radikal_ilkkursun_hedef_gosteriyor

Radikal Şehitler İçin Yürünmesinden Korktu,İlk Kurşun’u Hedef Gösterdi!

RADİKAL: "Bazı yerlerde endişe verici gerginliklere yol açan ‘şehitlere saygı’ yürüyüşü, büyük oranda facebook üzerinden organize edildi.

İlk çağrıcılar, İzmir’deki ‘İlk kurşun’ gazetesinin yazarları."

BÖLÜCÜLER,KÜRT IRKÇILARI SÖZDE ÖZERKLİK İLAN EDİP,YAKIP YIKAR TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE MEYDAN OKURLARKEN;

YANDAŞ BASIN ŞEHİTLER İÇİN YÜRÜYENLERE YÖNELİK KARALAMA KAMPANYASINI SÜRDÜRÜYOR…

VE VATANSEVER GRUPLARI,AYDINLARI,SİTELERİ HEDEF GÖSTERİYOR, TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA KENDİLİĞİNDEN GELİŞEN MİLLİ REFLEKSİ; PSİKOLOJİK SAVAŞLA EZMEK İSTİYOR

KÜÇÜK BAZI GERGİNLİKLERİ BÜYÜTEREK VEREN YANDAŞ MEDYA GİDEREK BÜYÜYECEĞİ ORTADA OLAN MİLLİ KIVILCIMIN HALKIN COŞKUN AKAN SELİNE DÖNÜŞMESİNİ ENGELLEMEK İSTİYOR…

PANİK HALİNDELER…

BANU AVAR,VARDİYA BİZDE GRUBU VE TAPUNA SAHİP ÇIK SAYFALARI DA HEDEF GÖSTERİLENLER ARASINDA…

İlk Kurşun - 19 Temmuz 2011

************************************
RADİKAL’İN SALDIRI AMAÇLI HABERİ AYNEN ŞÖYLE:

‘İlk kurşun’ internet sitesinden
Bazı yerlerde endişe verici gerginliklere yol açan ‘şehitlere saygı’ yürüyüşü, büyük oranda facebook üzerinden organize edildi. İlk çağrıcılar, İzmir’deki ‘İlkkurşun’ gazetesinin yazarları.

Pazar günü, şehitlerin acısıyla sokağa dökülen insanların yürüyüş günüydü. Kimi yerlerde oldukça kitlesel katılımlarla yapılan bu yürüyüşlerin bazılarında, tedirgin edici gerilimler yaşandı. 14 Temmuz’da Silvan’da 13 askerin şehit olmasının ardından hızla yükselen tepkiler, çağrısı daha önce yapılan, ‘Şehitlere Saygı Yürüyüşü’ ile doruk noktasına ulaştı. Ama İstanbul, Elazığ, Adana ve Mersin’de tehlikeli gerginlikler yaşandı. İstanbul, Mersin ve Adana’da BDP binaları, Elazığ’da parti binasının yanı sıra Kürtlere ait bazı işyerleri taşlandı. Daha önce Bursa İnegöl ve Hatay Dörtyol’da da yaşanan ancak lokal kalarak tecrit olan etnik gerilimin, henüz kıvılcım düzeyinde de olsa, bu kez birden fazla yerde yaşanmış olması dikkat çekiyor.

Pazar günkü yürüyüşe katılanlar büyük oranda sosyal paylaşım sitelerinde örgütlenmişti. Bu siteler, sivil inisiyatifin yaygınlaşması açısından önemli avantajlar sağlıyor. Ama yaygın ve kolay erişimleri, buralarda kullanılan ‘dil’ ve bu tür ‘sanal’ örgütlenmelerin önlenemez ‘kontrolsüzlüğü’ de bir tehlikeye işaret ediyor. Pazar günü yaşananlar, internetten buluşan insanların bir gösteri disiplini içinde tutulmasının zorluğunu gösterdi. 24 Temmuz için benzer eylem çağrıları olması ve internette sert bir dilin kullanılması ise endişeleri artırıyor.
Peki pazar günkü eylemlerin çağrıcısı kim? Ortak tepki, eşzamanlı bir organizasyona nasıl dönüşebildi?

Çağrı İzmir merkezli
Bu soruların yanıtını sosyal paylaşım sitelerinde aradık. Yürüyüş çağrısı, Silvan’daki çatışmadan önce, Yüksekova’da iki uzman çavuşun öldürülmesi üzerine yapılmış. Üstelik sadece şehitler için değil, ‘sahte belgelerle hapiste tutulan komutanlar’ için de bir protesto davetiymiş. Facebook’daki ‘Şehitlerimizi Hatırlatacağız! Unutturmayacağız! Geliyor Musunuz?’ başlıklı etkinlik önerisinin üç temel çağrıcısı var. Reha Kazar, Coşkun Demir ve Leyla Atamer Türk. Reha Kazar, bazı yazıları İzmir merkezli aylık gazete İlkkurşun’da yayınlanan bir yazar. Aynı gazetenin internet sitesinde gazeteci Banu Avar’ın da bu yürüyüşe katılım çağrısı var. Yürüyüşün ayrıntılarını konuşmak ve yaşanan gerginlikler hakkında görüşlerini, bundan sonraki programlarını sormak için ulaşmaya çalıştığımız Reha Kazar, basınla görüşmek istemediğini söyledi. Kazar, 14 Temmuz’da, ‘Türk Halkına Terörle Mücadeleye Davet Seslenişi!’ başlığıyla okurlarına şunları yazmış: “Bir etkinlik başlatma planı yaptık. Bendeniz Reha Kazar, Coşkun Demir, Leyla Atamer… Bundan 1 hafta önce yaptığımız etkinlik 13 şehidimizden sonra müthiş bir katılım yakalamış durumda.” Bu çağrı, “Zaman oturma değil, eylem zamanıdır” sözleriyle son buluyor.

Ve gerçekten de çok etkili oluyor… Facebook’taki sayfa adeta akına uğruyor. 1 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği sayfada 162 bin kişi yürüyüşe destek bildiriyor. Benzer isimlerle başka sayfalarda aynı çağrı yapılıyor. Bazı kentlerde yerel sayfalar açılıyor. İlkurşun internet sitesi, ‘Tapuna Sahip Çık’ ve ‘Vardiya Bizde Grubu’ da çağrıya katılıyorlar. Ortak çağrı metni ise şöyle: “Amacımız siyaset ve partiler üstüdür. Gayemiz sadece şehitlerimizdir. Ayrıca sahte belgelerle hapis edilen askerlerimize de destek vereceğiz! Lütfen sadece Türk bayrakları ile toplanalım.”

Bu metindeki ‘sahte belgelerle hapis edilen askerlerimiz’ ifadesi küçük çaplı itirazlara yol açıyor ama genellikle pek dikkat çekmiyor. Ve çok başarılı bir internet örgütlenmesinin ardından pazar günkü eylemler gerçekleşiyor.

Gece yarısı eylemleri yapılabilir
17 Temmuz çağrısını yapan grupların şimdi 24 Temmuz için de benzer bir çağrısı var. Hatta daha ilk çağrının dibine bir not olarak düşülen şu satırlara bakılırsa sürpriz eylemler de gerçekleşebilir: “Tek yetkili meydanlarda toplanan insanlardır ve kendi kendilerini organize edeceklerdir. Ayrıca; gece 3 veya 4’ten sonra ansızın meydanda binlerce kişiyle toplanmak, sesimizin daha fazla ‘uyuyan’ kişiye ulaşması açısından etkili olabilir. Bu konu için geceden gelebilirim diyenlerin sayısı artarsa bu plan çerçevesinde eylem yapılacaktır.”

Bu çağrının sahipleri bizimle konuşmayı kabul etseydi, başarılı örgütlenmelerinin yanı sıra iki soru daha soracaktık: 1. Pazar günü yaşanan gerginlikleri gözeterek, sonraki eylemlerde sağduyu çağrısı yapacak mısınız? 2. Eylemlerde bir ‘doğal liderlik ve disiplin’ olmaması sizde bir endişeye yol açıyor mu?

Ece Temelkuran’a ‘kansız tweet’ler
Artan siyasal gerilimin izleri internetteki sosyal paylaşım sitelerine de yansıyor. Ancak internet ortamının sağladığı ‘konfor’, ırkçı ve yakışıksız davranışların da giderek artan oranda ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunun son örneğini gazeteci yazar Ece Temelkuran yaşadı. Temelkuran, Twitter hesabından anneannesi için kan aradığını yazdı. Bazı takipçilerinden, ‘Kanı Kürtler versin’, ‘Kanı Ermeniler versin’ yanıtlarıyla karşılaşan Temelkuran, cevap olarak şunları yazdı: ‘Kanı Kürtler versin, beter ol’ diyenlere cevap: Batman, Diyarbakır, oralardan uçakla gelmek isteyen yüzlerce kişi oldu. Başım üstüne! ‘Kanı Ermeniler versin’ diyenlere cevap: Merak etmesinler, kan vermek isteyen Yahudi ve Ermeni ‘can’lar vardı, onlar da var olsun.


İLK KURŞUN NOT:
“Felek her türlü esbab-ı cefasın toplasın gelsin, Dönersem kahpeyim millet yolunda bir azimetten.” (Felek her türlü cefa (eziyet) sebeplerini toplayıp gelsin; (eğer) millet yolundaki kararlı gidişimden dönersem kahpeyim.) NAMIK KEMAL

Y  o  r  u  m  l  a  r

1) Tekin Duman 19 Temmuz 2011 12:16 :

Ardından yüz köpek havlamayan kurt, kurt sayılmaz… Devam lütfen!

2)YILMAZ KAYA 19 Temmuz 2011 13:15 :


KANIMCA ILK KURSUN GAZETESININ HICBIR SEKILDE KENDISINI ACIKLAMASINA GEREK YOK.
ILK KURSUN ILK KIVILCIMI YAKTIGI ICIN GURUR DUYMALI, ZIRA SATILMIS BOYALI, ASAGILIK BASIN, GERCEK HALKIN TEPKISINDEN KORKTU, BIR COGU YA HABER OLARAK VERMEDI VEYA ETKISIZLESTIRMEK ICIN TAKSIM’DE 500 KISI
GOSTERI YAPTI DIYEREK,( MILLIYET) YAPILANLARIN ONEMINI AZALMAYA CALISTI..
ILK KURSUN’ DA EMEGI GECEN TUM VATAN SEVERLERE (HANGI ETNIK KOKENDEN GELIRSE GELSIN) SELAM OLSUN….
SAYGILAR..

3) Hüseyin Yücel GÜR 19 Temmuz 2011 13:22 :


RADİKAL GAZETESİNE VE GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN KURDUĞU TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ ÖNCE DİZLERİNİN ÜSTÜNDE ÇÖKMEYE,SONRA SÜRÜNMEYE VE SONRADA YIKMAYA KARARLI OLAN TÜM AYNİ KAFADA OLAN VE GAZETELERİN YAZAR ÇİZERLERİNE,ATATÜRKÇÜ VE KEMALİST OLAN BİZLER SUSTUKÇA ÜSTÜMÜZE ÜSTÜMÜZE GELDİNİZ,BİZ SABIR GÖSTERDİKÇE YURTDIŞINDAKİ EFENDİLERİNİZE GÜVENDİNİZ,OLMADIK İFTİRALARI ATTINIZ,ÇAMUR AT İZİ KALSIN MANTIĞIYLA DAVRANDINIZ.BİZLER HİÇBİR SİYASİ TEŞKİLATA BAĞLI OLMAYAN,HİÇ BİR SİYASİ ÖRGÜTLE ORGANİK BAĞI OLMAYAN SADECE BU ÜLKEYİ KARŞILIKSIZ SEVEN VE MEMLEKETİNİN PARÇALANMAMASI İÇİN; ” TAŞLARI BAĞLAMIŞLAR,KÖPEKLERİ MEYDANLARA SALMIŞLAR …!” ELLERİNDEKİ BÜTÜN İMKANSIZLIKLARA RAĞMEN TERÖRLE MÜCADELE EDEN TÜM KOMUTANLARI HAPİSTE OLMASINA RAĞMEN CANINI DİŞİNE TAKARAK ,VATAN MÜDAFAASINI YAPARKEN KAHPECE BİR PUSUYA DÜŞÜRÜLEN VE ŞEHİT EDİLEN ONÜÇ VATAN EVLADININ,ACISINI,ANASI VE BABASI KADAR OLMASA BİLE YÜREĞİNDE HİSSEDEN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN KURDUĞU CUMHURİYETİ SONSUZA KADAR İLELEBET PAYİDAR EDECEĞİMİZ ÜZERİNE, ASKERLİĞİMİZİ YAPARKEN ŞEREFMİZ VE NAMUSUMUZ ÜZERİNE YEMİN ETMİŞ VE YILLAR ÖNCESİ ETTİĞİ YEMİNE SADIK KALMIŞ BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN BİRER FERTLERİYİZ,BİZLER SİZİN GİBİ VİLLALARDA HAVUZLU LÜKS APATMAN DAİRELERİNDE VİLLALARDA OTURMAYAN, BOL SIFIRLI RAKAMLARI OLAN MAAŞLARI OLMAYAN ANCAK EMEKLİ MAAŞI İLE GEÇİNMEYE ÇALIŞAN ORTA TABAKAYIZ.BU TÜM BÖLÜCÜLER İÇİN YAPILMIŞ,BİR PROTESTO GÖSTERİSİ VE BİR UYARIYDI. HERKESİN AKLINA BAŞINA TOPLAMASI İÇİNDİ.SANMAYINKİ SADECE SİZİN ELİNİZ KALEM TUTAR,SADECE BU ÜLKENİN AYDINLARI SİZSİNİZ AMA BİZLER HİÇ BİR ZAMAN SİYASET DENİLEN ÇİRKEFE BULAŞMAYAN ,KİMSEDEN EMİR ALMAYAN HÜR VE BAĞIMSIZ YAŞAMIŞ VE BU UĞURDA BİNLERCE ŞEHİT VERMİŞ BİR TOPLUMUN TORUNLARIYIZ.ECE TEMEL KURAN’A GELİNCE BİZİM KANIMIZ ONUNLA UYUŞMAYACAĞI İÇİN KAN UYUŞMAZLIĞI NEDENİYLE ANNEANNESİNİN SAĞLIĞI DAHADA BOZULABİLİRDİ ,ENDİŞESİYLE YAZILMIŞ BİRAZ SERT MESAJLARDIR.BU MİLLET ” YUMURTADAN ÇIKMIŞTA KABUĞUNU BEĞENMEYEN . ” NE İNSANLAR GÖRMÜŞTÜR ASIRLAR BOYU .TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR,EĞER TARİHTEN DERS ALINSAYDI TARİH TEKERRÜR ETMEZDİ. ÖNEMLİ DEĞİL BİZ NE FIRTINALAR NE KASIRGALAR ATLATMIŞ BİR MİLLETİN TORUNLARIYIZ BU GÜNLERDE ELBETTE GEÇECEKTİR. AMA İŞBİLİKÇİ VATAN HAİNLERİDE VATANI İÇİN CANINI SEVE SEVE BU TOPRAĞA VEREN KAHRAMANLARDA,TARİHTEKİ MÜSTESNA YERLERİNİ ALACAKLARDIR BUNDAN HİÇ KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN. TARİHTE KAZANANLAR HEP DAVALARINA İNANANLAR OLMUŞTUR,İNANÇ,PARAYA VE MEDENİYETE GALİP GELMİŞTİR.EN YAKIN ÖRNEĞİ ÇANAKKALEDİR….!

4) Güner-İzmir 19 Temmuz 2011 13:30 :

Korku ecele çare değil.İzmirlilerin sağduyusundan örnek alıp yıllarca Akp’ye ve Kürtçü faşistlere,bölücü yıkıcılara hiç prim vermemesinden,oy koklatmamasından aydınlanıp ,doğruyu onlar yapıyor diyeceklerine panik içinde nereye çarpacaklarını,kimi hedef göstereceklerini şaşırmış yalpalıyorlar.Fakat gerçekler onların göstermek istedikleri gibi değil, biz İzmirlilerin meydanlarda bağırdıkları gibi .Ülke; faşist ve kürtçü gericilerin ellerinde oyuncak gibi oynanarak bölünüp parçalanmayacak,Kemalist çizgisine yerleştirilecek.Başka çıkar yol yok.Anlayan bizimle yürür,yürümeyen kenara çekilir.

5) Figen Özen 19 Temmuz 2011 13:34 :

Mütarekeci basının örneği, İlk kurşun yazarlarını feysbukta organize olan bu halk hareketi için hedef göstermiş. Kimin için sokaklara dökülmüş halk, şehitlerimiz için…

Sevgili güneş’in kısa bir yazısı ve çağrısı ile başlamış bu milli dalga ve tüm Türkiye’ye yayılmış. Kişiler azmış, çokmuş far etmez. Görev yerine getirilmiş rütbesi ne olursa olsun şehit Türk askerine saygısını PKK’ya karşı nefretini dile getirmiştir.

Belki bu olay bir uyanışın, bir dirilişin ,işaretidir. Radikal ve benzerlerinin korkusu budur.

Kendimi asla bir yazar olarak tanımlamam. Bu söylem, İlk Kurşun’da yazı yazan üstadlarımın yanında haddini bilmezlik olur. Ancak İlk Kurşun gibi antiemperyalist bir sitede yazarların adlarının arasında Figen Özen’in bulunması beni onurlandırıyor. Teşekkürler sevgili Güneş, teşekkürler tüm İlk Kurşun’a emeği geçen herkese..

Doğrudur, “zaman oturma zamanı değildir. EYLEM ZAMANIDIR.”

6) kazım ergin 19 Temmuz 2011 13:57 :

İlkKurşun adına uygun olarak, Türk Milleti adına ilk hamleyi yaptı, ne mutlu onlara. Bu arada, meçhul mezarlarında yatan mütareke basın mensupları da ters döndüler, onlar bile utandılar torunlarından…

7) Barış Şenyüz 19 Temmuz 2011 14:04 :

HASAN TAHSİN’İN TABANCASI BİZDE…….
Ve Günü geldiğinde ” AYNI AMAÇ ” için gürüldeyerek patlayacak……

8) emine yesil 19 Temmuz 2011 14:16 :

Meydan senelerdır o kadar bostu kı.
Bu sefer de kımsenın sesı çıkmıyacak zannettiler herhalde.
Bırılerı tedırgın olmus olmalı.
SESSIZ COGUNLUGUN SESI CIKTI…

” YOLA DEVAM”

9)  ramo 19 Temmuz 2011 14:35 :


BÖLÜCÜLER
OTOBÜS YAKAR..
İNSAN YAKAR..
İŞYERİ YAKAR..
bu tiplerde
öküzün trene baktığı gibi
BAKAR,BAKAR!
ANLAYAN ANLAR!..

10) UTKU ERİŞİK 19 Temmuz 2011 14:39 :

Benim de yazarları arasında olmaktan gurur duyduğum İlk Kurşun Gazetesi, 1919′da Milli Mücadele’den yana korkmadan tavır almış ve Mustafa Kemal’e koşulsuz, ödünsüz ve çıkarsız destek vermiş basının bugünkü izdüşümüdür…
O günlerdeki Mütareke Basını’nın Mustafa Kemal’le ilgili ölüm çığırtkanlığı yaptığı, Milli Mücadele’ye katılan yiğitlerle alay ettiği, başkaldıran Türklere “ipini koparmış hayvanlar” gözüyle baktığı, bugün tüm belgeleriyle apaçık ortadadır…
Radikal gazetesi o gazetelerden çok etkilenmiş olmalı ki, aynı çığırtkanlığa ve tahrike soyunmuştur. Ali Kemal’in sesi olmak, bugün en kolay iştir; teşvikler gelir, paralar akar, iktidar da ses çıkarmaz… Bugün en zor olansa Mustafa Kemal’in sesi olmaktır; İlk Kurşun gazetesinin yaptığı da budur, bizim yazılarımızda yaptığımız da budur. Bunu parasızlıkla yapar, yüreğiyle yapar, başını bu yola koyarak yapar.
İnanacak davası olmayanların ya da ihanete ortak olanların anlamadığı ve asla anlayamayacağı da budur.
“Pilav üstü az kuru” gibi, temcit pilavı olup yine yine sürülen emperyalist pilavın üstüne konan bu tuzu çok “kuru”lara alışığız biz…
Vız geldin tırıs gittin be Radikal!

UTKU ERİŞİK

11) Kemal Başol 19 Temmuz 2011 14:45 :

Bu gerginliğin sorumluları, yürüyüş yapanlar değil, Türkiye’yi böylesine gerenlerdir. Libya’da, Mısır’da, Suriye’de olan gerginlikler, başkaldıranlar yüzünden mi, yoksa Halkı o duruma getirenler yüzünden mi?

12)  türkan benli 19 Temmuz 2011 14:58 :


eğer ilk kurşun böyle bir şey başarmışsa onları tebrik ederim.fakat uyumayan bazı insanlar hep vardır tepki koymak isteyen insanlar gelir ve tepkilerini gösterirler.yok eğer duyarlı değilse istediğin kadar mesaj yaz insan duyarlı değilse gelmez gelenlerin ayaklarına sağlık getirenlerin ellerine sağlık.türkün ayranı kabarıyor.ne mutlu türküm diyene.

Son Yazılar