9eylul_saat_11de_silivri

Özel Görevli Mahkemeler Kaldırılsın,Yurtseverler Serbest Bırakılsın!

HAYDİ, SİLİVRİ'YE, TERTİBİ BOZMAYA!

Ergenekon tertibine karşı mücadele kapsamında, Özel Yetkili/Görevli Mahkemelerin kaldırılması, hukuksuzluğa son verilip Silivri ve Hasdal’ın kapıları açılarak yurtseverlerin serbest bırakılması için 9 Eylül 2011 Cuma gününden itibaren Silivri’de nöbet eylemi başlıyor.


Eylemi, Vardiya Bizde Platformu,Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği İstanbul Şubeleri, Türkiye Gençlik Bİrliği, USMER ve CKD, TÜMOD, Simgesel Eylem Grubu ve Onuncu Köy Derneği'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kitle örgütünün düzenlediği eylem, İşçi Partisi, Yeni Parti, milletvekileri ve sanatçılar tarafından da destekleniyor. Eyleme çok sayıda sanatçının da destek verdiği belirtilmektedir. Öte yandan çok sayıda Milletvekilinin eyleme destek vermek üzere Silivri'ye gelecekleri bildirilmektedir.

Nöbet eylemi, 9 Eylül 2011 Cuma günü sabah 09.00’da Silivri Cezaevi önünde yapılacak kitlesel basın açıklamasıyla başlayacak.

Bütün partili partisiz arkadaşlarımızı bu eyleme etkin olarak katılmaya, halkın katılımı için azami çaba göstermeye çağırıyoruz.

İşçi Partisi - 08 Eylül 2011

*******************************

Türkiye Silivri'de Buluşuyor

Türkiye kenetlendi...  "Özel görevli mahkemeler"in kaldırılması için eylemler yarın başlıyor. Siyasi partilerden kitle örgütlerine kadar toplumun geniş kesimleri, özel görevli mahkemelerin kaldırılması için hemfikir... İlk eylem yarın özel görevli mahkemelerin simgesi durumuna gelen Silivri Cezaevi önünde yapılacak. Saat 13'teki basın açıklamasında, Türkiye'nin rahat bir nefes alması için, yurtsever aydınların serbest bırakılması ve özel görevli mahkemelerin hukuksuzluklarının ortadan kaldırılması istenecek. Yurttaşlar, Silivri Cezaevi önünde kuracakları çadırlarla halkı "özel görevli mahkemelere" karşı bilinçlendirecekler...

Özel görevli mahkemelerin kaldırılması için, kuruluş tarihi olan 2004'ten bu yana en geniş katılımlı tepki geliyor.

14 siyasi parti ve kitle örgütü "Özel Görevli Mahkemeler Kaldırılsın, Yurtseverler Serbest Bırakılsın" sloganıyla Silivri Cezaevi önünde buluşacak. Ortak basın açıklaması, yarın saat 13'te Silivri Cezaevi önünde yapılacak...

Geniş kesimleri hedef alan özel görevli mahkemelerin kaldırılması için, toplumun tamamına yakını mutabakat halinde. CHP, DSP, İşçi Partisi ve Yeni Parti'nin arasında bulunduğu siyasi partiler; Türkiye Barolar Birliği ve il baroları, Yargı-Sen ve YARSAV; gazeteci örgütlerinden oluşan Gazetecilere Özgürlük Platformu, tutuklu komutanların yakınlarının oluşturduğu Vardiya Bizde Platformu, Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Tüm Öğretim Elemanları Derneği gibi onlarca kitle örgütü, özel görevli mahkemelerin kaldırılması çağrısı yapıyor.

Eyleme CHP'li milletvekillerinin de destek vermesi bekleniyor.

Tutuklu yakınları da yarın Silivri Cezaevi önünde olacak...

Türkiye'nin tepkisi, yarın özel görevli mahkemelerin simgesi haline gelen Silivri Cezaevi önünde dile getirilecek.

Özel görevli mahkemelerde görülen Ergenekon kapsamındaki 13 davada, aralarında siyasi parti liderleri, milletvekilleri, öğretim üyeleri, yazarlar, muvazzaf ve emekli askerler, polisler ve gazetecilerin de bulunduğu 666 kişi yargılanıyor. Bunların 290'ı tutuklu.

Silivri Cezaevi önünde yarın sabah erkenden itibaren 50'şer kişilik çadırlar kurulacak ve bu çadırlarda, özel görevli mahkemelerin hukuksuzlukları konusunda bilgilendirme çalışması yapılacak.

Çadırlar, uzun soluklu bir mücadele için kuruluyor.

Ulusal Kanal da özel görevli mahkemelerin kaldırılması için yapılacak eyleme destek veriyor. Eylem, saat 13-15 ve 19-21 arasında Silivri Cezaevi'nden canlı yayınla Ulusal Kanal'dan yayınlanacak.

Ulusal Kanal - 08 Eylül 2011

***********************************

Silivri'de nöbet eylemi 9 Eylül'de başlıyor

"Özel görevli mahkemeler kaldırılsın! Yurtseverler serbest bırakılsın" sloganıyla 9 Eylül'de Silivri Cezaevi önünde nöbet eylemi başlayacak. Başta Ergenekon ve Balyoz tertibi kapsamında tutuklananların yakınları, Siyasi partiler, kitle örgütleri ve sendikalar olmak üzere yurtsever Silivri'de buluşacak.

Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, İnternet Andıcı... Toplam 19 iddianame hazırlandı. 666 asker-sivil sanık sandalyesinde... 290'ı da tutuklu... Bir de tutuklu olan ancak iddianamesi dahi yazılmayan var.

Balyoz davasının 1 numaralı tutuklusu olan Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgül Doğan bu kanunsuzluklara karşı yapılacak yeni eylemi açıkladı.

İşte Tutuklu yakınlarının yayınladığı o bildiri:

Değerli Arkadaşlar,

Uzun süredir, Hasdal ve Silivri’de tutsak olan, ülkemizin çok değerli bilim adamları, gazetecileri, yazarları, parti mensupları, milletvekilleri ve askerleri Özel Yetkili Beşiktaş ve Silivri Mahkemeleri’nde hak ve hukuklarını savunamıyorlar. Gerekçesi okunmayan kararlarla, düzmece iddianamelerle, yasa dışı dinlemelerle sanıklar, sanık yakınları ve de avukatları ÖZEL YETKİ adına hak etmedikleri muamelelere uğruyorlar.

Şehrin kilometrelerce dışında tesis edilen mahkeme salonları, bu davaların mümkün olduğunca az kişi tarafından  izlenmesine neden oluyor. Sanık yakınları ve bu davalara ilgi duyan vatandaşlarca, davaların bir TV kanalından naklen yayınlanması için toplanıp, Adalet Bakanlığı’na  gönderilen 50.000 imzalı dilekçeye aylardır yanıt bile verilmiyor.

Gerekçe göstermeden uzatılan tutukluluklar, cezaya ve adeta bir hınç alma ve itibarsızlaştırma operasyonuna dönüştürülmektedir. Avukatlar, doğruyu söyledikleri için haklarında suç duyurularında bulunulup, savunma hakları sınırlandırılmaktadır. Telefon ve ortam dinlemeleri, gizli tanıklar, ofis, gazete ve TV baskınları ve ard arda gelen gözaltı ve tutuklamalarla bir korku imparatorluğu yaratılarak, sessiz kalmayı tercih eden tepkisiz bir toplum oluşturulmuştur.

Biz sanık yakınları bütün bu konuları konuşup tartışmak, Özel Yetkili Mahkemelerin haksız, hukuksuz, gerekçesiz verdikleri tutukluluk kararlarını protesto etmek için 9 Eylül 2011 Cuma günü saat 11:00′de Silivri Mahkeme  Salonları’nın karşısında BİLGİLENDİRME ÇADIRLARI kurup, Anayasal hakkımızı kullanarak, bir proteto kampanyası başlatıyoruz.

Bu etkinliğimize, Hasdal ve Silivri’de tutsak olanların bütün yakınlarını, sevenlerini, Ülke sorunlarına duyarlı bütün Sivil Toplum Kuruluşlarını, Siyasi Partileri ve de bu mahkemelerde neler olup bittiğini merak eden vatandaşları ve tüm medya kuruluşlarını davet ediyoruz. GELİN, BİR DE BİZDEN DİNLEYİN…

HASDAL VE SİLİVİ TUTSAKLARI’NIN YAKINLARI VE SEVENLERİ

06 Eylül 2011  - tgb.gen.tr

 

Son Yazılar