aydinlik_21aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 21 Aralık 2011

KEMAL BEY’İN ÖNCELİĞİ ABD!

ABD’yle uyum açılımı talimatı Kılıçdaroğlu’ndan geldi!

Faruk Loğoğlu başkanlığındaki CHP heyetinin, ABD ziyaretinin ayrıntıları ortaya çıktı. ABD’nin, Suriye ve füze kalkanı politikalarını destekleyen heyet, görüşmeleri Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla yapmış

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu başkanlığındaki CHP heyetinin, 11-18 Aralık tarihlerinde gerçekleştirdikleri ABD ziyaretinin ayrıntıları ortaya çıktı. CHP Milletvekilleri Umut Oran, Faik Öztrak ve Gülsün Bilgehan’ın yer aldığı heyet, Washington ve New York ziyaretlerinde sırasında Kongre, ABD yönetimi, düşünce kuruluşları, mali ve ekonomik çevreler, lobiler ve Türk toplumuyla temaslarda bulundu.

*** *** ***
‘CHP ile ilgili yanlış anlaşılmayı giderdik!’

ABD’ye yaptıkları ziyaret dönüşünde heyet başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, ABD’deki “CHP, Beşar Esad’ı koruyor” şeklindeki bir yanlış algılamayı “CHP bütün Suriye halkını kolluyor. Suriye’de daha demokratik bir yönetime, kan dökülmeden geçilmesini sağlayacak bir siyasi süreç oluşturulmasından yanayız” diyerek düzelttiklerini bildirdi. Loğoğlu, Aydınlık’ın ABD gezisi ile ilgili sorularına şu yanıtları verdi:

ABD gezinizde neler oldu, neler konuştunuz? Nasıl bir izlenim ile döndünüz, gözlemlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Faruk Loğoğlu: Washington ve New York’ta geniş yelpazede temaslar, 40’a yakın görüşme yaptık. Yönetim ile görüştük. Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi, Pentagon, ayrıca Kongre ve Temsilciler Meclisi üyeleri ile görüştük. Birçok kuruluşun toplantılarına bazen toplu bazen ayrı olarak katıldık. Buralarda bize yöneltilen soruları yanıtladık. Amerikan ve Türk medyası ile Türk toplumunun temsilcileriyle görüştük. Maliye ve ekonomi çevreleri ile de, New York’a yakın olan Dünya Bankası ve IMF ile görüşmeler yaptık.

*** *** ***
Yargının Yükselen Yıldızı Haşim Kılıç! (3)

Hukukun yok sayıldığı 21 yıllık bir süreç: Özal, Anayasa Mahkemesi üyeliğine kimi seçmesi gerektiğini biliyordu.

Haşim Kılıç, 1985’te Sayıştay üyeliğine getirilmiştir. Anayasa’nın o tarihte yürürlükte olan 146. maddesine göre Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi’nin asıl üyelerinden birini, Sayıştay Genel Kurulu’nun kendi başkan ve üyeleri arasından, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile göstereceği 3 aday arasından seçiyordu.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nın, 2 Temmuz 1990 günlü ve 717 sayılı yazı ile Anayasa Mahkemesi’nde Sayıştay’a ayrılan üyeliğin boşaldığını bildirmesi üzerine, Sayıştay Genel Kurulu 3 adayı belirlemek üzere ilk kez 12 Temmuz 1990 tarihinde toplanmıştır. O tarihten itibaren 6 Kasım 1990 tarihine kadar 19 oturumda 136 oylama yapılmasına karşın Anayasa’da öngörülen çoğunluk sağlanamadığı için adaylar belirlenememiştir. Adaylık için oy verilenler arasında Haşim Kılıç da bulunmaktadır.

*** *** ***
Yarın Paris’te Büyük Eylem!

Talat Paşa Komitesi ve Türk dernekleri harekete geçti!


Talat Paşa Komitesi’nin eylemi Avrupa’daki Türkleri ayaklandırdı. Londra, Berlin, Viyana eylemlerinin ardından Paris Büyükelçiliği 22 Aralık’ta eylem çağrısı yaptı.

Talat Paşa Komitesi’nin 18 Aralık eyleminden sonra Avrupa’daki Türk gücü harekete geçti.

Paris’in ardından Avrupa’nın Londra, Berlin, Stokholm, Viyana gibi kentlerinde gerçekleşen gösterilerden sonra 22 Aralık’ta Paris’te bütün Türk derneklerinin katılacağı bir protesto daha gerçekleşecek.

