komutanlar_istifa_ettilerİstifalar, Hükümetin Planını Bozdu

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının istifalarının ardından toplanan Yüksek Askeri Şura’da, ordunun yeni komuta kademesi belli oldu. İstifalar AKP'nin planını bozdu, tutuklu general ve amirallerin görev süreleri uzatıldı.

Ordunun yeni komuta kademesini belirlemek üzere 1 Ağustos’ta toplanan Yüksek Askeri şura, 4 gün boyunca sürdürdüğü çalışmaları bugün sonuçlandırdı ve hazırlanan atama ve terfi listesi Çankaya köşkü’ne onaylatıldı.

ES: (Ahmet Sever yeni komuta kademesini açıklarken…)

Gül’ün onayının ardından ordunun yeni komuta kademesi şöyle şekillendi.

Hayrünisa Gül’ün elini sıkmadığı için hükümet ve hükümet yanlısı medyanın hedef aldığı Orgeneral Aslan Güner Harp Akademileri Komutanlığı’na, internet andıcı soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı istenen Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler de Eğitim Ve Doktrin komutanlığı görevine atandı.

Erzincan’daki Ergenekon Davası'nın 1 numaralı sanığı durumundaki EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ise emekliliğini istedi.

Hayri Kıvrıkoğlu'ndan boşalan 1. Ordu Komutanlığı'na Yalçın Ataman, Ataman'dan boşalan 3. Ordu Komutanlığı'na orgeneralliğe bu yıl terfi eden Ahmet Turmuş atandı.

Kara Kuvvetleri'nde orgenerallik kadrosuna atanan bir diğer isim de Abdullah Atay. Orgeneral Abdullah Atay da Ege Ordusu Komutanlığı'na getirildi.

Orgeneralliğe yükselen Hulusi Akar’ın Genelkurmay 2. Başkanlığı'na getirildiği Yüksek Askeri Şura’da, Güney Deniz Saha Komutanı Nusret Güner Donanma Komutanlığına getirilirken, tutuklu Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı’nın YAŞ üyesi olarak silahlı kuvvetlerdeki görevine devam etmesi kararlaştırıldı.

Şura kararlarıyla, 30 Ağustos 2011 tarihinden geçerli olmak üzere 36 general ve amiral bir üst rütbeye, 49 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 49 general ve amiralin görev süreleri de bir yıl uzatıldı.

Görev süresi bir yıl uzatılan 49 general ve amiralden 14’ü Balyoz davası kapsamında tutuklu.

Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 37 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2011 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurdukları için 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren emekliye ayrıldı.

Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının tepki istifasıyla; AKP, Yüksek Askeri Şura planını hayata geçiremedi.

Hükümetin, tutuklu general ve amiralleri emekliye sevk etme ya da açığa alma planı bozuldu. Hükümet, Aslan Güner ve Nusret Taşdeler gibi, hedef alınan komutanların atanmalarına da engel olamadı.

Ulusal Kanal - 04 Ağustos 2011

Son Yazılar