bursa_29ekim_genclik_gorev_basinda1

Hangi Çılgın Cumhuriyet Bayramı Kutlamalarını yasaklarmış saşarım! Ben Mustafa Kemal'im!

Edirne büyük bir coşkuyla Cumhuriyetine sahip çıktı!

AKP İktidarının Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını iptal ettiğini duyurmasının ardından hem bu olaya tepki göstermek hem de Cumhuriyet Bayramımızı kutlamak üzere sabah saatlerine alınan yürüyüşe Edirneliler yoğun ilgi gösterdi.

edirne_29ekim_genclik_gorev_basinda4

Edirne'de Şükrüpaşa İ.Ö.O. önünden başlayan 'Cumhuriyet Yürüyüşü'ne yaklaşık 3000 kişi katıldı. TGB'ninde aralarında bulunduğu birçok demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin Türk Bayraklarıyla katıldığı yürüyüşte 'Cumhuriyet Bilhassa, Kimsesizlerin Kimsesidir' pankartı ilgi çekti. Edirne CHP Milletvekili Recep Gürkan'ında katıldığı yürüyüşte Onuncu Yıl Marşı ve Gençlik Marşı söylendi.

edirne_29ekim_genclik_gorev_basinda3

'Atatürk Gençliği Görev Başında', 'Gençlik Vatan Savunmasında', 'Cumhuriyet Devrimi Kazanacak', 'Ya İstiklal Ya Ölüm Tam Bağımsız Türkiye', 'Mustafa Kemalin Askerleriyiz' ve 'Edirne Halkı Bayramını Kutluyor' gibi sloganlar eşliğinde Şaraçlar Caddesindeki Atatürk büstüne gelen kalabalık; saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından büyük bir coşkuyla dağıldı.

TGB - 29 Ekim 2011
http://www.tgb.gen.tr/

*** *** *** *** *** ****

ankara_29ekim_genclik_gorev_basinda4

Ankara'da binlerce yurttaş Cumhuriyet için yürüdü!

AKP'nin 29 Ekim kutlamalarını iptal etmesi ters tepti. Tüm yurtta olduğu gibi Ankara'da da binlerce yurttaş alanlara çıktı. Binlerce Ankaralı TGB kortejiyle birlikte yürüdü.

Yüksel caddesinde biraraya gelen TGB'liler halkın yoğun katılımıyla büyük bir kalabalık oluşturdu. Burada basın açıklaması yapan TGB Ankara il başkanı Osman Erbil özetle şunları söyledi:

Cumhuriyet'i yaşatacağız!

Bildiğiniz gibi dün yayınlanan Tayyip Erdoğan genelgesiyle yurt çapındaki Cumhuriyet kutlamaları iptal edildi. 29 Ekim kutlamalarının iptali duyulmuş görülmüş şey değildir. Yeni bir mafya-gladyo-tarikat operasyonuyla karşı karşıyayız. Boşuna mafya-gladyo-tarikat diktatörlüğü demiyouz.

Şimdi bu mafya-gladyo-tarikat iktidarı, Van depremini bahane ederek, sıranın Kemalist devrimin simgelerine, devrimin bayramlarına geldiğini göstermek istiyor.

Cumhuriyet resepsiyonun iptali, Abdullah Gül'ün deprem mateminin dışa vurumu değildir, devletin en üst makamından 29 Ekim'e konulan bir yasaklamadır.


Kabul etmiyoruz!

Türk Milletine 29 Ekim'i yasaklayacak bir güç henüz doğmadı! İşte geldik, kutluyoruz, varsa gücünüz 29 Ekim yasağını çiğnedik diye yargılayın bizi.

Bu ülkedeki her bir kurumun altını da oysalar, Cumhuriyet'ten geriye bir enkaz da bıraksalar, Cumhuriyet'in yetiştirdiği kuşakların yani bizlerin devrimciliğine dokunamazlar. Varsınlar ellerindeki barut tükenene kadar Cumhuriyet'e ateş etmeye devam etsinler , Cumhuriyet'i devrimci temeller üzerinde yeniden inşa edecek iradeyi milim dahi sarsamazlar.

TGB olarak Cumhuriyet yıkıcısı AKP'den hesap sormaya, devrimin gençlikten beklediği mücadeleyi vermeye söz veriyoruz.

ankara_29ekim_genclik_gorev_basinda6

Yaşasın Cumhuriyet!

