kanunsuzluk_4tutuklama

Kanunsuzluk Sürüyor!

Mehmet Bedri GÜLTEKİN Ve Üç Arkadaşı Tutuklandı!


Ergenekon tertibi çerçevesinde İşçi Partisi, Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesine yapılan baskında gözaltına alınan dokuz kişiden İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Turhan Özlü ile İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Perinçek, sevk edildikleri 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.


Tutuklama kararı, İşçi Partisi üyeleri ve vatandaşlar tarafından uzun süre protesto edildi. Bir saat kadar süren protestolardan sonra, tutuklanan İşçi Partililer Metris Cezaevi’ne götürüldü.

Gözaltında bulunan Aydınlık Gazetesi İstihbarat Şefi Mehmet Bozkurt, Toplum Servisi Şefi Özlem Konur Usta, Aydınlık gazetesi muhabirleri Ruhsar Şenoğlu, Caner Taşpınar ve Ulusal Kanal muhabiri İlyas Gümrükçü ise, savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Tutuklamaya gerekçe olarak gösterilen Tayyip Erdoğan ve Melih Gökçek’in ses kayıtlarını bugünkü Aydınlık gazetesindeki köşesinde değerlendiren İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek,

“Aydınlık ve Ulusal Kanal susturulamıyor. Çünkü sağlam zemindedir. Korkacağı hiçbir şey yoktur. O nedenle teslim alınamıyor. Ve ellerimiz Tayyip Erdoğan’ın yakasındadır. Tayyip Erdoğan, ‘Üçe Kapattığın’ komisyon hangi devlet işleminin şerefiyesidir, hesap ver!” satırlarına yer verdi.

İşçi Partisi Genel Sekreteri Av. Hasan Basri Özbey de tutuklamaların ardından şunları söyledi:

"Ergenekon tertibi operasyonunda İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin, Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel, Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Turhan Özlü ve İstanbul Üniversitesi Atatürk İlke ve İnkilapları Araştırma Görevlisi Mehmet Bora Perinçek'in tutuklanmalarını hukukla izah etmek mümkün değildir. Başından bu yana Beşiktaş'ta hukukun bulunmadığını, Türk hukukunun geçerli olmadığını söyledik. Tutuklamalar bunu bir kez daha doğruladı. Karara dayanak gösterilen iddialarla Türkiye'de siyaset yapan, ülkenin ve halkın çıkarlarını savunan her yurttaşın, ETÖ üyesi veya yandaş diyerek tutuklanması mümkün hale gelmiştir.

Burada soruşturulması ve hesap sorulması gereken Başbakan Tayyip Erdoğan'ın vatana ihanete varan suçlarıdır. Bu saldırılar İşçi Partisi, Ulusal Kanal ve Aydınlık'ı susturmak bir yana büyütmekte ve güçlendirmektedir."


İşçi Partisi - 23 Ağustos 2011

Son Yazılar