katil_cik_disariya_riccardione

Katil Ricciardone, Çık Dışarı!

Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen bale festivaline katılan ABD Büyükelçisi, 2 kişi tarafından protesto edildi.

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen Bodrum Uluslararası Bale Festivali'nde sahneye çıkan, Washington Bale topluluğu 'Rock'n Roll' isimli bir gösteri düzenledi. Gösteriyi izlemeye gelenler arasında ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, eşi Marie Ricciardone de vardı. ilk gösterinin bitişinin hemen ardından kulise giderek, balerinlerle tanışan büyükelçi, 10 dakikalık görüşmenin ardından gazetecilere kısa bir açıklamada bulundu.


İKİNCİ ARADA SAHNEYE PROTESTOCULAR ÇIKTI

Büyükelci Ricciardone'nin Kareograf Christopher Bruce ile basın açıklaması sırasında, sahneye çıkan 2 kişi, sloganlar atmaya başladı. 2 bin kişinin izlediği gösteride sloganlar atan Ayhan K. ve İskender D. "Suriye'nin katili, Ortadoğu'nun katili, 'Françis çık dışarıya', 'Françis defol', 'Yankee Go Home', Türkiye'nin de katilisiniz, defolun diye bağırdı. İki kişi zorla aşağı indirildi. ABD elçisi gülerek muhabbetine devam etti. Bu arada, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Çelebi'nin talimatı üzerine basın mensupları dışarı çıkarıldı.

EYLEMCİLERDEN BASIN AÇIKLAMASI

Gözaltına alınan protestocular, "Bu ülkenin yurtseverleri olarak bunların yakalarını bırakmayacağız. Bodrum'a ve bölgeye her gelişlerinde en ağır tepkimizi göstereceğiz. Ortadoğu halklarının ve mazlum halkların kesinlikle hesabını soracağız. Bunların böyle elini kolunu sallayarak sanat festivaline katılmaya hakkı yoktur, katılamaz. Onları o protokole alan herkesi protesto ediyoruz. Aslında dışarı çıkarılması gereken onlardır. Kendi ülkemde kendi topraklarımda bu muameleye maruz kalmak utanç vericidir. Ayıptır ama bu ayıbı yine biz temizleyeceğiz" dedi.

Yurttaş İnsiyatifi üyeleri olduğu öğrenilen iki protestocu, Bodrum ilçe emniyet müdürlüğüne ifadelerinin alınması için götürüldü.

TGB - 26 Ağustos 2011

Son Yazılar