aydinlik_zahid_denizfeneri_kanitlandi225

Deniz Feneri Derneği Almanya -Türkiye Bağlantısı Belgelendi!

Almanya ve Türkiye Deniz Feneri Derneği arasındaki bağ, “Uyum Programı”nda da belgelendi: Türk Deniz Feneri’ne 1 milyon 144 bin Euro.


Almanya’daki derneğe yapılan bağış paralarından Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği’ne 1 milyon 144 bin Euro aktarıldığına ilişkin kayıtlar, görevden alınan savcıların çözdüğü “Uyum Programı”ndan çıktı!

Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin gözaltına alınmasının ardından, Türk Deniz Feneri Derneği, “Almanya Deniz Feneri e.V isimli kuruluşla derneğimiz arasında merkez, şube ya da temsilcilik gibi herhangi bir hukuki, organik bağın bulunmadığını bir kez daha hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz” ifadeleriyle açıklama yapmıştı.

‘Bağımız yok’ demişlerdi!

Deniz Feneri e.V soruşturmasında, derneğe yapılan bağış paralarından 1 milyon 144 bin Euro’nun, “Almanya’daki dernekle bağlantımız yok” diyen Türkiye Deniz Feneri Derneği’ne aktarıldığına ilişkin kayıtlar, “Uyum Programı”ndan çıktı. Alman polisinin derneğe yaptığı baskın sırasında ele geçirilen hard diskleri çözen cumhuriyet savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz, Deniz Feneri Derneği’ne aktarılan 1 milyon 144 bin Euro’luk kaydın, derneğin gayriresmi muhasebe kayıtlarının tutulduğu “Uyum Programı” na işlendiğini tespit etti.

Borçlu gösterilmiş!

Kayıtta, Türk Deniz Feneri’nin borçlu gösterildiği ve aktarılan paranın gayriresmi muhasebeye 120-03 koduyla işlendiği belirlendi. Aynı kayıt içinde, 136-01 koduyla “Mehmet Gürhan-Teslimat Hesabı”, “267 bin 50 Euro”, 120-02 “Beyaz (Weiss) Ticaret” “773 Bin 487 Euro” şeklinde para akışları da tespit edildi.

Akman’dan ‘Bilmiyorum’ savunması!

Soruşturmayı yürütürken, Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ın şikayeti üzerine haklarında HSYK eliyle soruşturma başlatılan ve sonrasında da başsavcılık tarafından görevden alınan savcılar, bu kayıtları, ifade sırasında Akman’a sordu. Akman’ın ortağı olduğu Kanal 7 Televizyonu’nda, Deniz Feneri programının yayınlanması sırasında Deniz Feneri e.V’nin hesap numaralarının gösterilmesi de bu sorular arasında yer aldı.

Almanya’da ve ortağı olduğunuz Kanal 7 Int’te yayınlanan programda, Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği’ne ait görüntülerin ve yine ortağı ile yöneticisi olduğunuz Kanal 7 isimli televizyon kanalına ait Deniz Feneri isimli programın görüntülerinin yayınlanmasının amacı nedir? Bu yayının yapılması kimin düşüncesidir? Bu şekilde görüntü yayınlanmasına karşı idiyseniz buna karşılık ne yaptınız?

Akman: Ben, Kanal 7 Int’te Deniz Feneri isimli programın görüntülerinin ve Türkiye Deniz Feneri Derneği’nin görüntülerinin yayınlandığını bilmiyorum.

Kanal 7’de yayınlanan Deniz Feneri isimli programın Kanal 7 Int’te yayınlanırken üzerinde Deniz Feneri e.V’nin hesap numarasıyla yayınlanmasına izin verilmesinin sebebi nedir? Bu izinle her iki Deniz Feneri’nin aynı olduğu mu söylenmek istenmiştir?

Akman: Yukarıda söylediğim gibi ben Kanal 7 Int’te Deniz Feneri e.V adına Deniz Feneri programının ve Deniz Feneri Derneği’nin görüntülerinin yayınlandığını bilmiyorum. Bu itibarla bu görüntülerin üzerinde Deniz Feneri e.V’nin hesap numaralarının bulunduğunu da bilmiyorum ki bununla hangi amaca hizmet edildiğini de bilmiyorum.

Aydınlık - 25 Kasım 2011

Son Yazılar