mustesna_devrimci_hasanyalcin

“Müstesna devrimci” Hasan Yalçın’ı Ölümünün 9. yılında özlemle anıyoruz.

Hasan Yalçınların bizlere bıraktığı görev; öne atılıp yerlerini doldurmaktır!

29 Ağustos 2002 günü Uşak'ta seçim çalışması sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden, Türk Devriminin seçkin önderlerinden, 68 kuşağının liderlerinden, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Aydınlık yazarı Hasan Yalçın, ölümünün 9. yılında Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.


Türk ve Parti bayrağının taşındığı anma törenine, Hasan Yalçın’ın ailesi, dostları ve İşçi Partili mücadele arkadaşları katıldı.

Törende, saygı duruşunun ardından İşçi Partisi Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey, bir konuşma yaptı. Özbey şunları söyledi:

Özbey: Ayağa kalktık, sipere girdik ve ileri atılacağız.


mustesna_devrimci_hasanyalcin2

Hasan Yalçın’ın ağabeyi yitirişimizin 9. yılında yine onun yanı başındayız. O, her zaman yüreğimizdeydi; şimdi onu anmak için bir kez daha gömütünün başında toplandık.

Hasan Yalçını düşünürüm sıklıkla. Başımız ne zaman dara düşse, ne zaman partimize tertipler yönelse, ne zaman karşı devrim üste çıksa, ne zaman genel başkanımız, genel başkan vekilimiz, arkadaşlarımız Amerikan emperyalizmi tarafından tutsak edilse, hep Hasan Yalçın’ı düşünürüm. Aklıma o gelir. Şimdi olsaydı ne yapardı, nasıl yol gösterirdi, bizi nasıl canlandırırdı, ayağa kaldırırdı diye.

Başarı elde ettiğimizde de o gelir aklıma. Üzüntü duyarım bazen. Keşke Hasan Yalçın da olsaydı; partimizin büyüdüğünü ve yıldızının parladığını görseydi. Keşke Hasan Yalçın da olsaydı Aydınlığın elli binin üstünde sattığını görseydi. Keşke Hasan Yalçın da olsaydı Öncü Gençliğin Türkiye’nin en büyük gençlik örgütü olduğunu görseydi diye.

mustesna_devrimci_hasanyalcin3Hasan Yalçın’ın bize ihtiyacı yok. Hasan Yalçın’a duyduğumuz özlem ve diğer kaybettiğimiz parti önderlerine duyduğumuz özlem bir susuzluk. Onlarsa bize bir pınar bıraktı. Büyük bir miras bıraktı. O pınarın sularını kana kana içmeye devam ediyoruz.

Onlar çıktıkları sonsuz yolculuktan devrimi göremeyecekler. Ama biz göreceğiz. Ve onların anılarını onların mücadelelerini, o gülün gül ile tartıldığı altın çağa kadar yine altın harflerle yaşatacağız.

Sevgili Genel Başkanımız Doğu Perinçek, dokuz yıl önce Hasan Ağabeyi uğurlarken, Hasan Yalçın’ı tarif eden olağanüstü güzel bir konuşma yapmıştı. Hepimizin duygularına tercüman olmuştu. “Müstesna adam” demişti Hasan Yalçın için.

Gerçekten müstesna adam Hasan Yalçın. Neyiyle? Zekâsıyla, birikimiyle, disipliniyle, çalışkanlığı, fedakârlığıyla. Hasan Yalçın, büyük dava adamı. Yılmaz bir savaşçı.

Yeni bir Hasan Yalçın’ın gelmesi için 40 yıl lazım. Ama o kırk yılda yetmez. Hasan Yalçın’ın geçtiği yollardan yeniden geçmek lazım.

Şimdi Hasan Yalçınların bizlere bıraktığı görev; öne atılıp yerlerini doldurmaktır.
İşçi Partisi, Hasan Yalçın’ın boşluğunu doldurmak için çırpınıyor. İşçi Partisi, yeni önderler kazanıyor. İşte Öncü Gençlik. Her kesimden önderler İşçi Partisi’nde buluşuyor. Hasan Yalçın’ın yerini dolduruyorlar.

Devrimi halk için, ülke için, insanlık için, biraz da kendimiz için yapacağız. Ama, devrimi aynı zamanda o yitirdiğimiz önderlerimiz Hasan Yalçınlar, Bora Gözenler, Suphi Karamanlar, Erkan Yüceller için de yapacağız.

Hasan Yalçın, geçtiğimiz dönemi, bize “Tarihin pususuna yattık. Tarihin pususundayız” diye tarif ederdi. Şimdi düşünüyorum da yaşasaydı bugün, “Tarihin pususundan ayağa kalktık, sipere girdik ve ileri atılma zamanına geldi” derdi.

O nedenle onun gömütü başında bir kez daha söz veriyoruz. “Ayağa kalktık, sipere girdik ve ileri atılacağız.”

Hasan Basri ÖZBEY - 29 Ağustos 2011 - İşçi Partisi

Son Yazılar