sovalye_nisanli_abdul_nereden_nereye225

Frak giyen, katedral ziyaret eden Gül, göğsünde de Şövalye nişanını taşıdı!

Bir zamanlar Hıristiyan Batı’nın amansız muhalifi olan Gül, İngiltere’de Haçlı mikrofona konuştu.

Kralİçe 2. Elizabeth’in resmi davetlisi olarak eşi Hayrünnisa Gül ile beraber dört gün boyunca İngiltere’yi ziyaret eden Abdullah Gül, gezi boyunca ilginç görüntüler sergiledi.

*** *** ***

“Hıristiyan kulübü” demişti!
Frak giyen, katedral ziyaret eden Gül, göğsünde de Şövalye nişanını taşıdı. Gül, üyelik için İngiltere’den yardım istediği AB hakkında 1995’te “Hıristiyan Kulübüdür” demişti.

*** *** ***
abdullah_kralice_kadehe225

Göğsünde İngiliz nişanı!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kraliçe’nin kendisine takdim ettiği ve üzerindeki haç, beyaz süslerle gizlenen Şövalye nişanını gece boyunca göğsünde taşıdı.
Gül, İngiliz Parlamentosu’nda ise AB desteği istedi.

*** *** ***
Abdullah Gül’ün AB’ye bakış açısında derin kırılma!
Abdullah Gül, 1995 yılında milletvekili seçildiğinde “Hıristiyan kulübüdür” dediği AB’ye girmek için şövalye nişanı aldığı İngiltere’den yardım istedi.
Kraliçe 2. Elizabeth’in resmi davetlisi olarak gittiği İngiltere’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, AB hakkında yaptığı açıklamalar, 16 yıl önce söyledikleriyle zıt bir görüntü çizdi.

Gül, İngiltere’ye giderken uçakta gazetecilere verdiği demeçte “Müttefikimiz ve stratejik ortağımız İngiltere ile köklü bir tarihi geçmişe dayanan ilişkilerimiz altın çağını yaşamaktadır. Dolayısıyla, Avrupa Birliği müzakere sürecimize verdiği görünür destek ile bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin örtüşen vizyonların ilişkilerimize güç kattığı İngiltere’ye her bakımdan tarihi bir devlet ziyareti gerçekleştireceğim” dedi.


kralice_gul_kadehe_devam225

*** *** ***
İkinci kez haç taktı!
Gül, ilk defa frak giydiği Kraliçe 2. Elizabeth’in onuruna verdiği yemekte  üstü tüylerle örtülü haç olan “Yüksek Şövalye Nişanı”nı ikinci kez taktı. İngiliz Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’nin AB’ye girmesi için İngiltere’den yardım isteyen Gül, “AB’nin Kıbrıs’ın bütünlüğünü tamamen imkansız hale getirecek sürecin başlamasına sebep olacağından endişeliyim. Böyle bir sürecin sonuçlarına er ya da geç herkes katlanmak zorunda kalacaktır. AB, ortaya çıkabilecek böyle bir durumu ancak siyasi irade göstererek önleyebilir. İngiliz dostlarımız AB tarafında bu niyetin sergilenmesi için kritik rol oynayabilir” diye konuştu.

*** *** ***
Köpek kulübesine sokuyorlar!
Abdullah Gül, Refah Partisi ve Fazilet Partisi milletvekili olduğu dönemlerde ise tam bir AB karşıtıydı. Meclis dışında olduğu gibi TBMM kürsüsünde de AB’ye girmenin yanlış bir yol olduğunu ifade eden Gül, AB’yi bir Hıristiyan kulübü olarak değerlendiriyordu. 6 Mart 1995’te Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği Anlaşması’nı imzalamasından 2 gün sonra Meclis’te konuşan Gül, AB ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

*** *** ***
AB avantajı hikayedir!
"Burada her şey tek taraflı olarak gitmektedir. Avrupa’nın çıkarları söz konusu olduğunda tavizler verilmektedir, vazgeçilmektedir. Fakat Türkiye’nin çıkarları söz konusu olduğunda hiçbir direniş, hiçbir ısrar olmamaktadır. Bu şudur: Ne pahasına olursa olsun Türkiye, Avrupa Birliği’ne girecek anlayışıdır. Siz eğer bu zihniyette olursanız, işte o zaman sizi o zenginler köşkünün bahçesindeki bir kulübeye böyle koyarlar işte. Türkiye’nin AB’ye girip de avantajlardan faydalanması hikayedir. Böyle bir şey söz konusuda değildir, olamayacaktır. Türkiye’yi bu noktaya getirenler suçludur."

*** *** ***
Sarayda krallar gibi ağırlandı!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, İngiltere’nin başkenti Londra’nın finans merkezinden sorumlu temsilcisi Lord City Belediye Başkanı’nın onurlarına verdiği resmi akşam yemeğine atıldı. Görkemli ve tarihi Guildhall Belediye Sarayı’nda yaklaşık 700 kişinin katıldığı akşam yemeğine, Lord City Belediye Başkanı Alderman David Wootton ve eşi ev sahipliği yaptı. Gül ve eşinin tören alanına araçla girişinin ardından, İstiklal Marşı kraliyet bandosu tarafından çalındı.

Tören komutanı Cumhurbaşkanını Türkçe olarak tören kıtasını denetlemeye davet ederek, “Topçu bölüğü şeref kıtası, teftişe hazırdır komutanım” dedi. Gül daha sonra tören kıtasını denetledi ve şeref defterini imzaladı. Cumhurbaşkanı Gül’ün ve eşinin tarihi yemek salonuna girişleri ise görkemli oldu. Yaklaşık 700 kişinin ritmik bir şekilde alkış tutmasıyla yemek salonuna Lord City Belediye Başkanı ile birlikte giren Gül çifti, kendilerine ayrılan yere oturdu. Yemek öncesinde Guildhall Müzik ve Drama Okulu öğrencileri İtalyan besteci Luigi Arditi’nin Osmanlı Sultanı Abdülaziz’in İngiltere ziyareti vesilesiyle bestelediği “Sultan’a Övgü” eserini seslendirdi.

*** *** ***
Stratejik ortaklık!
Yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Osmanlı Sultanı Abdülaziz’in 1867 yılında Londra’ya yaptığı resmi ziyarette Guildhall’da bulunduğunu belirterek, “Bu ziyaret kötü hava koşulları dışında harika geçmişti. Hava koşulları o zamandan bu yana çok değişmedi ama ilişkilerimiz ortak ilgi alanlarımız çerçevesinde güçlendi ve gelişti” diye konuştu. Türkiye ile İngiltere arasındaki stratejik ortaklığı vurgulayan Gül, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari bağlara değindi.

*** *** ***
Savaş gemisini gezdi!
Gül, İngiltere’nin güneyindeki liman kenti Portsmouth’ta bulunan deniz üssünde iki savaş gemisini gezdi. HMS Dauntless gemisinde Gemi Komutanı Will Warrender tarafından karşılanan Gül, geminin özellikleri hakkında bilgi aldı. Geminin İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetlerine 2010 yılında katıldığı ve sınıfınınen gelişmiş modeli olduğu belirtildi. Daha sonra 1759 yılında inşa edilen ve 1805 yılında Fransız ve İspanyol donanmalarına karşı kazanılan Trafalgar Muharebesi ile ün yaptığı kaydedilen HMS Victory savaş gemisine geçen Gül, gemi hakkında bilgi aldıktan sonra öğle yemeği yedi.

*** *** ***
Türkiye’nin rolünü tartıştılar!
Londra’nın finans merkezinden sorumlu temsilcisi Lord City Belediye Başkanı Alderman David Wootton, “Türkiye’nin, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yeni gelişmekte olan demokrasiler için oynadığı kritik rolü takdirle karşılıyoruz” dedi. Wootton, Türkiye ile İngiltere’nin büyük bir tarihin yanı sıra büyük bir geleceği de paylaştığını kaydetti. 1867 yılında Osmanlı Sultanı Abdülaziz’in Guildhall’da resmi yemeğe katıldığını vurgulayan Wootton, kadehini Cumhurbaşkanı Gül’e kaldırdı. Konuşmalardan önce tarihi salonun iki ucunda bulunan trompetlerin çalınmasının ardından İstiklal Marşı ve İngiltere milli marşı çalındı.

*** *** ***
İngiliz ilgisi rozete yansıdı!
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının yurt dışı okul masraflarını karşılayan işadamı Remzi Gür, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İngiltere ziyaretinde de ön plana çıktı. Gül için Londra Heathrow Havalimanına’da düzenlenen karşılama törenine katılan Remzi Gür, yakasına taktığı Türk ve İngiliz bayraklı rozetle dikkat çekti. Gür, Londra Yunus Emre Kültür Merkezi’nde kendi koleksiyonunda bulunan “Mucibince Amel Oluna Remzi Gür Koleksiyonundan Padişah Fermanları ve Beratlar” adlı sergi düzenledi.

*** *** ***
Gür, Serginin açılışını da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte yaptı! Davutoğlu, “Fermanlar güçlü bir siyasi iradenin güzel bir edebi lafızla estetik bir şekilde kağıda dökülmüş vesikalarıdır” dedi. Davutoğlu, Gül’ün ziyareti dolayısıyla Kraliçe II. Elizabeth’in Buckingham Sarayı’nda sergi açtırdığını ve bu sergide Sultan 3. Murad’ın dönemin kraliçesi Elizabeth’e gönderdiği bir fermanın bulunduğunu da vurguladı. Fermanda 3. Murad’ın İngiltere’yi ‘dost ülke’ olarak nitelendirdiğine dikkat çeken Dışişleri Bakanı, “O günden bugüne Türkiye ile İngiltere arasında bir diplomatik ilişki söz konusu” diye konuştu.

Yeniçağ - 24 Kasım 2011

Fotoğrafları görmek için tıklayınız!
Kıymet Nadir BİNDEBİR - Mistır Abdül ve 'öldüren topuklar'!

Son Yazılar