aydinlik_20aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 20 Aralık 2011

Dış fatura!

“Sıfır sorun” diye tanıtılan ABD güdümlü politikanın dış faturası hızla netleşiyor. “Dış” diyoruz, zira bir de iç fatura olacak.


Son 10 günün olgularını sıralayalım.

İran devletler arası ilişkilerde görülmemiş uyarılarda bulundu. “Kürecik’i vururuz”a kadar varan açıklamalar sonradan üst düzeyde biraz yumuşatıldı. Ama mesaj verilmiş oldu.

Rusya, Türkiye sınırındaki birliklerini Aralık başında teyakkuza geçirdi. Moskova, haberleri yalanlamadı.

Irak Başbakanı Maliki, Washington ziyaretinde bütün dünyanın gözü önünde “Türkiye içişlerimize karışıyor” dedi.

Dikkatinizi çekti mi? Bir “soykırım”dır gidiyor. Azerbaycan’dan ses yok. Ama sorun Bakü’de değil, Ankara’da.

Fransız Ulusal Meclisi’nin 22 Aralık’taki görüşmede malum yasayı onaylayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Soykırım yalanının asıl kaynağı ABD. Türkiye temsilcisi de AKP iktidarı. Erdoğan-Gül’lerin faturaya eklediği son kalem, Fransa’yla ilişkilerin kopma noktasına gelmesidir.

Şimdi madalyonun diğer yüzüne bakalım. Eğer bu iş Talat Paşa Komitesi’ne kalsaydı ne olurdu? Fransa da tıpkı zamanında İsviçre’ye yaptırıldığı gibi bir güzel geri adım atar ve o tasarı gündeme bile gelmezdi. Böylece Fransa Büyükelçimizi çekmeye kadar varacak sıkıntılara da uğramazdık.

Üniversite Düşünce Toplulukları’nın Suriye ziyareti bir başka olgu. Gençlerimize tam bir “millet protokolü” uygulandığını görüyoruz. Şam’da Türkiye’yi Jön Türkler temsil ediyor.

Biliyorsunuz, tetikçi kalemler çok yazdı. “Başınıza Ergenekon’un gelmesinin asıl nedeni Avrasyacı politikalarınızdır” diye.

İşlerin nasıl bozulduğu da kimin düzelteceği de açık değil mi?

Serhan Bolluk

*** *** ***
SUSURLUK’TAKİ FETHULLAH!

MİT’in Susurluk Raporu’nda Fethullah belgeleri gizlendi!

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Nusret Senem, Kaynak Yayınları’ndan çıkan Fethullah ve Susurluk kitabında MİT’in hazırladığı Susurluk Raporu’ndaki Fethullah Gülen’in Çiller Özel Örgütü (Gladyo) ile ilişkilerinin yer aldığı dosya eklerinin gizlendiğini açıklıyor.

*** *** ***
Yargının yükselen yıldızı Haşim Kılıç! (2)

Sayıştay üyeliğine 21 kişilik özel listeden girdi!


Sayıştay’ın 1985 seçimlerinde geçici bir kanun maddesi çıkarıldı. Yirmi bir üyenin seçimi, iktidar yanlısı bir kimlik taşıyan Plan ve Bütçe Komisyonu’na verildi. Böylece Haşim Kılıç, mesleki kıdem esası göz ardı edilerek 35 yaşında Sayıştay üyeliğine getirildi

Anayasa Mahkemesi, Anayasa’da yer alan yüksek mahkemelerden biridir ve çok önemli görevlerle donatılmıştır: Asli görevi kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin, TBMM İçtüzüğü’nün ve Anayasa değişikliklerinin Anayasa’ya uygunluğunu denetlemektir. Anayasa, bu görevinin yanında Yüksek Mahkeme’ye en az bunun kadar önemli başka görevler de vermiştir. Bireysel başvuruları karara bağlamak, bazı kamu görevlilerini görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan sıfatıyla yargılamak, siyasi partilerin kapatılması hakkındaki davalara bakmak, siyasi partilerin mali denetimini yapmak, milletvekillerinin yasama dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ve milletvekilliğinin düşmesine ilişkin TBMM kararlarına yapılan itirazları incelemek bu görevler arasındadır.

*** *** ***
Anayasa Mahkemesi’nde Skandal!

CHP’li Tarhan: Anayasa Mahkemesi ‘reddi hakim’ talebini yanlışlıkla reddetti!

Anayasa Mahkemesi, Haşim Kılıç’la ilgili “reddi hakim” talebi ile ilgili skandal bir karara imza attı. Anayasa Mahkemesi, Haşim Kılıç’la ilgili CHP milletvekillerinin Wikileaks belgesine dayanarak istediği “reddi hakim” talebini “yanlışlıkla” reddetti. CHP TBMM Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “reddi hakim” talebinin CHP Grubu adına değil Anayasa’nın kendilerine verdiği hakka göre yapıldığını belirterek, Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa hükmünden habersiz olduğunu söyledi.

