aydinlik_17aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 17 Aralık 2011

Alametler!

TGB’li Nesimi Yiğit Eryılmaz, yanında da Enerji Bakanı Taner Yıldız oturuyor. Eryılmaz, önce “Doğu Perinçekler, Soner Yalçınlar içeride, hangi demokrasiden bahsediyorsunuz. Dün sıfır sorun diyordunuz, bugün Suriye’yle düşman olduk” demiş. Bakan Yıldız, “Hepimiz ülkenin geleceği için çalışıyoruz” diye yanıtlayınca da arkası gelmiş: “Tayyip Erdoğan’ın gemicikleri için çalışıyorsunuz.” Bakan, “yok öyle şey” dememiş, onun yerine “belden aşağı inme” diye konuşmuş.

İkinci olayımız, “Askeri casusluk” adıyla bilinen davanın dünkü duruşmasından. Yazarımız eski Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Türker Ertürk kürsüde. Sanık değil, tanık da değil. Müşteki! Ama yanlış anlaşılmasın. Kendisi “Şikayetten kastım burada sanık olarak bulunan askerlerden değildi. Ben Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı operasyona neden olanlardan şikayetçi olmuştum. Buradaki askerler de operasyonun kurbanları” sözleriyle açıklıyor.

İhbar e-postalarının genelde ABD’den gönderildiğini hatırlatıp sürdürmüş:

“Cemaatin yapılanması var. İçimize ajanlarını sokmuşlar. Hedef ordudaki başarılı subaylar.”

Niyeyse memlekette hâlâ morali yerine gelmemiş bir kesim var. Eskiye takılıp kalanlarla yan yana duruyorlar.

Türkiye yeni bir döneme giriyor, işaretleri çok demiştik. Yukarıda iki güzel örneğini aktardık.

Serhan BOLLUK

*** *** *** 

AMİRAL,CASUSUN ADINI VERDİ!

Casusluk ve şantaj Davası’nın ‘müşteki’si Emekli Tuğamiral Türker Ertürk:

‘Cemaat içimize ajanlarını sokmuş!’

Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Askeri Casusluk ve Şantaj Davası’na konu olan ihbar maillerinin ABD’den gönderildiğine dikkat çekerek “Size neyi hatırlatıyor?” diye sordu. Mahkeme başkanı Özçelik’in “Size neyi hatırlatıyor?” diye sorması üzerine Ertürk, “Cemaatin yapılanması var. İçimize ajanlarını sokmuşlar” dedi

TÜBİTAK çalışanlarının ve askerlerin yargılandığı Askeri Casusluk ve Şantaj Davası’nın 9. duruşması Beşiktaş Adliyesi’ndeki 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşmada 13 tutuklu sanık ile 9 tutuksuz sanık hazır bulundu. Emekli Tuğamiral Türker Ertürk müşteki olarak söz aldı.

‘Operasyona neden olanlardan şikayetçiyim!’

Müşteki sıfatı ile dinlenen Emekli Tuğamiral Türker Ertürk’e savcılık ifadesini onaylayıp onaylamadığının sorulması üzerine Ertürk ekleyeceği hususlar olduğunu ifade etti. ‘’Daha önce şikayetçi olduğumu söylemiştim. Ama şikayetten kastım, ‘burada sanık olarak bulunan askerlerden şikayet’ değildi” diyen Ertürk, “Ben bunun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne olan güvenirliği yok etmek için yürütülen bir operasyon olduğuna inanıyorum.

*** *** *** 

Talat Paşa Komitesi Genel Sekreteri Ferit İlsever,

Ermeni soykırımı tasarısı için uyardı: FRANSA SAKIN HA!


Aslında ‘Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır’ sloganıyla mücadelemizi yürütürken esas yaptığımız iş Türkiye’nin bağımsızlığını ve egemenliğini savunmak

“Ermeni soykırımı” iddiaları Türkiye’nin önünde adeta bir duvar gibi. Hükümetin sessiz tavrı ise iddiaları doğrular nitelikte. İddiaları ortaya atanların önündeki tek engel, 2005 yılında kurulan ve ‘Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır’ diyen Talat Paşa Komitesi... Talat Paşa Komitesi, 2005 yılından itibaren Fransa’da, Almanya’da ve İsviçre’de büyük çaplı eylemler yaparak, emperyalistlerin gözünü korkutmuştu.

