kagan_guner_ingiltere_add

Gözleri Gülen Devrimci Kağan Güner'i Son Yolculuğuna Uğurladık!

9 Ağustos 2011 günü yitirdiğimiz sevgili arkadaşımız Kağan Güner'i, bugün son yolculuğuna uğurladık. İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin, 11 Ağustos 2011 günü İşçi Partisi üyesi, Ressam ve İngiltere ADD Başkanı Kağan Güner’in mezarı başında bir konuşma yaptı.

Öte yandan Güner'in Başkanlığını yürüttüğü İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği de bir açıklama yaptı.

Gültekin’in konuşması ve İngiltere ADD Başkan Yardımcısı Jale Özer'in açıklamasını aşağıda sunuyoruz.

***********************************

GÖZLERİ GÜLEN DEVRİMCİ

Kağan Güner’in çok sevdiği yakınları, arkadaşları, dostları!

Doğu Perinçek 18 Temmuz tarihinde Aydınlık gazetesinde yazdığı makalede; “Tek başına onun arkadaşı olmak, bilincimize ve yüreğimize hep umut ve sevinç vermiştir” diye yazar.

Gerçekten de bazı insanlar vardır, özlemini duyduğumuz geleceğin dünyasını kendi varlıklarında bugünden gerçekleştirmişlerdir. İnsanlığın o büyük geleceğe ulaşmak için verdiği mücadelenin, başarıya, kesinlikle ulaşacağının ispatı gibidirler. O kişilere baktığınız zaman içiniz güvenle dolar.

Kendinizi daha güçlü hissedersiniz. En olumsuz koşullarda bile arkadaşınızın şahsında gerçekleşen o güzel gelecek düşünün, bütün toplumu da bir gün saracağına olan inancınızı tazelersiniz.

Varlığı bir mesajdır bu arkadaşların.

Siz böyle bir arkadaşı gördüğünüz zaman daha büyük bir azimle mücadeleye sarılırsınız.

Kağan Güner işte böyle bir arkadaşımızdı

Kağan Güner Bilim adamıydı, Devrimciydi, Partiliydi, Sanatçıydı, Gazeteciydi, bir Demokratik Kitle Örgütünün ((Londra ADD) başkanıydı.

Hayatın har alanıyla ilgiliydi. Tıpkı o özlemini duyduğumuz geleceğin dünyasının insanı gibi. Geleceğin dünyasında bütün insanlar bilim ile uğraşacak, üretim faaliyetinde bulunacak, bir sanat alanında yeteneklerini ortaya koyma olanağı bulacak, spor ile ilgilenecek ve aynı zamanda politika yapacak!

Her insan hem Teori’nin ve hem de pratiğin adamı olacak.

İşte bütün bunları Kağan Güner, kendi hayatında gerçekleştirdi.

Bilim adamıydı Kağan Güner. Bilim adamlığı dar bir alanda bilgi sahibi olmak anlamında değildi. Tarih, dil, din, ekonomi, güncel politika ve strateji sorunları ve diğer alanlar.

Hepsi ilgi alanındaydı arkadaşımızın. Bilim ve Ütopya dergisinin yazarlarındandı.

Ancak bilgili bir insan, bu kötülükler, eşitsizlikler, sömürü ve zulüm ile dolu olan emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin dünyasına karşı mücadele edebilir ve daha güzel bir dünya’nın kuruluşuna katkıda bulunabilir.

Kağan Güner, bilgili bir insandı.

Partiliydi. İşçi Partisi üyesiydi. Daha güzel bir dünya için mücadelenin ancak devrimci bir Parti’nin önderliğinde verilecek mücadele ile olacağını biliyordu. Onun için devrimci aydının, devrimci Parti üyesi olması gerektiğine inanıyordu.

Gazeteciydi. Ulusal Kanal’ın Londra temsilcisi, Aydınlık gazetesinin Londra ve Kıbrıs’taki muhabiriydi.

Gazetecilik, kişinin günlük gelişmelerin birebir içinde olması demektir. Devrimci gazeteci, günlük olarak meydana gelen gelişmelerde anında tavır alan insandır.

Kağan bir yandan Bilim adamlığının gerektirdiği uzun vadeli çalışmanın gereğini yaparken öte yandan ülkesinin ve dünyanın sorunları ile günü gününe ilgilenen, tavır alan, katkı sunan bir eylem adamıydı.

Seçkin bir Sanatçıydı. Büyük ressamdı. Ünicef Türkiye temsilcisiydi. UNESCO’nun bütün dünyada çocuklar için yaptığı çalışmalarda kullandığı kartlar, Kağan arkadaşımızın fırçasının ürünleriydi.

Ulusal ve uluslar arası alanda çok sayıda ödülün sahibiydi.

Enternasyonalistti. Nazım Hikmet’in dediği gibi; Sibirya’dan Güney Kutbuna kadar her mili bahride ve her kilometrede dostları ve düşmanları vardı.” Dostları ile birlikte olmaktan, düşmanlarına karşı mücadele vermekten büyük mutluluklar duyuyordu.

Ulusalcıydı. Ancak kendi topraklarına ayakları sağlam basanların, ancak kendi halklarıyla sımsıkı birleşenlerin dünya çapında ezilen halkların davasına katkı yapabileceğini biliyordu.

Zor günlerin devrimcisiydi. Bütün hayatı bunun kanıtıdır. Önümüzdeki dönemin daha da zor günlere gebe olduğunun bilincinde Partisi ve arkadaşları başta olmak üzere bütün milletin bu günlere hazırlanması için çabaladı son anına kadar.

Gözleri gülen Devrimciydi. Bazı insanlar vardır. Her durumda gözlerinin içi güler. Hayata, insanlara bakışları, mücadelenin er geç başarıya ulaşacağına olan inançları gözlerine yansımıştır.

Kağan’ı tanıyan herkes eminim onu Gülen gözleri ile hatırlayacaktır.

Onun Gülen gözleri bize güç vermeye devam ediyor.

Bizim görevimiz arkadaşımızın anısına layık olmaktır.

Mehmet Bedri GÜLTEKİN - 11 Ağustos 2011

**********************************************************************************************

İNGİLTERE ADD'NİN AÇIKLAMASI :

BAŞKANIMIZ KAĞAN GÜNER’İ KAYBETTİK....

Son üç yıldır kanser tedavisi gören IADD’nin uzun yıllar başkanlığını yapmakta olan Kağan Güner’i (Ressam, DAÜ ve MSÜ Öğretim Üyesi , Unicef Turkiye Temsilcisi)

9 Ağustos Salı günü kaybettik. Bir türlü peşini bırakmayan hastalığa son bir kalıcı müdahale için yapılan cerrahi operasyona Sayın Başkanımızın kalbi maalesef dayanamadı. Kendisini bir ilham kaynağı ve örnek insan olarak bilecek ve hatırası önünde her zaman saygı ile eğileceğiz.

Kağan Güner uzun yıllardır yaşadığı Londra’da sanat çevrelerinin, politik faaliyetlerin hep odağında olmuş, toplumun her kesiminden örnek arkadaşlıklar edinebilmiş nadir insanlardan biriydi. Bir çok faaliyeti ayni anda yürütebilecek ender bir enerjiye sahipti. İnsana olan sevgisini sadece sanatıyla değil en az onun kadar, hatta daha fazlasıyla örgütlü mücadelesinde göstermiştir. IADD onun bu özelliklerinden, yaratıcılığından ve fedakarlığından olağanüstü yararlanmıştır.

Toplumumuza, insanlığa daha çok şeyler verebilecek yaştayken, sadece 48 yıl gibi kısa bir yaşamın sonunda Sayın Başkanımızı kaybetmekten dolayı acımız çok büyüktür.

Tüm IADD camiasının, İngiltere’deki vatandaşlarımızın başı sağ olsun.

Jale ÖZER (İngiltere ADD Bşk. Yardımcısı) - 11 Ağustos 2011

Son Yazılar