isik_kosaner3

Genel Kurmay Başkanı Ve Kuvvet Komutanları Neden İstifa Ettiler?

Kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tarihindeki en büyük kriz yaşanıyor.


Köşk'te düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in bir araya geldiği üçlü zirveden sürpriz bir karar çıktı.

Karargahtan yapılan açıklamada Koşaner'in 'gördüğü lüzum üzerine' istifa ettiği belirtildi.

Bu şok haberin ardından istifalar peşi sıra geldi.

kuvvetkomutanlari_istifa_ettiler

YAŞ öncesi Ankara'da 4 gündür süren kritik görüşmeler, Cumhuriyet tarihinin en büyük istifa kriziyle son buldu.

Peki Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Koşaner arasındaki görüşmeler hangi noktada düğümlendi?

Hükümetin TSK'nın iki talebine olumsuz yanıt vermesi sonrası Koşaner ve 3 kuvvet komutanı istifa kararı aldılar.

Genelkurmay, YAŞ toplantısında Org.Saldıray Berk'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, Org. Aslan Güner'in de Jandarma Genel Komutanlağı'na getirilmesi için ısrar etti. Ancak hükümet Genelkurmay’ın her iki isteğine de olumsuz yaklaştı.

Hükümetin bu isteklere imza atmayacağını belirtmesi üzerine 4 gündür yürütülen görüşmelerden sonuç çıkmadı ve Genelkurmay Başkanı başta olmak üzere kuvvet komutanları istifa kararı aldılar.

YAŞ toplantısında tutuklu generallerin durumuyla ilgili krizin çözülmesi için bir dizi toplantı yapılmıştı. Komuta kademesinin tutuklu generallerle ilgili rahatsızlık duyduğu belirtiliyordu.

Koşaner'le birlikte istifa eden  kuvvet komutanları Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay. İstifa etmeyen tek kuvvet komutanı Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel.

***************************************************

Koşaner'den Tarihi Veda Mesajı

Veda Mesajına, 'Değerli Silah Arkadaşlarım' diye başlayan Koşaner, "emekli ve muvazzaf çok sayıda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubunun somut delillere dayanmayan iddialar nedeniyle soruşturmalara tabii tutulması, tutuklanması ve yargılanmasının, tüm TSK personeli tarafından üzüntü, endişe ve kırgınlıkla izlendiğinden emin olduğunu" belirtti.

"Tutuklamaları Kabul Etmek Mümkün Değil"

Koşaner veda mesajında şu ifadeleri kullandı:

'Değerli Silah Arkadaşlarım'

"Şu anda 173'ü muvazzaf, 77'si emekli olmak üzere 250 general-amiral, subay, astsubay ve uzman jandarma çavuş, hürriyetlerinden yoksun olarak tutuklu bulunmaktadır.

Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek, bir çok hukukçunun da ifade ettiği gibi, mümkün değildir.

Bu durum, bir çok defa yetkili makamlara iletilmesine, anlatılmasına ve takip edilmesine rağmen soruna yasal çerçevede bir çözüm bulunması mümkün olmamıştır.

Haklarında henüz hiçbir kesin yargı kararı olmamasına rağmen tutuklu bulunan 14 general-amiral ile 58 albay, hürriyetlerinin tahdit edilmesinin yanı sıra mevcut yasalarımız gereğince bu yıl yapılacak Yükser Askeri Şura'da değerlendirmeye girme hakkını kaybetmiş ve peşinen cezalandırılmıştır.

Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da TSK'nın sürekli gündemde tutularak kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yatarılmaya çalışıldığı, bunu fırsat bilen yanlı medyanın da her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır.

Bu durumun önlenememesi ve yetkili makamlar nezdinde yapılan girişimlerin dikkate alınmaması Genelkurmay Başkanı olarak personelimin hak ve hukukunu koruma sorumluluğumu yerine getirmeme engel olduğundan, işgal ettiğim bu yüce makamda göreve devam etme imkanını ortadan kaldırmıştır.

Şartlar ne olursa olsun TSK'nın kahraman mensuplarının kutsal görevlerinde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üstün disiplin, cesaret ve fedakarlıkla başarıya ulaşacaklarına olan kesin inancımı bir kez daha güvenle ifade ederken, TSK'nın tüm mensuplarına sağlık ve esenlikler dilerim"

******************************************************************************************

Y  o  r  u  m  l  a  r
*********************
Misafir - oskur1

Necdet Özel'in, Bülent Arınç'ın sınıf arkadaşı olma ihtimali nedir?

2011-07-30 02:28:10

**********************************
Misafir - 1-kırıkkalem

reeeehmetli turgut (özal) nereye koşuyorun zamanında Sn.Org.Necip TORUMTAY Paşa nasılki onuruyla istifa etmişse Şimdiki Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanları da Şerefleriyle İSTİFA (emeklilik değil İSTİFA) etmişlerdir. Keşke bu istifayı daha önceki zamanda yapmış olsalardı daha bir güzel olacaktı. lakin yine de tepki tepkidir, protesto protestodur. ama siyasilerin gözleri görmez kulakları duymaz, neyse. öyle ise pek etkisi de olmayacaktır. Tükürsen suratlara rahmet diye dua ediyorlar, pişkin siyasiler. Millet desen rezil zillet olmuş, Allah yardım etsin bu millete. 2000 yıllık ordu millet terbiye ediliyor. Ordusuz bu bölgede ne yapabilir, neyine sahip çıkabilirsin, bir düşünsen. Bugün paşa Amerikan ordusundaki yemini okudu, bizde rahatsızlık yapıyor. değiştirmeye uğraşıyoruz. Andımızdan korkar olduk. Amaaaaa unutmasınlar ki bu Millet zor günde tek yumruk olur, olacaktır da. Bu uyuyan dev uyanacaktır. Bu topraklar sahipsiz değil. Başbakanmış Cumhurbaşkanıymış yeri geldimi kimse üflemez. bilinsin. Bu Milletin Ordusunun Ankarada saltanat sürmeyen paşaları da var elbet. gün gelir hesap sorarlar birilerinden. BU MEMLEKETTE YAŞADIĞIM İÇİN UTANIYORUM. YETTİ ARTIK YETTİİİİİİ

2011-07-30 02:14:11

**********************************
Misafir - Anka

Bence TSK'da ne kadar Onurlu Albay ve Yarbay varsa hemen istifa etmesi gerekir.

2011-07-30 01:19:32

**********************************
Fehmiye

Son savunmalarından birinde ne diyordu Yalçın Küçük; “ Başkan Efendim, Maruzatım var. Cumhuriyet değişmiştir…” Ve ekliyordu “….biz ancien regimde kaldığımız ve ancien regimde bağlı olduğumuz için suçluyuz….” Galiba ordudaki bu son istifalar ile yeni rejim, yeni Cumhuriyet, yeni komuta kademesi oluşturuluyor. Umarım yanılıyorumdur!

2011-07-30 00:58:38

**********************************
ochychernye

BOP gereği, Amerika ve İsrail çıkarları doğrultusunda hizmet edecek müslüman genel kurmay başkanı atanacaktır. İstifa eden komutanlar, bu kararı almalarına neden olan sebepleri ve süreci Türk halkına bütün detaylarıyla açıklamalıdır, sebepler ve süreç mezara götürecekleri sır haline gelmemelidir. Sayın Komutanlar için, bu vatan ve namus borcudur.

2011-07-29 22:02:09

**********************************
Misafir - orbay soydan

komutanlarımızı göstermiş oldukları üstün cesaret ve fedakarlıklarından ötürü tebrik ederim... bu ülkede hala makam düşkünü olmayan, onurlu insanların yaşadıklarını bizlere gösterdiler!

2011-07-29 21:52:59

**********************************
Misafir - HASAN

Fettullah Hocanın adamı olan Necdet Özel Gnkur başkanı olacak tüm mesele bu

2011-07-29 21:46:30

**********************************
ochychernye

Akp iktidarı, BOP kapsamında, arkasına aldığı ABD desteğiyle, TSK komuta kademesine, yargı eliyle müdahale etmiştir. YAŞ toplantıları öncesi, uyduruk suçlamalar ve sahte delillerle, Beşiktaş'taki özel mahkemelerden verilen tutuklama kararlarıyla rütbe ve terfilere müdahale edilmiştir. YAŞ toplantıları, aslında Beşiktaş'taki özel mahkemelerde yapılır hale gelmiştir. Hilary ve CİA başkanlığı'na atanan Çuvalcı general Petreaus'un Ankara'yı ziyaretinde dile getirilen isteklerin TSK'nın mevcut yönetim kadrosu ile yerine getirilmeyeceği anlaşılmıştır. Türk Ordusu'na BOP kapsamında verilmek istenen görevlerin, Afganistan'a ve Libya'ya muharip sınıf asker gönderme, Suriye'ye müdahale edilmesi, Güney Lübnan'a İsrail'i koruyacak daha fazla asker gönderme v.s, özetle TSK'ya biçilen ABD'nin bölgedeki sopası olma rolü, Atatürk'ün onurlu subayları tarafından ret edilmiştir.

2011-07-29 20:58:16

**********************************
Misafir - avci

galata köprüsü ilk yapıldığı yıllarda aynı şimdiki boğaz köprülerinde olduğu gibi geçmek için para ödemek zorundaydınız.köprü,o dönemdeki padişahlığın iyi gelirlerinden biri idi.ne zaman bütçe açık verse galata köprüsü geçişine zam yapılırdı.tabi her zaman olduğu gibi bu durum halkın pek hoşuna gitmezdi.ama yine de geçmeye devam ederlerdi.o yıllarda bütçe demek ki pek fazla açık verdiğinden peşpeşe birkaç kez zam yapılınca halk isyan etmeye başlamış bundan korkan memurlar durumu padişaha bildirmişler.padişah önemli değil demiş bir daha zam yapın.ertesi gün halk resmen padişaha küfür etmeye başlamış.durum çok kritik seviyeye geldiğini düşünen ilgili memurlar yine padişahın yanına koşmuşlar ve durumu anlatmışlar.padişah şöyle bir etrafına bakınmış ve bir zam daha yapın demiş.ve bir zam daha yapılmış.ertesi gün köprüden geçmeye gelen halk yeni zammı görünce başlamış gülmeye ve eğlenmeye,dalga geçmeye.ilgili memurlar yine şaşırmışlar adamlar gülüyor dalga geçiyor ama paralarını da ödüyorlarmış.bu sefer padişaha haber verme gereği hissetmemişler.ama akşam olduğunda padişah ilgili görevlileri çağırmış ve sormuş ne oldu diye.görevliler durumu anlatmış.ve herkes hayatından memnun diye de eklemişler.padişah kısa bir düşünme faslından ve etrafa tekrar baktıktan sonra hemen son zammı geri alın demiş.ilgili memurlar şaşırmış halk gülüp eğleniyor neden diye sormuşlar.padişah durumu açıklamış.halk deliriyor.deli insanın da ne yapacağı belli olmaz demiş.kıssadan hisse biz şu an küfür pozisyonundayız yani gülmenin bir alt derecesinde.biraz daha sıkıştırılırsak eminim gülmeye başlarız sonucunu allah bilir.biraz daha sabır

2011-07-30 01:33:11

**********************************
Misafir - Ali Naci

80'lerden sonra dönüşmeye başlayan son kurum da yeni düzene entegre olmuştur. Yargıdan sonra bu kurumda tasfiye olmuştur.Arkanızdayız diyen yorumlar anlamı nedir anlamadım. Artık sol ile hareket etme zamanınız geldi.

2011-07-30 01:12:43

**********************************
Misafir - Shaft191

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! Mustafa Kemal Atatürk 20 Ekim 1927

Söylenecek baska bir sey kalmadi......

2011-07-29 23:49:46

**********************************
Yılmazemre

Genclige hitabede hersey yazili duruyor. Ne yapmamiz gerektigi orada yaziyor. Biz canimizi veririz ve yine bu cumhriyeti tekrar kurariz. Bunu bu ülkenin köklü ordusuna (gecmiste neler yaptiklari önemli degil onlar bizim ordumuz icindeki hainlerdi) düsman olanlar düsünsün. Bu ülkenin kemalistleri heryerde.