*** *** ***
‘Hukuksuzlukları görmek için duruşmalara gelsinler!’

AKP’nin İnternet Andıcı Davasına müdahil olmasına tepkiler!


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, AKP’nin İnternet Andıcı Davası’na müdahil olarak katılma talebini kabul etti. Dava avukatları ise konuyu Aydınlık’a değerlendirdi.

Andıç ve Ergenekon tutuklusu Serdar Öztürk’ün avukatı Demet Reçber:

“AKP’nin müdahil olmasından memnunuz ama davayı takip etmeleri şartıyla. Biz istiyoruz ki bütün AKP’liler gelsinler, davaları izlesinler ve neler döndüğünü görsünler”

*** *** ***
‘Eymür gerçekleri söylemiyor!’

Eski Özel Harekatçı Ayhan Çarkın, İstanbul Cumhuriyet Basavcılığı’na eski MİT’çi Tarık Ümit’in gömülü olduğu yerin krokisini verdiğini öne sürdü ve ekledi: “Neden gidilmedi?”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında, Susurluk hükümlüsü eski Özel Harekatçı Ayhan Çarkın, yaklaşık 2 saat ek ifade verdi. Soruşturma savcısı Hakan Yüksel, Çarkın’ın, Eski MİT’çi Tarık Ümit’in kaçırılması olayıyla ilgili olarak, “Tarık Ümit infaz edildi. Gömülü olduğu yeri gösterebilirim” şeklindeki sözleri nedeniyle, nöbetçi Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, “yer gösterme” için karar çıkarılmasını istedi.

*** *** ***
CHP’li belediyelerden Tayyip Erdoğan’a dava!

Genel Merkez ilçe ve büyükşehir belediyelerine genelge gönderdi. CHP Genel Merkezi belediyelere Erdoğan’ın, “CHP’li ve BDP’li belediyelerin Alman Vakıfları üzerinden PKK’ya yardım ettikleri” iddiasına karşılık 5’er bin TL’lik manevi tazminat davası açmaları yönünde talimat verdi.

*** *** ***
‘Yüce Allah bağışlayıcıdır, Tayyip asla affetmez!’

TANJU CILIZOĞLU ‘AKP KULİSLERİ’nde!


Bizzat Tayyip Erdoğan, isim vererek kendisine muhalefet eden gazetelerden “uzak durun” demiş... Tayyip Erdoğan korkusu, parti içinde yeri sıfatı ne olursa olsun anonim bir duygu.

Ankara’da lodos baharı yaşanıyor. Mevsim normallerinin çok dışında bir sıcak iklim. AKP kulislerindeki dostlarımla söyleşiyorum. Hemen belirteyim.

AKP milletvekilleri yandaş medyanın inandıkları yazarları ve muhabirleri dışında kimseyle ne kalimera ne kalispera...

*** *** ***
Haşimi’nin Türkiye’ye kaçtığı iddia edildi!

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı terör eylemleriyle suçlanıyor!


Irak Yüksek Yargı Konseyi, korumasının itiraflarına dayanarak Haşimi hakkında tutuklama kararı çıkardı. Haşimi’nin Erbil’de olduğu sanılıyor.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talebiyle Türkiye’ye kaçtığı iddia edildi. Fars haber ajansının Nahreynnet sitesinden aktardığı habere göre, Başbakan Erdoğan’ın Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’yi aradığı ve Haşimi’nin Türkiye’ye kaçması için yardımda bulunmasını istediği belirtildi. Hakkında tutuklama ve yurtdışına çıkma yasağı çıkartılan Haşimi’nin özel kalem müdürü ise haberi yalanladı. Özel kalem müdürü, Haşimi’nin şu anda Irak’ın Erbil kentinde Iraklı Kürt yetkililerle görüşmelerde bulunduğunu, Türkiye’ye kaçması için bir sebebinin olmadığını söyledi.

*** *** ***
‘Tasarı, sendikal haklara darbedir!’

Uzmanlar, Toplu İş İlişkileri Kanun Taslağı’na ilişkin Aydınlık’a değerlendirmelerde bulundu!

