER!

FRANSIZLAR TASARIYI KABUL ETTİ, TÜRKLER MECLİS’E DAYANDI!


Fransız Ulusal Meclisi’nde, Ermeni soykırımının varlığını kabul etmeyenlere 1 yıl hapis ve 45 bin avro para cezası öngören yasa kabul edildi. 577 milletvekilinin bulunduğu Meclis görüşmelerine 41 milletvekili katıldı. Fransa Türk toplumu ve Talat Paşa Komitesi üyeleri ellerinde Türk bayraklarıyla görüşmeler başlamadan önce, saat 7’den itibaren Meclis önünde Bourbon Meydanı’nda toplandı.

Lyon, Strassbourg, Nantes, Roan ve Macon’dan gelen 5 binin üzerindeki Türk, Fransa’ya “Düşünce özgürlüğünü ihlal edemezsiniz”, “Tarihi tarihçiler yazar, siyasetçiler değil”, “Soykırım yapmadık, vatan savunduk” sloganları attılar ve dövizler taşıdılar.

*** *** ***

‘Geliyoruz Fransa!’

Talat Paşa Komitesi olağanüstü toplandı: Bıraktığımız yerden devam ediyoruz!


Fransa’nın ‘Ermeni soykırımı yoktur’ diyenlere ceza öngören yasayı meclisten geçirmesinin ardından Talat Paşa Komitesi (TPK) olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Aralarında İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu, İlahiyatçı Zekeriya Beyaz, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever, Sanatçı Sarper Özhan’ın da bulunduğu yaklaşık 50 TPK üyesi önümüzdeki süreçte nasıl bir çalışma izleyeceklerini planladı. TPK Dönem Süzcüsü Doç. Dr. Cüneyt Akalın, “Ermeni soykırımı yalanına karşı mücadelemize bıraktığımız yerden devam ediyoruz” dedi.

*** *** ***

Konsolosluk önünde protesto:

PERİNÇEK’SİZ OLMAZ!

İP: Türkiye’yi savunmak için Perinçek’e ihtiyaç var!


İşçi Partisi (İP) Fransa meclisi genel kurulunda kabul edilen 1915 olaylarının ‘soykırım’ olmadığı yönündeki ifadelerin suç sayılmasını öngören yasa teklifini, “Soykırım yapmadık, vatanı savunduk”, “Bekle Fransa biz geliyoruz”, “Soykırım yalanı Amerika planı” sloganları eşliğinde protesto etti.

*** *** ***

Yargının yükselen yıldızı Haşim Kılıç! (5)

Aşama aşama belli bir görev için hazırlandı!


Belgelere dayalı olarak ayrıntılarını açıkladığım süreç; Haşim Kılıç’ın, kendisinin bilgisi dahilinde veya değil, belli bir görev için hazırlandığını, sabırlı ve planlı bir çalışma ile aşama aşama bugünkü sonuca ulaşıldığını açıkça ortaya koymaktadır.

Haşim Kılıç, 7 Aralık 1999’da ilk kez, 7 Aralık 2003’te ikinci kez Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine; 12 Ekim 2007 tarihinde de Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçiliyor. 14 Eylül 2011 tarihinde yeniden yapılandırılan Anayasa Mahkemesi, güvenini tazeleyerek kendisini ikinci kez başkan olarak seçiyor.

Sayıştay’da kadrolaşma!

1. Öncelikle 1985 yılında aralarında Haşim Kılıç’ın da bulunduğu 21 kişinin, 1990 yılında da 9 kişinin Sayıştay üyeliğine seçilmelerine temel teşkil eden, sırasıyla 3162 sayılı kanunun geçici 3. ve 3677 sayılı kanunun geçici 1. maddelerinin değerlendirilmesi gerekiyor.

*** *** ***

Deniz Yıldırım’dan Korg. Pekin’e sorular!

Yıldırım: Tertip merkezi var mı? Korgeneral Pekin: Hayır!


İnternet Andıcı davası duruşmasında soruları yanıtlayan Korgeneral Pekin, Deniz Yıldırım’ın “Ergenekon ve Balyoz davalarındaki belgelerin dışarıda hazırladığı ilişkin bir tespitiniz var mı?” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “İrticayla Mücadele Eylem Planı” davasıyla birleştirilen “İnternet Andıcı” davasının 45. duruşmasında, Genelkurmay İstihbarat eski Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’in çapraz sorgusu yapıldı. Korgeneral Pekin, gizlilik kararı nedeniyle avukat ve tutuklulara verilmeyen MİT’in 2003 Ergenekon raporuna ilişkin “2003 tarihli MİT’in Ergenekon raporu ve şemasını inceledim” dedi.

*** *** ***

Yüksekova’da 1 uzman çavuş şehit oldu!

PKK’dan mayınlı tuzak: 1 uzman çavuş şehit düştü!


Şırnak Cudi Dağı’nda PKK’lıları etkisiz hale getirmek için iki gün önce başlatılan hava destekli operasyonlar dün de sürdü. Şırnak 23’ncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ile Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı’ndan Sikorsky helikopterlerle indirilen özel eğitimli komandolar, PKK’lıların izlerini sürdü. İnsansız Hava Aracı yaklaşık 20 kişi oldukları belirtilen bir grup teröristin yerini tespit etti. Aralarında bölge sorumlularının da bulunduğu belirtilen grubun bir mağarada gizlendiğinin belirlenmesi üzerine, komandolar bu bölgeye sevkedildi.

*** *** ***

CHP’de ‘kimlik ve ideoloji’ tartışması!

‘Ya Dersim tarihi kitabı yazın, ya da Genel Başkanlık yapın!’


CHP Parti Meclisi’nde sert tartışmalar yaşandı. Antalya Milletvekili Kaptan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na parti içindeki “Kimlik ve ideoloji” tartışması başlatmakla suçlayarak, “Ya oturup Dersim tarihi kitabı yazın, ya da CHP Genel Başkanlığı yapın” diye konuştu

CHP Meclisi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Ankara’daki genel merkezde toplanan Parti Meclisi’nin ilk gündemi, 15 üyenin verdiği “Yeni Tüzük için olağanüstü Kurultay önergesi” oldu. Ayağı kırıldığı için PM toplantısına katılamayan Sav’ın dışındaki tüm üyelerin hazır olduğu toplantıda ilk sözü Önay Alpago aldı. Alpago, “CHP’nin demokratik bir tüzükle yönetilmediğini” söyledi.

*** *** ***

Çiçek: Halkımız yeni Anayasa’ya ilgisiz!

Çiçek, gazetelerin Ankara temsilcileriyle ‘yeni anayasa’yı konuştu: ‘Aman kırmızı çizgilerini öne çıkarmayın!’

Toplantıda vatandaşların ve kurumların ‘yeni anayasaya’ ilgisiz olduklarını söyleyen Çiçek, basından da partilerin yeni anayasa ile ilgili “kırmızı çizgilerini” öne çıkarmamalarını istedi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile bir toplantı yaparak, yeni anayasa ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. Anayasa çalışmalarına katkı vermeleri için binlerce kuruluşa çağrı yapıldığını hatırlatan Çiçek, vatandaşların ve kuruluşların anayasa çalışmalarına beklenen desteği vermediğinden yakındı. Çiçek, “Özellikle büyük kitlesi olan kuruluşlarımızdan henüz görüş bildirmedi. Vatandaşlar ve kurumlar yeni anayasa çalışmalarına ilgisiz. Basın da fazla ilgi göstermiyor” dedi.

*** *** ***

Atatürk’ün Menemen kararlılığı!

Genç Asteğmen Kubilay 23 Aralık 1930 günü şehit edilmişti!


Kubilay olayını duyar duymaz harekete geçen Atatürk, basit bir irtica hadisesi olmadığını saptadı. Bazı Menemenlilerin Kubilay’ın katlini alkışlamasına çok içerledi. Menemen’in dağıtılmasını bile düşündü. Ciddiyetle üzerine gidilmesiyle, sanıklar kısa sürede yargılandı ve idam edildi. Olayı soruşturan Genelkurmay, bazı subay ve yöneticilerin ihmaline dikkat çekti

Mustafa Kemal Paşa, Trakya gezisi sırasında hadiseyi Edirne’de duyar. Büyük tepki verir. Hemen İstanbul’a gelir ve burada Hükümeti harekete geçirir. 27 Aralık 1930 günü de Ordu’ya hitaben yayımladığı mesajında şu önemli satırları kaleme alır: “Kubilay Bey’in şahadetinde mürtecilerin gösterdiği vahşet karşısında Menemen’deki ahaliden bazılarının alkışla tasvipkâr bulunmaları, bütün Cumhuriyetçi ve vatanperverler için utanılacak bir hadisedir. (...) Menemen’deki ahaliden bazılarının hataları bütün milleti elemlendirmiştir. İstilanın acılığını tatmış bir muhitte genç ve kahraman Zabit Vekili’nin uğradığı tecavüzü milletin bizzat Cumhuriyet’e karşı bir suikast kabul ettiği ve tecavüzcüler ile teşvikçileri ona göre takip edeceği muhakkaktır. (...) Büyük Ordu’nun kahraman genç subayı ve Cumhuriyet’in mefkûreci muallim heyetinin kıymetli uzvu Kubilay Bey temiz kanı ile Cumhuriyet’in hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olacaktır.” (ATABE, C.24, Kaynak Yayınları, İstanbul, 2008, s.391)

*** *** ***

Hataylı Ermeniler Fransa'ya tepkili:

SARKOZY ERMENİLERİ siyasi malzeme yapıyor!


Vakıflı Köyü’nde yaşayan Ermeni yurttaşlar, soykırım yalanını destekleyenlere Aydınlık aracılığıyla çağrıda bulundu: “Bu iddiaları gündeme getirenler gelip görsünler. Yüzyıllardır rahat içinde yaşıyoruz. Biz Türk vatandaşıyız. Hayırlı olan ne varsa vatanımıza gelsin”

Fransa’da soykırım yasasının tartışıldığı saatlerde Aydınlık ekibi de Hatay’ın Samandağ İlçesi’ne yalnızca Ermenilerin yaşadığı Vakıflı Köyü’nün konuğu oldu. Musa Dağı’nın eteklerinde narenciye bahçeleriyle bu şirin köy kışın tenha olmasına karşın yazın oldukça hareketli.

Köy muhtarı Berç Kartun’a Fransa Meclisi’ndeki tasarıyı soracak oluyoruz, “Bu işlerin arkasında ABD ve Avrupa var” diyor ve başlıyor anlatmaya “1915 olaylarında Fransızların, Almanların ve İngilizlerin parmağı var. O günlerde isteselerdi olayları bitirebilirlerdi. Bugün de en ufak menfaate hemen konuyu gündeme getiriyorlar. Bu başta Avrupa ve Amerika’nın oyunudur.”

*** *** ***

‘21 Aralık grevi bir başlangıçtır!’

SAĞLIKÇILAR, 21 ARALIK GREVİNİ AYDINLIK’A DEĞERLENDİRDİ!

Geçen gün tüm yurtta gerçekleşen sağlık çalışanlarının ve kamu emekçilerinin grevine ilişkin Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi Hüseyin Demirdizen ve İzmir Sağlıkçılar Platformu adına Ali Gül Aydınlık’a değerlendirmede bulundu. Sağlıkçılar, greve katılım durumunu, bundan sonraki yol haritasını ve tüm sağlıkçıları birleştirme noktasında atacakları adımları gazetemize anlattı.

‘Grevleri devam ettireceğiz!’

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi Hüseyin Demirdizen, greve katılımın duygu açısından yoğun ve güzel olduğunu belirtti. Siyasi düşünce ya da dünya görüşü farketmeksizin herkesin haklarını savunmak için bir araya geldiğini ifade eden Demirdizen, “Sağlık çalışanlarının geniş katılımı vardı. Sağlık hakkımızın gasp edildiği bu “Sağlıkta Dönüşüm Programı”na oldukça yoğun bir karşı duruş vardı” sözlerini kaydetti.

*** *** ***

Çarkın yer göstermeye devam edecek!


Faili Meçhul Cinayetler kapsamında tutuklu bulunan eski Özel Harekat Polisi Ayhan Çarkın’ın yer gösterdiği 3 noktada kazı çalışması yapıldı. Sabah saatlerinden itibaren aranan noktalardan sonuç alınamadı.

1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında, Tarık Ümit’in kaçırılması olayıyla ilgili olarak, “Tarık Ümit infaz edildi. Gömülü olduğu yeri gösterebilirim” şeklindeki sözleri nedeniyle eski özel harekatçı Ayhan Çarkın’a “yer gösterme” işlemi yaptırıldı.

*** *** ***

Gökçek’in dinleme aracı Meclis’te!

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in dinleme aracına sahip olduğu iddialarını bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

*** *** ***

Hamas, FKÖ’ye katılma kararı aldı!

Hamas’ın Filistin Kurtuluş Örgütü FKÖ’ye katılmayı kabul ettiği bildirildi. AP’nin haberine göre Hamas lideri Halid Meşal, FKÖ liderlik seçimleri için hazırlık yapacak komiteye katıldı.

Kahire’deki görüşmeler sonrasında alınan karar, Hamas ile El Fetih arasındaki bölünmüşlüğün giderilmesi açısından çok önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

aydinlik_23aralik2011

Aydınlık - 23 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar