s8

Özel görevli mahkemelere karşı çadır direnişi başladı!

Ergenekon ve Balyoz gibi davalardaki hukuksuz yargılanmalara "Dur" demek için bir araya gelen yurtseverler, Silivri Cezaevi önünde kurdukları eylem çadırıyla "Özel Görevli Mahkemeler Kalksın, Yurtseverler Serbest Bırakılsın!" mücadelesine başladılar.

s1

Çadırların kurulmasıyla başlayan eylem, geniş katılımlı basın açıklamasıyla devam etti.

Açılış konuşmasını Balyoz davasından tutuklu yargılanan Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgül Doğan yaptı.

Basın açıklamasında konuşmacılar, Özel Görevli Mahkemeleri ve Savcıları ağır bir dille eleştirdiler.

s2

"ÖYM'lere karşı daha kararlı mücadele gerek"

TGB Genel Başkanı İlker Yücel, özel yetkili mahkemelerin "özel" yanının, iktidarın keyfi şekilde istediğini tutuklayabilmesinin, toplumun Amerikan patentli Ilımlı İslâm devletine uygun hâle getirilmesi ve ikna edilmesinin aracı olmak olduğunu söyledi. TGB Genel Başkanı, başta ana muhalefet partisi olmak üzere herkesin bu mahkemelere karşı daha kararlı bir mücadeleye girişmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

s3

"Ruhları hapsedemeyecekler!"

Balyoz tutuklusu Çetin Doğan'ın eşi Nilgül Doğan, "Ne yaparlarsa yapsınlar, onlara gönül vermiş insanların ruhları hiç bir zaman hapsedemeyecekler. Biz koşturmaya, mücadeleye devam ediyoruz. Buraya gelen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

s4

"Burada adalet yok, hukuk yok"

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök "Buradayım,çünkü arkamda duran yerleşkede adalet yok, hukuk yok." diyerek yapılan haksızlıklara dikkat çekti. Gök, "Arkamda gazeteciler, bilim insanları, siyasi parti liderleri, komutanlar ve yurtseverler var. Suçları vatansever olmak. Bu yargı hükümettekilere de bir gün lazım olacak. Onlar zaten halkın gözünde yargılandılar ve suçlu bulundular." dedi.

s5

"Yurtseverlik suç ve biz de suçluyuz"

İşçi Partisi Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey "Bugün burada bir düşman operasyonu var. Silivri'dekilerin hepsi masum ve yurtseverdir. Onların tek suçu, vatansever olmaktır" diye başladığı sözlerine yurtseverlerin meydan okuduğunu belirterek devam etti. İP Genel Sekreteri, "Eğer bu bir suç işlemekse biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz" dedi.

s6

Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Büyükdağlı, Prof Dr. Celal Şengör, Cumhuriyetçi Avukatlar Derneği Başkanı Erdoğan Özer, Cumhuriyet Kadınları Derneği İstanbul Şube Başkanı Pervin Öztabağ, Eğitim-İş İstanbul Şubesi Başkanı Erkan Aksoy, E. Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, ADD Gençlik Kolları Başkanı Öner Tanık, 68'liler Vakfı Yürütme Kurulu Üyesi Cemil Orkunoğlu, TÜMOD İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Tolga Yarman, USTKB Genel Dönem Sözcüsü Ümit Ülgen de konuşmalarında ÖYM'lerle Türkiye'nin esir alındığına ve bu mahkemelerin kaldırılmasının hayati hâle geldiğine dikkat çektiler.

s7

Özel görevli mahkemelerin kaldırılıp yurtseverlerin serbest bırakılması için başlatılan eylem, birlik duygularının ve mücadele azminin pekiştirildiği marşlar, türküler ve halaylarla devam etti.

Silivri'ye Nasıl Gidilir?


Bugün ikinci gecesine giren çadır nöbetini ziyaret etmek ve katılmak isteyenler ulaşım için, Bayrampaşa otogarından saatte bir kalkan 303-B hat numaralı özel halk otobüslerini ya da Yenibosna'dan 303 hat numaralı otobüsleri kullanabilirler.

TGB - 10 Eylül 2011

Son Yazılar