2007 yılında başlayan Ergenekon soruşturmasında da en çok sorulan soru Talat Paşa Komitesi’ydi. İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever de, Talat Paşa Komitesi Genel Sekreteri olduğu dönemde Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmıştı.

Halen bu görevi sürdüren İlsever, Ermeni Soykırımı iddiaları ve Türkiye hükümetinin bu konudaki tavrını Aydınlık’a anlattı.

Yine Fransa kapılarına dayanacağız!

22 Aralık’ta Fransa Parlamentosu’nda “Ermeni Soykırımını inkar edenlere ceza” öngören yasa tasarısı oylanacak. Bu tasarının gündeme getirilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz şimdiden sloganımızı bile belirledik. “Geliyoruz Fransa”. 23 Aralık’ta eğer Fransız Parlamentosu bu tasarıyı kabul ederse gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Daha önce Lozan’da ve Fransa’da yaptığımız gibi yine çok büyük bir kuvvetle Fransa kapılarına dayanacağız. Kabul etmiş olsalar bile bunu uygulattırmayacağız. Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır. Bunu bir kez daha haykıracağız. Bu haklı, doğru ve meşru bir taleptir. Bunu kimse hiçbir yasayla önleyemez. Talat Paşa Komitesi tehditlere ve şantajlara boyun eğmez. Halkımız da boyun eğmez. Bu söyleşimiz onlara bir uyarı da olur. Alacakları kararlarla başlarına bela aldıklarını da bilmeleri gerekir.

*** *** *** 

Talat Paşa Komitesi Fransa’yı uyardı:

ÇİĞNEMEYE GELİYORUZ!

‘AKP, dengeleri yine aleyhimize çevirdi!’


Talat Paşa Komitesi, Ermeni iddialarının yeniden Fransız Parlamentosu’na taşınmasını Fransa Konsolosluğu önünde protesto etti. Taksim Meydanı’ndaki Atatürk anıtı önünde buluşan kalabalık grup Fransız Konsolosluğu önüne kadar yürüdü. 2011 yılının Mayıs ayında Fransız Senatosu’nun gündeme almayı reddettiği “Soykırımı İnkar Yasası”nı yeniden gündeme almasını protesto eden grup adına Doç. Dr. Cüneyt Akalın basın açıklamasını okudu.

*** *** ***

100. günde 100 genç nöbet çadırındaydı!

100 öncü gençten anlamlı çıkarma!


Silivri Cezaevi’nin önünde özel görevli mahkemelerin kaldırılması ve yurtseverlerin serbest bırakılması amacıyla kurulan nöbet çadırının bugün 100. günü... Çadır sorumlusu Hıdır Hokka, “Bu eyleme ilk başladığımız zamanlar, bu kadar büyük destek alacağımızı tahmin etmemiştik” dedi. 100. gün sevincini yaşayan Hıdır Hokka ile geride bıraktığı, direnişle geçen 100 günü konuştuk.

*** *** *** 

Gladyo’yu İşçi Partisi ortaya çıkarttı!

‘Gladyo’nun içindekiler birbirlerini ihbar ediyor!’


Ergenekon davasında konuşan Perinçek, “Gladyo birbirini ihbar ediyor” “Çiller’in MOSSAD’la yaptığı toplantının tutanaklarının Başbakanlık’tan istenmesini talep ediyorum. Kozinoğlu’nun Kontr-Terör Merkezi’nde görev yapıp yapmadığının MİT’ten öğrenilmesini istiyorum” diye konuştu

Silivri Cezaevi’ndeki duruşma salonunda 1. Ergenekon davasının talep duruşması yapıldı. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, faili meçhuller soruşturmasında ifade veren eski MİT’çi Mehmet Eymür’ün ifadesinin önemli olduğunu vurguladı. Perinçek, “Bizzat Gladyo’nun içindekiler birbirini ihbar etmektedir” dedi.

