necdet_ozel7Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in 4 Talebi Gerçekleşti

1) 100'üncü yılını kutlayan Hava Kuvvetleri'ne vekalet komutan atamadı.

2) Tutuklu generallerin görev süresini uzattırdı.

3) Karargâhı kendi istediği gibi düzenledi.

4) (SÖZDE) Balyoz'da tutuklanan Bilgin Balanlı'ya Org. kadrosu açtırdı.


Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve 3 kuvvet komutanın (SÖZDE) Balyoz tutuklusu generallerin durumunu gerekçe göstererek erken emeklilik talepleri gölgesinde başlayan Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) kararları açıklandı.

Orgeneral Koşaner'in ayrılması sonrasında Genelkurmay Başkan Vekilliği'ne atanan Orgeneral Necdet Özel bu göreve asaleten getirildi.

2015'e kadar bu görevi yürütecek olan Özel, Hilmi Özkök'ten sonra 4 yıl Genelkurmay Başkanlığı yapacak olan ilk orgeneral olacak.

Şura'ya Orgenera Özel'in talepleri damgasını vurdu.

Buna göre bir korgeneral atanması gündemde olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Özel'in "100. yılını kutlayan bir kuvvete orgeneral gelmesi uygun" ısrarı üzerine Orgeneralliğe terfi ettirilen Korgeneral Mehmet Erten atandı.

Ayrıca yine Özel'in ısrarı üzerine (SÖZDE) Balyoz tutuklusu olan ve terfi sırasındaki 14 general ile ilgili temdit işlemi uygulandı.

İhraçların çıkmadığı Şura'da ayrıca Özel'in talebi üzerine Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na yeni terfi eden 3. kolordu Komutanı Korgeneral Hulusi Akar getirildi.

Şura'nın diğer ayrıntıları ise şöyle:

HAVA'DA TEAMÜL İŞLEDİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda teamül işledi. Muharip görev yapmadığı gerekçesiyle terfi sırasındaki Korgeneral Mehmet Erten'in emekli olacağı ve "korgeneral" rütbesiyle Kurmay Başkanı Kor. Abidin Ünal'ın bu göreve atanabileceği belirtilmişti. Org. Özel'in 100'üncü yılına giren Hava Kuvvetleri'ne korgeneral seviyesinde, vekil komutanla komuta edilmesinin uygun olmayacağı ısrarında bulunduğu belirtildi.

Atamaların çoğunluğunda teamüllere uyuldu. Ancak, teamülün dışına çıkarılan tek isim eski Orgeneral Aslan Güner oldu. Emekli olan Org. Ceylanoğlu yerine TSK'daki en kıdemli orgeneralin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması bekleniyordu. Güner, 2008'de birinci sıradan, Kıvrıkoğlu ise ikinci sıradan Org olmuştu. Ancak Güner'in atanmasında teamüllere uyulmadı, kendisinden daha az kıdemli bir isim olan Org. Kıvrıkoğlu Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

(SÖZDE) Balyoz Davası kapsamında Hasdal Cezaevi'nde tutuklu bulunan Harp Akademileri Komutanı Org. Bilgin Balanlı için yeni bir kadro açıldı.

Org. Balanlı, Yüksek Askeri Şura üyesi kadrosu adı altındaki göreve atandı. Bu görev Balanlı için açılan ikinci yeni kadro oldu. Balanlı, tutuklanmasaydı bu yıl Hava Kuvvetleri Komutanı olacaktı.

Orgeneral rütbesindeki Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı kadrosu, diğer kuvvet komutanlıklarında olduğu gibi korgeneral düzeyine indirildi. Bu göreve 2009'da Korgeneralliğe terfi eden Diyarbakır 7'inci Kolordu Komutanı Salih Zeki Çolak geldi.

(SÖZDE) Balyoz tutuklusu ve terfi sırasındaki 14 generalin görev süresi bir yıl uzatıldı.

İnternet andıcı sanıkları Org. Taşdeler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na(EDOK) getirildi. Terfi sırasındaki Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Korg. Pekin ise temdit aldı.

Atamalarla 2015'te Genelkurmay Başkanı olabilecek 2 isim ön plana çıktı.

Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu 2 yıl bu görevi yürüttükten sonra Kara Kuvvetleri Komutalığı'na, 2015'te de Genelkurmay Başkanlığı'na atanabilir. Ön plana çıkan diğer isim ise bu yıl 1'inci Ordu Komutanlığı'na atanan Org. Yalçın Ataman. Bu yıl Orgeneralliğe terfi eden Hulusi Akar'ın da önünün açıldığı belirtiliyor.

YAŞ kararlarıyla EDOK Komutanı Org. Saldıray Berk, orgenerallikteki bekleme süresini bu yıl doldurarak emekli edildi. Org. Özel'den sonra en kıdemli orgeneral olan ve teamüllere göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması beklenen Org. Berk'e, Erzincan'daki (SÖZDE) Ergenekon davasının sanığı olması nedeniyle hükümet sıcak bakmadı.

Orgeneral Berk'in devreye girerek Orgeneral Özel'e, "Emekliliğini isteyebileceğini" bildirmesi üzerine bu yola gidildi.

TAŞDELER KARDEŞLER

İnternet Andıcı soruşturması kapsamında savcının yakalama isteminde bulunduğu Org. Nusret Taşdeler, pasif bir görev olan EDOK Komutanlığı'na atanırken Org. Taşdeler'in topçu kurmay albay olan kardeşi Hasan Nevzat Taşdeler terfi etti.

İLETİŞİM DAİRE'YE TUĞG. KAVUN

Geçen yıl Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı'na atanan Tuğgeneral Tayyar Süngü ikinci sıradan tümgeneralliğe atandı. Yeni İletişim Daire Başkanı Barış Gücü olarak bilinen 28'inci Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral Baki Kavun oldu. Bu yıl YAŞ'ta geçen 3 yılda olduğu gibi ihraç kararları alınmadı. En son 2007'de ihraç kararı alınmış, 23 personelin disiplin bozucu hareketler ve irticai davranışları nedeniyle TSK'dan ihraç edildiği duyurulmuştu.

YAŞ'ta, 36 general ve amiral bir üst rütbeye, 49 albay ise general ve amiralliğe yükseltilerken, 49 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı. Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 37 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2011'den itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurdukları için 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren emekliye ayrıldı.

KÖŞK'TEN AÇIKLANDI


Bu yıl YAŞ kararları ilk kez Cumhurbaşkanlığı tarafından "kaldırımda" açıklandı. TSK'nın yeni komuta kademesini Cumhurbaşkanlığı Basın Müşaviri Ahmet Sever tarafından basın merkezi yerine Köşk'ün önündeki kaldırımda açıklanan listenin ardından, terfi eden ve görev süreleri uzatılan komutanlar için "hayırlı olsun" dilekleri yayınlandı.

Askerhaber - 05 Ağustos 2011

Son Yazılar