*** *** ***
Aydınlık’a yapılan tertip tel tel döküldü!

El yazısının Sabuncu’ya ait olmadığı ispatlandı!


Ergenekon operasyonuyla 6 Aralık’ta gözaltına alınan Gazetemiz Sahibi Mehmet Sabuncu’nun odasında yapılan aramalarda bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Ergenekon Savcısı Cihan Kansız ve Taraf Gazetesi yazarı Yasemin Çongar adına düzenlenmiş mail adreslerinin yazılı olduğu nottaki el yazısının Mehmet Sabuncu’ya ait olmadığı belirlendi. Savcılık ise Sabuncu’nun ofisinde bulunan mail ve IP adreslerinin yazılı olduğu notla ilgili olarak Polis Kriminal Laboratuarı’nda inceleme yaptırdı. İncelemede, el yazısının Mehmet Sabuncu’ya ait olmadığı belirtildi.

*** *** ***
Hakimler ve savcılar,‘Özel Görevli Mahkemeler’e karşı!

Hakim ve savcıların hukuki görüşlerini paylaştığı bir internet sitesinde düzenlenen, 789 hakim ve savcının katıldığı ankete katılanların çoğunluğu, ÖGM’lere karşı olduğunu ifade etti.

*** *** ***
AKP de artık Silivri’de olacak!

Ergenekon davalarında bir ilk: AKP, 32 ay sonra Andıç davasına müdahil oldu!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, AKP’nin İnternet Andıcı Davası’na müdahil olarak katılma talebini kabul etti. İrticayla Mücadele Eylem Planı Davası’yla birleştirilen İnternet Andıcı Davası’nın 43. duruşmasında AKP adına duruşmaya katılan avukat Muammer Cemaloğlu, davaya müdahil olarak katılma taleplerinin kabul edilmesini istedi. Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, suçtan zarar görme ihtimali bulunduğundan AKP’nin müdahil olarak davaya katılması yönünde görüş bildirdi.

*** *** ***
‘Çarkın, Behçet Oktay için ifade versin!’

BEHÇET OKTAY’IN AİLESİ AYHAN ÇARKIN’IN DİNLENMESİNİ İSTEDİ!


Behçet Oktay’ın ailesi, Oktay’ın ölümüyle ilgili soruşturmada, eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın’ın tanık sıfatıyla dinlenmesini istedi!

Ankara Dikmen’de 2,5 yıl önce intihar ederek yaşamına son verdiği iddia edilen Emniyet Genel Müdürlüğü eski Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay’ın ölümüne ilişkin “intihar” denilerek kapatılan ancak mahkeme kararıyla 26 Ocak 2011’de tekrar açılan soruşturmada, Oktay’ın kardeşi Şule Oktay, eski Özel Harekatçı Ayhan Çarkın’ın tanık olarak dinlenmesini istedi.

*** *** ***
Siyasi partilerden 21 Aralık grevine destek!

İşçi Partisi Genel Sekreteri Osman Yılmaz, sağlık çalışanlarının 21 Aralık’ta yapacağı grevi desteklediklerini açıkladı. Osman Yılmaz yaptığı açıklamada, AKP hükümetinin, 663 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile, insan sağlığını satılığa çıkardığını belirterek, “AKP bu kararname ile temel sağlık hizmetlerinden yararlanmayı bir hak olmaktan çıkararak, piyasanın insafına bırakmaktadır. Sağlık, zenginin yararlandığı, parası olmayanın ölüme terk edildiği alan haline getirilmektedir. Bu kararname ile, üniversite hastaneleri Sağlık Bakanlığı’na devrediliyor söylemleri ile tıp eğitimi niteliksiz hale getirilmektedir” dedi.

*** *** ***
Suriyeli öğrenciler Şam’dan Erdoğan’a seslendi:

Recep hiç ‘Tayyip’ değilsin!


Konferansta ve mitingde “Suriye hürdür, ABD defol” sloganı atıldı. Suriyeli öğrenciler, önümüzdeki seçimlerde AKP’nin oy oranının ne olacağını sordu

Türkiye’den Suriye’ye giden 20 üniversiteden 30 öğrenci topluluğu temsilcisi, gezilerinin 4. gününde Suriye Öğrencileri Ulusal Birliği (NUSS) ve Esad’ın Zaferi Birliği üyeleriyle buluştu. NUSS’un misafirhanesinde düzenlenen konferansta Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı İlker Yücel, Suriyeli öğrencilerin sorularını yanıtladı. Konferansta öğrencilerin Tayyip Erdoğan karşıtı sloganlar atmaları dikkat çekti. Arapça’da “iyi, güzel” anlamına gelen Tayyip kelimesine dikkat çeken bir öğrenci, “Recep Tayyip Erdoğan hiç tayyip değilsin” diye konuştu.

*** *** ***
CHP Milletvekili Av. Nedret Akova:

AKP’nin freni yok, duvara çarpacak, parçalanacak!


“CHP sahipsiz değil” diyen 12 vekilden biri Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, “AKP’nin freni yok. Duvara çarpacak, parçalanacak. Cumhuriyet güçleri biz buna fren olabilecek miyiz?” diyor

Bir süredir Ankara’da siyasetin atardamarlarında dolaşıyorum. Yıllardır izlediğim, ülke sevgisine tanık olduğum, 24. yasama döneminin Balıkesir Milletvekili Av. Nedret Akova’nın çalışma ofisindeyim.

Akova ömrünü siyasete adamış bir Cumhuriyet kadını. Çocuğu, eşi, tüm dünyası CHP olmuş. 24. yasama dönemi için, Balıkesir’de yapılan “eğilim yoklamasında körfezde birinci çıkmış”, aday olmuş, seçilmiş. “CHP sahipsiz değil” diyen 12 milletvekilinden biri.

*** *** ***
21 Aralık’ta çalışanlar meydanlarda!

Emekçiler, en uzun geceyi aydınlatmak için greve gidiyor!


Meslek odaları, işçi ve kamu emekçileri konfederasyonları, AKP’nin emek karşıtı politikalarına dur demek için 21 Aralık’ta greve gideceklerini belirterek yurttaşlardan greve destek olmalarını istedi

DİSK İstanbul Temsilciliği, Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği, KESK, İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Türk Tabipleri Birliği, AKP’nin emek karşıtı politikalarına dur demek için 21 Aralık’ta greve gideceklerini belirterek yurttaşları greve destek olmaya davet etti. Makine Mühendisleri Odası İstanbul lokalinde yapılan ortak açıklamayı Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi Hüseyin Demirdizen yaptı. Demirdizen, “Bizler bu ülkenin doktorları, öğretmenleri, hemşireleri, işçileri, güvencesizleri, asistanları, maliyecileri, yani tüm emekçileri, AKP Hükümeti’nin emek karşıtı politikalarına dur demek için 21 Aralık günü üretimden gelen gücümüzü kullanacağız.

*** *** ***
‘Esnek Çalışma Yasa Taslağı’ yeniden gündemde!

Türk-İş Kongresi bitti, AKP işçi aleyhine yasaları çekmeceden çıkardı!


Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul: Hükümetin çalışanlara yönelik tavrı belli. Acilen toplumsal muhalefetin örgütlenmesi lazım

AKP’nin geçtiğimiz aylarda gündeme getirdiği ancak işçi sınıfından gelen tepkiler üzerine Torba Yasa’dan çıkardığı “Esnek Çalışma Yasa Taslağını” bazı yeni değişikliklerle yeniden gündeme getirmeye hazırlandığı öğrenildi. Yeniden gündeme getirmek üzere çalışmalar yapılan yeni taslak, ülkedeki bütün işletmelerde çağrı üzerine çalışma, evden çalışma, uzaktan çalışma, iş paylaşımı ve esnek zamanlı çalışma gibi uygulamaları getiriyor.

*** *** ***
CHP’li Özkes: AB’nin hutbelere müdahalesi var!

Hutbelerde AB talimatı tartışması sürüyor!


CHP Milletvekili İhsan Özkes AB talimatıyla hutbelerin değiştirildiğine ilişkin iddiasını tekrarladı. İhsan Özkes, yaptığı açıklamada Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in bir televizyon kanalına yaptığı açıklamaları ile konuları net, açık, şeffaf bir şekilde görmezlikten geldiğini öne sürdü.

*** *** ***
2011’de yapı sektöründe düşündürücü duraklama!

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD)’ın 2011 yılı son aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda, inşaat sektörünün büyüme hızında yavaşlama meydana geldiği, yeni konut yapımından ziyade mevcutların elden çıkartılmasına ağırlık verildiği vurgulandı

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD)’ın 2011 yılı son aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda, inşaat sektöründe mevsimsellik ve baz etkisinin bir sonucu olarak geçen dönemlere göre daha sınırlı bir gelişim olduğu, yeni konut yapımı yerine mevcutları elden çıkartmaya odaklanılmış olmasının belirleyici olduğu belirtildi.

aydinlik_20aralik2011

Aydınlık - 20 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar