aydinlik_09aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 09 Aralık 2011

ARKADAŞLARIMIZ SERBEST!

Aydınlıkçılar serbest!


Aydınlık’ın Genel Müdürü Mehmet Sabuncu, İşçi Partisi (İP) Merkez Karar Kurulu Üyesi emekli Binbaşı Zafer Şen, İP Çorlu İlçe Başkanı Ertuğrul Orta ve İP Çorlu İlçe Yöneticisi emekli Hakim Yarbay Bahadır Berk savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.


Ergenekon soruşturması kapsamında geçtiğimiz salı gözaltına alınan gazetemizin sahibi ve Genel Müdürü Mehmet Sabuncu, İşçi Partisi (İP) Merkez Karar Kurulu Üyesi emekli Binbaşı Zafer Şen, İP Çorlu İlçe Başkanı Ertuğrul Orta ve İP Çorlu İlçe Yöneticisi emekli Hakim Yarbay Bahadır Berk savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Sabuncu, Şen, Orta ve Berk’i Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi önünde coşkulu bir kalabalık karşıladı. Beşiktaş’tan gazetemizin bulunduğu İstiklal Caddesi’ne gelen yaklaşık 200 kişi “Fethullahçı çete dağıtılacak”, “Aydınlık Gazetesi susturulamaz” sloganları attı.

3 gündür gözaltında tutulan isimlerden, ilk olarak Bahadır Berk sorgulandı. Avukat olduğu için Emniyet’te ifade vermeyen Berk’e bu sebeple öncelik tanındı. Savcı Cihan Kansız’ın sorguladığı Berk’e, sorgusunda Çorlu’daki 5. Ordu. Komutanlığı ile ilgili soruların sorulduğu öğrenildi. Ayrıca 19 Ağustos’ta yapılan baskında gözaltına alınan İP Genel Başkanvekili Mehmet Bedri Gültekin’in sorgusunda yer alan gizli tanık “Kurşun”un ifadelerinin Bahadır Berk’e de yöneltildiği belirtildi.

Ertuğrul Orta’ya ise “Ulusal Medya 2010” adlı belge, Talatpaşa Komitesi ve İşçi Partisi’nin siyasi faaliyetleri ile ilgili soruların sorulduğu öğrenildi.

‘Aydınlık’ın gerçek sahibi halktır!’

Mehmet Sabuncu serbest bırakıldıktan sonra yaptığı konuşmada, Aydınlık’ın gerçek sahibinin 70 Milyon Türk Milleti olduğunu belirterek “Aydınlık Gazetesi 60-70 bin okuyucu kitlesine sahiptir. Gazetemizi susturamazlar. 70 bin okuyucu Aydınlık Gazetesi’nin içindedir. Her zaman gazeteyi çıkarmaya hazır durumdadır. Bu gücü omuzlarımızda hissediyoruz” dedi. “Ergenekon üyesi olduğumuz iddia edildi. Olmadığımızı ilettik” diyen Sabuncu neden gözaltına alındıklarını şu sözlerle anlattı: “19 Ağustos 2011 tarihinde gazetemizde arama yapıldı. Bize gönderilen sahte bir belge vardı. Sahteliğini biliyorduk. O belge bulunmuş. Bu kapsamda gözaltına alındık. Bu belgeyi 9 aydır elimizde bulunduruyorduk. Bizim bir yayıncılık ilkemiz var. Elimize haber geçtiği zaman doğruluğuna bakarız. İçinde ismi geçen insanlara açar sorarız. Fakat bu öyle bir belge ki her tarafından sahte olduğu belli. Emniyet o belgeyi almış, soruşturma yapmış. Yasemin Çongar’ın yazdıklarını okudum. O da sahte olduğunu söylüyor. O yazıyı da savcılığa sunduk.”

‘Aydınlık olduğu sürece karanlık olmaz!’

Sabuncu, Aydınlık’ın 90 yıldır çizgisinden taviz vermediğini dile getirdi ve “Aydınlık, çok ciddi kitlelere ulaşmaya başladı. Bu dönemde bu saldırıların olması bizi şaşırtmıyor. Ortada bir mücadele var, kavga var. Kale gibi duran bir tek Aydınlık Gazetesi var. Bu olay benim için sürpriz olmadı. Bütün kadroları alınsa da çıkmaya devam eder. Aydınlık yaygınlaştığı sürece Türkiye’de karanlık diye bir şey olmaz” açıklamasını yaptı.

‘Okurumuz bizim haber merkezimizdir!’

Sabuncu “Tamamen halka dayalıyız. Biz okuyucularımıza güveniriz. Aydınlık’ı okuyucular yaratmıştır. Aydınlık’ın okuru Aydınlık’ın haber merkezidir. Aydınlık, 90 yıldır bir çizgi çizmiştir. O çizgide devam ediyor ve direniyor.” Öte yandan Mehmet Sabuncu, koyu bir Galatasaray taraftarı. Gözaltındayken Fenerbahçe derbisini kaçırdığını söyleyen Sabuncu, “Benim çok üzüldüğüm nokta Galatasaray maçını seyretmemek oldu. Sorguya ilk çıktığımda ‘Baştan ben sorayım’ dedim. ‘Ne soracaksın’ dediler. ‘Galatasaray maçı kaç kaç’ dedim 3-1 olduğunu söyleyince ‘Başlayın sorguya’ dedim” diye konuştu.

Şen: ‘Kendimizi halka emanet ettik!’


İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi Zafer Şen ise, “Türkiye’de Amerika’ya bel bağlayanlar da tepetaklak olacaklar. İşçi Partisi yine mücadelesine devam edecektir. Biz çok büyük bir aileyiz ve kendimizi halka emanet etmiş insanlarız. Türkiye için feda olsun diyoruz” dedi.

‘Yılmayacağız!’


Emekli Askeri Savcı Avukat Bahadır Berk, “Türkiye’de bir korku imparatorluğu yaratılmak isteniyor. Bu operasyonun amacının İşçi Partisi’nin önderlerini taciz etmek, onların çalışmalarına mani olmak olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak yılmadık. Yılmayacağız” diye konuştu.

*** *** ***

DELEGELER BAKAN’I KONUŞTURMADI!

Türk-İş Genel Kurulu’nda delegelerin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i protestoları damgasını vurdu

Türk-İş’in dün başlayan ve 4 gün sürecek 21. Olağan Genel Kurulu 367 delege ve bine yakın konuğun katılımıyla Ankara’ya 27 km uzaklıktaki Türk Metal Sendikasına ait Büyük Anadolu Oteli’nde dün başladı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in de katıldığı Genel Kurul’da Divan Başkanlığı’na Bayram Meral getirildi.

‘Türk-İş’de değişim olacak başka yolu yok!’

Kongre başlamadan salondaki yerlerini alan delegelerin ‘Türk-İş’de değişim olacak, başka yolu yok’, ‘Suskun Türk-İş istemiyoruz’, İşçiler birleşin Türk-İş’e yerleşin’ sloganlarını atmaları dikkat çekti.

Divan Başkanlığına getirilen Bayram Meral “Bu an benim için önemli bir andır. Unutulmadığımı gördüm. Sizlerin arasında mutluyum. İçeride ve dışarıda zor günler yaşanırken bir Genel Kurul yapıyoruz” diye konuştu.

*** *** *** 

AMBULANSLA DEĞİL EKMEK ARABASIYLA GÖTÜRDÜLER!

İkinci ambulansın sırrı aydınlandı: Birinci ambulans ekmek arabası çıktı!


Kalp krizi geçirdiğinde Kaşif Kozinoğlu’nu hastaneye götüren aracın dışı ambulans. Envanterde de ‘ambulans‘ diye kayıtlı. Ancak ambulans görünümlü aracın genelde ekmek arabası olarak kullanıldığı öğrenildi. İçinde tıbbi donanım yok. O nedenle Kaşif Kozinoğlu yolda ikinci ambulansa aktarıldı

Odatv davasında tutuklu yargılanırken Silivri Cezaevi’nde henüz belirlenemeyen bir sebeple kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Dış Operasyonlar Daire Başkan Yardımcısı Kaşif Kozinoğlu’nun hastaneye götürülürken niçin ikinci ambulansa aktarıldığı ortaya çıktı. Doktorlar, kalp krizi geçiren bir insanın, ambulanstan ambulansa aktarılmasını “cinayet” olarak niteliyor ve herkes bu uygulamanın nedenini soruyordu.

*** *** *** 

Sanatçı ve aydınlardan Aydınlık’a destek ziyareti!

Aydınlık üzerinde kurulan tüm baskılara rağmen günden güne güçlenerek büyüyor. Gazetemize 3 ay arayla gerçekleştirilen ikinci baskında Aydınlık Gazetesi’nin İmtiyaz sahibi ve Genel Müdürü Mehmet Sabuncu’nun evinde arama yapılmış, Sabuncu gözaltına alınmıştı. Önceki gün İstanbul Taksim’de gerçekleştirilen “Aydınlık’la dayanışma” yürüyüşüne sanatçı, aydın, yazar ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından destek gelmiş, baskılar kınanmıştı.

*** *** *** 

Erdoğan’a hasta dedi Arınç’a da ayar verdi!

Tayyip Erdoğan’ın hastalığı ve şike yasası ile su yüzüne çıkan AKP içindeki derin çatlak, Fethullah Gülen’in “herkul.org” adlı sitesinde yayınlanan son mesajı ile farklı bir boyut kazandı. Cemaatine yeni döneme hazırlıklı olmaları için ilginç mesajlar veren Gülen, satır aralarında Erdoğan’ın hastalığını ima edip, Bülent Arınç’a da göndermeler yapıyor. Anketlerde Erdoğan sonrası lider adayları arasında adı geçen ve bir süre önce yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanlığı seçimi için “... Şu kadar zaman sonra bu millet sandığa gidecek ve inşallah gül gibi lale gibi sümbül gibi cumhurbaşkanlarını seçecek” diyen Arınç, şike yasasında da Abdullah Gül’den yana bir tavır sergilemişti. Fethullah Gülen ise mesajının son bölümünde şu cümlelere yer verdi:

Bazen bir kelime herşeyi yıkabilir:

“İşte bizim böyle bir rehabilitasyona ihtiyacımız vardır. Çünkü altına girdiğimiz sorumluluk çok ciddi ve çok büyüktür. (...) Çünkü bazen bir kelime her şeyi yıkabilir. Büyüklerin konuşmalarında görüyorsunuz, şeker şerbet gibi laflar ediyorlar. Fakat bazen bülbül nağmeleri içine bir saksağan sesi karıştırdıkları an her şey altüst oluveriyor”

*** *** ***

‘Mafya, cemaat, tarikat adaleti istemiyoruz!’

Ege ve Marmara Bölgesi Baro Başkanları, “Vatandaşların hak ve hukukunu adalete yabancı unsurların insafına ve keyfiliğine teslim edecek olan Arabuluculuk Yasa Tasarısı’na karşıyız” dedi

Ege ve Marmara Bölgesi’nden 11 ilin Baro Başkanlarının katılımıyla İstanbul Barosu’nun ev sahipliğinde, geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan toplantıda Avukatlık Kanunu değişiklikleri ve Arabuluculuk Yasa Tasarısı değerlendirildi ve toplantı sonunda bir bildiri yayımlandı.

*** *** ***

Yasa dışı ortam dinlemeleri delil oldu!

Soruşturma savcıları dinleme kayıtları için “Açık kaynaklardan elde edilmiştir” dese de kayıtların yasa dışı ortam dinlemesi yapılarak elde edildiği avukatlar tarafından belirtildi

3. Balyoz iddianamesinin ek klasörleri önceki gece Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde avukatlara dağıtıldı. Geçtiğimiz yıl 6 Aralık’ta Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramanın ardından başlatılan soruşturmanın iddianamesi geçtiğimiz haftalarda hazırlanmıştı. Önceki gece de iddianamenin ek delil klasörleri açıklandı.

Samanyolu haberleri de delil!

Öncelikle göze çarpan; dinleme kayıtları.... Soruşturma savcıları dinleme kayıtları için “Açık kaynaklardan elde edilmiştir” dese de kayıtların yasa dışı ortam dinlemesi yapılarak elde edildiği avukatlar tarafından belirtildi. Ağustos’taki YAŞ toplantısından önce 3 kuvvet komutanıyla beraber istifa eden Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner’in yasa dışı yollarla yapılan ortam dinleme kayıtları, ek klasörlerde de yerini aldı.

*** *** *** 

2012’de büyüme yüzde 2’ye düşer!

Geçmişteki büyümenin iç talep ve ithalattan beslendiği, bunun güçlü kredi büyümesiyle desteklendiği belirtildi. Düşük faiz oranları ve sıcak para akışlarıyla beraber TL’nin değer kazanmasının da büyümeye yansıdığına dikkat çekildi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türk ekonomisinin 2011’in ilk yarısında güçlü büyüme göstermeye devam ettiğini, ancak büyüme oranının, sıcak para girişlerinin zayıflaması nedeniyle 2012’de hızla yüzde 2’ye düşmesinin beklendiğini bildirdi. IMF açıklamasının ‘arka plan’ başlıklı bölümünde, geçmişteki büyümenin iç talep ve ithalattan beslendiği, bunun güçlü kredi büyümesiyle desteklendiği belirtildi. Düşük faiz oranları ve sıcak para akışlarıyla beraber TL’nin değer kazanmasının da büyümeye yansıdığına dikkat çekildi.

Açıklamada, daha sınırlı dış finansmanın, cari işlemler açığını GSYH’nin yüzde 8’ine indirebileceği ve ithalatı bastırabileceği, enflasyonun halen yüksek bir oran olan yüzde 6,5’a düşmesinin beklendiği de ifade edildi.

IMF’den kamu bilgi notu başlığı altında yapılan açıklamada, IMF İcra Kurulu’nun, Türkiye ile 4. madde gözden geçirmelerini 30 Kasım’da tamamladığı belirtildi

*** *** *** 

Halkevleri’nden kapatılma istemine tepki!

Hopa davasının ilk duruşması bugün Ankara’da görülecek. Suç delili: Puşi, şemsiye, kitap...

Hopa’da 31 Mayıs’ta öğretmen Metin Lokumcu’nun hayatını kaybettiği olayların ardından tutuklanan 22 kişi bugün Ankara’da hakim karşısına çıkacak. “Silahlı terör örgütü üyeliği” ile yargılanan Hopa tutukluları için hazırlanan iddianamede, “kitaplar, bayrak sopası, puşi, sapı kırılmış şemsiye” delil olarak gösteriliyor

22’si tutuklu 28 kişi hakkında açılan “Hopa davası” bugün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 6 aya yakın zamandır Ankara Sincan F Tipi cezaevinde tutuklu bulunan 22 kişiyle beraber toplam 28 kişi hakkındaki suçlamalar şöyle: “Silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütünün propagandasını yapmak, görevli memuru kasten yaralama, kamu malına zarar verme, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet, kamu görevlisine karşı görevini yaptırmamak için direnmek, 6136 sayıyı yasaya muhalefet.”

Olaylar nasıl başladı?

Herşey, 31 Mayıs 2011’de Başbakan Erdoğan’ın seçim mitingi için Artvin merkezi değil de bu kez Hopa’yı seçmesiyle başladı. Hopa halkı HES’leri ve çaydaki sömürüyü protesto etmek için toplanmış, binaları pankartlarla kaplamıştı. Polisin halkı dağıtmak için cop ve biber gazı kullanmasıyla gazdan etkilenen emekli öğretmen Metin Lokumcu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Başbakan Erdoğan ise aynı gün Trabzon’da yaptığı mitingde, Hopa halkı için şu ifadeleri kullandı: “Ben Hopa’ya eşkıyaların indiğini bilmiyordum. Meğerse eşkıya Hopa’ya da inmiş. Eli taşlı eşkıyalar oraya da inmiş ve ne yazık ki taşlarla araçlarımıza saldırdılar.”

*** *** *** 

Platini ne cevap verecek?

Lyon’un D. Zagreb’in banka hesabına 2.1 milyon sterlin gönderdiğini gösteren bir banka dekontu bu iddiaları doğruluyor. Türkiye’de yaşanan şike soruşturmasına sıfır tolerans gösteren UEFA’nın bu olaylar sonucunda nasıl bir tavır alacağı merak konusu

Şampiyonlar Ligi’nde 2. tura yükselmek için Ajax’la çekişen Lyon, Dinamo Zagreb maçına -4 averajla çıktı. Geriye düştüğü maçta ilk yarıyı 1-1 beraberlikle tamamlayan Fransız ekibi, mucizevi bir şekilde ikinci yarıda 6 gol attı ve bir üst tura adını yazdırdı. Ancak bu ‘mucize’, özellikle Hollanda basınını rahatsız etti. Maç öncesi bahis oynarken görüntülenen Zagreb oyuncusu Vida’nın, 5. golü yedikten sonra Lyon’un golcüsü Gomis’e göz kırpması ise futbolseverlerin aklına ‘şike’yi getirdi.

Dekont ve bahis kuponu!

Zagreb’in savunma oyuncusu Domagoj Vida’nın, maç günü bahis oynatılan bir yerde elinde kuponla görüntülenmesi gündeme bomba gibi düştü. Mücadelenin ikinci yarısında yenilen basit gollerin yanı sıra ‘kupon’lu görüntülerin ortaya çıkması Ajax cephesinde büyük tepkilere neden oldu. Lyon’un Dinamo Zagreb’in banka hesabına 2.1 milyon sterlin gönderdiğini gösteren bir banka dekontu Ajax’ın taraftar grubunun sitesinde yayımlandı.

*** *** *** 

AKP’de çatlak Habur’a uzandı!

AKP’de Başbakan Erdoğan’ın hastalığı sonrası “Şike Yasası” ile gün yüzüne çıkan çatlak şimdi de Habur’a uzandı. AKP’li Şamil Tayyar AKP’ye Habur uyarısı yaptı.

AKP’de yaşanan tartışma karşılıklı restleşmelerle sürerken, sorunun gündemden düşürülmesi için yapılan girişimler de sonuçsuz kaldı. Şike Yasası ile ilgili gelişmeler Gül-Erdoğan mücadelesine dönüşürken, Gül lehine tavır alan Bakan ve milletvekilleri tutumlarını sürdürdüler. AKP Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar, Gazeteport’a yaptığı açıklamada, Metris Cezaevi önünde yaşanacak bu görüntülere, parti tabanından da tepki geleceğini savundu. Tayyar, “Habur’da da, iyi niyetli bir şey yapılmaya çalışıldı ama sonraki görüntüleri herkes hatırlıyor. Bu yasa aynen geçerse, Metris cezaevi önünde gövde gösterileri arasında tahliyeler de beraberinde gelir. Sporda da Ergenekon cirit atar” dedi.

*** *** ***

Fransa’da soykırım yalanı yine ısıtılıyor!

Fransa Meclisi sözde Ermeni soykırımının varlığını inkar edenlere 1 yıl hapis ve 45 bin avro para cezasını öngören yeni yasa teklifini gündemine aldı.

Yasa tasarısının gündeme alınması, Fransız hukukunu, “soykırım suçlarının inkar ve bayağılaştırılmasının suç sayılmasını” öngören 2008913JAI sayılı Avrupa Birliği (AB) çerçeve kararına uydurma gerekçesine dayandırıldı. Yasa Komisyonunda kabul edilen tasarının yılbaşından önce Meclisin gündemine geleceği belirtiliyor.

aydinlik_09aralik2011

Aydınlık - 09 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar