necdet_ozel_abdnin_adami

Necdet ÖZEL Anti-Emperyalist Mi?

ASKERHABER’DEN Çelik ÇELİKYAMAN TARAFINDAN YAPILAN BU ÇÖZÜMLEMEYİ YORUM YAPMADAN SUNUYORUZ…

Orgeneral Özel, Doğu’yu çok sever, Doğu’yu çok seven Orgeneral Saldıray Berk’i de…


Öncelikle, “emeklilik istifası” ile, bu tanım Türkçe’ye hediyemiz olsun, “Askerin gösterdiği tepki değildi. Hatta emekliliklerini hükümet istedi” diyenlere kötü haberimiz var.

Bu çok sert bir tepkiydi ve hükümet kesinlikle beklemiyordu.

Eğer sert tepki olmasaydı, Abdullah Gül’ü İstanbul’a götürmek üzere Etimesgut’ta bekleyen helikopter motorlarını durdurmazdı.

Her ne kadar Gül, “Bu kendi çapında olağanüstü bir durumdu” diyerek çapı ve yaşananları küçümsemeye çalışsa da, kendisinin bu ifadesi bile beklenmeyen gelişmeyi doğruluyor.

“Ama hükümet çok hızlı hareket etti. Hazırlıklıydı” diyenlerin ise AKP’yi hiç ama hiç tanımadıkları belli oluyor,

Bu arada malum yazarlara hatırlatalım:

“Komutanlar daha önce, örneğin Silvan’da 13 asker şehit düştüğü zaman istifa etmeliydi” diyorsunuz ama, dediğiniz olsaydı bu sefer de, “Komutanlar kaçtılar, gittiler. Generaller askerlerini cephede bıraktı” diye yazacaktınız.

Askerden tepki göstermesini isteyen yazarların tepkinin içeriğini de tarif etmesi gerekiyor ki, yoksa, “herşeyden mızmızlanan, hayatı çekilmez kılan bir hasta” durumuna düşüyorlar.

Ayrıca Orgeneral Necdet Özel’in Orgeneral Işık Koşaner ve komutanlarla fikir birliğine varıp görevine devam etmediğini nereden biliyorsunuz?

Şu ana kadar kandığınız tüm algıların Taraf vb. gazetelerin attığı manşetlerden ibaret olduğunun farkında değil misiniz?

O yüzden yazdıklarınız bizim için yok hükmündedir.

Hükümetin TSK’yı biçimlendirmesi gibi birşey uygulanabilirlikte olası değil.

Yani Genelkurmay Başkanı dahil 3 kuvvet komutanı, bir Jandarma Genel Komutanı, 3 Ordu ve bir Ege Ordusu, bunların kurmay başkanları; kolordu komutanları vs. vs.

Hükümetin 50′ye yakın AKP’li generali bir anda bulması gerekiyor ki, Harp Okulları o zihniyetin nizamiyeden dönmesi için yeteri kadar süzgeç görevi görüyor.

Üzerine bir de aynı cemaatin adamı olmak özelliği var ki bu olanaksızlığı daha da güçlendiriyor.

Şimdi gelelim Orgeneral Necdet Özel’e…

Öncelikle Özel’in babadan asker olduğu bilgisi ile başlayalım.

Özel, Kara Harp Okulu’nda öğrenci iken babası Albay Seyfettin Özel de askeri okulda Öğrenci Alay Komutan Yardımcısı idi.

Burada acil olarak, Vakit gazetesi ve onun internet sitesinin, “Torpilli komutan. Babasının sayesinde asker olmuş” diye bir haber hazırlamasını bekliyoruz.

Orgeneral Özel, “Kendisini göstermeyen, gizli iletken ve nötr” bir yapıya sahip.

Taraf Gazetesi yazarı, aynı zamanda Özel’in devre arkadaşı olduğunu belirten Namık Çınar, sadece okul yıllarına dayanarak şu ifadeleri kullanıyor:

“Bugüne kadar ‘hiçbir zamanda ve hiçbir zeminde’ ‘politik’ bir duruş sergilememiş, burnunu siyasete sokmayı marifet sanan generallerden olmamıştır. Olmadığı ve olmayacağı bir başka şey de; herhangi bir kliğin ya da siyasal grubun ‘adamı olmak’tır. Anayasal tarzda, ‘yürütme’nin emrinde… Profesyonel askerlik mesleğine meftun biri olarak, ‘TSK’nın başında… ordusunu dış düşmana karşı, tam bir disiplinle harbe hazırlayacak… ‘özlenen yeni anlayış’ın mimarı olabilecek… Generali işaret etmekte ve çağrıştırmaktadır”

Bu, Taraf’çı eski askerin, yazısını gazetesinin işine geldiği gibi kaleme aldığının da bir belirtisi.