DİSK Eğitim Uzmanı Faruk Özdemir, tasarıda sendikaya üyelikte noter şartının kaldırıldığına değinerek “E-devlet üzerinden yine iktidar sendika çoğunluğuna karar verecek. Kayırmacılığa açık bir durum. Hak-İş ve Memur-Sen’i büyüten anlayış e-devlet üzerinden de yapacağını yapar” dedi

İşçi sendikalarının işleyişi ile toplu sözleşme ve grev-lokavt konularını düzenleyen Toplu İş İlişkileri Kanunu Tasarısı halen Bakanlar Kurulu’nda bekliyor. Sendikacılar tasarının yasalaşması halinde sendikal hak ve özgürlüklerde bir ilerleme sağlanmayıp tam tersine uluslararası sözleşmelerin doğrudan uygulanırlığı nedeniyle sağlanmış olan hakların da kısıtlanmasından endişe ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Türk-İş’in 21. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada tasarının 15 Ocak’ta yasalaşacağını söyledi. Tasarıyı DİSK Eğitim Uzmanı Faruk Özdemir ve gazetemizin yazarları olan ODTÜ Öğretim üyesi Yıldırım Koç ve Mehmet Akkaya ile konuştuk.

*** *** ***
Dağdan bakanlığa Mahmut Esat Bozkurt!

Ölümünün 68.yılında: Siperden bakanlığa Mahmut Esat Bozkurt!


21 Aralık 1943 günü kaybettiğimiz Mahmut Esat Bozkurt, Atatürk döneminin en önemli devrimci şahsiyetlerindendi. Kemalizm’in ideolojisini yazan Bozkurt, Adalet Bakanlığıyla ünlendi ve Fransa ile Türkiye arasındaki; batan Bozkurt-Lotus gemisi ihtilafını çözünce ‘Bozkurt’ soyismini almıştı.

*** *** ***
Bu köylüler hayvanlarını otlatmazsa geçinemez!

‘KEÇİ BESLEMEZSEK AÇ KALIRIZ!’


Toroslar’daki 5 köyün keçilerini otlattığı alan telle çevrildi. Hayvancılıkla geçinen köylüler, Aydınlık aracılığıyla sordu: “Çocuklarımızı okutmak, askerdeki evlatlarımıza harçlık göndermek, ilaç alabilmek için nereden para bulacağız?”

Adana’nın Saimbeyli İlçesi’ne bağlı Çatak, Cıvıklı, Kızılağaç, Çorak ve Gökmenler köylüleri, yakın zamana kadar hayvanlarını Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait yeşil alanlarda otlatıyordu. Ancak bir süre önce Orman Bölge Müdürlüğü tapulu olan yerler dışında tüm ormanlık arazileri tel örgüyle çevirdi. O kadar ki bazı evlerin kapısının önüne dahi tel çekildi.

*** *** ***
Şikayetin bedeli Şırnak görevi!

Denizli Devlet Hastanesi’nde ihalede usulsüzlük yapıldığını ortaya çıkaran sağlık memuru Nizamettin Ceylan, Şırnak’a atandı. Ceylan, bir süre önce, hastanede yapılan tüm elektrik ihalelerinin çok yüksek fiyatla Başhekim Ramazan Canural ve yardımcısı Sami Cebeli’ye yakınlığıyla bilinen Hisar Elektrik firmasına verildiğini tespit etmiş ve şikayette bulunmuştu.

*** *** ***
Emek sineması için yürüyoruz!

El verin Emek Sineması yıkılmasın!


Kentler de insanlar gibi canlı organizmalardır. Onların da tarihleri, geçmişleri, kimlikleri, duyguları vardır. Bu değerlerini yitiren insanların geçireceği travmalar gibi, kentler de değerlerini kaybettiğinde travma geçirir. Küreselleşmenin acımasız istilası ile karşı karşıya olan kentlerimiz, bu travmayı en büyük şiddetiyle yaşıyor. Dün İstiklal Caddesi’nde ilk şokunu Demirören AVM ile yaşayan Beyoğlu, bu gün ikinci şokunu da Emek Sineması’nın yıkılarak yerine yapılacak yeni AVM’si ile yaşayacak. Kentine sahip çıkan tüm sanatçıların, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), semt halkı ve odaların tepkisine rağmen bu yozlaşmaya seyirci kalan Kültür Bakanlığı ve Beyoğlu Belediyesi’nden hiçbir ses çıkmıyor. İstiklal Caddesi’nde yaratılmaya çalışılan yeni düzenin, yüzlerce yıllık kültürel birikimi olan bu caddenin baskı altına alınmasının adım, adım gerçekleşmesidir. Kent kültürüne, tarihine ve genlerine yapılan bu saldırılar ile, belleğini yitirmiş yeni kentler yaratılarak nereye gidilecek?

aydinlik_21aralik2011

Aydınlık - 21 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar