zurihteler

Türk-Ermeni protokolü bugün Zürih’te imzalanıyor. Törene Davutoğlu ve Nalbandyan’ın yanı sıra ABD ve Rus Dış-işleri Bakanları da katılıyor.Teslimiyet imzası bugün


Ermenistan sınır kapısının açılmasına yönelik hazırlanan protokolün Zürih’teki imza törenine, Davutoğlu’nun yanısıra Ermenistan, ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları da katılıyor
Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır kapısının açılmasına yönelik protokol, bugün İsviçre’nin Zürih kentinde törenle imzalanacak. Türkiye’nin teslimiyetini belgeleyecek olan imza törenine ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da katılacağı bildirildi.

ABD: Desteğe hazırız

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Philip Gordon, gazetecilere yaptığı açıklamada, Clinton’ın İngiltere, İrlanda ve Rusya’yı kapsayacak Avrupa turu öncesinde Zürih’teki imza törenine katılacağını belirtti. Gordon, “Clinton’ın, Zürih’e giderek, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik tarihi adıma desteğini ortaya koyacağını” kaydetti. ABD’nin bu sürecin içinde olduğunu, Clinton’ın da süreci ilerletmek için taraflarla sıkı ilişki kurduğunu ifade eden Gordon, “Tüm bölgenin barışı, güvenliği ve istikrarına katkı sağlayacak bu sürece destek için, her iki ülke hükümetleriyle yakından çalışmaya her zaman hazır olacağız” dedi.

Tarafları teşvik ettik

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir yetkilisi de, Türk ve Ermeni hükümetlerinin, ülkelerindeki muhalefete rağmen, sınırın açılmasının çıkarlarına olduğunun farkına vardığı görüşünü dile getirdi. ABD’nin bu sürece uzun zamandır destek verdiğine ve Clinton’ın da Zürih’e giderek bu desteğin altını çizeceğine işaret eden yetkili, “Tarafları ileri gitmeye teşvik ettik ve onlarla sürekli temas halinde olduk, çünkü inancımız o ki, her iki ülke için de bu tarihi bir fırsat” diye konuştu. Yetkili, Zürih’teki imza törenine Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ermenisten Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan’ın yanısıra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana’nın da katılacağını bildirdi.

Yapılacak çok iş var

Sürecin, ancak protokoller iki ülkenin parlamentolarınca onaylanınca tamamlanacağını ifade eden aynı yetkili, “(Protokol imzası) bir adım. Hiç kimse bunun ilişkilerin normalleştirilmesinde son aşama olduğunu söylemiyor. Daha yapılacak çok iş var” ifadesini kullandı.


YENİÇAĞ Gazetesi

Son Yazılar