*** *** *** 

Suriyeli Genç Türk Basınını Sordu!

TGB Genel Başkanı İlker Yücel, Suriyeli gençlere seslendi: AKP’yle Türkiye halkını ayırın!

“AKP, İslamcı gibi görünüp İslam’ı vurmakta. Tayyip Erdoğan Türkiye halkını Suriye’nin üstüne kışkırtmak için fırsat kolluyor. Türk halkı Libya, Irak işgaline olduğu gibi Suriye’ye müdahaleye de karşıdır”

20 üniversiteden 30 öğrenci topluluğu temsilcisi, Suriye Öğrenci Birliği’nin davetlisi olarak Suriye’ye gitti. Türkiye’den giden öğrenci heyetini Suriye Öğrenci Birliği üyeleri sınırda çiçeklerle karşıladı. 5 günlük programın birinci gününde öğrenciler, Suriye Öğrenci Birliği Dış İlişkiler Sorumlusu İrşad Salaşmah’ın yönettiği ve Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı İlker Yücel’in konuşmacı olduğu bir üniversitede düzenlenen etkinliğe katıldı.

*** *** *** 

Haberimiz soru önergesi oldu!

AYDINLIK’ın haberi TBMM gündeminde!


CHP Hatay milletvekili Refik Eryılmaz, Aydınlık gazetesinin gündeme getirdiği Suriye’de yakalandığı iddia edilen 42 istihbaratçıyı TBMM’ye taşıdı. Eryılmaz, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlanması istemiyle verdiği önergede, 11 Aralık 2011 tarihli Aydınlık gazetesinin manşetinde, Cemaate yakın, Türk Emniyeti ve istihbaratı ile bağlantılı 42’den fazla şahsın Suriye’de yakalandığı yönünde bir haberin yer aldığını bildirdi.

*** *** ***

AKP’de ofisler hareketlendi!

Parti kulislerinde Tayyip Erdoğan sonrası planlar konuşuluyor!


Tayyip Erdoğan’ın sağlık sorununun ardından AKP içinde kamuoyuna yansıyan iktidar mücadelesi giderek hızlanıyor. AKP içindeki bütün tarikat ve gruplar Erdoğan sonrası hesaplara başladı

Başbakan Erdoğan’ın sağlık durumu ile ilgili tartışmalar sürerken AKP içinde kulisler hızlandı. AKP kurmaylarına ait bürolar hareketlenirken, özellikle Dikmen vadisindeki çok katlı binadaki ofislerde hareketlilik de arttı. AKP içindeki gruplar Erdoğan sonrası için politika belirlemeye çalışırlarken, AKP’ye destek veren tarikatlar da çalışmalarını yoğunlaştırdı. 12 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmeyen eski milletvekillerinin de son günlerde sık sık bir araya geldikleri öğrenildi.

*** *** ***

Türkiye ile Mısır ortak tatbikat yapıyor!

Türk Deniz Kuvvetleri ile Mısır Deniz Kuvvetleri, bugün Doğu Akdeniz’deki Türkiye sularında askeri tatbikata başlıyor.

İki ülke deniz kuvvetlerinin Doğu Akdeniz’de gerçekleştirdikleri askeri tatbikatın hiçbir millete yönelik olmadığı, sadece teknik ve taktik bağlamda rutin bir tatbikat olduğu belirtildi. Tatbikatın siyasi bir amaç taşımadığı, Türk ve Mısır deniz kuvvetlerinin tek hedefinin bölgede güvenliği ve barışı sağlamak olduğu ifade edildi

*** *** *** 

‘İhaleye fesat’ davası dün başladı!

EYLEMLERİ İÇİN 27 BALCALI İŞÇİSİNE DAVA AÇILMIŞTI!


