‘Tetikçi’ dedi, fitili ateşledi

SÖZDE Kürt açılımı, dün geldiği TBMM’yi fena karıştırdı. Tansiyonu yükselten, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan oldu. Doğan, “MHP’ye CHP ağzıyla konuşmak yakışmıyor. Darbeleri alkışladınız...Tetikçilik yaptınız” deyince ortalık karıştı.

MHP isyan etti
DOĞAN’ın sataşmasına hem MHP hem de CHP’den sert tepki geldi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, “Sayın Doğan biz senin geçmişini de biliyoruz. Geçmişini satarak yeni sahiplerine yaltaklanmaya çalıştığını da biliyoruz” dedi.

“Bari sözünde dur!”

GERGİNLİĞİN artması üzerine yeniden kürsüye gelen Doğan,  “Ben herhangi bir grubu kast etmedim” deyince CHP sıralarından “Bari kıvırma, sözlerine sahip çık!” sesleri yükseldi.

TBMM’de gergin gün


CHP ve MHP’lilerin önerileri reddedildi
MUHALEFET, AKP’nin ‘10 Kasım’ ısrarını “Cumhuriyetle hesaplaşma” olarak yorumladı. Görüşme için CHP 11 Kasım, MHP ise 12 Kasım tarihlerini önerdi. Ancak her 2 partinin önerisi de reddedildi.

‘Atam eserine sahip çıkacağız’ pankartı

İÇİŞLERİ Bakanı Atalay’ın konuşurken, CHP’li bazı vekiller “Atam eserine sahip çıkacağız, seni unutturmayacağız” yazılı pankart açtı. Pankartın indirilmesini isteyen Meclis Başkanı Şahin, oturuma ara verdi.

İktidar vekilleri bile ‘açılım’dan habersiz
CHP önerisine geçildiği sırada sert tartışmalar yaşandı. CHP’li Anadol, AKP’li vekilleri bile ’açılım’ı bilmediklerini belirterek, “Siz söylemeseniz de projenin okyanus ötesinden dikte edildiğini anladık” dedi.

AKP’lileri en çok kızdıran sözler!..
MHP’li Kamil Sipahi’nin “İmralı’nın kılavuzluğu yapıldı”, “PKK koalisyonlu açılım” ifadeleri iktidar milletvekillerini çılgına çevirdi. Sipahi, “Ne mutlu Türk’üm diyene, demeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Suat Kılıç’ın sözlerine büyük tepki
AKP’li Suat Kılıç’ın, DSP-MHP-ANAVATAN koalisyonunun 2000 yılındaki Mavi Akım’la ilgili kapalı oturumu hatırlatıp, “Türk milletinin menfaatini kaça sattınız” demesi salonu karıştırdı. MHP’liler kürsüye yürüdü.

TBMM’de 10 Kasım savaşı
Kürt açılımı dün TBMM’ye geldi. Muhalefet, konunun Büyük Önder Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde Meclis’e taşınmasını “Cumhuriyetle hesaplaşma” olarak yorumladı. AKP’li vekiller ise iddiaları reddetti

Kılıç’ın ‘Kaç paraya sattınız’ sözleri salonu karıştırdı
AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıç’ın konuşması da Genel Kurul’da gerginliğe yol açtı. Kılıç, DSP-MHP-ANAVATAN koalisyon hükümetinin, 2 kapalı oturum yaptığını anımsatarak, 2000 yılındaki kapalı oturumda, mavi akım petrol ve doğalgaz boru hattı, Rusya’dan Türkiye’ye enerji getiren nakil hatlarının konuşulduğunu kaydetti. Kılıç, “O genel görüşmede, Türk milletinin ve cumhuriyetinin hangi menfaatlerini kaç paraya, kime sattınız?” diye sordu. MHP’li milletvekilleri, Kılıç’ın bu sözleri üzerine sıra kapaklarına vurmaya başladı. Bazı MHP’li milletvekilleri, kürsüye yürüdü. Birleşime verilen aranın ardından Şahin, Kılıç’ı açıklama yapmak üzere kürsüye çağırdı. Kılıç, “Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana görev yapan, hiçbir devlet adamı vatan haini olamaz. Kapalı oturum sizin iktidarınızda yapılmış olsa bile o dönemin koalisyon ortaklarını böyle bir bühtanla karşı karşıya bırakmak bizim bugünkü siyaset anlayışımız çerçevesinde kabul edilebilir bir durum değildir. Cümlelerimin devamı gelebilseydi ifade edilecek olan husus buydu” dedi.

AKP’li vekiller bile açılımın ne olduğunu bilmiyor
MHP’nin reddedilen erteleme önerisinin ardından CHP’nin önerisine geçildi. Bu öneri üzerine alınan sözlerde de sert tartışmalar yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, AKP hükümetinin, Kürt açılımının içeriği hakkında bir bir bilgi vermediğini, iktidar partisine mensup milletvekillerinin bile bu konuda fikir sahibi olmadıklarını savundu. Anadol, “Siz söylemeseniz de biz, Kürt açılımı projesinin okyanus ötesinden dikte edildiğini anladık” dedi. Terör örgütü üyelerinin Habur Sınır Kapısında teslim olmalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Anadol, “Barış projesi için savaş elbiseleri ile gelinir mi?” dedi. Konuşmasında, “AKP, DTP ve PKK, üzerine düşeni paylaştı ve sınırda çadır mahkemeleri kuruldu” ifadesini kullanan Anadol’a, iktidar partisi milletvekilleri tepki gösterdi. Anadol konuşmasında Başbakan Erdoğan’ın, Harf inkılabı ve Tevhidi Tedrisat Kanunu aleyhinde geçmişte sarfettiği sözleri hatırlattı. Anadol’un bu hatırlatmalarıda AKP sıralarından tepkiyle karşılandı

‘Ne mutlu Türküm diyene’ sözünü kullanmaya devam
CHP’nin önerisi üzerine söz alan MHP İzmir Milletvekili Kamil Erdal Sipahi de Kürt açılım konusunu eleştirirken, “ABD Başkanı buraya gelip talimatlarını verdi. Kim bilir hangi üslupta emretti” dedi. Sipahi’nin, “İçişleri Bakanı Habur’a müsteşarını gönderdi”, “İmralı’nın kılavuzluğu yapıldı”, “PKK koalisyonlu açılım” ifadelerine iktidar milletvekilleri tepki gösterdi. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de Sipahi’yi uyararak, “Bu cümleler Parlamentoya yakışmıyor. Ağır ifadeler içeriyor” dedi. Sipahi, AK Parti hükümetinin iktidara geldiği dönemde bitmek üzere olan terörün daha sonra yeniden tırmandığını iddia etti. Sipahi, “İmralı affının da
aralarında bulunduğu talimatlar aldınız. Biz bu oyuna gelmeyiz. Biz ihanet projesine karşı çıkacağız ve ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’demeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Açılımın 10 Kasım’da Meclis’e gelmesine tepki gösteren CHP ve MHP milletvekilleri ile AKP’liler arasında sık sık tartışmalar yaşandı. AKP’li Suat Kılıç’ın, “2000 yılındaki kapalı oturumda Mavi Akım’ı görüşürken Türk milletinin menfaatlerini kaça sattınız” sözleri üzerine MHP’liler kürsüye yürüdü.

Haber: Macit SOYDAN
İktidarın Kürt açılımı sonunda TBMM’ye geldi. Meclis, iktidar ve muhalefet milletvekillerinin sert tartışmalarına sahne oldu. TBMM Genel Kurulu, saat 15.00’da toplandı. Atatürk’ün ölümünün 71. yılı nedeniyle 2 dakikalık saygı duruşu yapılıp gündem dışı konuşmalarla Büyük Önder anıldı. Ardından MHP’nin Genel Kurul gündemine ilişkin grup önerisi ele alındı. Öneriye ilişkin söz alan MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, görüşmenin Büyük Önder Atatürk’ün ölüm yıl dönümüne getirilmesini eleştirerek, görüşmenin ertelenmesini istedi. MHP olarak Danışma Kurulu’na itiraz ettiklerini ve ön görüşmenin 12 Kasım’da yapılmasını talep ettiklerini ifade ederek şunları kaydetti:  Neden 10 Kasım?  3 ay geçen bir sürecin oluşturulan beklentinin 10 Kasım’a getirilmesinin sebebi ne? Biz bugün ve geçen hafta sayın Meclis Başkanımıza da ısrarla söyledik. Ancak dikkate alınmadı. Niye? Niye 10 Kasım? Milletin gözünün içine baka baka, milletin önemsediği konularda AKP’nin bu dayatmacı uslubu doğru değil. Kime meydan okuyorsunuz? Birileri diyor ki siz cumhuriyetle dövüşüyorsunuz. Bunun size de ülkemize de faydası yok. “ Şandır’ın açıklamalarının ardından AKP Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan söz aldı. MHP’lilerin gereksiz yere önergeler vererek engelleme yaptıklarını iddia eden Doğan kendisine tepki gösteren muhalefet partisi milletvekillerine “Bağırmayın, susun ve dinleyin” diye cevap verdi.

‘Tetikçiler... Darbeciler...’
Açılımının milli bir proje olduğunu iddia eden Doğan, ”MHP’ye CHP ağzıyla konuşmak yakışmıyor. Bugün yapılmayacaksa ne zaman yapılacak... Atatürkçülük bir yas tutma değildir... Atatürkçülük terörsiti dağdan indirmektir. Atatürkçülük çözümsüzlüğü besleyen paradigmaları ortadan kaldırmaktır. Siz istemezükten başka ne bilirsiniz ki. Yapmadınız yaptırmadınız. Darbeleri alkışladınız... Tetikçilik yaptınız. “Bu sözlerin ardından tansiyon yükseldi. Oturdukları masaların kapaklarına vuran MHP ve CHP’liler, Doğan’ın sözlerinden dolayı özür dilemeye davet etti.  CHP’li Kemal Anadol, Avni Doğan’ın “darbecilere alkış tuttunuz” sözünü kime söylediğini açıklamasını istedi. Doğan da ”Ben burada herhangi bir siyasi parti grubunu kast etmedim. Özellikle MHP’yi hiç kast etmedim. Ama bu ülkede e-Muhtırayı alkışlayan, 28 Şubat’a destek veren siyasetçiler olduğu kesin” dedi. Anadol ise bu sözler üzerine şunları söyledi: “Birisi çıkacak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş CHP’ye dil uzatacak... CHP içinde darbecileri alkışlayan şeref yoksunu bir tek milletvekili yoktur. Daha bir hafta önce DTP’nin darbecilerin yargılanması için verdiği önergeye aleyhinde oy verdiniz.  12 Eylül’ü yapan kişi ve kişiler. CHP Grup Başkanvekilleri size geldiler. Karar verip dönecektiniz. Ama ses seda yok. Hadi canım sende...”

‘Doğan sahiplerine yaltaklanıyor’
MHP’li Mehmet Şandır ise tetikçi sözü ile kimin kastedildiğini sorarak, “Doğan senin geçmişini de biliyoruz. Geçmişini satarak yeni sahiplerine yaltaklanmaya çalıştığını da biliyorurz” dedi. MHP’li Vural ise Doğan’ı  “CHP ağzıyla konuşuyorsunuz” sözü nedeniyle özür dilemeye davet etti.

Sıradan bir gün değil
MHP’nin reddedilen önerisi üzerine CHP adına Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay söz aldı. TBMM Başkanı’nı eleştiren Okay, şunları kaydetti: “Bu görüşmeleri 10 Kasım değil 11 Kasım’da yapabiliriz’ diyebilirsiniz. Birileri 10 Kasım için ‘sıradan bir gün’ dedi, birileri ‘özel bir önemi yok’ dedi. Oysa 10 Kasım özel önemi olan bir gündür. 10 Kasım günü cumhuriyetimizin kurucusu, yurdu sadece işgalcilerden kurtaran kişi değil, çağdışı kafalardan, yoksulluktan, ezilmişlikten kurtaran vatan kahramanının ölüm yıl dönümüdür...”

Bu görüşme Atatürk’ün ruhuna azap vermez
Eleştirilere AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ cevap verdi. Bozdağ, Gazi Meclis’te, hem düşmana karşı mücadele edildiğini hem de milletin birlik ve dirliği için kararlar alındığını anlattı. Bozdağ, “O dönemde ‘Meclisi başka yere taşıyalım’ diyenler de oldu. Onlara kulak asılsaydı şimdi ne olurdu? Oturulmuş, tartışılmış ardından düşman atılmış ve Cumhuriyet kurulmuş. Hiç kimse, ‘bunlar tartışılmaz’ dememiş” dedi. Atatürk’ün 10 Kasım’da vefat ettiğini, 11 Kasım’da yeni cumhurbaşkanı seçildiğini anımsatan Bozdağ, “Hiç kimse, ‘Ulu Önder vefat etti. Siz cumhurbaşkanı seçimi ile uğraşıyorsunuz’ dememiş. Bu görüşmeler Atatürk’ün ruhuna azap vermez” diye konuştu.

‘Kıvırtma, bari sözüne sahip çık’
TBMM Başkanı’nın çağrısı üzerine Avni Doğan tekrar kürsüye çıktı. Doğan şunları kaydetti:  “Burada hatip yanlış şeyler de konuşabilir. Ama sükunetle dinlenmesi lazım. Ben burada konuşurken hangi gruptan geldiğini bilmiyorum ama ‘tetikçilik yapıyorsun’ denildi. Ben de ‘bu millet kimin tetikçi olduğunu biliyor’ dedim. Ağzımdan ne MHP ne de CHP lafı çıktı. Neden üzerinize alınıyorsunuz. Sayın Şandır benim için ‘geçmişini biliyoruz’ dedi. Benim geçmişimle ilgili kim ne biliyorsa gelsin açıklasın. MHP’nin üslubunu CHP’ye benzettim. Benzetemezmiyim. Benim MHP’nin üslubunu CHP’ye benzetme hakkım var. Bu hakkımı kimseye vermem.” Doğan’ın bu sözlerinin ardından CHP sıralarından “Kıvırtma bari sözünün arkasında dur” diye laf atıldı.

DTP halka açılımı anlatacakmış!
DTP, önümüzdeki günlerde demokratik açılımla ilgili halkı bilgilendirecek. DTP’den yapılan yazılı açıklamada, 28 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Parti Meclisi, il başkanları ve belediye başkanları ile toplantılar yapıldığı belirtildi. Toplantılarda örgütsel ve siyasal çalışmaların yanı sıra demokratikleşme süreci kapsamında Kürt sorunun çözümüne yönelik neler yapılabileceği ve siyasal gelişmelerin değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, alınan kararların 7 Kasım Cumartesi günü yapılan Merkez Yürütme Kurulu toplantısında görüşüldüğü kaydedildi.

Atalay’a pankartlı protesto
Genel Kurul’da iktidar adına söz alan İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın konuşması sırasında CHP’liler “Atam İzindeyiz” yazılı pankartlar açtı. TBMM Başkanı, yazıları indirtemeyince oturuma ara verdi

Haber: Sümeyra YILMAZ
“Kürt açılımı” konusundaki Genel Görüşme önergesinin öngörüşmelerinde ilginç görüntüler yaşandı. Hükümet adına konuyla ilgili bilgi vermek için kürsüye çıkan İçişleri Bakanı Atalay, “AKP bu ülkenin her bölgesini ve kesimini temsil eden bir Türkiye partisidir, bu konuda da maalesef rakipsizdir. AKP dışındaki tüm partiler bölge partileridir” dedi. Atalay’ın bu sözlerine CHP ve MHP milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi.

Şahin’in sözlerini dinleyen olmadı
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun ayağa kalkarak söz istemesinin ardından, CHP’li milletvekilleri, üzerinde, “Atam İzindeyiz”, “Atam Eserlerine Sahip Çıkacağız”, “Cumhuriyeti Sen Kurdun Onu Yaşatacak Olan Bizleriz” yazılı pankartlar açtı. Birleşimi yöneten Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, CHP ve MHP milletvekillerini, “Burası TBMM’dir, miting alanı değil... Pankartları indiriniz” diye uyardı. İdare amirlerini görevlerini yapmaya davet eden Şahin, CHP’lilere, “Pankartları indirin ya da dışarı çıkarın” diyerek birleşime ara verdi. Tartışma, verilen arada da sürdü.  Verilen aradan sonra söz alan Atalay, Meclis’te tartışma çıkmasını ve polemik yaşanmasını amaçlamadığını belirterek, “İşte tam da bundan dolayı, Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin en büyük güvencesi ve sigortası partimiz ve hükümetimizdir. İşte bunu demek istemiştim ama dinlenilmedi” dedi.

Perşembe günü anlatacağım
Kürt açılımı sürecinde birbirine bağlı iki somut sonucun gerçekleşmesinin hedeflendiğini ifade eden Atalay, şöyle devam etti: “Birincisi, terörün sonlandırılması ya da minimum seviyeye indirilmesi, ikincisi de demokrasimizin geliştirilerek, standardının yükseltilmesidir. Benzer sorunlarla karşılaşmış olan diğer ülkelerin tecrübeleri göstermiştir ki terörü sonlandırmanın yolu terör örgütünün silah bırakmasından geçmektedir. Dağdan inişlerin özünde işte bu silah bırakma vardır. Eğer eli silahlı bazı kişiler, silahlarını bırakıp ülkeye geliyorlarsa bu terörle mücadelenin hedeflediği durumlardan biridir. Buradan hiç kimse kendisi için bir zafer görüntüsü çıkarmaya kalkışmasın. Toplumun çok büyük bir kısmının duygularını rencide edici siyasi şovlar bu meselenin çözümüne değil, ancak çözümsüzlüğüne katkı sunabilir. Biz bunları asla onaylamıyoruz.”

Önerge kabul edildi
AKP’nin açılım ile ilgili önergesi yapılan oylamada kabul edildi. Görüşmeler TBMM’de yarın yapılacak.

Bakan Atalay’ın konuşması sırasında CHP’li milletvekilleri, üzerinde, “Atam İzindeyiz”, “Atam Eserlerine Sahip Çıkacağız’, “Cumhuriyeti Sen Kurdun Onu Yaşatacak Olan Bizleriz” yazılı pankartlar açtı. Birleşimi yöneten Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, milletvekillerine tepki gösterip oturuma ara verdi.