Öyle olmasa, Özel’in “iç düşman pkk, rejim ve Atatürk düşmanları için ne düşündüğünü yazmaması” dikkatimizi çekmezdi ya da Tarafçı yazar ile Orgeneral Özel hala yakın olarak görüşüyorlar (!)

Yani bu yazıya kapılarak Orgeneral Özel’in Fetullahçı olduğunu bile düşünmek olası.

Öbür taraftan Org. Özel’in geçmiş konuşmalarını karıştıranlar, O’nun geçen yıl Malatya’daki 2. Ordu Komutanlığı devir teslim törenindeki konuşmasını manidar bulup tekrar tekrar yayınladılar:

“Görev sürem içerisinde bölücü terörle mücadeleyi tamamen hukuk kuralları içinde yürüttük. Hukuk dışı hiç bir faaliyete izin vermedik. Basında yer alan her iddiayı büyük bir ciddiyet ve duyarlılıkla inceledik, soruşturduk ve ilgili makamları bilgilendirdik. Bir başka ifadeyle hiçbir şeyin üzerini örtmedik”

Bu konuşmadan, “Bazı askerler gizli birşeyler yapmış da Özel üzerini örtmek yerine ortaya çıkarmış” veya “Gizli işler yapanları Özel enseler” gibi anlamı çıkararak (SÖZDE) davaları hatırlatmaya çalışanlar, yazıyı tersten okuduklarında ise, “Terörle mücadeleyi bile hukuk içerisinde yapıyoruz. Hukuka bu kadar bağlıyız. İstesek bu oyunları, bize uygulanan yöntemlerin aynısını kullanarak bozardık” ifadesi ile karşılaşacaklarının farkında bile değiller.

Özel’in o konuşmasının alt metni ise şudur: “Biz temiziz. Kirli olanlar kendisini kurtarsın”

Bu yaşananları Kenan Evren’in sürpriz şekilde Genelkurmay Başkanı olmasına benzetenlere ise, Evren’in emekliliğe hazırlandığı dönemde kendisini bir TSK’nın başında bulduğunu hatırlatalım.

Yine Kemalizm ve asker düşmanları tarafından ısrarla demokrasi kahramanı (!) olarak pazarlanan Adnan Menderes’in TSK’nın üst kademesini dağıtmasıyla beraber 2. Ordu Komutanı iken, 1 Ağustos 1958 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, ardından da 23 Ağustos 1958 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı’na apar topar atanan Rüştü Erdelhun’un, çok değil 2 sene sonrası, kendi askerleri tarafından emekliye sevk edildiğini de tarih yazıyor.

Şu ana kadarki süreç çok benzer ama sonu kesinlikle benzemeyecektir.

Neticede Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı süs bitkisi bir kurum değildir.

Özel için, “NATO eğitiminden geçmemiş” denilse de, doğrusunun “NATO’da görev almamış” olması gerekiyor.

Orgeneral Özel, TSK’nın Doğu Yakası’ndadır.

Kırgızistan Kahraman Madalyası ve Moğolistan Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Özel’in batı ile tek ilgisi ise Romanya Askerî Yüksek Liyakat Madalyası ile sınırlı.

TSK’da alınan madalyaların, aynı zamanda komutanın o ülke hakkında derin bilgisi ve öngörüsü olduğu anlama geldiğinin de altını çizelim.

Hükümetin NATO’nun füze kalkanı dahil her istediğine, gönülden, “Evet” dediği bir dönemde sizce NATO’da görev almamış ve “Doğu”cu bilinen bir komutanın TSK’nın başına geçmesi kimin istediğinin gerçekleştiği anlamına geliyor?

Orgeneral Özel, son olarak Jandarma Genel Komutanı iken AVRASYA ASKERİ STATÜLÜ KOLLUK KUVVETLERİ TEŞKİLATI’NI kurdu.