İhaleye fesat karıştırdıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 27 işçinin ilk duruşması dün Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı

22 Ağustos 2011 tarihinde Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü.) Balcalı Hastanesi’nde yapılan ihale sırasında protesto gösterisi yapan Dev Sağlık-İş Sendikası üyesi taşeron 27 işçiye polis müdahale etmiş, polis müdahalesi sırasında bir çok işçi yaralanmış sıkılan biber gazından hastalar da zarar görmüştü. Polis müdahalesine maruz kalan 27 işçi hakkında Savcılık ihaleye fesat karıştırma suçlaması ile soruşturma açtı. Bugün Adana Adliyesi’nde ilk duruşmaya çıkacak olan işçileri çalışan arkadaşları, sendikalar ve siyasi partiler yalnız bırakmadı. Sabah saat 9.00’da Atatürk Parkı’nda toplanan işçiler ve destekçileri Adana Adliyesi’ne yürüdü.

*** *** *** 

Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 2014’e kadar!

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM’nin, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili yetkili makam olduğunu, YSK’nın ise seçim startı verdiğini belirterek, “Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 7 yıl. 2007’de seçilen Sayın Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 28 Ağustos 2014’te dolacak” dedi. YSK’nın, karar verildiği andan bitimine kadar seçimin sağlıklı ve güvenli şekilde yapılmasıyla görevli olduğunu anlatan Elitaş, “Asıl yetki TBMM’de” diye konuştu.

*** *** *** 

Amerika’nın talebini CHP seslendirdi:

‘DAHA KÜÇÜK VE ÇEVİK ORDU!’


Amerika’nın Türk ordusu için önerdiği projeyi AKP’den sonra CHP seslendirdi. Korutürk, “Halkına güven veren, dışa karşı ise caydırıcılığa sahip, daha küçük, daha çevik” bir ordu istedi

CHP Milletvekili Osman Korutürk, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni ilgilendiren bedelli askerlik ile askerlik sürelerinin kısaltılması ve profesyonel ordu konusunda açıklamalar yaptı. TSK’nın çağın gereklerine cevap verecek bir yapıya kavuşturulması için anayasa ve yasalarda değişiklik yapılmasını isteyen Korutürk “Zorunlu askerlik hizmeti ile terörle mücadele görevini ayırt etme zamanı gelmiştir. Yükümlülerin barış zamanında terörle mücadele gibi görevlerde kullanılmasını önlemek için İç Hizmet Kanunu’nun 2. maddesindeki askerlik yeniden tanımlanmalıdır” dedi.

*** *** ***

Altıok: Faili meçhulleri yazanlar da susturuluyor!

Ulusal Kanal’da Filiz Öntaş’la Haber Zamanı programında faili meçhuller konuşuldu. Programa katılan Toplumsal Bellek Platformu adına konuşma yapan Dr. Canan Kaftancıoğlu “Biz platform olarak bu cinayetlerin aydınlatılmasının, bundan sonra benzer cinayetler işlenmemesinin en önemli koşulunun bu olduğuna inanıyorum. AKP gündemlerinin yoğunluğunu gerekçe göstererek randevu talebimizi reddediyor” diyerek Türkiye’de faili meçhullere verilen önemi eleştirdi.

*** *** ***

‘Vesayetçilerin DGM’leri AKP’nin ÖYM’leri var!’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İl Genel Meclisi Üyeleri Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, şu mesajları verdi:

‘2012 yılı kriz yılı olacak!’

Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor. Bütün uluslararası kuruluşlara bakın, onların verdikleri raporlara bakın, 2012 yılı Türkiye için bir kriz yılıdır. Buna hepimizin hazırlıklı olması lazım. Bir daralmanın, bunun doğuracağı işsizliğin halka çok iyi anlatılması lazım.

‘Mazeret üretemezler!’

9-10 yıllık bir iktidar mazeret üretemez. Gerekçe artık yok, Türkiye’nin iyi yönetilmediğini artık tüm dünya da biliyor. Biz yeni bir statükoculuk anlayışı ile karşı karşıyayız. Değişim ve dönüşüm olarak vaatlerle iktidara gelenler kendi statükosunun egemen olduğu bir Türkiye’yi yarattılar.’

aydinlik_17aralik2011

Aydınlık - 17 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar