kurecik_10binler_fuze_kalkanina_hayir

Çoban Ateşi Kürecik'te Yakıldı! Onbin Yurttaş Füze Kalkanına Hayır Dedi!

Malatya’nın Akçadağ İlçesi’ne bağlı Kürecik Bucağı’na kurulacağı açıklanan NATO Füze Savunma Kalkanı’nı protesto için 10 bin kişi tesisin kurulacağı bölgeye yürüyerek eylem yaptı.


Kürecikliler Derneği’nin organizesi ve aralarında İşçi Partisi ve CHP'nin de bulunduğu birçok siyasi parti ve derneğin destek verdiği protesto eylemine katılmak üzere yurttaşlar öğlen saatlerinde Kürecik’te buluştu.

Eyleme katılan her yaştan kadın- erkek binlerce kişi, ’Füze kalkanına hayır’ yazılı önlükler giydi.

Yürüyüşe, İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, İP Genel Sekreteri Osman Yılmaz, İP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Yurtçiçek, CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Mevlüt Aslanoğlu, Salih Fırat, Tufan Köse, Candan Yüceer, Hüseyin Aygün, Melda Onur, Mahmut Tanal, Durdu Özpolat, Gürkut Acar, Nurettin Demir, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve dernek temsilcileri de katıldı.

Karahan Geçidi yolunda toplanan binlerce kişi, ellerinde pankart ve Türk bayraklarıyla radarın kurulacağı Çarşak Tepesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada tertip komitesinin anonslarla alanda hiçbir bayrağın açılmamasını istemesi bazı vatandaşların tepkisini çekti. Başta İşçi Partisi, ADD, CKD ve TGB'liler olmak üzere eyleme katılan yurttaşlar, ellerinde Türk bayraklarının olduğunu ve bunu kimsenin yasaklayamayacağını söylediler. CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu’nun Türk Bayrağını alarak taşımasıyla yasaklama girişimi sona erdi.

Yaklaşık 3 kilometre süren yürüyüş sonrası kalabalık füze savunma kalkanının kurulacağı eski askeri üssünün önüne geldi. Burada yapılan konuşmaların ardından eylem sona erdi.

İşçi Partisi - 02 Ekim 2011

Son Yazılar