aydinlik_15aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 15 Aralık 2011

Gözler Perinçek’te!

Türkiye’nin umudu Perinçek’te!

Fransa meclisinden Türkiye aleyhine karar çıkması halinde İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in İsviçre aleyhine açtığı davanın sonucu büyük önem kazanacak. Perinçek’in AİHM’e yaptığı başvurunun sonucu, Fransa’da açılacak davalarda içtihat olabilecek. Perinçek, davayı kazanırsa, Fransa’nın yasası boşa çıkacak

Fransa meclisinde gelecek hafta oylanması beklenen 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının sorgulanmasını suç sayan yasa teklifi, gözleri İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek’in konuyla ilgili AİHM’e taşıdığı davaya çevirdi.

Fransa meclisinden konuyla ilgili Türkiye aleyhine karar çıkması halinde Perinçek’in İsviçre aleyhine açtığı davanın sonucu büyük önem kazanacak.

AİHM, İsviçre’de konu ile ilgili açıklamalarından dolayı mahkum olan Perinçek’i haklı bulursa, aynı içtihat, yine Avrupa Konseyi üyesi Fransa’nın yargısı için de geçerli olacak. Bu durumda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’de açtığı dava ile Perinçek Türkiye’nin umudu oldu.

Konu ile ilgili A.A muhabirine bilgi veren AİHM kaynakları, Strasbourg mahkemesinin Perinçek’i haklı bulması halinde, söz konusu içtihadın Fransa’yı bağlayacak olmasına önemle dikkat çekiyor.

*** *** ***
ALMANYA TAYYİP İÇİN ‘KIRMIZI BÜLTEN’ HAZIRLIĞINDA!

Almanya, Erdoğan’ı Deniz Feneri’nde ifade vermeye çağıracak!


Kaşif Kozinoğlu, Almanya’nın hazırlığını yaptığı 2. Deniz Feneri davasında Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ifadeye çağıracağını, gelmediği takdirde de hakkında “kırmızı bülten” çıkartacağını açıklıyor. Alman mahkemelerinin Zahit Akman ile birlikte diğer Deniz Feneri sanıklarını da ifadeye çağıracağını belirten Kozinoğlu, hazırlanan 2. Deniz Feneri iddianamesinde Tayyip Erdoğan’ın gizli hesap bilgilerinin de yer alacağını belirtiyor. Kozinoğlu, daha önce yayımladığımız açıklamasında Tayyip Erdoğan’ın İsviçre bankalarındaki 8 ayrı gizli hesapta 800 milyon doları olduğunu gündeme getirmişti. Kozinoğlu, Almanya’nın başka ülkelerdeki Erdoğan’ın gizli hesaplarını da saptadığını belirtiyor

MİT Orta Asya Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu, ölmeden önce kendi el yazısı ile Aydınlık’a yaptığı açıklamada, Alman devletinin Tayyip Erdoğan’ın İsviçre bankalarındaki gizli hesap bilgilerini açıklamaya hazırlandığını ifade etti. Daha önce Aydınlık’ta yayımlanan açıklamalarında Kozinoğlu, Alman istihbarat örgütü BND’nin Erdoğan’ın İsviçre bankalarındaki 8 ayrı gizli hesapta 800 milyon doları olduğunu saptadığını, BND’nin Erdoğan’ın gizli hesap bilgilerini 30 milyon dolar karşılığında İsviçre’de bir banka müdüründen temin ettiği belirtmişti. Diğer yandan Kozinoğlu, Almanya’nın 2. Deniz Feneri davasını açm a y a hazırlandığını da belirter e k , “Alman mahkemeleri bu dava kapsamında Başbak a n Tayyip Erdoğ a n ’ ı i f a d e vermeye çağıracak” diyor. Zahit Akman ile birlikte Deniz Feneri sanıklarını da ifadeye çağıracağını belirten Kozinoğlu, ifadeye çağrılanların gitmemesi durumunda Almanya’nın haklarında “kırmızı bülten” çıkartacağını açıklıyor.

