s3

Silivri Nöbetinde 44 Gün!

Silivri Cezaevi önündeki "Özel Görevli Mahkemeler Kaldırılsın" nöbeti tam kırkıncı gününde. Türkiye'de ilk kez bir cezaevi kapısına 6 metre uzaklıkta sürdürülen eylem; yağmura, rüzgara ve soğuğa karşı devam ediyor. Ergenekon ve Balyoz davalarından tutuklu yurtseverler serbest bırakılana dek süreceği bildirilen çadır nöbeti, gece gündüz nöbet tutan yurttaşların deyişiyle tam bir "vatan nöbeti". İşte bu vatan nöbetinden Ulusal Kanal kameralarına yansıyan görüntülerle 44 gün ...


9 Eylül sabahı ilk sesler duyuldu.

Bini aşkın kişinin biraraya geldiği mitingle başlayan eyleme yurdun dört bir yanından yurttaşlar geldi.

Silivri'de nöbet tutan yurttaşların o günden bu yana ziyaretçisi eksik olmadı. Yazarlar, müzisyenler, ressamlar, bilim adamları, tarihçiler, siyasi parti üye ve temsilcileri... Hatta milletvekilleri... CHP'li 23 milletvekili 19 Eylül günü önce Silivri Cezaevi önünde nöbet tutan yurttaşları ziyaret edenlerden... CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bir adım öteye gidip o geceyi yurttaşlarla birlikte nöbette geçirdi. Sabah 3'e kadar nöbet bile tuttu.

44 gündür sıcakta soğukta, yağmurda rüzgarda çadırdalar. Peki çadırda hayat nasıl geçiyor?

Sabah 7'de başlayan gün, kahvaltı ve ardından mıntıka temizliğiyle ilerliyor. Kahvaltı sofrası, hem yeni güne hazırlık hem de dostlarla sohbet demek.

Ziyaretçiler gelmeden çadırlarda temizlik yapılıp, yatak yorgan havalandırılıyor. Gündemden uzak kalmamak için gazete okunup ana başlıklar tartışılıyor.

Gün; öğle yemeği ve ziyarete gelen konukları nöbet hakkında bilgilendirmeyle geçiyor.

Gün batımında bu kez akşam yemeği için sıraya geçiliyor. Önceleri ekmek arası peynir domatesle geçiştirilen bu öğün, sonradan ziyaretçilerin evde yapıp getirdiği çorba, sulu yemek, pilav üçlüsünden oluşan sofralara dönüştü.

Saat 19 olduğunda önce akşam haberleri izleniyor. Ardından ozanların türküleri eşliğinde halaylarla ve nöbetle geçen saatler... Türküler, tel örgülerin ayırdığı yurttaşlar ve cezaevindeki yurtseverleri birleştirdi. Koğuşlara dek ulaşan seslere içerden mektuplarla yanıt geldi.

Önce kapalı yemekhane olarak kullanılabilecek bir çadır kuruldu. Ardından yatılan çadırların etraflarına hendekler kazılıp, zemine beton döküldü.

6 Ekim'de Silivri ve Hasdal'daki tüm yurtseverler adına çam fidanları dikildi. Tam 300 fidan, bugünlere tanıklık etsin diye can suyu aldı.

Silivri'de hava giderek soğuyor. Onlarsa her şeye karşı vatan nöbetine devam etmekte kararlı. Hazırlıkları da bu yönde.

Ulusal Kanal - 24 Ekim 2011

Son Yazılar