gul_biden_yok_biribirimizden_fark225

İkimiz bir fidanın güller açan dalıyız…

Rum dostu, Türk düşmanı ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in verdiği kahvaltının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ağırlandı. Çankaya Köşkü’nde heyetlerin de katıldığı görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Joe Biden, bugün İstanbul’da Küresel Girişimcilik Zirvesi’ne katılacak. Geçirdiği ameliyat nedeniyle istirahat eden Başbakan Tayyip Erdoğan’ı konutunda ziyaret edecek olan Biden, ardından Fener Rum Kilisesi’nde papaz Bartholomeos’la görüşecek

Biden, Cumhurbaşkanı’na “iyi şeyler” söylemiş!

biden_gul225

Gül, Suriye, Irak, İsrail, Kıbrıs ve Ruhban Okulu dosyalarıyla Türkiye’ye gelen ABD Başkan Yardımcısı Biden’le olumlu bir görüşme yaptıklarını söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden, Suriye, Irak, İsrail, Kıabrıs ve Ruhban Okulu dosyalarıyla geldiği Türkiye’de görüşmelere başladı. Ancak her üst düzey ABD yetkilisinin ziyaretinde görmeye alışmış olsak da yoğun güvenlik önlemleri yine gündemin önüne geçmeyi başardı.

Çiçek’ten kahvaltı!

Biden’ın Ankara’daki temasları TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in verdiği kahvaltıyla başladı. Meclis’te verilen kahvaltıya, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile Başbakanlık Başdanışmanı ve Kamu Diplomasisi Koordinatörü İbrahim Kalın da katıldı. Biden, daha sonra Anıtkabir’i ziyaret etti. Atatürk’ün mozolesine çelenk koyan ve ardından saygı duruşunda bulunan Biden, Anıtkabir Özel Defteri’ni de imzaladı. Biden daha sonra da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, Biden’i Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Oldukça samimi ortamda geçtiği öğrenilen görüşmede öncelikli konu olarak Suriye ve İsrail ile ilgili son gelişmelerin ele alındığı bildirildi. Gül, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada “Hukukumz olduğu için görüşme uzun sürdü. PKK konusunda iyi şeyler söyledi” dedi. Biden’ın ziyareti sırasında yapılacak görüşmelerde Türkiye ile ABD’nin PKK’yla mücadele konusundaki işbirliği, “Arap Baharı”yla ilgili gelişmeler, Kıbrıs sorunu ve devam eden müzakereler, Türkiye-ABD ikili ilişkileri, Afganistan, ve Türkiye-Ermenistan ilişkileri başta olmak üzere çok geniş bir yelpazedeki konuların ele aınacağı bildirildi. Öğleden sonra İstanbul’a geçen Biden, bugün, ilki geçen sene Washington’da gerçekleşen Küresel Girişimcilik Zirvesi’ne katılacak.

joe_biden_ruhban_okulu225

Papazı ziyaret edecek!

Öte yandan Biden’ın çantasındaki önemli gündem maddelerinden birinin Heybeliada Ruhban Okulu olduğu ortaya çıktı. Türkiye’ye gelmeden önce bir gazeteye verdiği röportajda “Ruhban Okulu’nun açılmaması anormal” diye konuşan Biden şunları söylemişti: “Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılmasının geç kaldığını düşünüyoruz. Başbakan Erdoğan’ın el konulmuş olan 162 gayrımüslim topluluğuna ait gayrımenkullerin iadesi ya da bu mallar için tazminat ödenmesi yönündeki önemli kararnamesini ise övgüyle karşılıyorum.” Biden, bu çerçevede, Fener Rum papazı Bartholomeos’u bugün ziyaret edecek.

Macit SOYDAN - 03 Aralık 2011 - Yeniçağ

Son Yazılar