Mustafa Kemal Atatürk tarafından İstiklal harbi’nden hemen sonra İstiklal Harbi sırasında Hindistan müslümanlarının yolladığı paralarla ülkemizin milli kalkınmasını sağlamak amacı ile kurulan İş Bankası 85. kuruluş yıl dönümünü kutlamak amacı ile bir reklam kampanyası düzenledi. Bu kampanya sırasında değişik basın yayın organlarında bankanın reklamları çıkmaya başladı.

Bu yayın organlarından bir tanesi de varlığını Türkiye Cumhuriyeti’nin Atatürk tarafından ortaya konulan kuruluş felsefesini tasfiye etmeye adamış olan Taraf gazetesi. Taraf gazetesi tarafını seçmiş bir gazete. Taraf’ın seçtiği taraf, Atatürk değil, Türk milleti değil, İstiklal Harbi değil, Türk Ordusu değil. Aksine Taraf bunların karşısındaki taraf. Taraf, Ermenilerin yanında, Taraf, PKK’nın yanında.

Atatürk’ün mirası olan İş Bankası işte böyle bir gazeteye ilan veriyor. Herhalde bunu Roj Tv ve PKK’nın gazetesi Welad’a verilecek İş Bankası reklamları izleyecek. Her bankanın temelinde sermaye vardır. Ancak İş Bankası’nın temelinde İstiklal Harbi’nde dökülen kanlar vardır. İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince Türk milletine, Atatürk’e, Türk Ordusuna karşı suçludur. Eğer bu reklam Özince’nin haberi olmadan verildi ise verenler hakkında soruşturma açılmalı ve gereken yapılmalıdır.

Mehmet ATAKAN, 27 Ağustos 2009

Son Yazılar