2011-07-29 23:47:03

**********************************
Misafir - Zalim Usta

Bakın, bundan 2000 küsur sene önce Cicero neler demiş!

" Bir ulus kendi içindeki aptal ve hatta muhteris olanlarla baş edebilir. Fakat içerisindeki satılmış ve hainlerle yaşayabilmesi olanaksızdır. Sınırları zorlayan düşman, silah ve alametlerini açıkta taşıdığı için daha az tehlikelidir. Fakat bir hain, hain gibi görünmez, kurbanları ile aynı aksanda konuşur, onların çehresine bürünür ve onların argümanlarını kullanarak ulusun politik yapısına nüfuz eder, bütün kapılardan serbestçe geçer, sesi en üst düzey yönetim koridorlarında duyulur, ulusun ruhunu çürütür, politik yapıya her türlü hastalık bulaştırarak ulusun yaşam gücünü elinden alır. Bir katil daha az korkulasıdır."

Marcus Tullius Cicero (M.Ö 106-M.Ö.43)

2011-07-29 23:41:17

**********************************
NURİ BABA

Kızdık..Hemde çok...Öfkelendik..Hemde çok...En ağır eleştirileri yaptık..Bağırdık..Mesaj gönderdik Genelkurmay Başkanlığına..Mahalle arkadaşlarımızmış gibi ağzımıza geleni söyledik...Ve en sonunda dayanamadık ve "Sarı Öküz" hikayesini yineledik...Peki tüm bu sözlerimiz kimeydi? Sayın Işık Koşaner'in şahsına değil elbet..Emperyalizmin kuklalığı ile işe başlayanlar ve hırsızlıktan vurgundan soygundan başka hiçbir şey bilmeyenler ve kendi öz vatanları olmadığından, bölünüp parçalanmasından hiç etkilenmeyecek kadar onursuz olanlarca Atatürk'ün Ordusunun iğdiş edilmesineydi bizlerin tüm öfkesi...Ve şimdi...Ordumuza iyi niyetle de olsa, bu saatten sonra yapılacak olan her eleştiri, sadece dinci akp tarikatına yarayacaktır ve geride kalanların morallerini tamamen bozacaktır...Bu anlamda, bir kez bile ikirciklenmeden TSK ya yüreklice sahip çıkmak hepimizin yurtseverlik görevidir...Ve son cümle..Ok yaydan çıktı artık..Ordumuzu küçümsemeyelim...Ve bilelim ki, bu istifaların arkasın da bir "B" planı illaki vardır...!!!

2011-07-29 23:18:39

**********************************
Misafir - T.Rex

'Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da TSK‘nın sürekli gündemde tutularak kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yaratılmaya çalışıldığı, bunu fırsat bilen yanlı medyanın da her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır.' Bunu söylüyor genelkurmay başkanı! Ne dediğini anlamamakta inat edenlere;Atatürk'ün 'gençliğe hitabesi'ni okuyun derim!

2011-07-29 23:01:17

**********************************
Misafir - Kanarya

Tek çaremiz, gençlerimize "Gençliğe hitabe"yi hatırlatmaktır !..

2011-07-29 23:00:14

**********************************
Misafir - cumhuriyet

Ya Atatürk ve Cumhuriyeti koruyacagiz,yada yok olacagiz.Artik fazla lafa gerek yok,ya ISTIKLAL ya ÖLÜM.Savasarak bu ülke ve cumhuriyet kuruldu,bizde savasarak koruyacagiz.Bütün yurtseverler artik savas zamani.

2011-07-29 22:52:09

**********************************
Misafir - halil gürsoy

demek ki neymiş? herkes iyi bellesin! Kemalist ordunun Kemalist ruhu, yani TÜRK ruhu öyle kolay öldürülemezmiş... evet evet, herşeye rağmen...

2011-07-29 22:45:08

Son Yazılar