aydinlik_4aralik2011_225

Aydınlık'ta Bugün 04 Aralık 2011

Kozinoğlu neden 2. ambulansa nakledildi?

NEDEN 2. AMBULANS?

Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu sırada şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden MİT Orta Asya Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu’nu hastaneye giderken ‘neden 2. ambulansa nakledildi’ sorusu hala çözülemedi

Silivri Cezaevi’nde 12 Kasım günü rahatsızlanarak hastaneye kaldırılması üzerine ilk olarak Adalet Bakanlığı’ndan ardından Sağlık Bakanlığı’ndan resmi açıklamalar yapıldı. Her iki bakanlığın Kozinoğlu’nun hastaneye getirilişi ile ilgili verdiği saatlerin birbirini tutmaması dikkat çekmişti.

Sağlık Bakanlığı 17 Kasım’da yaptığı açıklamada, Kozinoğlu’nun ambulansla cezaevinden çıkarıldıktan sonra, olay günü 18.56’da ikinci bir ambulansa nakledildiğini açıkladı. Aradan geçen zamana rağmen bu nakil işleminin neden yapıldığı hala açıklanmadı.

*** *** ***
BİR DÖNEMİN SONU!

ABD, ana karargahını Irak’a teslim etti!

Maliki: ‘Zafer’ Irak’ın!


8 yıl boyunca işgalci ABD’nin Bağdat’taki ana karargahı olan Zafer Kampı, Irak yönetiminin kontrolüne geçti

ABD Irak’ı işgal ettiğinde, Saddam Hüseyin tarafından Bağdat Havaalanı yakınlarında inşa edilen çok büyük bir sarayı ve arazisini, Zafer Kampı adıyla ana karargah yapmıştı. Zafer Kampı, sadece saraydan ibaret değil. Büyüklüğünü anlatmak için içinde bir kaç sarayın, yapay göllerin, adaların ve hatta hayvanat bahçesinin de bulunduğunu belirtmemiz gerekir.

ABD, 8 yıl boyunca, işte bu karargahtan Irak operasyonlarını yönetmişti. Ana karargahın kumanda merkezi, El-Faw sarayındaki 62 numaralı odaydı. 46 bin ABD askerinin görev aldığı bu üs, aynı zamanda Saddam Hüseyin’in idam edilmeden önce tutuklu bulunduğu ve sorgulandığı yerdi. En üst düzey Amerikalı generaller de 20 odalı El-Ez sarayında kalıyorlardı.

*** *** ***

Girişimcilik dediler BOP zirvesi çıktı!

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden: Baskıcı hükümetler yok olmaya mahkumdurlar. ABD ve Türkiye gibi ülkelerin bu tür sorunları ortadan kaldırarak geleceği inşa edeceğine inanıyorum

İlki geçen yıl ABD’de düzenlenen ‘2.Küresel Girişimcilik Zirvesi’ dün İstanbul Harbiye Kongre Merkezi’nde başladı. Zirvenin amacı ‘ABD ile müslüman ülkelerin iş dünyasını bir araya getirmek, kültürler arası yakınlaşmayı arttırmak, girişimcilik kültürünün geliştirilmesi’ olarak açıklandı. Konuşmacıların sık sık ‘Arap Baharı’ ve Büyük Ortadoğu Projesi ile eşgüdüm halinde yürüyen ‘Medeniyetler İttifakı’ projesini dile getirmesi dikkat çekti. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in konuşmacı olarak katıldığı zirveye Tayyip Erdoğan’ın hastalığından dolayı katılamadığı duyuruldu. Zirveye Türkiye adına TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Ali Babacan katıldı.

*** *** ***

CIA geldi Türk polisi devre dışı!

İstanbul’dan Biden geçti Türk polisi isyan etti!


ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in gelmesi nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alınınca Türk Polisi devre dışı bırakıldı. İşini ABD’li timlere kaptıran Türk polisi tepki gösterdi: “Biz oraya gitsek adamlar donumuza kadar soyarlar. Buraya gelmişler elimizden işimizi alıyorlar. Böyle rezillik olmaz.”

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, dün İstanbul’a geldi. Biden, sabah saatlerinde Küresel Girişimcilik Zirvesi’ne katıldı. Ardından Başbakan Erdoğan’a hasta ziyaretinde bulunan Biden, son olarak Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret etti.

*** *** ***
aydinlik_4aralik2011

AKP’de ‘Tayyip sonrası’ planları hızlandı!

ABD ve tarikatlar harekete geçti: Erdoğan giderse kim gelecek?


Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hastalığı ile ilgili tartışmalar sürerken, AKP içinde “Tayyip sonrası” kulisleri hareketlenmeye başladı. Amerikalılar Büyük Ortadoğu Projesi için güvenilir adam ararken, tarikatlar “kendilerinden aday” peşindeler

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın rahatsızlığı sonrasında AKP kulislerinde kıpırdanmalar yaşanırken, Erdoğan’ın hastalığının AKP kurmaylarınca önceden bilindiği ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamaları “Gül, Erdoğan’ın hastalığını biliyormuş, o biliyorsa çok kişi biliyordur” şeklinde değerlendirilirken, yabancı bir kuruluşunun 22 Temmuz genel seçimlerinin hemen ardından yaptığı “Erdoğan giderse kim gelsin?” anketinin bugünlerde gündeme getirilmesi dikkat çekici bulundu.

İştahı kabaranlar arttı!

AKP’li bir milletvekili Erdoğan’ın sağlık durumu konusunda uzun zamandır spekülasyon yapıldığını belirterek, “Benim bilgilerime göre bir sıkıntı var, ancak çok büyütecek bir konu değil. Ancak Başbakan’ın zorunlu olarak bundan sonra daha rahat bir çalışma ortamına gireceği görülüyor. Cumhurbaşkanlığı olabilir... Hakkıdır da... Şu anda Cumhurbaşkanlığı konusundaki belirsizlik de sanırım bundan kaynaklanıyor. Yüzde 50 oy almış bir liderin istediğini yapması da hakkı olsa gerek. Başbakanımız Cumhurbaşkanı da olsa, başka bir nedenle kenara çekilse de partiyi emin ellere bırakması lazım. Şu anda aday sayısı çok. Daha hastalık dedikodusu çıkar çıkmaz iştahı kabaranlar oldu. Gazetelere bakın görürsünüz” dedi.

*** *** ***

TGB ‘Abdültayyip’i ABD kapısına bıraktı!

TGB: Joe Biden’in Türkiye’de ne işi var?


ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Türkiye’ye gelişini Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Ankara’da protesto etti. AKP Hükümeti’nin ABD’nin Suriye saldırganlığına ortak olmasına sert tepki gösteren TGB’liler, ABD Büyükelçiliği’ne yürüdü

ABD Ankara Büyükelçiliği’ne yürüyen TGB üyeleri, ABD’nin Türkiye üzerinden yürüttüğü Suriye politikalarını ve AKP’nin tutumunu protesto etti.

TGB’li gençler ABD büyükelçiliği önünde polis tarafından durduruldu. TGB Genel Başkanı İlker Yücel burada yaptığı açıklamada “Şu anda ABD’nin Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Türkiye’de ne işi var? AKP kendisine verilen görevi yürütsün diye olabilir mi? ABD ve AB, Türkiye’ye AKP aracılığıyla köpek muamelesi yapmaktadır. Kestaneyi ateşten alan maymun rolünü BOP Eşbaşkanı yüzünden Türkiye’ye yaptırmaktadırlar. Tayyip Erdoğan biliyor ki ABD talimatlarını yerine getirmezse deliğe süpürülecek” dedi.

*** *** ***

Albay Uğur: Gerekirse cezaevine geri dönerim!

Kaldırıldığı hastanede anjiyo yapılan emekli Albay Hasan Atilla Uğur, askeri hastaneye sevk edilmemesine tepkili olduğunu belirterek, gerekirse Silivri Cezaevi’ne dönebileceğini söyledi

Ergenekon davasından tutuklu yargılanan emekli Albay Hasan Atilla Uğur, rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede kalmak istemediğini söyleyerek, “Terör örgütünün hedefinde olmam nedeniyle verilen özel koruma kararına rağmen ısrarla askeri hastaneye gönderilmeyişime tepkiliyim. Gerekirse cezaevine dönerim” dedi.

Ergenekon davasından tutuklu yargılanan emekli Albay Hasan Atilla Uğur’a geçtiğimiz günlerde şiddetli göğüs ağrısıyla kaldırıldığı Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde önceki gün anjiyo yapıldı.

*** *** ***

Bağımsız akademisyenlerden ‘özerk’ bilim akademisi!

AKP kanun hükmünde bir kararnameyle Türkiye Bilimler Akademisi’ne de el atmıştı. İstifa eden biliminsanları yeni bir dernek çatısı altında buluştu

Ağustos ayında yayımlanan KHK ile TÜBA’nın özerkliğinin tamamen ortadan kalkması, akademisyenleri harekete geçirdi. Özerk bir bilim akademisi kurmak için çalışmaya başlayan bir grup akademisyen, yeni kurdukları Bilim Akademisi Derneği’ni dün basına tanıttı.

Tanıtıma matematikçi Prof. Dr. Ali Nesin, köşe yazarı Sedat Ergin ve Orhan Bursalı gibi isimler de katıldı. Bilim Akademisi Derneği Yönetim Kurulu adına konuşan Prof. Dr. Mehmet Ali Alpar, derneğin bilimsel liyakat, özgürlük ve dürüstlük ilkelerini bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olarak tanıtmak, örneklemek ve gözetmek için kurulduğunu söyledi

*** *** ***

Yıldırım’a 132 yıl, cemaate yakın isimlere takipsizlik!

Emre Belözoğlu, Melik Gökçek, Mahmut Özgener, Sinan Engin, Yılmaz Vural ve Erman Toroğlu hakkında takipsizlik verilmesi dikkat çekti. Aziz Yıldırım’ın ise 49 yıldan 132 yıla kadar hapsi isteniyor. İki gizli tanığın bulunduğu iddianamede, Gizli Tanık 1’in, Ergenekon davasında da yer aldığı öğrenildi

Futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında 31’i tutuklu 93 şüpheli hakkında Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk’in hazırladığı iddianame, Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkemenin iddianameyi inceleyerek, önümüzdeki günlerde kabulü ya da iadesi yönünde bir karar vermesi bekleniyor.

Cemaate yakın isimlere takipsizlik!


Hazırlanan iddianameye ilişkin ayrıntılar da gün yüzüne çıkmaya başladı. İddianamede Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım; 6 kez nitelikli dolandırıcılık, 4 kez şike, 3 kez teşvikle suçlanırken, 83 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi. Bu isimler arasında Emre Belözoğlu, Melih Gökçek, Mahmut Özgener, Sinan Engin, Yılmaz Vural ve Erman Toroğlu gibi isimler var.

Ergenekon’daki gizli tanık şike iddianamesinde!

İddianamede 2 gizli tanık olduğu öğrenildi. Gizli tanıklardan birinin Olgun Peker ile ilgili ifade verdiği, diğerinin ise Ergenekon davasında da yer alan gizli tanık olduğu edinilen bilgiler arasında. Bu gizli tanık Sedat Peker ile Aziz Yıldırım’ın bağlantısını anlatıyor.

*** *** ***

‘Benim için en büyük öğretmen Atatürk!’

10 Kasım’da kırdı 2 dünya rekorunu Atatürk’e armağan eden Milli Sporcumuz Şahika Ercümen, “O benim için en büyük öğretmen. Ondan aldım güç beni kamçladı ve 2 dünya rekoru kırdım” dedi

Guiness rekortmeni Şahika Ercümen, Mısır Dahab Blue Hole’de gerçekleştirdiği rekor heyecanını Bayrampaşa’daki Türkiye’nin ilk dev akvaryumu Turkuazoo’da sergilediği muhteşem bir şov ile paylaştı.

Türkiye’ye kazandırdığı rekorlar dolayısıyla “Türkiye’nin denizkızı” olarak anılan Milli Sporcumuz Şahika Ercümen, gerçekleştirdiği gösterinin ardından Aydınlık’a verdiği söyleşide rekoru nasıl kırdığını. Neden 10 Kasım’da kırdığını ve kendisi için Atatürk’ün ne anlama geldiğini anlattı.

Rekorları nasıl kırdığınızı anlatır mısınız?

Mısır’daki rekor sonrasında çok kopuk kopuk röportajlar verdim, rekoru nasıl kırdığımı neler geliştiğini paylaşamamıştım. En son kırılan 2 tane Dünya rekoru 10 Kasım’da Mısır’da gerçekleştirdik. 1 tanesi paletli kategoride 70 metreydi. Bu dalışta sabir bir ağırlıkla kendi gücünüzle 70 metreye iniyorsunuz ve yine kendi gücünüzle yukarı çıkıyorsunuz. Diğer rekor ise paletsiz 60 metreydi. Bunda değişken bir ağırlıkla daldım ve paletsiz 60 metre yukarı çıktım.

*** *** ***

Sovyet karikatüründe Şeyh Sait!

Şeyh Sait İsyanı’nın teşhirinde Sovyet karikatürlerinin işlevi!

Devrimlerin kardeşliği sanat alanında da görev üstlenir ve Sovyet karikatüristleri Türk Devrimi’nin karşısındaki işbirlikçi güçleri hicveder. 1925 yılı boyunca devam eden Şeyh Sait ayaklanması bütün yönleriyle bu karikatürlerde dile getirilir

Değerli genç bilimcimiz, Silivri tutsağı Mehmet Perinçek’in Kaynak Yayınları’ndan tam zamanında çıkan ve 15 gün içinde ikinci baskısı yapılan “Sovyet Devlet Kaynaklarında Kürt İsyanları” adlı yapıtı elimden düşmüyor.

Televizyonlarda, gazetelerde Dersim, Şeyh Sait, Kürt ayaklanmaları üstüne, karşıdevrimci safların safsataları sürdürüldükçe ben, dönüp dönüp bu kitabın sayfalarında nefes alıyorum. Bilimin, insanı vicdanından kavrayışını iyimser bir ruhla yaşıyorum. Böylece aydınlanıyorum.

Bazen en iyi karikatür anlatır!

Kitapta ilgimi en çok belgeler bölümünün başındaki karikatürler çekti. Dönemin sanatçıları tarafından çizilmiş karikatürler gerçeği o denli yakıcı biçimde ortaya koyuyor ki fazla söze gerek kalmıyor.

Sovyet Devrimi’ni zafere taşıyan unsurların başında belki de sanat cephesini saymak gerekir. Bir yandan yazarlar ve şairler, öte yanda ressamlar ve karikatüristler, grafik sanatçıları kendi mesleki silahlarını kuşanmış birer devrim neferi gibi çalıştılar. Örneğin Mayakovski’nin katkıları. Büyük şair yüksek sesli şiirleriyle kitleleri ayağa kaldırırken, ürettiği sloganları uygun grafiklerle birleştirip kentin ana sokaklarına asardı. Bunun sayısız örneği başka devrimler ve sanatçılar için de verilebilir. Mehmet Perinçek de böyle düşünmüş olacak ki, sanatçıların karikatürlerine, belgeler bölümünün en başında yer vermiş. İlgili dönemde çizilen bu karikatürlere bakmak, o dönemde olup bitenleri bir anda anlamaya, kavramaya yetiyor. Ve sanatsal algı düzeyine çıkararak olguyu unutulmaz kılıyor.

Türk Devrimi’nin sanatsal destekleri açısından Sovyet devrimi kadar şanslı olmadığını, bizde henüz milli bir sanatın yeni yeni doğmakta olduğunu Atatürk, Hakimiyeti Milliye yazılarında dile getirir... Ama devrimlerin kardeşliği sanat alanında da görev üstlenir ve Sovyet karikatüristleri kalemlerine, fırçalarına sarılarak Türk Devrimi’nin karşısındaki işbirlikçi güçleri hicveder. 1925 yılı boyunca devam eden Şeyh Sait ayaklanması bütün yönleriyle bu karikatürlerde dile getirilir.

Dinci isyan her zaman Haçlı tertibidir!

Şeyh Sait isyanının temelinde yatan İngiliz emperyalizminin İslamiyet ilişkisine Hakimiyeti Milliye’den bir göz atıp, sonra da bunun karikatüre nasıl çarpıcı bir biçimde yansıdığını görelim:

“İngilizlerin Müslümanlara karşı belirli bir siyaseti vardır. Tarih alimlerinden Amerikalı Doktor Gibbons ‘Müslümanlar Efendi Değil, Dost İsterler’ adlı eserinde bu siyaseti çok iyi anladığını gösteriyor ve diyor ki: ‘İngilizler dünyada toplu halde ne kadar Müslüman varsa hepsini kendi hükümleri altında görmek isterler ve kendi hükümleri altında görmek için her vasıtaya müracaat ederler; hatta Çin’deki Müslüman kitleleri kendi elinde olmadığı için büyük bir asabiyet hissediyorlar. Halbuki Müslümanlar başlarında efendi görmek istemiyorlar, onlar dost görmek istiyorlar.”

Bu düşünceler 20 Nisan 1920’de Atatürk tarafından kaleme alınmış. Yani İngilizlerin, Türkleri köleleştirmek için haçlı irticacı Şeyh Sait vasıtasına başvurduklarından tam beş yıl önce. Şimdi gelin, Sovyet sanatçılarının kardeş Türk Devrimi’ni tehdit eden bu kara gücü nasıl karikatürleştirdiklerine bakalım:

Sovyet karikatür sanatının ürünleri bugünün yakıcı gerçeğini nasıl da bütün çıplaklığı ve tarihi derinliğiyle ortaya koyuyor. Bu değerli sanatçıları saygıyla anıyoruz. İnsanlığın bir nebze daha iyiye ve güzele doğru yol almasına katkı sunan bütün sanatçıları büyük kavgamızın, insanlık mücadelemizin ortasından bir kez daha selamlıyoruz. Ve buradan, bizlere donanım sağlayan bilim fedaisi, Silivri kalebendinde karşıdevrimin karanlığını eriten Mehmet Perinçek’e bir kez daha teşekkür ediyoruz.

seyhsait_karikatur_rus_basini

NATO predatörlerleri Alman kampına!

NATO Afganistan’da ilk kez predatör konuşlandırdı. Alman ordusunun bulunduğu üslere “Gray Eagle” tipi insansız savaş uçakları yerleştirdi. Hedefini sessiz ve nokta atışlarla yok etme yeteneğiyle tanınan predatörler Mezar-ı Şerif’ten havalanarak Talibanı hedef alacak.

Aydınlık - 04 Aralık 2011
http://www.aydinlikgazete.com/

Son Yazılar