aydinlik_14aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 14 Aralık 2011

DIŞİŞLERİ UYUYOR!

Fransa 19 Aralık’ta ‘Ermeni Soykırımı’ yoktur diyene ceza vermeye hazırlanıyor!

Öymen, Fransa’nın 19 Aralık’ta Ermeni Soykırımı tasarısını oylayacağına dikkat çekerek “Dışişleri Bakanı işin vahametinin farkında bile değil” dedi. Tasarıya göre, Fransa’daki bir Türk vatandaşı atalarının Ermenilere soykırım yapmadığını söylerse 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası alacak

Fransa Parlamentosu 19 Aralık günü Ermeni Soykırımını inkar edenlerin 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para ile cezalandırmalarını öngörün yasayı oylayacak. Dışişleri Bakanlığı Fransa Parlamentosu’ndaki oylama konusunda ciddi hiçbir girişimde bulunmazken tasarının Parlamentodan geçmesi konusunda Başbakan Erdoğan’ın NATO’nun Libya saldırısındaki ortağı Sarkozi kritik rol oynuyor. CHP eski Milletvekili Emekli Büyükelçi Onur Öymen, her konuda konuşan Dışişleri Bakanı’nın suskunluğuna dikkat çekti.

Fransa’da seçimler yaklaşırken “Ermeni soykırımı yoktur” diyenlere 1 yıl hapis ve 45 bin Euro ceza getiren yasa tasarısı yeniden Parlamentonun gündemine geldi. Diplomatik gözlemciler sözkonusu yasanın bu kez parlamentoda kabul edilmesine kesin gözle bakıyorlar

*** *** *** 

Talat Paşa Komitesi!

İmam hatipli gençlerin kendi aralarında yaptıkları tartışmaları, bir gazetedeki söyleşi sayesinde öğrendik. AKP iktidarını Suriye, İran konularında eleştirdiklerini, Libya’da NATO’yla yan yana düşmekten rahatsız olduklarını okuduk.

Gençlik yurtseverdir. Bu eğilimlerin önümüzdeki dönemde daha da güçleneceği görülüyor.

Aynı gençlere sorulsa, “Türkleri soykırımcı ilan ediyorlar, ne diyorsun?” denilse yanıtları ne olurdu? Orhan Pamuklar, Altangiller o taze zihinlerde amaçlanan tahribatı yaratabilmişler midir? Bu gençler gözümüzün önünde can çekişen yaşlı kıtayla, Almanyalarla, Fransalarla, İsviçrelerle bir olup kendi vatanlarına silah doğrulturlar mı?

Ergenekon sorgucularının gözde konusu, Talat Paşa Komitesi... Hani şu Avrupa’ya kendi başkentlerinde meydan okuyan, Paris’te, Berlin’de, Lozanlarda “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” diyen Talat Paşa Komitesi. En son geçen hafta gözaltına alınan arkadaşlarımıza sorulanların önemli kısmı da bu.

Talat Paşa Komitesi’yle ilgili ayrıntılı bir söyleşiyi önümüzdeki günlerde Aydınlık’ta okuyacaksınız. Bir özelliğini not edelim. Birkaç Bakanlar Kurulu çıkaracak isimlerden oluşuyordu. Hem de öyle sadece yüzde 42’ye ya da 58’e değil, yüzde 100’e hükümet edecek çapta. Bu kadar korkulmasının nedeni de o zaten.

Lozan 2005’le başlayan dalga, öncüleri tarih sahnesine çıkarmıştı. 2007 Ergenekon tertibi Gladyo’nun buna yanıtı oldu.

Birkaç yıllık aradan sonra Türkiye yeniden milli hükümetini arıyor.

*** *** *** 

Yarsuvat Hukuk Bürosu’na soruyoruz:

'1000 SAYFA NEREDE?'

Kozinoğlu’nun ‘el yazısıyla yaptığı savunma’ nerede?


Odatv davasının sanığı MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu’nun avukatları tarafından kendi ağzından yazılan ve 22 Kasım’da görülen ilk duruşmada mahkemeye sunulan savunması, medyada geniş yer buldu

Basına dağıtılan ve dava dosyasına giren Kozinoğlu’nun savunmasında, “(...) İddianamenin ekinde Odatv’nin 19 Ağustos 2010 tarihli haberine yer verilmiş ve bu haberde ‘Bilindiği gibi cemaatin okulları Rusya ve Özbekistan’da kapatılmıştı’ ifadesinden hareketle ‘koz.doc’ isimli doküman bu haberle ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Benim Fethullah okulları ile bir ilişkim ya da husumetimin bulunup bulunmamasının hakkımdaki suçlamalar ile ilgisi bulunmamakla birlikte, bu konuda iddianamede delil değerlendirilmesi gibi yer almış hususların nasıl gerçek dışı olduklarını ortaya koyacağı için belirtmek isterim ki: Söz konusu haberdeki ifadenin benimle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” ifadesi yer alıyor.

*** *** *** 

Kontr-Terör Merkezi’ni CIA’dan örnek aldık!

CIA’nın kanlı örgütünü model aldı!


MİT’çi Mehmet Eymür “Sentez” adlı kitabında Kontr-Terör Merkezi ile CIA ilişkisini şu sözlerle açık ediyor: “Örnek aldığımız kuruluşlardan biri CIA’nın kısaca CTC adıyla anılan ‘Kontr Terörist Merkezi’ idi”

Turgut Özal zamanında kurulan özel örgüt 1993 yılından sonraki faaliyetlerini Tansu Çiller’in başbakanlığı altında yürüttü. 1988’de MİT’ten uzaklaştırılan Mehmet Eymür, 1993 yılında yeniden teşkilata döndü. Çiller, Mehmet Eymür’e olağanüstü yetkiler verdi. Bu amaçla Eymür başkanlığında MİT KontrTerör Merkezi (KTM) kuruldu. KTM’nin amacı, “Terörle Mücadele” perdesi altında, faili meçhullerden silah ve uyuşturucu ticaretine kadar Gladyo uygulamalarını gerçekleştirmek.

ABD’liler Çiller’e baskı yaptı!

MİT Yasası’na göre teşkilattan ayrılan kişiye 5 yıl görev verilemiyor. Bu yüzden Eymür MİT’te önce gayri resmi, ardından resmen görevlendirildi. Eymür’ün KTM’de görevlendirilmesi için Amerikalılar tarafından Başbakan Çiller’in eşi Özer Çiller’e baskı yapıldığı öğrenildi. Eymür, CIA’nın isteği üzerine KTM’nin başına getirildi. KTM de ABD istihbarat örgütü CIA’yı model alarak kuruldu. Bunu Mehmet Eymür bizzat Sentez adlı kitabında, “Örnek aldığımız kuruluşlardan biri CIA’nın kısaca CTC (Counterterrorism Center) adıyla anılan ‘Kontr Terörist Merkezi’ idi” diyerek açıklıyor. Eymür, CIA’nın yurt içi ve yurt dışında sayısız katliam ve suikastın örgütleyicisi olan CTC (Kontr Terörist Merkezi)’ni örnek aldıklarını söylüyor. CTC özellikle yurt dışında örtü operasyonları ve suikastlarıyla gündeme gelmişti.

*** *** *** 

Öksünlerin katillerine 50’şer yıl!

Cumhuriyet köyü önderlerinden Muhyettin Öksün ve yeğeni Ömer’in katillerinden 2’si yakalandı. 50’şer yıl hapis cezası aldı. Köylüler karar için “Vicdanlar rahatlamadı” diyor

Diyarbakır’da toprak ağalığına karşı mücadele eden Bismil Aslanoğlu Köyü önderi Muhyettin Öksün ve yeğeni Ömer Öksün’ün yakalanan 2 katiline Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 8 Aralık’ta görülen duruşmada 2’şer defa müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme müebbet hapis cezasını sanıklar, Ağa Nevaf Kahraman’ın yeğeni Mustafa Kahraman ve Nadir Kaplan’ın geçmişi, sosyal ilişkileri, yargılanma sürecindeki davranışlarını göz önünde bulundurarak 50’şer yıl hapis cezasına indirdi. Görgü tanıkları olayda 8’den fazla kişinin yer aldığını söylerken Aydınlık’a konuşan köy muhtarı Mehmet Tanrıkulu da balistik raporların olayda çok sayıda silahın kullanıldığını doğruladığını hatırlatıyor.

2 kişiyi katleden ağanın adamları 3 yıldır yakalanamadı. Mahkeme bu yönde de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na fail ve faillerin tespiti ve gereğinin yapılması için bir yazı gönderme kararı aldı.

*** *** *** 

Haberimize hâlâ yanıt yok!

“42 Türk istihbaratçı Suriye’de yakalandı!”


Aydınlık, Lübnan-İran Suriye-Ankara hattında dolaşan bu iddiayı gündeme getirmişti. Cumhurbaşkanı Gül’ün Ortadoğu danışmanı Hürmüzlü ise iddia için “Ne evet, ne hayır diyorum” demişti. Suriye kaynakları da Türk Emniyeti ve İstihbaratıyla bağlantılı 42’den fazla şahsın yakalandığını teyid etti. Ancak ısrarlı sorularımıza rağmen Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili 4 gündür hiçbir yanıt alamadık

*** *** *** 

İsmailağa, Fethullah’a ateş püskürüyor!

Kamuoyunda “Karagümrük çetesi” olarak bilinen suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında Nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen aralarında “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak da tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün de bulunduğu 7 kişiden 4’ü tutuklanmıştı.

Polisin yaptığı teknik takibe takılan telefon konuşmalarında, Cübbeli Ahmet Hoca’nın gizli çekimle kaydedilmiş 300 seks kasedinin olduğu iddia ediliyor. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Ünlü’nün evinde yapılan aramanın polis kamerası tarafından da kaydedildiği ortaya çıktı. Polis kamerasındaki görüntülerde el koyulanlar arasında, “Nejat abi” yazısı ile başlayan bazı mektuplar, laptopların harddiskleri ve garaj da bulunan lüks bir otomobildeki Bülent Ersoy’un müzik CD’leri bulunuyor.

*** *** *** 

FBI’ın aradığı İranlı Beyaz Saray’da!

Amerikan iç istihbarat örgütü FBI’nin 1996 yılında 19 ABD askerinin öldüğü saldırıyla ilişkili gördüğü eski bir İran Devrim Muhafızları komutanının, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin heyeti içinde Beyaz Saray’da ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmelere katıldığı öne sürüldü.

Amerikan gazetesi Washington Post’un belirttiğine göre, Maliki’nin heyetinde Ulaştırma Bakanı olarak yer alan ve görüşmelere katılan Hadi Ferhan El Emiri, İran Devrim Muhafızları’nın eski komutanıydı.

Irak: Amiri heyette!

Beyaz Saray Sözcüsü Tommy Vietor, Emiri’nin Maliki’nin heyetinde yer alıp almadığı sorusuna yanıt vermedi. Irak hükümeti kaynakları Büyükelçiliği ise Amiri’nin heyette yer aldığını bildirdi, ancak Beyaz Saray görüşmelerindeki konumu hakkında açıklama yapmadı.

*** *** *** 

Sarkozy: Artık iki Avrupa var!

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız Le Monde gazetesinde yayınlanan röportajında, “Artık iki Avrupa var. Bu açıkça ortada” açıklamasında bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Le Monde gazetesine yaptığı açıklamada zirvede Avrupa Birliği’nin bölündüğünü söyledi. Sarkozy, “Artık iki Avrupa var. Bu açıkça ortada” ifadesini kullandı. AB zirvesinde İngiltere dışındaki ülke liderlerinin Euro bölgesini kurtarmak için vardıkları uzlaşmanın yasal çerçevesinin 15 gün içinde hazırlanacağını duyuran Sarkozy, Le Monde‘un, “Zirveden önce yaptığınız açıklamada, Avrupa çatlama riski taşıyor” uyarısını yaptınız şimdi durum nedir?” şeklindeki sorusu üzerine, “Artık iki Avrupa var. Bu açıkça ortada. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Tabii kuramsal olarak daha iyisini yapabilirdik ancak, insanların hükümetlerin ve devlet adamlarının farklı yapıları hayatın bir gerçeği.” diyerek bir anlamda üstü kapalı İngiltere’ye serzenişte bulundu.

*** *** *** 

‘Bakan rehine pazarlığı yapıyor!’

Emine Ülker Tarhan’dan Adalet Bakanı Ergin’e yanıt!


CHP’li Emine Ülker Tarhan, “Tutukluluk süreleri kısaltılırsa içlerinde cinsel taciz suçlularının da bulunduğu istenmeyen çok sayıda tutuklu serbest kalır” sözlerine “Adalet Bakanı cinsel taciz sömürüsünden artık vazgeçsin” yanıtını verdi. Tarhan, Adalet Bakanı’nın rehine pazarlığı yapmamasını istedi

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen ile TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in, uzun tutukluluk süreleriyle ilgili CHP’nin verdiği yasa teklifine yönelik açıklamalarını eleştirdi. CHP’nin verdiği kanun tekliflerinin, AİHM uygulamalarına paralel olduğunu savunun Tarhan, her konuda Avrupa standardını dilinden düşürmeyenlerin, 10 yıl tutukluluk süresinde ısrar ettiklerine dikkat çekti

*** *** *** 

YARGININ HIZI AKP’NİN İSTEĞİNE BAĞLI!

AKP yargısı işleri istediği gibi yürütmeye devam ediyor. Kendisini zorda bırakacak soruşturmalar ya kaplumbağa hızında ilerliyor ya da takipsizlik verilerek kapatılıyor. Diğer dosyalar ise, gündem yaratmak için kullanılıyor. İşte o dosyalardan, jet hızıyla bitirilenler ve hiç ilerlemeyenlere örnekler:

KPSS soruşturması!

2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) “kopya çekildiği ve soruların çalındığı” iddialarıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 23 Ağustos 2010 tarihinde başlattığı soruşturma üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen tamamlanmadı. Soruların cemaat tarafından sızdırıldığı iddia edilmişti. KPSS sorularını e-posta yoluyla gönderdiği iddia edilen B.K. ve S.İ. ile soruların gönderildiği çoban öğretmen B.S., skandal ortaya çıktıktan hemen sonra, gözaltına alınarak serbest bırakıldı.

Behçet Oktay soruşturması!

Ankara Dikmen’de 2,5 yıl önce intihar ederek  yaşamına son verdiği iddia edilen eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay’ın ölümüne ilişkin soruşturmada ilk önce takipsizlik verildi. Daha sonra, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi takipsizlik kararını kaldırdı. Oktay ailesinin avukatı Şenol Özel, ölümünden sonra olay yeri inceleme raporlarına geçirilmeyen Oktay’ın cep telefonundan görüşme yapıldığını ortaya çıkarmıştı. Özel, konunun araştırılması için savcılığa dilekçe vermişti

*** *** *** 

Emre kadro dışı bırakıldı!

Fenerbahçe’nin önceki gün Bursaspor ile yaptığı maçta Cristian Baroni ile tartışan ve soyunma odasında Aykut Kocaman’a yumruk attığı iddia edilen Emre Belözoğlu, kulüp yönetim kurulu tarafından kadro dışı bırakıldı

Sarı-Lacivertli ekibin dün akşam Bursaspor’u 2-0 yendiği karşılaşmada takım arkadaşı Christian ile kavga eden, kavgayı soyunma odası koridorlarında da sürdüren ve daha sonra Teknik Direktör Aykut Kocaman’a da yumruk atmaya çalıştığı iddia edilen Emre Belözoğlu, yönetim tarafından süresiz kadro dışı bırakıldı.

Emre: Henüz olay sıcak!

Yönetim kurulu tarafından kadro dışı kaldığı bildirilen Emre Belözoğlu, kararı A.A muhabirine doğruladı. Emre, kendisine kadro dışı kaldığının kısa süre önce bildirildiğini belirterek, “Henüz olay çok sıcak. İlerleyen zamanda bu konuda açıklama yapmam gerekirse yaparım” dedi.

*** *** *** 

Şahika Ercümen’in rekorları onaylandı!

Milli Sporcumuz Şahika Ercümen, 10 Kasım’da Mısır’ın Dahab kentinde CMAS Sabit Ağırlık Dikey Dalış kategorisinde 70, Sabit Ağırlık Paletsiz kategorisinde 60 metreye inerek iki dünya rekoruna imza atmıştı. Şahika’nın bu rekorları onaylandı. Şahika Ercümen’in Mısır’da gerçekleştirdiği dalışlarla ilgili olarak doping testlerinin sonuçları da açıklandı. Yunanistan’da bulunan “Dünya Doping Merkezi” doping testlerinin temiz olduğunu açıklamasından sonra Şahika Ercümen’in rekorları da tescillenmiş oldu.

*** *** ***

Sağlıkçılar 21 Aralık’ta GREVE GİDİYOR!

İstanbul Tabip Odası’nda bir araya gelen sağlık örgütleri, AKP Hükümeti’nin sağlık alanındaki saldırılarına dur demek için 21 Aralık’ta yapacakları bir günlük greve katılım çağrısında bulundu

İstanbul Tabip Odası’nda bir araya gelen İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Serdar Çintan, SES Aksaray Şube Başkanı Ersoy Adıgüzel, SES Anadolu Şube Başkanı Sevgi İnce ve Dev Sağlık-İş Yönetim Kurulu üyesi Funda Keleş 21 Aralık’ta bir günlük grev yapma çağrısında bulundu.

663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) sadece Sağlık Bakanlığı’nın teşkilat yapısını değiştirmediğini belirten İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, “Aynı zamanda sağlık çalışanlarının meslek icrasına, çalışma koşullarına, genel sağlık ortamına, halkın sağlık hakkına erişimine dek uzanan geniş bir alanda bir dizi ciddi ve kimi yerde geri dönüşsüz sonuçlar yaratıyor. 21 Aralık’ta sağlıkçıları ve hasta yakınlarını greve çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

aydinlik_14aralik2011

Aydınlık - 14 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar