cukurca_24_sehit_19ekim2011

Çukurca'da PKK saldırdı : 26 şehit, 22 yaralı!

Hakkari'nin Çukurca İlçesi merkezindeki güvenlik birimleriyle sınırdaki askeri birliğe PKK'lı teröristler ağır silahlarla eş zamanlı saldırı düzenledi. Çıkan çatışmada 26 asker şehit oldu, 22 asker yaralandı.


PKK'lı kalabalık terörist grupları saat 01.00'den itibaren Çukurca ilçe merkezindeki polis ve jandarma birimleriyle, ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Kekliktepe bölgesindeki askeri birliğe ağır silahlarla saldırdı. Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışma aralıklarla sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Hakkari başta olmak üzere çevredeki birliklerden Çukurca'ya takviye gönderildi.

Kekliktepe'deki askeri birliğe yönelik PKK saldırısında ilk bilgilere göre 26 askerin şehit düştüğü ve 22 askerin yaralandığı bilgisi geldi.

ÇUKURCA'DA ÇATIŞMA SÜRÜYOR

Çukurca'da  ilçe merkezinde PKK lı teröristlerin askeri birliklerle emniyet müdürlüğüne düzenlediği eş zamanlı saldırının ardından çıkan çatışma Kazanvadisi Haskel Dağı bölgesinde sürüyor. Heronların tespit ettiği  PKK'lı teröristlerin geçiş güzergahlarına kobralar bomba yağdırıyor.

DHA - 19 Ekim 2011

***********************************************

En Kanlı 4. Saldırı

PKK, Hakkari'nin Çukurca İlçesi Kekliktepe bölgesinde çok sayıda askeri noktaya eş zamanlı saldırı düzenledi. Ağır silahlarla gerçekleştirilen saldırıda Astsubay İbrahim Geçer, Üsteğmen Murat Bek ile birlikte 26 asker şehit oldu, 22 asker yaralandı.

PKK'lılar, Hakkari'nin Çukurca İlçe merkezindeki polis ve jandarma birimleri ile, ilçe merkezine 15 kilometre uzaktaki Kekliktepe bölgesindeki birliğe saldırdı.

Gece 1'de başlayan çatışmalar iki ayrı bölgede, Yüksekova ve Çukurca'da yoğunlaştı. Çatışmalar sabah 5'e kadar sürdü. Çukurca bölgesinde aynı anda 8 ayrı hedefe saldırı düzenlendiği ifade ediliyor.

Kekliktepe’de 21, ilçe merkezinde de 3 asker şehit düştü. Şehit sayısı 26’e çıkarken, saldırı en çok şehit verdiğimiz dördüncü saldırı olarak kayıtlara geçti.

Şehitlerden 2'sinin Konya nüfusuna kayıtlı Astsubay Kıdemli Başçavuş İbrahim Geçer ve Yozgatlı Üsteğmen Murat Bek olduğu öğrenildi.

Saldırıya uğrayan askeri birliklerin çoğu sınıra yakın bölgelerde bulunuyor. PKK'lıların saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Irak'a kaçtığı ifade ediliyor.

Genelkurmay Başkanı ile Kuvvet Komutanları da bölgeye gitti.

Saldırının ardından Başbakan Erdoğan başkanlığında bir terör toplantısı yapıldı. Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Başbakanlık'a geldi. Toplantının ardından İçişleri Bakanı'nın bölgeye hareket etmesi bekleniyor.

Ulusal Kanal - 19 Ekim 2011

************************************

guzel_seyler_oldumu

"GÜZEL ŞEYLER" OLDU MU?..

Türkiye bu sürece nasıl geldi? Bu soruya yanıt aramak için iki yıl geriye gidelim ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sürece katkı sağlayan mesajlarını inceleyelim.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 8 Mart 2009’da İran’a giderken, uçakta “Kürt sorunu konusunda güzel şeyler olacak” sözleriyle açılımın fişeğini ateşlemişti.

Gül’ün “tarihsel fırsat” olarak da nitelediği süreçte, bir yandan iktidar açılım adı altında tarihsel adımlar attı, diğer yandan PKK güçlü mevziler kazandı.

Abdullah Gül, Irak’a giderken de Irak’ın kuzeyi için sarf ettiği “Kürdistan” ifadesi, Çek Cumhuriyeti’nden dönerken sarf ettiği “Kürt sorununda tarihi fırsat var” sözleri, Suriye’deyken de “Kürt sorunu, bugün çözülmezse ne zaman çözülecek” cümlesi, bütün süreci özetler nitelikte…

Ulusal Kanal - 19 Ekim 2011

Son Yazılar