necdet_ozelNecdet Özel’deki Israrın Sebebi

Tayyip Erdoğan’ın, Çankaya’ya çıkardığı Abdullah Gül ile kurduğu ittifak milleti şaşırtmaya devam ediyor.

Komutanların terfileri ile gündeme oturan YAŞ kararlarından krizin bittiğine ilişkin iyimser yaklaşımlara katılmıyorum.

Bana göre asimetrik-psikolojik savaşın mağlubu olan Türk ordusu, son atama kararlarıyla önemli mevziler kaybetmiştir.

Bu yenilginin izlerini kolay silemeyeceği gibi, toparlanabilmesi çok zaman alacaktır.

Geçtiğimiz yazıda AKP hükümetinin 31 Ağustos’a kadar atama yapmayarak Iğsız ile beraber Koşaner’i de emekli edeceğini savunmuştum. Necdet Özel’i bir an önce Genelkurmay Başkanlığı’na oturtmak için 2013’ü beklemeye niyetlerinin olmadığını beyan etmiştim. Asker-hükümet diplomasisinde neler yaşandı? Hangi pazarlıklar yapıldı bilmiyoruz ancak İlker Başbuğ’un bütün olumsuz koşullara rağmen Erdoğan-Gül ikilisine teslim olmadığından eminim. Son YAŞ krizinin galibi elbette AKP hükümeti. Hayali darbe senaryoları ile Türk ordusunun en güzide personelini kısmen tasfiye etti. Necdet Özel’in yolunu açabilmek için binlerce yıllık geleneği, teamülleri alt üst ederek komuta kademesinin taşlarını yerinden oynattı. Kimileri ufak çaplı depremlerle ordu yıkılmaz dese de, artçı sarsıntılarla yıpranan binanın günü geldiğinde tahliye edilme zorunluluğunu hatırlatalım.

Malum davada kimlerin tutuklanacağını, kimin hangi ifadeyi verdiğine dair haberleri fütursuzca yayınlayan yandaş medyadan atamalarla ilgili haberleri aldık. Hasan Iğsız, Saldıray Berk, Aslan Güner, Nusret Taşdeler, Erdal Ceylanoğlu, Atila Işık gibi orgeneraller hakkında demediğini bırakmayan yandaş medyanın Necdet Özel ile ilgili olumsuz tek satırı var mı? Elbette yok. Üstelik kimden taraf olduğu herkesçe bilinen ve çıktığı günden bu yana Türk devleti ve Türk ordusuna hakaretler yağdırıp kurgulanmış darbe planlarını yayımlayan malum gazete, şimdi Necdet Özel’e övgüler yağdırıyor. Sınıf arkadaşlarının yorum ve röportajlarını yayımlayanların yanında, dinden geçinenler de Atila Işık’ın istifasının, Necdet Özel’in hakkının yenmesine sebep olacağından dem vuruyordu. Yani topyekun Türk subaylarına, Generallerine saldıranlar birden bire Necdet Özel’in hakkını savunur oldu. Abdullah Gül ile Tayyip Erdoğan, Özel’in yolunun açılmasıyla ancak gece yarısı kararnameyi imzalayabildi. Yani kendilerine göre bir isimde mutabakata varıyorlar. Kendilerine göre bir paşa buluyorlar.

Ayrıntıda gizli olan şeytanın avukatlığını yapmaya gerek yok. Kıdem sırasına göre Kara Kuvvetleri’ne kaydırılması gereken Necdet Özel niçin Jandarma Genel Komutanı olarak bu yıl bekletildi. Terörle mücadelede en etkin birlikler Jandarma’nın. Üstelik sınır koruması Jandarma’ya ait. Ama AKP sınırları özel birliklere bırakmayı planlıyor. Bunu da Necdet Özel’in eliyle yapmayacağını kim garanti edebilir? Aynı Necdet Özel seneye Kara Kuvvetleri Komutanı olacak. İki yıl boyunca ordunun omurgasını oluşturan Kara Kuvvetleri’nde nelerin yaşanabileceğini tahmin etmek bile istemiyorum. 2013’te Genelkurmay Başkanı olacak Necdet Özel, “Ben Anayasa’ya göre sivil hükümete bağlıyım” diyerek kukla devletin başbakanı olan Mesut Barzani ile protokolde yer alır mı? Bölücülerin silahlar iki taraflı sussun talebini hükümet kararı olarak uygulamaya koyar mı koymaz mı? Bunu da zaman gösterecek ama burnuma iyi kokular gelmiyor. Ufuk çizgim çok karanlık.

Yavuz Selim DEMİRAĞ - 10 Ağustos 2010 - Yeniçağ

Son Yazılar