Basın açıklamasının ardından sloganlarla yürüyüşe geçen TGB'liler Güvenpark'ta toplanan yurttaşlarla biraraya gelerek meşalelerle Ulus'ta bulunan ilk Meclis binasına yürüdüler.

Yürüyüş boyunca slogan atan TGB'lilere halk alkışlarla destek verdi. Giderek büyüyen kortej ilk Meclis'in önüne vardığında binleri buldu. Meclis önünde terör eylemleri sonucu şehit olan askerlerimiz ve Van'daki depremde hayatını kaybeden yurttaşlar anısına saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu ardından okunan İstiklal Marşı sonrası vatandaşlar TGB kortejiyle birlikte TGB Genel Merkezi'ne yürüdü. TGB'de gerçekleşen eylem değerlendirmesinin ardından pek çok genç TGB'ye üye oldu.

TGB Ankara -
29 Ekim 2011
http://www.tgb.gen.tr/

*** *** *** *** *** ****

bursa_29ekim_genclik_gorev_basinda2

TGB Bursa'dan Cumhuriyet yürüyüşü!

Türkiye Gençlik Birliği Bursa Şubesi'nin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için düzenlediği "Gençlik Yürüyüşü" yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Tgb Bursa şubesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda yüzlerce gencin katılımıyla büyük bir yürüyüşe imza attı. Görükle'de başlayan yürüyüşte gençler "Atatürk Gençliği Görev Başında" sloganları atarken Tgb Liseli, gruba davullarıyla eşlik etti.

Türkiye Gençlik Birliği Bursa şubesi başkanı Dilara Gezgez yaptığı basın açıklamasında Cumhuriyet'e sahip çıktıklarını belirtirken sözlerine şöyle devam etti: "Bir 29 Ekim daha geldi. Fakat bu yıl biraz farklı, aslında her geçen yıl biraz daha hırpalanarak geliyor. 88 yılın sonunda Van'a çadır gönderemeyen bir Cumhuriyet'le karşı karşıyayız. 63 tane öğretmenini, güvenli bir barınma olanı sağlayamadığı için mezara koyan bir Cumhuriyetimiz var artık. Bu Cumhuriyetimiz artık Mustafa Kemal'in kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyet değil, halkçı ve devletçi Cumhuriyet değil. Bu Cumhuriyet onların deyimiyle yeni Cumhuriyet" dedi. Nilüfer Belediyesi'nin Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda düzenlediği Cumhuriyet yürüyüşüne de katılan Tgb Bursa, Atatürk'ün ilkelerine sahip çıktığını herkese duyurdu.

TGB Bursa -
29 Ekim 2011
http://www.tgb.gen.tr/

*** *** *** *** *** ****

Cumhuriyet’in ilanının 88. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul Bağdat Caddesi’nde ’Cumhuriyet Yürüyüşü’ düzenlendi. Yürüyüşe yüz binlerce kişi katıldı.


Kadıköy Belediyesi'nin öncülüğünde geleneksel hale gelen yürüyüşe, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ayten Kayalıoğlu, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Bağdat Caddesi Suadiye ışıklardan başlayan yürüyüşte, ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve Hakkari Çukurca'da şehit düşen 24 askerin fotoğrafları bulunan vatandaşlar, "Şehitlerimizi ve depremi unutmayacağız", "Ben kimim, kainatın efendisinin övdüğü, 25 devlet, 16 imparatorluk kurmuş, korkudan binlerce kilometre duvar ördürmüş, çağ kapatıp çağ açmış, Çanakkale'de destanlar yazmışların torunuyum" yazılı pankartlar taşıdı.

Yürüyüşün başladığı Suadiye ışıklarda cadde üzerine kurulan dev ekranda, Atatürk'ün hayatından kesitlerin yer aldığı sinevizyon gösterisi, marşlar eşliğinde yapıldı.

Vatandaşlar, yürüyüş sırasında "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" ve "Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz" sloganları attı.

Yürüyüş, Göztepe ışıklarda son bulurken, burada, Atatürk ve silah arkadaşları, şehitler ve Van depreminde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

CUMHURİYETE BAĞLILIK ANDI OKUNDU!