*** *** ***
VAZİFE BAŞINDA!

Öğrenciler İstanbul Üniversitesi’ne gelen Abdullah Gül’ü protesto etti!


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 75. kuruluş yıldönümü dolayısıyla İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni ziyaret etti. Gül, sıra arkadaşlarıyla hasret giderdi; seçilen öğrencilerle yemek yedi. Okul kapısında ise 12 öğrenci gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı Gül, dün İktisat Fakültesi’nin 75. kuruluş yıldönümü dolayısıyla İstanbul Üniversitesi’ne gitti. Fakültede dersler iptal edildi. Sabah derse girmek için okula gelen öğrenciler kapıda güvenlik engeliyle karşılaştı. Okulda sabah saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemleri alındı. Çatılarda Özel Harekt polisleri bekledi, yüzlerce sivil ve Çevik Kuvvet polisi bahçede kuş uçurtmadı. Sabah okula girerken GBT kontrolüne takılan 4 öğrenci ve okula alınmadıkları için tepki gösteren 8 öğrenci gözaltına alındı. Ayrıca okulun etrafında Gül gelmeden önce adeta hayat durdu. Çevrede eğitim veren dershane ve okullarda derslere birkaç saatliğine ara verildi.

*** *** ***
Fethullah’ın Vatikan’ı da ‘soykırım’ dedi!

Vatikan’ın, Gizli Arşiv Vakfı’nın 400. kuruluş yıldönümü için “Gizler Üzerine Bir Işık” başlıklı sergi hazırladığı bildirildi. Gizli Arşiv belgeleri arasında Ermeni soykırımına ait, bugüne kadar hiçbir yerde yayımlanmayan dökumanlar yer aldığı da iddia edildi. “archiviosegretovaticano. va” adlı sitede yer alan habere göre, Vatikan arşivi sorumlusu Monsinyor Sergio Pagano, serginin on tanıtımı için düzenlenen toplantıda arşivin en çarpıcı belgelerinden birinin Türklerin Ermenilere karşı giriştiği soykırıma ait dokümanlar olduğuna dikkat çekti.

*** *** ***
TBMM’den Fransa’ya turistik soykırım gezisi!

BOP’u yerine getirirken soykırım yasasını unuttular!


AKP Hükümeti Libya ve Suriye’yle uğraşırken Fransız Parlamentosu’nda “Soykırım yoktur” diyene hapis cezası öngören yasaya karşı mücadele etmeyi unuttu. TBMM, oylamayı izlemek için Fransa’ya heyet gönderme kararı aldı

Fransa “Ermeni soykırımı yoktur” diyenlere 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası öngören yasa tasarısını komisyondan geçirirken hiçbir girişimde bulunmayan Hükümet ve TBMM oylamaya kısa bir süre kala göstermelik hareketler ve açıklamalar yapmaya başladı. TBMM Başkanı ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu olayı sadece açıklamalarla geçiştirirken TBMM’nin soykırım yasasının oylanmasına saatler kala TBMM’de grubu bulunan partilerin temsilcilerinden oluşan bir heyeti Fransa’ya gönderme kararı aldı. Alınan karar uyarınca TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır başkanlığındaki heyette, AKP Milletvekili Kasım Gülpınar, CHP Milletvekilleri Osman Korutürk, Prof. Dr. Haluk Koç ve MHP Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu yer aldı.

*** *** ***
Yasemin Çongar ve Ahmet Altan Aydınlık’a tertibin neresinde?

Aydınlık Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Sabuncu, 6 Aralık’ta bir operasyonla gözaltına alındı. Gerekçe olarak aylar önce (19 Ağustos) yapılan aramada bulunan sahte e-postalar gösterildi.

Sabuncu, diğer 3 kişiyle birlikte savcılıkça serbest bırakıldı. Ama tertiple ilgili konuşulacak çok şey var.

Ahmet Hakan, “Bu e-postalar için operasyon yapılmaz, sadece kahkahalarla gülünür” diye yazdı. Oysa bir kısım medya aynı kanıda değildi.

Örneğin, Zaman Gazetesi haberi “Aydınlık’tan mail tuzağı” başlığıyla vermişti. Bugün Gazetesi ile Samanyolu TV de aynı şekilde tertibin içinde yer aldıklarını ilan etti.

*** *** ***
Arınç’tan Erdoğan’ın sağlık durumuna dair şifreler!

İnşallah, sanıyorum kısmet olursa umuyorum!


Arınç, “Başbakan’a biat etmedim” sözlerinin ardından dün yine konuştu. Arınç, satır aralarında Başbakan için şu ifadeleri kullandı: “Kısmet olursa Bakanlar Kurulumuza başkanlık edecek’’, “Umuyorum yarından itibaren Ankara’daki mesaisine başlayacak”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün canlı yayında CNN Türk’ün sorularını yanıtladı. Arınç, Tayyip Erdoğan’ın sağlık durumuyla ilgili bir soru üzerine, ‘’Bizim de aldığımız haberler, Sayın Başbakanımızın sağlığının gayet iyi olduğunu gösteriyor. İnşallah öyledir. Allah’tan sağlık ve afiyet diliyoruz; hem ona hem tüm hastalarımıza” dedi.

‘Kısmet olursa...’

Arınç, Erdoğan’ın çalışmalara katılmasıyla ilgili durumun netlik kazanmadığını da şu sözlerle ima etti: “Biliyorsunuz Balkanlar’dan gelen heyetle görüştü. Romanya Devlet Başkanını kabul etmişti. Sanıyorum akşam saatlerinde Ankara’ya gelecekler. 1 Aralık’ta olması düşünülen ama ertelenen YAŞ’ın kış toplantısına başkanlık edecek. Cuma günü de saat 14.00’te kısmet olursa Bakanlar Kurulumuza başkanlık edecek’’ diye konuştu.

*** *** ***
Atatürkçü öğrenciler Suriye’ye gidiyor!

20 üniversiteden 30 öğrenci topluluğu Suriye’ye yola çıktı.Hedef: Ortadoğu gençleriyle dayanışma Hacettepe Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluğu (ADT) Başkanı Elvan Konuk, Türkiye ve Suriye’nin emperyalizme birlikte direneceğini belirterek, “Suriye’ye destek ziyaretine gidiyoruz” dedi

20 üniversitedeki 30 öğrenci topluluğu Suriye’ye destek verdi. Suriye’nin Ankara Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yapan üniversite öğrencileri, düzenlenen program kapsamında, 1520 Aralık tarihlerinde Suriye’de olacaklarını bildirdiler. Öğrenciler, Suriye’nin çeşitli üniversitelerini ziyaret ederek öğrenci topluluklarıyla toplantılar yapacak ve Suriye’nin tarihi yerlerine ziyaretler gerçekleştirecekler.

‘Trafik oldukça hızlandı!’

Bütün dünyanın aylardır televizyonlarda ABD’nin Suriye’ye yönelik yalanlarını izlediğini, Suriye’ye yönelik yalanların manşetlerden okunduğunu hatırlatan Elvan Konuk, Amerika’nın Irak’ta oluşturduğu kukla devleti büyütebilmek için fazla seçeneği kalmadığını, Irak’tan çekilirken, Suriye’den koparılmış bir koridora muhtaç kaldığını ifade etti.

*** *** ***
'Bombaları veren Esen neden tutuklanmadı?'

Ergenekon davası avukatı Zeynep Küçük sordu!


Ergenekon davasıyla birleştirilen Danıştay dosyasında bu hafta ilginç gelişmeler yaşandı. Dosya kapsamında ilk defa ‘çelişkili ifade verdikleri’ gerekçesiyle, Danıştay saldırganı Alparslan Arslan’a olayda kullandığı silahları veren 4 kişi tutuklandı. Ancak davada tutuksuz yargılanan ve Alparslan Arslan’a bomba veren Süleyman Esen ile çelişkili ifadede bulunan tanıklar hl tutuklanmadı. Bu tanıklar arasında Fethullah Gülen’in yeğeni Kemalettin Gülen de bulunuyor.