“ERMENİSTAN AŞKINA BURSA’DA ÇÖPE ATILAN AZERBAYCAN BAYRAKLARI”nı hatırladığımız bugünlerde, ayrıca hükümetin Özel’in atanmasını Türk Cumhuriyetleri’ne karşı kullanacağı ve “Görüyorsunuz. Komutanımız bile sizden” iletisi göndereceği de bir gerçek.

Daha birkaç gün önce Başbakan Erdoğan Azerbaycan’da, sanki “Ermeni açılımını” yapan, kiliseler açan kendisi değilmiş gibi esip gürlemesini hatırlayın.

ABD’den İsrail’e, İngiltere’den İran’a kadar onlarca ülke ile kapalı kapılar ardından anlaşmalar yapan, son olarak söz verdiği halde şu ana kadar kürdistanı kurmayı beceremeyen hükümet, bir anlamda can kurtarana sarılır gibi sarılacaktır Orgeneral Özel’e.

Sıcak gündem ile boğulan hükümet Orgeneral Özel sayesinde, “Sıcak kumlardan serin sulara atlamanın, yani kefeni yırtmanın hayalini” kuracaktır.

TSK çok sütunlu bir yapıdır. Görece olarak muhafazakarı da vardır, “Kafaları keselim” diyeni de…

Dolayısı ile ülkenin ve dünyanın gidişatına göre o sütun biraz öne çıkar.

Fakat bu kesimlerin hiçbiri Kemalizm’den vazgeçememez. Çünkü Kemalizm, bu coğrafyada yaşayabilmenin, 7 bin yıllık tarihten tecrübe edilerek süzülmüş, tek koşuludur.

Genel asker tanımına baktığınız zaman, Özel muhafazakardır ama O’nun muhafazakarlığının ölçüsü RAMAZAN BAYRAMI İLETİSİ’dir.

Peki neden malum ve yandaş basın, “ÖZEL BİR GENELKURMAY BAŞKANI” diye manşet atabiliyorlar.

Çünkü hükümetin kapalı kapılar ardında yapılan gizli anlaşmaların ilk maddesi olan, “TSK’nın tasfiyesinin” yapıldığına dair bir takım ispatlar sunması gerekiyor.

Sonuçta karşılarında yaptıkları yatırımın, verdikleri iktidarın karşılığını almak için ellerini oğuşturarak bekleyen ülkeler var ve kendilerince haklı olarak neler yapıldığını görmek istiyorlar.

Yani bu adım bir anlamda hükümetin “dışarıya şirin gözükme ile TSK’nın iç işlerine karışmıyoruz ifadesinin” bileşkesi olan, “Ne şiş yansın ne kebap” adımıdır ki, terörün 1990′ları aratırcasına şiddetleneceğinin belli olduğu bugünlerde hükümetin asker karşısında elinin kolunun bağlanacağının da ifadesidir.

TSK, şimdiye kadar pkkyı net 3 kere bitirdi.

Pazartesi başlayacak olan Yüksek Askeri Şüra’da Orgeneral Necdet Özel’in özellikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Orgeneral Saldıray Berk’te ısrar edeceğini vurgulayalım.

Çünkü Orgeneral Berk de TSK’nın Doğu Yakası’ndandır.

Özellikle AZERBAYCAN’da, çok sevilen Berk’in yabancı dilinin ise Rusça olduğunu hatırlatalım.

Ki biraz önce yoğunlaşacak dediğimiz terör saldırıları öncesi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın çok güçlü olması gerekiyor.

Bunun ilacı da görev yaptığı 3. Ordu Komutanlığı’nın girişine ERGENEKON tablosu yaptıran Orgeneral Berk’tir.

Hükümet buna, malum davaları gerekçe göstererek engel koyar ise, gelecek terör dalgasını polisle karşılamak zorunda kalır ki, bir kuşağın erkek çocuklarının adının Necdet, Saldıray, Berk, Işık, İlker, Yaşar ve hatta Hilmi olmasının önüne geçemez.

Peki dünkü fotoğraflarda Orgeneral Necdet Özel niye EL PENÇE duruyordu.

Sahi. Arada Orgeneral Özel’in aynı zamanda bir psikolojik harekat uzmanı olduğunu yazmayı unuttuk.

Çelik ÇELİKYAMAN - 31 Temmuz 2011 - Askerhaber

Son Yazılar