kurecik_halki_direniyor

Kürecikliler Amerikan üssüne direniyor!

Malatya Kürecikliler, beldelerine kurulacak olan füze kalkanı kapsamındaki radar sistemine karşı ortak mücadele kararı aldı.


Kürecikliler ilk kitlesel eylemlerini 2 Ekim Pazar günü saat 13.00'te radar sisteminin kurulacağı Karahan Tepesi'ne yapacakları yürüyüşle gerçekleştirecekler.

Kürecikli yurttaşlar başta Malatya halkı olmak üzere bütün Türkiye'yi bu mücadeleye davet ediyor.

Siyasi partiler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri füze kalkanına karşı kitlesel mücadeleye hazırlanıyor.

Baki Selamlar - 23 Eylül 2011

************************************

Kürecikliler NATO radarını istemiyor!

NATO'nun füze kalkanı sistemi kapsamında Malatya'nın Kürecik Köyü'ne yapılması planlanan radar üssüyle ilgili tartışmalar sürerken, Kürecik sakinleri, sistemi köylerinde istemediklerini söylüyor.

Doğan Haber Ajansı, NATO füze kalkanı çerçevesinde kurulması planlanan radar sisteminin yerleştirileceği Malatya'nın Kürecik Köyü'ne giderek, köylülerle görüştü. Kürecikliler, hem insan sağlığını tehdit ettiği için hem de amacı "ABD ve İsrail'i korumak" olduğu için radar üssünü köylerinde istemediklerini söyledi.

Kürecik Köyü muhtarı Kemal Köroğlu köyde daha önce de bir ABD radarının olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sistem bildiğim kadarıyla insan sağlığını tehdit eden bir sistem. Daha önce bu radarların zararlarını gördük. Köylerde radarlardan dolayı tahmin ettiğimiz birçok kanserli hastaya rastlanıldı. Şu an büyük tepki var köy sakinlerinden."

Muhtar Köroğlu, ABD Büyükelçisi Ricciardione ile Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğu arasında imzalanan mutabakat metnini "televizyondan öğrendiklerini", radar üssü için Kürecik'in seçilmesini ise daha önceden de köyde ABD radarlarının olması olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Köroğlu, "Sistemin kurulacağı yer bölgeye hakim bir tepe. Son 1 yıldır buraya gelen-giden yok. Daha önceden havacı askerleri gidiyordu. Eskiden radarlar buradayken köylerde kanser vakaları görüldü. Birçok kişi kanserden hayatını kaybetti ve bu ölümleri buradaki radarlara bağlıyorduk" dedi.

Kürecik sakinleriyle de konuşan DHA muhabiri, köylülerin radarları istemediklerini, üssün yerleşim yerlerine çok yakın bir tepede konumda kurulacağını ve tepeye komşu 7 köyü tehdit edeceğini söylediler. Köylülerin belirttiğine göre üsse en uzak köy yalnızca 3 kilometre mesafede.

Bazı köylülerin ise üssün insan yaşamını tehdit etmesinin yanı sıra, Türkiye'nin izlediği siyaseti yanlış bulduklarını belirterek, "Bu füze kalkanı, başlı başına bir tehdittir. Bu ABD ve İsrail'in korunma sistemidir" dedi.

(soL - Haber Merkezi) - 15 Eylül 2011

Son Yazılar