tayyip_ve_patron

Komutanları İstifaya Götüren Plan

ABD ve AKP'nin  'Ordu planı' na karşı direniş kararı!

TÜRK ORDUSU'NA SALDIRIYA KOMUTANLARDAN YANIT:
Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları İstifa ettiler!

ABD ve AKP'nin, Türk Ordusu'nun vatanı savunma iradesini yoketmeye ve teslim alarak kriz bölgelerine müdahale gücü haline getirme saldırısına, TSK Komuta kademesinden yanıt geldi. Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları istifa ettiler.

ABD-AKP,2011 Yüksek Askeri Şura öncesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini dağıtacak bir tezgah hazırladı. Bu tezgah gereği, ABD yetkilileri üst üste Ankara'ya geldi. Türk Ordusu'na baskı uygulandı. Genelkurmay Başkanı ve 3 kuvvet komutanı, bu dayatmalara karşı istifa etti. İstifalar, Türk Ordusu'nun ayağa kalkmasıdır. İstifalar sadece 4 komutanının iradesiyle alınan bir karar olmayıp, en aşağılardan gelen bir itirazdır. İstifalar, vatan savunma görevini yapamaz hale getirilmek, teslim alınmak istenen, yıllardır Ergenekon/Balyoz vb tertiplerle tekmelenen Türk Ordusu'nun kurumsal itirazıdır. Millet ve Ordu, ABD-AKP tezgahına devrimle yanıt verecektir!

*****************************************************************

Biri Orgeneral, 3 muvazzaf general Aydınlık'a anlattı

ABD merkezli aralıksız yürütülen Türk Ordusu'nu biterme operasyonu 2011 YAŞ öncesi doruk noktasına ulaştı. Orduya vuralacak darbenin en büyüğü ise YAŞ'a bekletiliyor. 1 Orgeneral rütbesinde 3 muvazzaf general, TSK'ya indirilecek en büyük darbe planını Aydınlık'a anlattı. İşte 2 gün sonra yapılacak YAŞ toplantısında uygulamaya konulacak olan 'YAŞ ve Hükümet-TSK İlişkilerinin Yeniden Yapılandırılması'' başlıklı plan...

1- General ve üst subay sayısı 3/2 oranında indirilecek

TSK ile ilgili kanun ve mevzuatlara göre sayıları 301 ile sınırlı olan general kadrosu, azaltılan asker sayısına parelel olarak 3/2 oranında azaltılacak. Bu sayı ile 110 general kadrosunun kalacağı ifade ediliyor. Diğer subay ve astsubay sayıları da yeniden belirlenecek. Şu TSK bünyesinde 46 bin subay, 100 bin astsubay ve 70 bin uzman erbaş bulunuyor.

2- Asker sayısı 250 bine inecek

Asker sayısının azaltılması planı iç güvenlik hizmetleri ile sınır koruma görevinin TSK’dan alınarak İçişleri Bakanlığı'na devredilmesi ve profesyonel ordu çalışmasıyla birlikte yürütülüyor. TSK'nın görev alanının daraltılmasıyla birlikte şimdi sayısı 730 bin civarında olan askeri personelin sayısı 250 bine indirilecek .

3- 17 general emekli edilecek, 171 subay açığa alınacak

Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, Islak İmza vs tertiplerine adları karıştırılan 17 muvazzaf general ve amiral emekli edilecek. 171 subay ve astsubay ise davalar sonuçlanana kadar açığa alınacak. Açığa alınacak askerlerin maaşlarında 3/2 oranında azaltmaya gidilecek. Bu davalrda adı geçen ve halen görevde olan 23 general ve amiral ile 110 subay ve assubayın da emekli edilmesi hükümetin gündeminde.

4- İstisnai general kadroları boşaltılacak


Önemli görevler ve tedit zorunluluğu nedeni ile ihdas edilen ve 40 civarındaki 'isitisnai' general kadroları boşaltılacak. Boşaltılan kadrolara atama yapılmayacak.

5- Genelkurmay Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanacak

Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması konusundaki ilk somut talebin 2001 YAŞ toplantısında gündeme geleceği belirtildi.

Komutanların mesajı : Ayağa kalkalım!

Muvazzaf generaller, ABD'nin Türk ordusunu ve ulus devleti yıkma planına karşı Türk Milleti'ne seslendi:

Silkinip yeniden ayağa kalkma zamanı

Generaller Aydınlık'tan Türkiye'ye böyle seslendi:

“Bütün askeri teamüllerin ve yerlişik uygulamaların adım adım ortadan kaldırılmasıyla gelinen bu günlerde hedeflenen ortada lejyoner birliğinden öteye geçmeyen bir silahlı güç bırakmak. Hızla değiştirip dönüştürülen ve günden güne küçültülen TSK’yı tartşmalı bir gelecek beklekliyor.

Ulus devlete savaş

“TSK’daki bu değişimin sonunda ulus devlet var olma yok olma ile karşı karşıya geldi. Genelkurmay Başkanları ile kuvvet komutanlarının görüş ve karar belirleme inisiyatifleri azalarak bugünlere kadar geldi. Bu durum yakıcı bir şekilde 2005 yılında başladı.

Özkök'le başladı

Bunun baş sorumlusu ve süreci başlatan kişi eski Genelkurmay Başkanı E.Orgeneral Hilmi Özkök’tür. Aynı süreç E.Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile de devam etmiştir. Org. İlker Başbuğ döneminde birenme olmuş ise de fazla kalıcı ve etkili olamamıştır. 2010 yılı itibari ile YAŞ başta olmak üzere bütün toplantılarda askeri konularda görüş, tavsiye ve talepler komutanlardan çıkarken; son iki yıldır herşey Başbakan'ın insiyetifine bırakılmıştır. Bu çizgi orduyu Hükümetçe verilen emirleri yerine getirme kurumu haline getirdi.

Görev zamanı


Ordunun Anayasal görevleri elinden alındı. Bu durum, TSK’nın inisiyatifinin yok olduğunun göstergesidir. Bu nedenle, yaşananlar karşısında, ulus devlet konusunda duyarlı her türk vatandaşı, ulus devlet yanlısı olan asker, sivil herkes tarafından tepki ile karşılanması gerekiyor. Bütün duyarlılığımızla silkinip yeniden ayağa kalkmak gerekiyor. Kademeli olarak uygulanan planlara karşı karşı örgütlü bir görev üstlenmemiz gerekiyor.”

İşçi Partisi - 29 Temmuz 2011

Son Yazılar