Burada bir konuşma yapan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, bugünün, 88 yıllık Cumhuriyet'e sahip çıkma, birlik, tek yürek, tek ses olma günü olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bu birlikteliğin fotoğrafını en doğru verebileceğimiz en önemli ulusal bayramımızda tek ses olmak yerine yapılan bütün iptal çağrılarına rağmen inadına buradayız. Ancak bugün kalbi Cumhuriyet ile atan ve aramızda olmayanlar var.Hayatının baharında vatan topraklarını kanıyla sulayan henüz 20-21 yaşlarındaki genç şehidim; kalbimizdesin, içimizdesin. Kanın kanımdır, canın canımdır. Van depreminde kaybettiklerimiz, genç yaşında doğudaki kardeşine eğitim veren genç öğretmenlerimiz, sizler bizim bayraklarımızsınız."

Vatandaşlar, Cumhuriyet'e Bağlılık Andı'nı, Selami Öztürk'ün ardından hepbir ağızdan tekrarladı.

Cumhuriyet Yürüyüşü, Hakkari Çukurca'da şehit edilen 24 askerin isimlerinin tek tek okunması ve katılımcıların hep bir ağızdan "burada" diye bağırmasının ardından sona erdi. Bu arada, yürüyüşe katılan motosikletli bir grup, vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı.

memlekette_cumhuriyet_bayrami29ekim2011_kutlamalari1

memlekette_cumhuriyet_bayrami29ekim2011_kutlamalari2

memlekette_cumhuriyet_bayrami29ekim2011_kutlamalari3

memlekette_cumhuriyet_bayrami29ekim2011_kutlamalari4

http://www.tgb.gen.tr/

*** *** *** *** *** ****

İzmirde_29ekim_coskusu4

İZMİR'DE BİNLER SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Cumhuriyet Bayramı'nın 88. yıldönümü etkinliklerinin hükümet tarafından iptal edilmesi kararının ardından sosyal paylaşım sitelerinde çağrılar yapan İzmirliler ile bazı sendikaların üyeleri, Gündoğdu Meydanı'nda bir araya geldi. CHP Milletvekili Musa Çam ve Mustafa Moroğlu'nun da aralarında bulunduğu binlerce kişi, Gündoğdu Meydanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.

İzmirde_29ekim_coskusu9

Motosikletli ve bisikletli vatandaşların da destek verdiği grup, yürüyüş sırasında, "Cumhuriyet Bayramı Engellenemez" şeklinde sloganlar attı.

İzmirde_29ekim_coskusu8

Burada konuşma yapan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu hükümetin aldığı kararı eleştirerek, "Türk halkı nerede yas tutacağını, nerede coşkuyla bir araya geleceğini çok iyi bilir. Cumhuriyet Bayramı etkinliklerininin bir eğlence olarak görülmesi son derece yanlıştır" şeklinde konuştu.

İzmirde_29ekim_coskusu5

Daha sonra şehitler ve Van depreminde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunan kalabalık hep bir ağızdan İstiklal Marşı'nı okudu. Cumhuriyet Meydanı'nda Konak Meydanı'na kadar yürüye kalabalık daha sonra dağıldı.

MANİSA'DA 1500 KİŞİ YÜRÜDÜ

CHP Manisa il yönetimi, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileriyle birlikte yürüyüş yaptı. Manisa Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 1500 kişi, ellerinde Türk Bayraklarıyla ve ?Cumhuriyet Bayramı Engellenemez' sloganı atarak Doğu Caddesi üzerinden Ulupark'a kadar yürüdü. Yürüyüşe CHP Manisa Milletvekilleri Hasan Ören, Özgür Özel de katıldı. Doğu Caddesi üzerindeki korteje, Manisalılar da evlerinin balkonlarından ve işyerlerinden bayrak sallayarak destek verdi. Manisa'daki korteje vatandaş destek verdi

MUĞLA'DA AKŞAM KUTLANDI

Muğla Belediyesi de, dün saat 19.00'da Cumhuriyet Yürüyüşü düzenledi. Akşam saat 19.00'da Cumhuriyet Meydanında toplanan vatandaşlar İstiklal Marşı ve Saygı Duruşunun ardından, kent içindeki Şehitliğe kadar ellerinde Türk Bayraklarıyla yürüdüler. Muğla Belediyesince düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşüne Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP'li Milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Belediye tarafından yürüyüş sırasında da etkinliğe katkılan vatandaşlara Türk Bayrakları dağıtıldı. Soğuk havaya rağmen, kent merkezi çıkışında bulunan şehitliğe kadar yürüyen vatandaşlar, Belediye tarafından tahsis edilen otobüslere binerek kent merkezine geri geldiler. Çanakkale, Denizli ve Uşak'ta da kent merkezlerinde toplanan yüzlerce vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet yürüyüşü gerçekleştirdi.

Son Yazılar