aselsanASELSAN'da dördüncü mühendis 'intihar'ı

ASELSAN'da üst üste yaşanan şüpheli mühendis ölümlerinin ardından kurumdan ayrılarak askere giden Burhaneddin Volkan, nöbetteyken hayatını kaybetti. Volkan'ın ailesine, oğullarının "intihar ettiği" bildirildi.

ASELSAN’daki şüpheli mühendis ölümlerine bir yenisi daha eklendi. Son üç yıl içinde 3 çalışma arkadaşının tartışmalı ölümlerinin ardından kurumdan ayrılarak askere giden Burhaneddin Volkan'ın, 8 Ekim günü nöbet esnasında hayatını kaybettiği bildirildi. Askeri yetkililer Volkan’ın ailesine intihar ettiğini bildirdiler, ancak aile konunun aydınlatılmasını istiyor.


Yedek subay olarak askere alınan Burhaneddin Volkan, önce Tuzla Piyade Okulu, ardından Ankara Kızılay'daki Bando Okullar Komutanlığı'ndaki birliğine gönderildi. Volkan, asteğmen rütbesi ile gittiği birliğinde nöbet esnasında şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Askeri yetkililer ailesine Volkan'ın intihar ettiğini bildirdiler.

Bu açıklamayı kabul etmeyen baba Mahmud Volkan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı'na dilekçeyle başvurarak oğlunun ölümünün aydınlatılmasını istedi. Ancak savcılık ‘kovuşturmaya yer olmadığına' karar verdi. Askeri İdare Mahkemesi nezdinde karara itiraz eden aile, şimdi yargıdan gelecek son kararı bekliyor.

Genç mühendis Burhaneddin Volkan, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra ASELSAN'a mühendis olarak girmiş, kurumdaki ayrılana dek Komuta Kontrol ve Haberleşme Yazılım Mühendisliği - Uçak Komuta Kontrol Merkezi Bölümü’nde görev yapmıştı.

Burhaneddin Volkan’ın ölümü, Mayıs 2008’deki bir olayı akla getirdi. Tıpkı Volkan gibi askere gitmeden önce ASELSAN'da çalışmış olan ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu Zafer Oluk da, görev yaptığı İstanbul 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda trafoya bakım yaparken elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmişti. Oluk’un da ASELSAN’da kritik bir projede çalıştığı belirtilmişti.

ASELSAN’daki şüpheli ölümlerin ilki 7 Ağustos 2006 tarihinde gerçekleşmiş, Hüseyin Başbilen arabasında ölü bulunmuş ve otopsi raporu “intihar” şeklinde kayda geçmişti. 16 Ocak 2007’de Ali Ünsem Ünal arabasının içinde “tabanca ile intihar etmiş” halde, 26 Ocak 2007’de 7. kattaki evinin pencerisinden atlayarak “intihar eden” Evrim Yançeken ile ölümler 3’e ulaşmış, ODTÜ mezunu bu 3 mühendisin de ASELSAN'da gizli yürütülen silah projelerinde görev yapması dikkat çekmişti.

Kaynak : Habercek - 23 Ekim 2009
http://www.habercek.com/

Son Yazılar