hayrettin_karaca_sorusturmaHayrettin Karaca'ya "halka destek"ten soruşturma açıldı!

Kozak Yaylası'nda işletilmek istenen altın madenine karşı çıkan yöre halkına destek amacıyla geçen yıl nisan ayında bölgeye giden TEMA Onursal Başkanı Hayrettin Karaca ve beraberindekiler hakkında şüpheli sıfatıyla işlem başlatıldı.


Nisan 2010 tarihinde, yaylada incelemede bulunmak isteyen Karaca ve arkadaşlarının yolunun kesilmesi ve üzerlerine korku salınarak, ormanlık alandan ayrılmaya zorlanmasıyla başlayan süreçte Karaca, 16 ay sonra adli birimlere ifade vermeye çağrıldı. Karaca'yla birlikte Kozak Yaylası Çevre Koruma Derneği Sözcüsü Gülden Karabudak ve Turgutlu Çevre Hareketi'nden avukat Hasan Namak da şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

Hayrettin Karaca, gelişmelerle ilgili olarak, "Yavuz hırsız ev halkını bastırır mı?" dedi.

Karaca, kendisine ifade vermesi için tebligat yapıldığını ve bayram tatilinden sonra giderek cevap hakkını kullanacağını söyledi. Karaca, Kozak Yaylası'nda başından geçenlerle ilgili olarak, ülkesinin topraklarında esir muamelesi gördüğünü ve bunu içerlediğini belirterek "Yetmiyormuş gibi bir de suçluymuşum gibi ifademi istiyorlar. Üzüntümden ne diyeceğimi bilemiyorum" dedi.

Ozan YAYMAN - 30 Ağustos 2011 - Cumhuriyet / İzmir

Son Yazılar