hanefi-buyukersenHürriyet Gazetesi yazarı Tufan Türenç bugün önemli bir yazı yazdı. Türenç yazısında anlattığı olayın aktörlerin isimlerini saklı tuttu. Odatv, Türenç’in ismini vermediği aktörleri açıklayacak.
Tufan Türenç yazısında hükümetin tüm uğraşlarına rağmen galip gelemediği ve bu nedenle belediye başkanlığını kaybettiği bir büyük ile yeni bir emniyet müdürü atadığını yazdı. Yeni emniyet müdür istihbarat kökenli idi.
Türenç’in anlattığına göre; Emniyet Müdürü kentin ileri gelenlerini ziyaret ettiğinde sıra hükümete muhalif partinin belediye başkanına geldi. Belediye Başkanı, emniyet müdürüne şok eden şu sözleri söyledi:

“Bakın Müdür Bey, buraya gelmeden Ankara’da bir dizi görüşmeler yaptınız. Size birileri bir görev verdi ve bir vaatte bulundu. Şöyle dediler: ‘Görev yapacağın kentin belediye başkanını seçimde bir türlü yenemiyoruz. Ne yaparsak yapalım halk gidip ona oy veriyor. Eğer sen başkana bir kulp takıp onu suçlu hale getirebilirsen, ki bu senin işin, seni büyük bir kente emniyet müdürü olarak atarız.
Çok şaşırdınız değil mi? Haklısınız. Ben de çok şaşırdım ama gerçek bu. Durun, daha bitmedi. Siz yapılan bu teklifi olumlu bulmuşsunuz ‘Gerekeni yapacağım’ demişsiniz. Size söyledim. Bu kentin halkı da iyi istihbaratçıdır. Bu bilgiler bana bu kentin insanları tarafından ulaştırıldı. Konuştuğunuz kişilerin adıyla, sanıyla, yeriyle dört dörtlük bir istihbarat olarak geldi.
Ayrıca Ankara’dan da bazı dostlar arayıp aynı bilgileri verdiler ve beni uyardılar, ‘Dikkat et bu adam sana bazı suçlar yüklemek için akla hayale gelmeyecek tertipler düzenleyebilir’ dediler. Bakın Müdür Bey, size açık açık söyleyeyim. Benim gizli kapaklı hiçbir işim olmaz. Yaşamım boyunca devlette maaşlı olarak çalıştım. Onun için öyle malım mülküm de yok. Burada hırsızları uğursuzları asla yaşatmam. Belediye yönetimim tam anlamıyla şeffaftır. O nedenle sizin yapmak istediklerinize aldırmam. Bunları bilmenizi istedim. Kentimize hoş geldiniz.”
Türenç yazısında; emniyet müdürünün belediye başkanının bu sözlerini dinledikten sonra hiçbir söz söylemeden odadan çıktığını yazıyor.  
Ayrıca, belediye başkanı bu sohbetin arkasından makamında teknik inceleme başlatmış ve makamında ortam dinleme sinyalleri tespit edilmiş. Belediye başkanı her sohbetinde radyo açarak olası dinlemelere karşı önlem almaya başlamış.
İŞTE OLAYIN AKTÖRLERİ
İşte Türenç’in anlattığı fakat isim vermediği bu olayın iki aktörü var.
Birincisi belediye başkanı…
O kişi Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen…
Diğeri çiçeği burnunda emniyet müdürü…
O kişi ise Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı…
Kısacası Türenç’in anlattığına göre; Avcı Eskişehir’e atanırken kendisine “Yılmaz Büyükerşen’i takip ederek gözden düşürme” görevi verildi.
Türenç’in anlattığı olay ve olayın aktörleri bu şekilde.
Ancak bu olay, Türkiye’nin nasıl yönetildiğine ilişkin bir tartışmayı başlatacak gibi görünüyor.
Odatv.com
19 Ekim 2009

Son Yazılar