mevzubahis_vatan_ise_gerisi

Holding ve Yandaş Basında Milyonluk Yürüyüşe Sansür!

Önceki gece İstanbul Kadıköy‘deki eyleme katılan yurttaşlarımız, ertesi günün gazetelerini açıp okuyunca çok şaşırmış olmalılar.

Milyon civarında olduğu tahmin edilen dev bir yürüyüş, nasıl olur da tek satır haber olmaz?

Ortalama kanaat, medyanın gerçekleri hükümet korkusuyla yazamadığı yönünde.

Elbette burada “sermaye bakımından hükümet kontrolünde olmayan” medyadan söz etmiyoruz. Nedir geriye kalan? Büyük sermayenin basını.

Bir hatırlatmayla sürdürelim. Dünkü Aydınlık’ta arkadaşımız Ruhsar Şenoğlu‘nun haberinde okudunuz. TÜSİAD’ın Görüş Dergisi, Suriye’ye saldırı konusunda Ahmet Davutoğlu’ndan daha hevesli.

Biraz geriye gidiyoruz. Ergenekon tertibinin Zaman ve Yeni Şafak‘tan başladığını mı sanıyorsunuz? Yanlış. Danıştay suikastının hemen ertesinde Milliyet ve Radikal’den başladı.

Ya Anayasa? Bugün AKP iktidarının yapmak istediği tüm değişiklik, aslında TÜSİAD’ın 20 yıldır söylediğidir. “Bölücü anayasa”nın mimarı Amerikancı büyük sermeyedir.

Özelleştirme, iş güvencesinin kaldırılması gibi konularda var olan sıkı mutabakatı da ekleyin.

Laiklik aralarında sorun mu? Eğer halkın egemenliği değil de göbeği açık dolaşma özgürlüğüyse laiklik, o da kayıkçı kavgası oluyor.

Ve son bir gerçek: En “büyükler” 10 yıllık AKP iktidarında varlıklarını ikiye katladılar. Bu kadar hızlı büyümenin tarihimizde benzeri yok. Onlar azmanlaşırken, ezici çoğunluk yoksullaştı.

Niye sansür var, anlaşılmıyor mu?

Aydınlık Başyazı - 31 Ekim 2011

Son Yazılar