WC AzeriDerhal istifa edin!..

AKP iktidarı, Bursa’da oynanan Türkiye-Ermenistan maçındaki bayrak skandalından sıyrılmaya çalışıyor. Vali Şahabettin Harput, Azerbaycan bayrağını, üzerinde “WC bay-bayan” yazılı kutuya atılmasıyla ilgili olarak bir polise işten el çektirildiğini açıkladı. Buna tepki gösteren CHP Milletvekili Ahmet Ersin, Vali Harput, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun derhal istifa etmesini istedi.

Bakan Davutoğlu gazetecileri yanılttı
BAKÜ ziyareti sırasında Azerbaycan yönetimini ikna edemeyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye dönerken beraberindeki seçilmiş gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’de üzerinde ay-yıldız bulunan bayrağı polise emir verseniz bile çöpe attıramazsınız. Birisi hem onu yazıyor, hem o çöp kutusunu yapıyor, hem de bu resmi çekiyor, burada provokasyon var” demişti!

Faturayı polise kestiler

Türkiye-Ermenistan maçı öncesinde yaşanan bayrak rezaletinde fatura 3 polise kesildi. Göstermelik cezayı eleştiren muhalefet, Bursa Valisi Harput’u ve İçişleri Bakanı Atalay’ı istifaya çağırdı.

14 Ekim’de Bursa Atatürk Stadı’nda oynanan Türkiye-Ermenistan maçında Azerbaycan bayrağının yasaklanmasının ardından yaşanan rezalete ilişkin ilginç bir gelişme yaşandı. Perşembe günü skandala ilişkin nota veren Azerbaycan’a gidip “Provokasyon olduğunu tahkik ettik. Sorulumluları bulup cezandıracağız” sözünü veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarından 2 gün sonra fatura 3 polis memuruna  kesildi.

Araştırma sonuçlanmış

Konuya ilişkin açıklamayı, maçtan birkaç gün evvel  “önce bayrak yasağı koyan, ardından tepkiler üzerine geri adım atan’Bursa Valisi Şahabettin Harput yaptı. Makamında basın toplantısı düzenleyen Harput, maçın oynandığı Atatürk Stadı’nın giriş dış koridorundaki kontrol ve aramalar sırasında, bazı Azerbaycan bayraklarının basında yer alan hoş olmayan görüntüleriyle ilgili başlattıkları araştırma ve inceleme çalışmalarının sonuçlandirildiğini ifade etti. Polisin kendi kaydettiği kamera görüntüleri, haberin yer aldığı 10 ulusal ve 3 yerel televizyon kanalında yer alan görüntüler ile yerel ve ulusal basında çıkan fotoğraf ve haberlerin incelendiğini ifade eden Harput, şöyle konuştu: ”Güvenlik mensuplarıyla ilgili olarak, stat kapısındaki dış kontrol sırasında Azerbaycan bayraklarının düzenli şekilde uygun kutulara konulması ve böylece muhtemel bir kısım istismarların da engellenmesi konusunda gerekli duyarlılığı, dikkat ve ihtimamı göstermede kusurlu oldukları kanaatiyle 1 amir, 2 polis memuru hakkında disiplin soruşturması açılmış, bunlardan 1 polis memuru işten el çektirilmiştir.

Konu savcılığa intikal ettirildi
Vali Harput, şöyle devam etti: “Azerbaycan bayraklarına karşı 3. şahısların sergiledikleri ve böylece hem Azerbaycan bayraklarını rencide edici görüntülere yol açtıkları hem de görev yapan personele müdahale ederek bir kısım tahrik ve kargaşaya sebebiyet verdikleri gerçekçesiyle görsel medyada yer alan görüntüler, çözüm tutanaklarıyla birlikte Bursa Emniyet Müdürlüğünce gereği yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılığına gönderilmiştir. Konu Savcılık tarafından incelenmektedir.”

Hepsi istifa etmeli Polis değil hükümet suçlu

Bursa’daki bayrak skandalına ilişkin 3 polisin açığa alınması muhalefeti tatmin etmedi.  CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, maça Azerbaycan bayrağının alınmamasının bir hükümet politikası olduğunu ifade ederek, “ Eğer Azerbaycan bayrağı çöpten çıkıyor ve bunun da bir diplomatik kusur olarak algılanması söz konusu oluyorsa o zaman polis memurunun görevden el çektirilmesi yetmez. O zaman Başbakan ve Bakanlıktan başlayan zincirleme istifaların söz konusu olması gerekir” dedi. Maçtan önce karşılaşmaya gelen seyircilerin üstünün aranmasının Emniyet Müdürü’nün inisiyatifinde olmadığını kaydeden Ersin, “ Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan maça geldiği için hükümet ona adeta bir jest yaparak Azerbaycan bayraklarını maça almadı. Sonuçta bayraklar çöpten çıktı. Burada bu kararı uygulayanların suçu yok. O zaman sorumluları baştan itibaren aramak gerekir” diye konuştu.

Gensoruluk bir konu
CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun ise, Azerbaycan bayrağının çöpten çıkmasının ve maça bayrak alınmamasının kabul edilebilir bir tutum olmadığını belirterek şunları söyledi: “ Burada tam bir gensoruluk durum söz konusu. Bir polisi açığa almakla olay kapanmaz. Başta Başbakan ve İçişleri Bakanı olmak üzere Vali ve ilin bürokratlarının istifası gerekir. Azerbaycan elbette ki bu duruma tepki gösterir. Bir de biz 1 millet iki devlettik. Şimdi bunu da unutuyoruz. Atatürk İzmir’de Yunanlılar denize döküldükten sonra Yunan bayrağını ayaklarının altına serdiklerinde bir başka ülkenin bayrağına asla basamayız, bu bize yakışmaz diyerek duruma tepki göstermişti. Şimdi biz kardeş ülkemizin bayrağına adeta saygısızlık gösteriyoruz. Atatürk’ün kurduğu bir Cumhuriyette bu davranış kabul edilemez. Bu tam anlamıyla bir gensoruluk meseledir. Hükümet büyük bir sorumluluk altındadır.”

“Emir versen atmazlar”
Hafta içi Bakü’ye gidererek Azerbaycan yönetimini rahatlatmaya çalışan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, olayın provokasyon olduğunu iddia etmişti. Azerbaycan Dışişleri Bakanı’na sorumluları bulma sözü veren Davutoğlu “Türkiye’de üzerinde ay-yıldız bulunan bayrağı polise emir verseniz bile çöpe attıramazsınız. Biz bunu tahkik ettiriyoruz. Türkiye’de hiçbir çöp kutusunun üzerine WC yazılmaz. Birisi hem onu yazıyor, hem o çöp kutusu yapıyor, hem de bu resmi çekiyor, burada provokasyon var” demişti.

Salim YAVAŞOĞLU - 24/10/2009 - Yeniçağ Gazetesi

Son Yazılar