Yabancıların raporları İktidara yol gösteriyor
İçişleri Bakanı’ndan sonra kürsüye CHP Grup Başkanvekili Onur Öymen çıktı. Öymen, “Türkiye’nin terörle mücadele değil terörle müzakere yaptığını, Kurtuluş Savaşı’nda kimse analar ağlamasın demedi. AKP iktidara gelmeden önce şehit sayısı iki iken bu hükümet döneminde 20’nin üstüne çıktı” dedi. Onur Öymen, hükümetin demokratik açılımla ilgili 6 aydır hiçbir şey söylemediğini, İçişleri Bakanı’nın sözlerinden bir şey çıkmadığını ancak demokratik açılımla ilgili İngilizlerin, BM’nin desteklediğini gördüklerini anlattı. Öymen, “Yabancılar kendi hayırlarına olmayan hiçbir şeye destek vermezler. Açılımla ilgili Ankara’da geçmişte görev yapmış bazı yabancı büyükelçilerin hazırladıkları raporlar çerçevesinde hükümet hareket etmektedir” dedi. Sınırdan gelenlerin PKK bayrakları taşıyanlar tarafından karşılandığını, sınırda mahkemeler kurulduğunu anlatan Onur Öymen, dışardan gelenlere hiç kimse müdahale etmezken, bu tabloya dayanamayan şehit ailelerinin gösterilerine polisin müdahale ettiğini, Cumhuriyet Bayramı kortejine katılmak isteyen Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerinin engellendiğini söyledi. Öymen sözlerini şöyle sürdürdü: “Dışarıdan gelenlerin üzerinde terörist kıyafeti var, bir partinin arabasının üzerinde miting yapıyor onlar suçlu bulunmuyor, ama elinde kalem olan kişiler bugün hapiste bu mu hükümetin demokratik anlayışı. Silopi’de başka, Silivri’de başka.”

Ana muhalefet partisi adına söz alan Onur Öymen açılımın ABD projesi olduğunu dile getirdi.

Vural: Bu bir zillettir, sizi şehitlerimize şikayet ediyorum
CHP’li Onur Öymen’in ardından MHP Grup Başkanı Oktay Vural, söz aldı. Hükümetin uzlaşmaya çağırmayı bile beceremediğini tüm bir aldatma senaryosu ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Vural, 10 Kasım’da açılım konusunu görüşmenin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

İbretlik bir olay
Vural, “Bakan’ın dahi iç yapısını bilmediği bir planı gündeme getirmek için neden 10 Kasım seçilmiştir. Görüşmeler için 12 Kasım seçilmesinin nedeni de terörist başının Roma’da yakalandığı gündür. Bu ibretlik bir olaydır. Bu zillettir. Keşke özenle tarihleri seçseydiniz” dedi. Vural şöyle devam etti: ‘Bugün 10 Kasım... ‘Atam emanetin emin ellerde’ diyoruz. Atatürk milletin haysiyetini şerefini her şeyin üzerinde tutmuş, yabancılara boyun eğmemiştir. Atatürk, Sevr’i reddetmişti. Atatürk Müslümanlara zul getiren Büyük Ortadoğu Projesi’ne eş başkanlık yapmamıştı. Atatürk bir yerde yanılmıştır. ‘Mazinin çürümüş zihniyetleri yok olmuştur’ dediği sözler 64 yıl sonra yeniden doğmuştur. Sizi milletimize şehitlerimize şikayet ediyorum. Sizi Allah’a havale ediyorum.” Kürt açılımını bombalı bir pakete benzeten Vural, “Bu senaryo dışarda yazılmıştır. ABD Başkanı’nın ziyaretinin ardından uygulamaya konuldu” diye konuştu.

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural zaman zaman ayağa kalkarak iktidar temsilcilerine itiraz etti.

Demirtaş’a 6 yıl hapis cezası
Terör örgütü PKK adına suç işleme suçundan Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde  yargılanan eski DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diyarbakır’da 28 Mart 2006 tarihinde 4 terör örgütü üyesinin cenazesinin defnedilmesinin ardından çıkan olaylar sonrasında tutuklanan Nurettin Demirtaş, yaklaşık 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Demirtaş hakkında TCK’nın “terör örgütü üyesi olma” suçunu kapsayan 314/2. maddesi uyarınca 10 yıla
kadar hapsi cezası isteniyordu.

Macit SOYDAN /Sümeyra YILMAZ - 11/11/2009 -Yeniçağ Gazetesi
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/

Son Yazılar