Ergenekon davasında tutuklu yargılanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün avukatı Zeynep Küçük, Danıştay davası sürecini Aydınlık’a anlattı. Küçük, mahkemenin işin içinden çıkamadığını vurguladı.

*** *** ***
Belçika’da bilanço: 6 ölü 124 yaralı!

Belçika’nın Liege kent merkezinde meydana gelen saldırıda ölü sayısı altıya çıktı. Şehir merkezinde önceki gün Cezayir asıllı Nrodine Amrani’nin el bombalı ve kalaşnikoflu saldırısında yedi kişi ağır olmak üzere 124 kişi de yaralandı. Saldırıda ölenler arasında 23 aylık bir bebek, 15 ve 17 yaşında iki öğrenci, 20 ve 75 yaşında iki kadın bulunuyor.

Organize bir terör eylemi olmasından şüphelenen Belçika yetkilileri, daha sonra olayın bir terör saldırısı olmadığını, saldırganın bu eylemi tek başına gerçekleştirdiğini belirtti. Olayla ilgili herhangi bir ipucu bulunmadığı ifade edilirken, saldırganın olay sırasında ölmüş olması saldırının neden yapıldığı sorularını da yanıtsız bırakıyor.

*** *** ***
İSO: Sanayimiz suya atılmış gibi!

İstanbul Sanayi Odası(İSO) tarafından ‘Dalgaları Yöneterek Geleceği Tasarlamak’ başlığıyla düzenlenen 10.Sanayi Kongresi, dün İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.

İSO Başkanı Tanıl Küçük sanayinin durumunu yüzme öğrenmek üzere derin sulara atılan bir insanın durumuna benzetti. Küçük tüm zorluklara rağmen sanayimizin bir şekilde su üstünde kalmayı başardığını belirterek şöyle konuştu: “Bundan sonra hedefimiz sanayiyi uzun mesafeler katedebilen tekniği güçlü , kondisyonu güçlü bir yüzücüye dönüştürmek olmalıdır. Beklentimiz hükümetin sanayiciye daha fazla destek vermesidir. Sanayimizi sürdürülebilir rekabet gücü hedefine yaklaştıracak adımların süratle atılması gerekmektedir..

*** *** ***
Değişimin fitili emekçileri aydınlatacak!

Türk-İş Genel Başkanlığı’na aday olan Öztaşkın, Aydınlık’a genel kurulu değerlendirdi!

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, “İnsanlar, Türk-İş yönetiminden rahatsızlar. Ancak mevcut durumlarının sürmesini istemeleri seçim sonuçlarını belirledi. Biz bir değişimin fitilini ateşledik ve bu ateş giderek ülkeye yayılacak” ifadesini kullandı

Hafta sonu yapılan Türk-İş’in 21. Olağan Genel Kurulu’nda Sendikal Güç Birliği’nin Genel Başkan adayı olan Petroliş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ile genel kurulun sonuçlarını ve Sendikal Güç Birliği’nin bundan sonra neler yapacağını konuştuk.

Genel kuruldan önce bir çok yerde hareketlerinin Türk-İş Genel Kurulu ile sınırlı olmadığını dile getiren Sendikal Güç Birliği Platformu, Türk-İş’i mücadeleci bir çizgiye getirmeye kararlı. Aydınlık’a konuşan Öztaşkın, genel kurulu şöyle değerlendirdi:

‘Sendikacılar söylediklerimizden ürktü!’

“Sendikal Güç Birliği’nin ortaya çıkışı, programı, hedefleri ve özellikle Türkİş’in sendikal anlayış ve politikalarını değiştirme isteği tabanda büyük bir umut yarattı. Bu umut beraberinde değişim talebini de getirdi. Genel Kurul’da gördük ki bizim söylediklerimize önerilerimize karşı çıkan olmadığı gibi sesiz kalarak da üstü örtülü bir destek verildiğini söyleyebiliriz.

*** *** ***
Cübbeli cemaatin hangi oyununu bozuyor?

AVUKATI ARACILIĞIYLA KENDİNİ SAVUNDU!


Türkiye’de artık, devletin istihbarat gücüyle yapılabilen; dinleyip, kamera yerleştirip, internete düşürüp kişiyi itibarsızlaştıran organizasyonlar olduğu biliniyor “İsmailağa” Cemaati, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun şeyhliğini yaptığı bir cemaat. Ustaosmanoğlu, yaşlı ve uzun zamandır hasta. Bu durumda onun koltuğuna camianın en güçlü isimlerinden Cübbeli Ahmet Hoca geçecek gibi görünüyordu. Ancak o artık hapiste

Cübbeli Ahmet Hoca, bu zorlu günlerinde kendisini yalnız bırakmayan ve desteklerini esirgemeyen sevenlerine avukatları aracılığıyla öncelikle “selam” gönderdi.

Büyük yeminler ederek tüm suçlamaları reddeden Cübbeli Ahmet Hoca; kamuoyuyla paylaşılması için şunları dile getirdi:

“Evvelden beri size bildirdiğim üzere ilm reddiyeler yaptığım çevrelerden bu tür komplolar beklemekteydim. Hakkı söylemeseydim bunlar başıma gelmeyebilirdi. Ama Efendi Hazretleri’nin emri ile acı da olsa hakkı söylemeye devam ettim. Ve bugün bu duruma düşürüldüysem de bundan dolayı hiçbir sıkıntı çekmiyorum. Allh’ı, Rasl’ünü ve meleklerini şhit tutarım ki; ben ne Kazakistan’dan ne de Fas’tan, ne fuhuş için ne de nikh için hiçbir kadın getirtmedim. Eğer getirttiysem Allh’ın, meleklerin ve bütün insanların lneti benim üzerime olsun. Ama eğer getirtmediysem lnet bana bu iftirayı düzenleyen ve beni bu duruma sevk edenlerin üzerine olsun.

*** *** ***
Özdemir Nutku: Beni bu ülke yetiştirdi, ben de ona borcumu ödemeliydim!

“Tiyatromuzun kendi içinde bir gelişim süreci yok, hep dış kaynaklı gelişimlere göre kendimizi ayarlıyoruz!”

Yıllarını tiyatro sanatına adamış, hep kendini yenileyerek, hep gençlerin arasında olmuş ve genç kalmayı başarmış 80’lik delikanlı Özdemir Nutku’nun karşısında genç kuşaktan bir oyuncu olarak konuşmak mı daha zordur, yoksa babanız olma kimliğini bir yana atarak bir röportaj hazırlamak mı bilemiyorum... Ancak onunla her saatinizi birlikte geçirseniz bile onun o muhteşem dünyasına, hayata bakış açısındaki derinliğine, meslek aşkına ve disiplinine tam anlamıyla erişmek çok da mümkün değil.

Bunca yıldır yeni projelerle bu kadar geniş yelpazeye hitap edebilmeyi nasıl başarıyorsunuz?

Sanırım bu, sürekli okumam ve yeni oluşları izlememden dolayıdır; bildiğiniz gibi, öğrenmenin sınırı yok. İnsan öğrendikçe ne kadar az bildiğini anlıyor. Her şeyi bildiğini sananlar aslında hiçbir şey bilmediklerini de bilmezler. Yaşamın her alanında yeni gelişmelere karşı büyük merakım var.

Sanatta taze kalmanın önemi nedir?

İnsanın en yüce yaratısı olan sanat da insan yaşamı ile birlikte yeni boyutlar kazanıyor. Yeni boyutları bilen çağdaş insanın da kendini yenilemesi gerekir. Bu yenilemede bir senteze ulaşabilmek için sanatın önceki evrelerini bilmek önemlidir. Bir kuralı yıkmak için o kuralı çok iyi bilmek gerekir.

aydinlik_15aralik2011

Aydınlık - 15 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar