aydinlik_13aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 13 Aralık 2011

SURİYE’YE TAMPONUN SIRRI ÇÖZÜLDÜ!

Amaç Kuzey Irak’taki 2. İsrail’i Akdeniz’e bağlamakmış!

Amerika’nın Suriye’de tampon bölge kurma konusunda bastırmasının arkasında Irak’ın kuzeyinde fiilen kurulan “Kukla devlet” İkinci İsrail için yaşamsal öneme sahip petrolün yattığı bildirildi

Amerika Suriye’ye dış müdahale konusunda aradığını bulamayınca iç kargaşalık çıkararak Suriye’yi çökertme planını devreye soktu. Bu çerçevede özel eğitilmiş grupları Türkiye üzerinden Suriye’ye sokulurken “tampon bölge” talebi ortaya atıldı. Önce Batı başkentlerinden gündeme taşınan “tampon bölge” iddiaları, daha sonra “tampon bölge baskısına” dönüştü. Suriye Hükümeti tampon bölge taleplerine sert bir şekilde karşı çıkarken, Türkiye sınırı boyunca askeri güvenlik önlemlerini arttırdı. Masum bir talep olarak sunulan tampon bölge konusunun uzun vadeli bir hesabın parçası olduğu belirlendi.

*** *** ***
DEVLET SIRLARINI 2009’DAN BERİ DİNLEMİŞLER!

Devlet sırlarını asıl savcılar ‘temin’ etmiş!


Odatv davası tutuklu sanıklarının avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, Yarsuvat Hukuk Bürosu’nun Kozinoğlu’nun savunması diye verdikleri 10 sayfalık word belgesini, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu

Savunmasına, “Ben halen Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başmüşaviri olarak görev yapan, mesleki kariyerinin 17 senesi MİT mensubu olmak üzere 34 yıldır Terörle mücadelede görev yapmış, Cumhurbaşkanları ve MİT Müsteşarları başta olmak üzere devlet büyükleri tarafından başarılarından ötürü nişan, rütbe ve takdirname ile ödüllendirilmiş bir devlet görevlisiyim” diye başlayan Kozinoğlu, iddianamede yer alan “Devlet güvenliğine ilişkin belgeleri” temin etmek ve “silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçlamalarını reddediyor.

*** *** ***
Özcan : Biz hallettik sıra sizde!

Yusuf Ziya Özcan, yaptığı konuşmada yeni YÖK Başkanı Çetinsaya için ‘YÖK’ü bizim bıraktığımız yerden alıp çok yükseklere çıkartacak özelliklere sahip’ dedi. Çetinsaya da yükseköğretimin yeniden yapılandırılmasını sürdüreceklerini söyledi

YÖK Başkanlığına atanan Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya görevini, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’dan devraldı. Özcan, yaptığı konuşmada Çetinsaya’nın “YÖK’ü bizim bıraktığımız yerden alıp çok yükseklere çıkartacak bir özelliğe sahip’’ olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Yükseköğretimin önünde engel olan pek çok ciddi sorunu hallettik. Çetinsaya’dan beklentimiz bir eşiğe kadar taşıdığımız yükseköğretimi o eşikten atlatmasıdır’’

Özcan, yapamadıkları işlerden biri olan kalite güvencesi ve akreditasyon konusunda, ‘’İnşallah Gökhan hocamız o akreditasyon meselesini de halledip bizim tam olarak çözemediğimiz bu önemli meseleyi çözecektir’’ diye konuştu.

*** *** ***
CHP’li Loğoğlu : Anti-Amerikan değiliz!

‘Bu ziyaretimiz daha öncekilerin devamı niteliğindedir. Amerikalıların bölgemize nasıl baktıklarını öğrenmeye geldik’

CHP Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu ve Faik Öztrak, CHP İstanbul milletvekili Umut Oran ve CHPAnkara Milletvekili Gülsün Bilgehan’dan oluşan CHP heyeti, Washington’da temaslarına başladı.

Washington’da bir basın toplantısı düzenleyen heyet iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Faruk Loğoğlu, ziyaretleri sırasında Kongre, ABD yönetimi, düşünce kuruluşları, mali ve ekonomik çevreler, lobiler ve Türk toplumuyla temaslarda bulunacaklarını kaydederek, “Bu ziyaretimiz daha önce yaptığımız ziyaretin devamı niteliğindedir. Amerikalıların bölgemize, Arap Baharı, Rusya ve İran, insan hakları, kadın hakları gibi tüm konulara nasıl baktıklarını öğrenmeye geldik” dedi.

*** *** *** 
Bu eyleme ‘ihaleye fesat’ davası açtılar!

İşçinin protestosuna ‘İhaleye fesat’ davası!


Adana Balcalı Hastanesi’nde yapılan ihaleyi protesto eden 27 taşeron işçiye “ihaleye fesat karıştırmak” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 16 Aralık’ta görülecek

Adana’da 22 Ağustos günü Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde yapılan ihaleyi protesto ettikleri gerekçesiyle 27 taşeron işçisi hakkında “ihaleye fesat karıştırmak” suçlamasıyla 27’şer yıl hapis istemiyle dava açıldı. İlk duruşma 16 Aralık’ta saat 9.00’da Adana Adliyesi’nde görülecek.

Dev Sağlık-İş Sendikası, dava öncesi DİSK Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Dev Sağlık-İş Örgütlenme Daire Başkanı Mustafa Hotlar yaptığı açıklamada, “Adana Balcalı Hastanesi’nde, yıllardır verdiğimiz fiili ve hukuksal mücadele sonucunda yapılan ihalelerin muvazaalı olduğu ve tüm işçilerin ilk işbaşı yaptıkları tarihten itibaren Çukurova Üniversitesi’nin işçileri olduğu Çalışma Bakanlığı ve Bölge Çalışma Müdürlüğü tarafından alınan kararlarla kesinleşmişti. Bu gerçekliğe rağmen 22 Ağustos 2011 günü bir kez daha tümüyle hukuksuz olarak yapılmaya çalışılan ihalelere karşı hakları için direnen 25 sağlık işçisi arkadaşımız ihale salonu kapısında gözaltına alındı. Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianameye göre sendikamız Devrimci Sağlık-İş Merkez Yöneticisi Mustafa Hotlar ve Çukurova Bölge Şube Başkanı Bülent Kara’nın da aralarında bulunduğu 27 taşeron sağlık işçisi hakkında “ihaleye fesat karıştırmak” suçlamasıyla 27’şer yıl hapis cezası isteniyor” dedi.

*** *** *** 
Hilmioğlu’nun durumu ölümcül! Tutukluluğuna son verilmezse ölebilir!

Ergenekon tutuklusu Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu, siroz hastası olarak 2009’da cezaevine girdi. Şimdi karaciğer kanseri başlangıcı ile hastalığın çok ciddi bir evresine ulaştı. Ancak mahkeme dikkate almadı

Aydınlık, Hilmioğlu’nun 2008-2011 yılları arasındaki sağlık raporlarına ulaştı. Heyet raporlarında hastalığın giderek yayıldığı, “Tutukluluğun devamı halinde ciddi ölüm riski sözkonusu” olacağı açıklandı

Ergenekon davası kapsamında yaklaşık 3 senedir tutuklu yargılanan Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, siroz hastası olarak girdiği Silivri cezaevinde, şimdi karaciğer kanseri ile mücadele ediyor. 1997 yılında siroz olduğu teşhis edilen Prof. Dr. Hilmioğlu’nun tedavisi, 2009 yılına kadar normal seyrinde sürdü. Şubat 2009’da cezaevine giren Hilmioğlu’nun bu tarihten itibaren hastalığı kontrol altına alınamadı ve hızla ilerledi.

Tutuklandıktan yaklaşık 1,5 ay sonra cezaevi koşulları, ağır stres ortamı, kötü hijyenik ortam sonucu çok ağır yüz felci geçiren Hilmioğlu’nun daha sonraki tedavileri için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gastroentereloji bölümü hepatoloji departmanından konsültasyon istendi.

Verilen hekim raporunda, “Hastanın karaciğer yetersizliğine gidiş ve ölüm riski olabilir” denerek yakın gözlem altında tutulması gerektiği belirtildi. Hilmioğlu 21 aya yakın burada yatarak tedavi oldu.

*** *** *** 
Aydınlık yazdı, Çeçenistan'daki işçiler hakkını aldı!

418 Penta işçisi Türkiye’ye getiriliyor!


Çalıştıkları firmaların Çeçen yönetimiyle anlaşmazlığa düşmesi nedeniyle Çeçenistan’da mahsur kalan bin 600 Türk işçiden bin 200’ünün sorunu çözüldü. Sahibi kaçan Penta şirketinde çalışan 418 işçi de Türkiye’ye getiriliyor

Aydınlık’ın gündeme getirdiği Çeçenistan’da mahsur kalan bin 600 Türk işçinin durumu ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Olayla ilgili olarak bizzat Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov devreye girdi. Türk yetkililerle yapılan görüşmelerden sonra Bora İnşaat şirketi ile ilgili sorun çözümlendi ve bin 200 işçiyi kapsayan sıkıntı giderilmiş oldu.

Bora İnşaat şirketinin sahibi Alper Suri, Aydınlık’a yaptığı açıklamada sorunun bizzat Cumhurbaşkanı Kadirov’un gelişmelere müdahil olmasıyla çözümlendiğini belirterek, “Biz işlerimize devam ediyoruz. Şu anda herhangi bir sorunumuz kalmadı” diye konuştu.

*** *** *** 
Irak Başbakanı Nuri El Maliki : ‘Türkiye Irak’ın içişine karışıyor!’

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Türkiye’nin Irak’ın içişlerine karıştığını öne sürdü.

Maliki, Washington ziyareti öncesinde Wall Street Journal’a açıklamalarda bulundu. ABD işgal birliklerinin bu ayın sonunda Irak’tan çekilmesinden sonra İran’ın Irak’a karışacağı iddialarını doğru bulmadığını kaydeden Maliki, “Dünyanın herhangi bir ülkesinin karışmasına karşı tavır alırım. Benim için Irak’ın egemenliği her şeyin üstünde. Tüm ülkelerin dostuyum. ABD’nin dostuyum, Rusya’nın dostuyum, İran’ın dostuyum, Türkiye’nin dostuyum, Arapların dostuyum. Bizi boykot etmekte ısrar edenlerin (Arapların) de dostuyum” dedi.

*** *** *** 
Şike’de süpriz tahliyeler!

Futbolda yürütülen şike soruşturması kapsamında hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi inceleyerek 8 kişiyi tahliye etti. Ayrıca 68 şüphelinin de statlara giriş yasağını kaldırdı

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabulünün ardından sanıkların tutukluluk halini inceledi. Mahkeme, 31 tutuklu sanıktan 8’ini oy birliği ile tahliye etti. Mahkeme tutuklu sanıklar Beşiktaş Asbaşkanı Serdar Adalı, Teknik Direktör Tayfur Havutçu, Beşiktaş Spor Kulübü Protokol Müdürü Ahmet Ateş, İstanbul BŞB’li futbolcular İbrahim Akın ve İskender Alın, Eskişehirsporlu futbolcu Ümit Karan, Sivasspor kalecisi Kocan Çelikay ve Diyarbakırspor Başkanı Abdurrahman Yakut’un tahliyesine karar verdi. Mahkeme, oybirliği ile aldığı tahliye kararına “Atılı suçun mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklulukta geçen süre, yasanın değişmesini” gerekçe gösterdi. 14 Şubat’ta yapılacak ilk duruşmanın Silivri Cezaevi’deki duruşma salonunda görülmesine karar verildi. Aziz Yıldırım’ın tahliye talebi ise reddedildi.

68 şüpheliye izin çıktı!

Mahkeme, 68 şüpheliye konulan statlara giriş yasağını da kaldırdı. Aralarında Tayfur Havutçu, İbrahim Akın, Emmanuel Emenike, Gökçek Vederson, Sercan Yıldırım, Sezer Öztürk, Ümit Karan ve Korcan Çelikay gibi isimlerin de bulunduğu 68 şüpheli artık statlara giriş yapabilecek. Bu arada seyir yasağı kalkan Tayfur Havutçu istenmesi durumunda Beşiktaş’ın başına geçebilecek.

*** *** *** 

Büyük Alevi Bektaşi şiir geleneğinde, Atatürk Sevgisi!

Aşık Veysel’den Mahmut Erdal’a, Hüseyin Çırakman’dan Muhlis Akarsu’ya, Apdullah Papur’dan Aşık Ali İzzet’e, Daimi’den Mahsuni’ye...

KEMAL ATATÜRK’ün aydın izinden gidenler!

Ne diyordu Pirsultan Abdal:


“Yörü bre Hızır paşa Senin de çarkın kırılır Güvendiğin padişahın O da bir gün yıkılır“

İşte Pirsultan’ın dileğini, umudunu gerçekleştirerek o padişahlığı yıkan olduğu için Atatürk’ü çok sever Aleviler.

Anadolu’yu yurt edinmiş Türkmenler, yüzlerce yıldır Osmanlı tarafından ezilip, aşağılanmalarına Mustafa Kemal ve Cumhuriyet’iyle son verildiği için onu çok severler. İstiklal Savaşı’na başlarken yalnızca Hacı Bektaş ocağına uğrayıp, oradan güç aldığı, Urumeli’ni feth eden gazi erenler soyundan geldiği için onu çok severler.

En önemlisi de Cumhuriyet’in laiklik ilkesiyle, ikinci sınıf olmaktan çıkıp, eşit yurttaşlar haline geldikleri, Atatürk döneminde gerici Sünni taassubunun ezildiği için onu çok severler.

*** *** *** 

‘Özel Yetkili Mahkemelerin Anayasal dayanağı yok!’

CHP Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, Anayasada, “Hiçbir organ veya Mercii, Anayasadan almadığı bir yetkiyi kullanamaz” hükmü olduğunu hatırlattı.

*** *** ***

Yavuz Ataç da ifade verdi!

‘Savcı haklı, aydınlatmamız lazım!’


MİT eski Dış Operasyonlardan sorumlu Daire Başkan Yardımcısı Yavuz Ataç, 90’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında “şüpheli” sıfatıyla ifade verdi.

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı vekilliği tarafından yürütülen faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında MİT eski Dış Operasyonlardan sorumlu Daire Başkan Yardımcısı Yavuz Ataç “şüpheli” sıfatıyla ifade verdi. Soruşturma savcısı Hakan Yüksel tarafından sorgulanan Ataç’ın ifadesi yaklaşık 6 saat sürdü. Adliye çıkışında basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Ataç, “İfade alana sorun. Ben rahatım, benle ilgili hiç bir şey yok, ben MİT’te görev yapmış bir insanım. Mehmet Eymür’ün ifadesini almadılar mı? Ben de onun yardımcılığını yapan bir insanım. Bana bir takım sorular sordular. Bana sormayacaklar mı? Haklı, onları aydınlatmamız lazım. Adaleti sağlamamız lazım” dedi.

*** *** ***

İsmailağa Cemaati Gülen’e bayrak açtı!

‘TERTİP OKYANUS ÖTESİNDEN!’


“Hükümeti elinde bulunduran asıl güçler nasıl da karşısındaki engelleri tahrip ediyor. Okyanus dalgaları bakın nasıl Türkiye’ye vuruyor... Haydi, gün sizin gününüz ey münafıklar, haydi havalara uçun ey bidatçiler. Yaptığınızla övünün ey diyalogcular”

Cübbeli Hoca’nın tutuklanmasından sonra İsmailağa Cemaati’ne ait internet sitesinde Fethullah Gülen eleştirilerek açık hedef haline getirildi. Önceki gün cemaatin sitesine koyulan zehir gibi açıklamada isim verilmeden Gülen eleştiri yağmuruna tutuldu ve operasyon talimatının Okyanus ötesinden geldiğinin altı çizildi.

İşte “Cübbeli Hoca’ya yıldırma operasyonu” başlığı adı altında yayınlanan o açıklama metni: “Cübbeli Hocamızın ifade vermeye çağrıldığını duyunca çok şaşırmadık. Dostu vardı düşmanı vardı bu insanın. Şaşırmasına şaşırmadık ama yaşananlar bizde büyük şüpheler meydana getirdi. Bunun bir soruşturmadan çok sindirme, bezdirme ve yıldırma operasyonu olduğunu tahmin ediyorduk.

*** *** ***

‘Diyanet’i taşeron gibi kullanıyor!’

İhsan Özkes’ten AKP’li Bozdağ’a ‘Molla’ tepkisi!


“Mele’lerin, Diyanet İşleri kadrosuna alınması, AKP’nin Güneydoğu’daki oy stratejisinin bir taktiğidir. İktidarın toplum mühendisliği projesine taşeron olarak Diyanet’i seçtiği artık tartışmasızdır”

CHP İstanbul Milletvekili ve emekli müftü İhsan Özkes, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Doğu ve Güneydoğu’daki bin Mele (Molla)’nin, Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosuna alınacağına ilişkin açıklamasına sert tepki gösterdi.

Özkes dün AKP’nin Güneydoğu’ya yönelik uygulamaya koymaya çalıştığı “mele” açılımını eleştirdi. AKP hükümetini “Diyaneti taşeron olarak kullanıyorsunuz” diye suçladığını anımsatan Özkes, “Diyanet’te ‘Mele dönemi’ diye haberi okudunuz. Bir gün geçmedi ki haklılığım ortaya çıktı” dedi.

aydinlik_13aralik2011

Aydınlık - 13 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar