kurecik_mitingi_2011ekim02

Binler füze kalkanına karşı Kürecikte'ydi!

Türkiye’nin farklı kentlerinden yola çıkan Anti-emperyalistler Kürecik'te kurulması planlanan füze kalkanına karşı mitingde buluştu. Raddar üssü inşaatının hemen yanında gerçekleşen miting Kürecik Füze Kalkanına Hayır İnisiyatifi'nin çağrısı ile gerçekleşti.

K0

ESP, ÖDP, İP, EMEP, Halkevleri, Halk Cephesi, KESK ve çok sayıda kurumdan temsilci Türkiye'nin farklı kentlerinden mitinge katıldı. Mitingin ana gövdesini Kürecik'e bağlı köylerden gelen kadınlı, erkekli, genç, yaşlı kitle oluşturdu.

Kürtçe ve Türkçe sloganların birbirine karıştığı mitingde Kürecik halkı, üzerinde anti-emperyalist mücadelenin ve barış talebinin simgeleri haline gelen Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Sinan Cemgil ve Mazlum Doğan'ın resimlerini bulunduğu "Unutmadık, unutturmayacağız" yazılı pankart arkasında yürüdü.

15.15 Miting programı Kürecik halkından bir köylü kadının yaptığı konuşmayla sona erdi. Köylü kadın konuşmasını ve miting programını "Tayyip kurma boşuna, yıkacağız başına" sözleri ile sona erdi.

15.00 Miting programı ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut, TKP temsilcisi ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız'ın konuşmalarıyla devam etti.

14.30 Miting milletvekillerinin konuşmalarıyla sürüyor.

Blok vekili Levent Tüzel, CHP'li Durdu Özpolat ve Blok Hakkari vekili Adil Kurt birer konuşma yaptı. Kurt konuşmasında füze kalkanına onay veren AKP'yi eleştirdi. AKP Malatya milletvekilllerine seslenen Kurt "Eğer bir ar damarınız varsa o bugün çatlamıştır" dedi.14.00 Askeri üs inşaatının hemen yanında kurulan platformda yapılan konuşmalarla miting programı başladı. İlk konuşmayı Kürecik halkı, yöre dernekleri ve muhtarların oluşturduğu Kürecik Füze Kalkanına Hayır İnisiyatifi adına Hüseyin Hazar yaptı.

Hazar konuşmasında bölge insanına doğaya zarar verecek füze kalkanı üssüne karşı çıktıklarını belirtti. Kalkanın yol açacağı olası tahribatın sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu belirten Hazar, Malatyalıların halkların kardeşçe yaşayabilmesi için kalkana karşı olduğunu ifade etti. Hüseyin Hazar, kalkana onay veren AKP tarafından Türkiye'nin haksız savaşlara sokulduğunu, füze kalkanı projesinin bu haksız savaşların hazırlığı olduğunu ifade etti. Mitinge destek veren tüm kurumlara teşekkür etti.

Hazar'ın konuşmasının ardından mitinge katılarak destek veren CHP ve Blok vekillerinin adı okundu.

Miting programı yöre derneklerinin temsilcilerinin yaptığı konuşmalarla devam ediyor.

13.45 Mitinge katılan Malatya milletvekilleri kürsü programı başlamadan radar üssü inşaatının yapıldığı alanın giriş kapısına giderek içeri girmek istedi. İçeri alınmayan vekiller burada basına yaptıkları açıklamada halka danışılmadan, meclise bilgi verilmeksizin yapılan anşalma ile kurulacak radar üssüne alınmadıklarını, bu gizliliğin içeride halk aleyhine bir faaliyet yürütüldüğünün ispatı olduğunu belirtti.

13.30 Yürüyüş kolunun ön tarafı mitingin yapılacağı radar bölgesine ulaştı. Miting kürsüsü inşaat çalışmalarının sürdüğü tel örgülerle çevrili bölgenin hemen yanına kuruldu.

12.50 Köylerden ve şehir dışından gelmeye devam edenlerin katılımı ile sayıları on bine yaklaşan kalabalık radar üssünün inşa edildiği tepeye doğru ilerliyor. Kürtçe ve Türkçe barış sloganlarının birbirine karıştığı yürüyüş kolunu yol boyunca jandarmalar takip ediyor.

12.30 Mitinge katılan 5 binden fazla kişi iki koldan yürüyüşe başlayarak radar üssünün kurulacağı tepeye doğru ilerliyor. Mitinge bölge köylerden yoğun katılım olduğu görülüyor.

Yürüyüş kolunun en önünde Kürecik Halk İnisiyatifi pankartı yer alıyor. Kürtçe ve Türkçe "Füze kalkanı istemiyoruz" yazılı bu pankartın arkasında yürüyen köylüler Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Sinan Cemgil ve Mazlum Doğan'ın fotoğraflarını ve beraberinde "Unutmadık, unutturmayacağız" yazılı bir pankartı taşıyor. Geçmişte yaşanan savaşlar ve sivillere dönük katliamların fotoğrafları da bu kortejde yürüyenler tarafından taşınıyor.

Yürüyüş kolunda Kürecik halkının yanı sıra aralarında KESK, ESP, CHP, ÖDP, İP ,Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Halk Cephesi üyelerinin de bulunduğu çok sayıda katılımcı bulunuyor.

11.45 Buluşma noktasına gelen köylülerin üzerinde "Malatya Savaş Üssü Olmasın", "Füze kalkanına hayır" yazılı önlükler bulunuyor. Miting programı saat 14.00'de başlayacak. Mitinge Malatya'da bulunan siyasi partiler, kitle örgütleri dışında Türkiye'nin farklı kentlerinden de yaygın bir katılım bekleniyor. CHP ve Blok vekillerinden oluşan 20 kişilik bir milletvekili grubu da miting davetlileri arasında yer alıyor.

11.30 Kürecik’te füze kalkanının kurulacağı tepede inşaat çalışmalarının başladığı görülüyor. Miting bu tepenin hemen yanı başındaki Cemevi önünden başlayacak. Jandarmaların tepenin etrafında yığınak yaparak bu bölgeye geçişi engellediği görülüyor.

11.00 Kürecik’te mitingin başlayacağı Cemevi önünde kalabalık artıyor. Çevre köylerden gelen Kürecik halkı miting toplanma noktasına gelmeye başladı. Şehir dışından gelenler de Cemevi önünde beklemeye başladı.

10.00 Mitinge katılmak için İstanbul, Ankara, Çukurova ve çevre illerden gelen araçlar Kürecik’e ulaşmaya başladı.

 

k1

k2

k3

k4

k5

k6

Son Yazılar